VERGANE GLORIE VAN DE TURFMARKT Commissaris Wesser smeet herrieschopper meters weg ZO STERK ALS EEN BEER „Gooi die kerel in de oei" 3 'T KLEINE KRANTSJE Jazeker, dit is de vergane glorie van de TurfmarktDit fraaie gebouw met een uit 1616 daterende voorgevel heeft gestaan op de plaats, waar later het foeilelijke Ritske Boelemagasthuis werd gebouwd: op de hoek van de Turfmarkt en het Droevendal. Het monument is in 1849 gesloopt om voor dit nieu we gasthuis plaats te maken. Alleen het poortje bestaat nu nog: het prijkt nu bij de ingang van het park van Martena State in Cornjum. Waren het verstand en het ge heugen van de Commissaris van Politie, de heer Wesser zeer sterk ontwikkeld, ook zijn lichaamskracht was groter dan normaal. Het verhaal van een kleine krachtsuiting van de gro te baas moge daarvan getuigen. Door de recherche was een arre stant aan het bureau gebracht, verdacht van diefstal. In afwach ting van het verdere onderzoek werd de verdachte op de bank in de agentenwacht geplaatst. Het was de man slecht naar de zin en hij ging nogal tekeer. Hij schold de politie uit en in het bijzonder de recherche voor al les wat lelijk was. Commissaris Wesser die op zijn kamer was, kwam op het rumoer naar hene den om eens naar de herrie schopper te zien. Hij zei echter niets, totdat de kerel ook Wes ser in de gaten kreeg en tegen hem begon uit te varen. In spanning zagen wij, die in de wacht waren, toe. Wat zou er gebeuren Zou de „Baas" zich door die vent de wet laten stel len Dat wou er bij ons niet in. Even begonnen de neusvleugels van de commissaris te trillen, even streek hij met de hand langs zijn vervaarlijke snor, toen greep hij de kerel in zijn zijden. Het volgende ogenblik zagen wij, dat hij de man van de grond optilde en hem daarna enige meters van zich af wierp. Wij stonden perplex; wat een krachtsontplooiing. Het enige wat de baas zei was: „gooi de kerel in de cel". Daarna ging hij terug naar zijn kamer. Nog een staaltje van zijn enor me spierkracht. Een paar agen ten hadden een man wegens openbare dronkenschap aan het bureau gebracht. Het had met die overbrenging nogal ge- spand en de boeien waren er aan te pas gekomen. Ook ter- hadden gedaan, zei de commis saris: „laat eens zien". Hij nam het stel boeien met in iedere hand een handgreep en nadat hij zich schrap had gezet, zagen wij voor onze ogen, dat de schakels van de ketting, die toch een behoorlijke dikte had den, door de commissaris uit een werden getrokken. Van de boeiketting hield hij de twee helften over. de door haar zo hoog geachte politiechef een laatste hulde. De burgemeester van Leeuwarden, Jhr. J. M. van Beijma bracht een eregroet aan de „hoogstaande persoonlijkheid" van de gestor vene. Een hoogstaande persoon lijkheid, daarmede was Wesser getypeerd. Dat was hij als com missaris van politie, dat was hij als mens, als vriend. „En zo zul len wij u in den lande blijven wijl hij de handboeien aan had, had hij zich tegen de overbren ging verzet en toen de agenten hem aan het bureau hadden en zij de handboeien wilden op bergen, constateerden ze, dat van één van de boeien een schakel verbogen was. Over de vraag of dit nu wel of niet door deze arrestant was veroorzaakt, waren de mannen aan het dis cussiëren. Zoals gewoonlijk kwam de baas even van boven om te zien wel ke gast onderdak zou moeten worden verschaft. Toen de com missaris de mannen daar bezig zag met de handboeien, kwam hij naderbij en vroeg wat er aan de hand was. Nadat de be trokken agenten hem verteld hadden welke ontdekking zij „Niet zo heel erg degelijk", was zijn commentaar. Daarna ver dween hij zonder er nog iets aan toe te voegen. Zo was de baas. Hij ging niet prat op zijn kracht. Het spreekwoord „sterke bo men vallen ook" zou echter ook op mijnheer Wesser van toepas sing worden. Op betrekkelijk jeugdige leeftijd - 55 jaar - stierf hij na een korte, hevige ziekte, op 19 mei 1930. Op 22 mei werd de commissaris ten grave gedra gen. Het hele politiekorps, van hoog tot laag, volgde de baar van de zo beminde chef. Dui zenden stadgenoten betuigden hem de laatste eer. Op de be graafplaats, waren behalve een talrijk publiek vele autoriteiten aanwezig. Vrijwel de gehele Rechterlijke macht bracht aan gedenken en blijven eren, U mijnheer Wesser, die in eenvoud een goed en groot mens zijt geweest". Aldus de woorden van burgemeester van Beijma. De Leeuwarder Courant schreef bij het sterven van Wesser het volgende: „Voor Leeuwarden en niet voor Leeuwarden alleen, is dit een ernstig verlies. Want met de heer Wesser is ons een po litieambtenaar ontvallen, die met buitengewone gaven toege rust was, gaven die hem een be kendheid deden verwerven ver over de grenzen van zijn ambts gebied heen". Herhaalde malen riep men el ders, ook zelfs in het buiten land, zijn hulp, zijn medewer king en zijn raad in. Hij heeft gedurende zijn 34-jarige politie loopbaan aan de Justitie dien sten bewezen, die van grote waarde kunnen worden geacht. Buiten zijn ambtelijke bezighe den is de heer Wesser in het openbare leven van Leeuwarden weinig op de voorgrond getre den. Ais watersportliefhebber was hij een van de oprichters van de „Leeuwarder Watersport" en als automobilist was hij de man, die de stoot gaf tot het op richten van de Vrijwillige Frie se Verkeersinspectie. In het or gaan van dit instituut werd aan het verscheiden van Wesser een artikel gewijd, waarin hij, Wil lem Frederik Martinus Wesser, de vader van de Vrijwillige Ver keersinspectie in Nederland werd genoemd. De eerste vrij willige verkeersinspectie in ons land was de Friese en Wesser was er de oprichter van. Veel moeilijkheden heeft hij met zijn vrijwillige verkeersinspectie meegemaakt, maar geleidelijk werden die moeilijkheden over wonnen en deden in brede kring sympathie ontluiken voor deze arbeid in dienst van de gemeen schap. Dat andere provinciën volgden en slaagden, was in de eerste plaats terug te voeren op de pionierstaalc van de heer Wesser. Een plaats in het Da gelijks Bestuur van de Bond van Vrijwillige Verkeersinspecties was een erkenning voor wat hij in Friesland tot stand had ge bracht. V.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 3