DIE MU'K MAAR HEWWE VOOR 'T TE LAAT IS - ZEI DE SLACHTER VISBANKEN OP DE VOORSTREEK TOEN MIEN GEUSJE NIET MEER ETE WU 'T KLEINE KRANTSJE Observaties door Lord Rosse's telescoop GEENE SPOREN VAN BOUWKUNDIGE OVERBLIJFSELEN OP DE MAAN 't Was inne tied dat de Nijbu- Iren nog bestraat was met kien- derhoofkes en ouwe mesen 't i laatste end tot 't Skuunmakers- [perk nog Ouweburen noemden, 't Was inne tied, as ik 't mij goed herinner, dat, teugenover de buren, over de piep anne Voorstreek, een winkel was in leerwaren, met een grote baas met een grote snor. En in die winkel, voor de ruten dan, ston vaak een groot bruun peed, met sadel en al op sien rug en de 1 beugels hingen der bij del. Dat peed nou, ston oek wel bij 1 mooi weer, oppe stoep voor de winkel, heel groot in mien ogen dan, en as jonge hew ik mij vaak afvraagd, of 't niet een echt peed was, en mar twiefele. 't Was in de jaren dat een klein wiefke met een bontjakje an en swatte rok, een swaar beladen karre met kezen vanaf de Voor streek de piep opbeligde, en dan der bij neer; hard, bliksems hard, de buren langs, van 't ene pakhuus naar 't andere. Kerels werk, voor 'n bitsje geld, so'n klein wiefke, en dat deed ze voor haar sieke man. En een keer hew ik sien hoe se, hard bij de brug neergaand, een hondsje overreed, drekt hard- stikke dood, gelukkig mar. Mar 't jonkje, die sien hondsje 't was, en die an de kant stond, snapte het niet so gauw en stond met grote ogen te kieken, hoe een man van de straatve- gersdienst, 't al stieve bebloede beest, onverskillig in de karre gooide, een langwerpige diepe houten bak; en 't ventsje gule, 't gong oek allemaal so vlug sien hondsje Troepen honnen Mar 't mut eigenlijk oek een wonder hiete, dat sowat niet vaker gebeurde, want de buren stonk die tied vanne honnen. Heletroepen, vaak loslopend en vechtend, schurftig en hon gerig, loerende op afval van de veule slachters in die buurten, in die tied Der woonde een slachter op de hoek van de Breedstraat en Nij- buren, daar teugenover, oek op de hoek, nog een, dan de Breedstraat in, rechts, woonde een joodse slachter, mar die ver kocht alleen vlees van schapen. Daarnaast een grotere winkel met goedkoop vlees van 35 cen ten 't pon, niet 't beste mar toch vlees, allenig voor de sun- dag voor de meeste mesen. Ma ger en taai, vlees van krengen, magere sieke koeien, 'k Sien ze nog gaan, naar 't slachtplak over de buren, drie naast me kaar, achter de man, de zwak ste in 't midden, voor 't om vallen. Dan deur de stege, een voor een, de Bargejagerssteeg; hele maal achterin, links, was 't slachthok. Ik as jonge hew daar wel es bij weest as ik slacht- guud hale must voor onze hon nen, vrijdagsmiddags, bij dat slachten. So gong 't dan: Deze mar Jaap Ja mar, sei Jaap de hoofdknecht en een andere knecht maakte 't touw los van een van de magere stumpers met hun grote ogen. Bracht 'm voor 't front.'n klein plakje ruumte in dat hok, lei sien arm om de nek van 't beest en hield de kop vast en stil. Dan kwam de baas self, een hele grote dikke sware sterke man, die spuide sich self inne hannen, pakte dan een grote biele war 't bloed nog an sat, uut een rek, lachende. Gong een endsje van de kop van de koei afstaan en tilde de biele heel hoog boven 't hoofd, rooi de en mikte en sei: stil houwe Klaar Gong op sien tenen staan om nog meer kracht te setten enpats Een zware slag met de achterkant van de biele. En de koei sakte op sien knibbels, viel dan helemaal om met verdraaide ogen, de tong uut de bek, lag stil, heel stil. En de grote sterke baas gaf an sien knecht een stuk wust.lek ker sei die. Mar hoe kon die man 't deur sien keelgat krije Der woonden trouwes nog veul meer slachters in die omtrek toendertied, mar ien daarvan, waar ik nou over vertelle sal, liep der wel een bitsje tussen- uut. Luuster mar. Geitsjes. Hij was dan oek niet een slach ter van peden, koeien of balgen, mar van bokken en geitsjes, die hij opkocht oppe merk en oek wel so, bij de mesen tuus, voor een bitsje, een heel klein bitsje. En so kwam hij oek op een keer hij ons tuus, bij vader, op een morgen ,of der oek wat te han delen viel, voor de slacht. En dat trof hij krek, want ons geit- sje wu niet vrete, 't wudde ma ger die mut gauw dood, sei die, voor 't te laat is en vader vekocht 't voor hast niks. Voor de slacht en voor dat d'r hele maal gien vlees meer an sat, en ik moest 't beestje bij hem tuus bringe. Ik kreeg 1 centen van hem voor een ieswafel en moe ke gule, want sij had 't van jongs af an, opfokt met de fles. Die middags na skooltied bracht ik 't beestje an een stuk viege- touw naar de slachter, een win kel tsje tussen de grote kerk en de buren, oud en donker, 'k Had lang werk, want 't geitsje wude niet lope, strubbelde teu gen, met 't magere rugje en sien dikke hangbuuk, of voelde hij wat En 't regende oek nog, heel hard. Mar ik kwam der toch, voor de stege naast 't win- keltsje, waar ik wist dat ik deur must, dan links om, een deur deur, was 't slachthok. 't Spoelde mar deur En 't regende mar deur, spoele, so dat ik blied was dat ik, in 't hok ston en 't geitsje oek, of. 't Slachtplak was eigelijk een onbewoonbaar verklaarde wo ning, kil, koud en kaal, met hier en daar nog fladsjes be hang an de muren en versleten vierkante platte stienen in de vloer. Een soot platte houten bank ston midden in 't vertrek, met daarnaast een rek met mes sen. 't Geitsje mekkerde en ik rilde, wou, dat ik der mar weer uut was.Tot ik wat hoorde in 't skiemer, in 't half donker, in een hoeke van de kamer en wat sag ik. Dat was de baas, de slachter, waar ik nou al een he kel an had en hij sat op een soot vat, een grote emmer, wat te doen, dat oek op tied gebeu- re mut, met een grote ouwe swatte parreplu in sien ene han en boven sien hoofd, so lekte 't deur 't dak heneHa daar he je de jonge met de bok sei die, wat een weer niet, je kan- ne in je eigen huus niet eens droog blieve. En hij ston op van sien zitplak, bon sien broek op met een stuk touw, een dikke, trage, latngsame man, oek in 't praten. Een soort man, so as je teugen komme op de televisie, de hellingbaas in Flipper. Hij kwam op 't geitsje toe, be voelde en betastte 't; niet veul vlees, sei die, en heiendal gien vet, mar der sal altied wel wat van over blieve. As 't mar gien strop is, morgen gaan ik venten, sien. Nou 'k sal 'm oek drekt mar even toemake, 'k hew 't nou mooi even an tied en hij nam een mes uut het rek, begon dat te sliepen en ik wudde be nauwd.... Hij pakte 't geitsje beet en lei 't oppe bank, bon de pootsjes alle vier an mekaar, dat is voor 't vu dopen, sei hij en. (Vervolg op pag. 9) (Van onzen Engelschen medewerker) LONDEN, 16 Augustus 1847 Elk voorwerp dat zich op de op pervlakte van de maan vertoont en eene hoogte heeft van 100 voet, is nu duidelijk waargeno men kunnen worden en als de gelegenheid bijzonder gunstig is zal zulks met voorwerpen van 60 voet evenzeer het geval zijn. Op hare oppervlakte bevonden zich kraters van uitgedoofde vulkanen, rotsen en talloze steenmassa's; zelfs heeft men de overtuiging, dat, bij al dien wezens van onze gestalte op de maan aanwezig waren, derzelve door middel van deze instru menten duidelijk te zien zou den zijn. Woonplaatsen zoals de onze zijn echter niet waar genomen. Geene sporen. Zelfs geene sporen van bouw kundige overblijfselen, die zou den kunnen doen beweren, dat de maan tot verblijfplaats strekt of immer gestrekt heeft voor stervelingen van onze natuur. Zij vertoont hoegenaamd niets dat onze gelijkenis heeft met de groene velden en de liefelijke dreven van onze schone aarde. Er is geene zee, geene rivier, geen water zigtbaar - zelfs geen zweem van een bewaarplaats daarvan, ter voorziening in de behoefte van eene stad of iets dergelijks; - het geheel heeft de aanschijn van verlaten te zijn. De christen wijsgeer zal zich nu afvragen, waarom deze verwoes ting ontstaan is - Is het ene wereld die vergaan is - heeft derzelve voor hare overtredin gen moeten boeten - en, bij ge volg, is haar het lot reeds te beurt gevallen, dat onze aarde, volgens de schrift, eenmaal te wachten staat DUBBELTSJE VAN KROL Het was vroeger regel, dat veel stadgenoten door de lieve jeugd werden gepest. Uitgesproken stadstypen moesten worden uit gescholden, dat hoorde er nu eenmaal bij. In de Houtstraat woonde een meneer Krol, een veedrijver en ook op hem had de jeugd het voorzien. Maar Krol werd nooit uitgescholden, Krol werd alleen maar gemaand; het was altijd: „Krol, ik mr: nog een dubbeltsje van jou hewwe". En dan - ook dat was vroeger regel - werd Krol kwaad en zet te die kinderen na, zelfs tot in de school van meester Bij de Ley aan de Oostersingel. Dan kon de jeugd ook van meester nog een schrobbering krijgen, maar de volgende dag was het alweer raak en zo ging het jaar in, jaar uit: „Krol, ik mut nog een dubbeltsje van jou hewwe". De Koningspijp tussen Koningstraat en Wortelhaven heet ook wel Vismarktpijp en die naam herinnert ons aan de tijd, dat er nog visbanken waren op deze pijp. Op deze prach tige plaat kunnen we die visbanken zien. In 1851 zijn deze visbanken van hier verplaatst naar de Oosterkade, waar ze nog jaren hebben gestaan op het stukje tussen de huidige Electrische Brug en de ingang van het terrein van de gevangenis. Wie nu nog eens zo'n oude visbank wil zien zal naar een stad als Alkmaar moeten gaan. Na verblijf in het buitenland van ruim drie en een half jaar keerde jonge stadgenoot opgeto gen terug naar ouderlijke wo ning, ergens in het oosten van de stad. Hij vond de voordeur - als altijd - open en hij betrad de huiskamer juist op het moment dat papa naar de televisie keek. „Ha vadergroette de jonge man, maar vader maakte een ge ïrriteerd gebaar met z'n hand en bromde: „Stil - toneelstuk Nog anderhalf uur is die goeie jonge stil geweest - toen viel op die televisie het doek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 5