DE STILLE OUDE STAD WOLFEDERATIE 1001 SCHAPENWOL EEN DEKEN VAN DE WOLFEDERATIE IS ALTIJD Voetstuk van standbeeld bevat een verkeerde naam 3 'T KLEINE KRANTSJE Alweer een nieuwe Elfstedenkwestie NIEUWESTAD 18 LEEUWARDEN Onder bijzonder grote be langstelling is twee weken geleden het beeld van de Elfstedenrijder onthuld en door de Condensfabriek overgedragen aan het ge meentebestuur van Leeu warden. Honderden be langstellenden woonden in een stromende regen de door Reinier Paping verrichte onthulling bij. duizenden hebben nadien van nabij de beeltenis van de meer dan levensgrote Elfstedenrijder kunnen be wonderen. Maar blijkbaar niemand heeft ontdekt, dat er bij het aanbrengen van de inscripties op het marmeren voetstuk een fout is gemaakt: de sokkel met de namen van alle winnaars bevat ook de naam van een rijder, die nimmer winnaar is ge weest. De eerste vorst in deze winter zal nog moe ten komen, maar de eer ste (nieuwej Elfsteden- kwestie heeft zich al aan gediend - de kwestie van etElfstedenmonument^ Op de drempel van het oude en het nieuwe jaar een treffende foto van die oude stille stad - het gemoedelijke Leeuwarden van een zeventig jaar terug. We zien de Grote Kerk straat met links het hoekhuis van de Bollemansteeg en rechts op de achtergrond het hoek huis van de Doelestraat. De fotograaf (nee, photograaf) heeft z'n driepoot midden op de rijweg neergezet en heel de wereld houdt de adem in: de bakkersknecht sprong van z'n fiets, de groenteboer zette z'n handkar aan de kant, ook de slager maakte halt en front, die twee charmante jonge dames wilden ook wel op de kiek en het donkere mannetje rechts kon moeilijk de steeg inschieten voor de photograaf z'n indrukwekkende werk had voltooid. De huizen staan er nu nog (bijna) net zo als toen, maar waar zouden al die belangstellen de Liwadders gebleven zijn De photo is in 1894 gemaakt, er is niemand, die het zich nog kan herinneren Er is geen Elfstedentocht zonder strubbelingen, er is ook geen Elfstedenevenement geheel vrij van misverstanden. Waarom zou dan het evenement van deze onthulling van het beeld De Elfstedenrijder wel vrij van misverstanden kunnen zijn In de sokkel van het monument zijn de namen gebeiteld van de mannen, die de Elfstedentocht gewonnen hebben. Maar het voetstuk bevat ook de naam van een rij der, die de Elfstedentocht niet won, maar die als tweede werd geklasseerd: de naam van Sipke Castelein uit Wartena hoort strikt genomen niet op het voetstuk thuis Hoe is het mogelijk, dat de naam van deze sterke rijder toch op het voetstuk is terecht gekomen, hoe kan men zich zo hebben vergist Het is de be doeling geweest alleen de na men van de officieel tot win naar uitgeroepen Elfstedenrijders in het marmer te beitelen. De naam van Joop Bosman, die in 1947 eerste werd, maar die toen moest worden gediskwalificeerd, komt er dus niet op voor; wel die van Jan W. van der Hoorn, als vijfde aangekomen, maar la ter tot winnaar uitgeroepen. De namen van de Vijf van 1956 (Jeen Nauta, Jan J. van der Hoorn, Aad de Koning, Maus Wijnhout en Anton Verhoeven) komen er ook niet op voor: er is in 1956 niemand tot winnaar uitgeroepen. Prins Bernhard Zou men besloten hebben de namen in het marmer te beite len van allen; aan wie de Elf- stedenvereniging een grote gou den medaille heeft uitgereikt, dan had de sokkel behalve de ABE DE VRIES overwinnaar Geen winnaar Wel, en zeer terecht, is de naam van Abe de Vries in het marmer gebeiteld. Hij won de Elfsteden tocht in 1933, hij kwam met een uiterst kleine voorsprong op Sipke Castelein, als eerste over de eindstreep, hij kreeg daarvoor de grote gouden medaille van de eerste prijs. Nummer 1 in het eindklasse ment werd dus Abe de Vries, nummer 2 in dit eindklasse ment werd Sipke Castelein. Maar. en daarmee begon het bestuur van de Friese Elfsteden- vereniging een vreemd kronkel pad te bewandelen: aan Sipke Castelein werd óók een grote gouden medaille uitgereikt met de onlogische motivering dat het verschil tussen hem en Abe de Vries zo gering was geweest. naam Sipke Castelein ook de naam van Prins Bernhard moe ten bevatten. De Prins kreeg de grote gouden medaille in 1940, toen hij als toeschouwer het finishen van de kopgroep bij woonde. SIPKE CASTELEIN tweede plaats Zoals elke wedstrijd maar één winnaar heeft, zo heeft ook de Elfstedentocht van 1933 maar een winnaar ge had: Abe de Vries uit Dron- rjjp. De naam van Castelein hoort niet op het voetstuk thuis. Of toch wel Er zal immers geen Elfstedenzaak zonder een kwestie mogen zijn

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3