Succesvolle Liwadders in de Elfstedentocht 9 'T KLEINE KRANTSJE een Elfstedentocht klonk. Inder daad kwam Lo Geveke nu weer onmiddellijk met andere kanon nen in de kop, maar even voor bij Ijlst ging de hele mooie kopgroep per vergissing rechtsaf in plaats van rechtdoor. En nog vragen we ons verbaasd af hoe geroutineerde cracks als Lo Ge veke en Cor Jongert deze fout hebben kunnen maken. de Koning, de geweldige groot meester en aspirant wereldkam pioen, bij wie hij maar een kwartiertje achterbleef. Zo on der de indruk waren de Friezen van het veroveren door Ferwer- da van de tweede plaats, dat er zelfs een boekje aan werd ge wijd: „De Elfstedentocht van Jan Ferwerda". Is er, en dit tus sen twee haakjes, onder de le zers van 't Kleine Krantsje Reinier Paping uit Zwolle, Sietze de Groot uit Weidum, Auke Adema uit Franeker, Abe de Vries uit Dronrijp, Jeen van den Berg uit Nij Beets - het zijn allemaal cracks van buiten Leeuwarden, die in vroegere Elfstedentochten victorie kraaiden. Kan de stad Leeuwarden, het onbetwiste middelpunt van elke Elfstedentocht, zelf eigenlijk wel een beetje meekomen in de grote schaatsrace naar het goud Heeft Leeuwarden zelf ooit waardige representan ten gehad die van start tot finish meestreden in de voorste gelederen, die mee de toon aan gaven, die zelf een greep konden doen in de prijzenpot Nou en of: in bijna alle Elfsteden tochten zijn er Leeuwarders bij de eerste tien geweest en in de loop van de jaren hebben zij daarbij alle plaatsen bezet - behalve de achtste; de eerste Leeuwarder, die in een Friese Elfstedentocht achtste wordt, zal nog moeten komen. Leeuwarden en Franeker, dat zijn de beide Friese steden, die er met hun representanten uit springen wanneer we onze ge dachten bepalen bij de eerste tien rijders van elke tocht. Vijf maal kon de stad Franeker met ere in het eindklassement wor den vermeld (1940: Auke Ade ma eerste, R. Algra negende; 1941: Auke Adema eerste, A. de Vries vierde; 1956: Age Tiche laar achtste) vijftien maal heeft een Leeuwarder zich bij de eer ste tien geklasseerd. Drie succesvolle Liwadders: Catharinus Stienstra (1929: 10e), Durk de Jong (1942: 2e) en Jan Charisius (1954: 3e) Dertien. Wie waren die vijftien, of juis ter gezegd, wie waren die der tien Liwadders en hoe dicht zijn ze bij het zo begeerde Elfsteden- goud geweest Wel, een van de ze dertien Leeuwarder coryfee- en heeft dat goud in z'n han den gehad: Karst Leemburg, de verrassende winnaar van die verschrikkelijke tocht van '29, toen het veertien graden vroor en het zo koud was, dat de mus sen kikdood van de daken vie len. Hij was toen al een vete raan, een outsider, die welis waar 's morgens tegen z'n vrouw had staan opscheppen, dat hij deze Elfstedentocht zou gaan winnen, maar die dat vast niet heeft gemeend: mannen als Westra en Jongert en Pronk, die zijn grootste concurrenten wer den, hadden bij het startsein be paald betere papieren in de hand. Beste beurt. Opvallend is het dat Leeuwar den juist in die barre tocht van '29 zo'n beste beurt heeft ge maakt, want Karst Leemburg Karst Leemburg: hij verdient een ereplaats op de pagina, die is gewijd aan de Leeuwarder Elfstedencracks. Een (be vroren) grote teen was de tol, die Karst voor z'n triomf moest betalen. Hij heeft die teen altijd in een flesje bewaard. „Hoe oud ik ook word, ik zal altijd mijn teen in de nek kun nen leggen", placht hij te zeggen. Mr. M. E. Hepkema, oprich ter van de Elfstedenvereni- ging, zelf ook hartstochtelijk Elfstedenrijder, negende aan komende in 1912. was in dat jaar niet de enige stadgenoot met een heldenrol. Voor een zeer opmerkelijke pre statie zorgde toen ook Fokke van der Heide, die achter Leem burg en de keien Jongert en Westra vierde werd met een achterstand van 41 minuten op de koene Karst en een voor sprong van 46 minuten op de man, die hem het dichtst op de hielen zat. Nóg kan deze Fokke van der Heide zich nijdig op de knieën slaan, wanneer hij er aan denkt, dat hij bij de eerst volgende tocht, die van 1933, niet van de partij kon zijn: als vakman glaszetter kon z'n werk gever hem niet missen omdat er juist die dag bij C. en A. een enorme winkelruit moest wor den geplaatst. Opende een Leeuwarder in 1929 de rij van tien van het eind klassement, het was ook een Leeuwarder, die deze rij sloot: Catharinus Stienstra, die tegelijk finishte met z'n broer Uiltje Stienstra en die was nummer 9, zodat de stad Leeuwarden in deze tocht liefst vier plaatsen bezette. De Leeuwarder victorie was pre cies twintig jaar eerder al be gonnen bij de eerste tocht van 1909, toen Jan Ferwerda vijfde werd en de Leeuwarder twee lingbroers Jacob en Sjerp Kaas tra in dezelfde tijd finishten als 6 en 7. Grote belager Drie jaar later deed Jan Ferwer da nog meer van zich spreken als de grote belager van Coen Fokke van der Heide, hel denrol in 1929, buitenspel in 1933 iemand, die dit boekje nu nog heeft Vijfde in 1912 was de Leeuwar der J. Ysbrandy en negende nie mand minder dan Mr. Mindert Hepkema, de oprichter van de Vereniging De Friesche Elf Steden. Drie jaar eerder, bij de tocht van de Friesche Ijsbond, had Hepkema tot zijn onuit sprekelijke ergernis niet mogen meedoen. Toen hij er uit Ham burg speciaal voor naar Leeu warden overkwam werd hem door het dienstmeisje van de voorzitter van de Friese Ijsbond kortweg aan de deur meege deeld: „Het spiet meneer wel, mar jo kanne niet metdoen, jou binne te laat Zou Mr. Hep kema zonder dit incident wel op het idee geltomen zijn een aparte Elfstedenvereniging op te richten Mannen van het eerste uur In 1917 zat Jan Ferwerda alweer tussen de mannen van het eer ste uur, maar hij woonde toen al niet meer in Leeuwarden en dit verhaaltje zou uitsluitend over rasechte Liwadders gaan. Nog eerder dan Ferwerda kwam toen - als zesde - de Leeuwar der E. Bergsma bij het eindpunt aan - wie deze meneer Bergsma was en waar hij gebleven is weten we niet. De zonnige voorjaarstocht van 1933 bracht helemaal geen Leeu warders in de voorste gelederen, maar in 1940, in de eerste tocht met duizenden deelnemers, kon Lo Geveke de eer van de Friese hoofdstad hooghouden. Hij kwam in een groep met drie makkers achter de uit vijf rijders bestaande kopgroep bij de finish in Leeuwarden aan. Prachtige race Een jaar later reed Lo Geveke alweer een prachtige race met als bekroning een fraaie derde plaats achter Auke Adema en Joop Bosman, die respectievelijk vijf en twee minuten eerder dan onze stadgenoot finishten. I.i die tijd reed deze fijne sportman op z'n best en het was geen wonder, dat velen in hem de grote favoriet zagen, toen in 1942 alweer het startschot voor Onversaagd. Onversaagd kwam er een ande re Leeuwarder naar voren om de toonaangevende plaats van Lo Geveke over te nemen: de „Hu- zumer" Durk de Jong, die er ook inderdaad in slaagde op kop te blijven. In een felle eind spurt op de gracht achter de Prinsentuin kon Durk de Jong concurrent Jan van der Bij nog achter zich houden, maar de derde mededinger naar de eerste prijs was hem net te glad af: de grote gouden medaille was voor Sietze de Groot. Uiltje Stienstra, viermaal ge klasseerd, negende in de verschrikkelijke race van '29 Bij de wrede tocht van '47 ves tigde Leeuwarden z'n hoop op twee sterke rijders: op de erva ren Lo Geveke en op de jonge, talentvolle Jan Charisius, maar helaas: voor beiden werd de race een teleurstelling - Charisi us werd door een val uitgescha keld, Geveke verloor het con tact met de kopgroep en bleef ver verwijderd van de prijzen. Dat Jan Charisius nog eens te rug zou komen lag voor de hand: in 1954 deed hij alle Leeuwarder harten sneller klop pen en tot op de stadsgracht bleef de eindoverwinning bin nen zijn bereik. Tot de kopgroep door die overloop bij de Noor- derweg werd verrast en Chari sius, Jeen van den Berg en Aad de Koning voor moest laten gaan - Jeen finishte in de on voorstelbare recordtijd van 7 uur en 35 minuten, voor Jan kwam er een tijd van 7 uur en 35 minuten en 8 seconden op de uitslagenlijst te staan. Hij was de laatste Leeuwarder met een heldenrol in de Elfsteden tocht - noch in 1956, noch in 1963 kon de blauwgele vlag van Leeuwarden bij de Friese Elfste dentocht worden ontrold.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 9