BOMMEN INNE WIEBRAND DE GEESTSTRAAT MAR MEESTER DIJKEMA KWAM ER GOED AF 11 •T KLEINE KRANTSJE Massage: Hokus, Pokus? Niks hoor! Attentie voor de straatmaker In memoriam „Kapper Ge jas" Vandaag vervolgen wij de schoolherinneringen van on ze medewerker K. Opgelet, hij komt nu in de zevende klas. Oudergewoonte volgt op de 6 nog steeds de 7 en we gongen derhalve van de zesde klas naar de zevende. Ommes, wanneer je niet „sitten ble ven" waren dan zou je met je twaalfde jaar al volleerd weze, maar feitelijks te jong, om naar een baas uut te kieken. Dan musten je min stens 13 weze. We kwamen in de zevende klas te sitten bij meester Dijkema; Nanne Dijkema uut de Wiebrand de Geeststraat en wiens huus in de oorlogsjaren wegbombardeerd is. Der vie len toen oek enkele dooien, mar meester met sien vrouw kwamen der gelukkig heel huids deur en met de schrik vrij. Ook meester D. von ik een sympathiek iemand die leuk en prettig les geve kon. Ja, ik mocht em wel. Hij kon soms net dóen as was hij oek een van jonges uut de klas. Kwaad. Vansels hewwe we hem oek wel es kwaad siên. Hij was dan wat druk en senuwachtig, rolde wat met sien oogen maar alles tesaam was ie dan toch niet soo kwaad as ie der op dat moment uutzag. Het onderwies wudde nagenoeg niet uutbreid maar overal gongen we wel wat dieper op in. De provinciën, de land kaart en de blindekaart van Europa musten we héél goed kanne. 't Was nog inne tied, dat Christiania de hoofdstad was van Noorwegen, St. Pe tersburg van Rusland en Kon- stantinopel van Turkije. Oek „onze koloniën" kregen een beste beurt. Aangezien het nog steeds oor log was (1915'16) werd ons oek het skoolreisje weer deur de neus boord. Enkele leuke herinneringen an „meester Diekema" binne de volgende. In de geschiedenisles vertel de hij es over de een of andere Oostersche Vorstin. Ik Op de hoek van het Zaailand en de Prins Hendrikstraat doen vier politieagenten hun uiterste best om volgens de regels van de wet twee tierende en met handen en voeten slaande be schonken boerekinkels in twee witte volkswagentjes te krijgen. Zonder het veroorzaken van lichamelijke beschadigingen lijkt het niet te lukken, maar wan neer een van de heren uiteinde lijk toch te bestemder plaatse raakt, krijgt een van de vier po litiemannen de handen vrij om z'n beide collega's te assisteren bij het vakkundig behandelen van de tweede arrestant in spé. Dat gebeurt op een verbluffend effectieve manier met een krachtige ruk aan 's mans bei de oren: binnen vijf seconden ligt ook nummer twee mooi op gevouwen achter in het autoot je. En dan komt, tot grote ver rassing van het geamuseerd toe kijkende pubhek, de reactie van de kersverse arrestant: „Vooruit - naar 't bero, direct, opskiete, perses vebaal, mishandeling, boeven, skurken, smeerlap pen. meen van Cleopatra, maar 't kan oek best een andere naam weest hewwe, die op geregelde tieden en slechts voor één nacht een man uutkoos, die bij haar mocht slapen. Maar de volgende dag werd „de bevoorrechte" zonder pardon onthoofd. Veul later, ik was al bijna volwassen, schoot me plotseling dit verhaal in de zin. En toen pas vroeg ik me af: „hé, waarom zou meester dit verhaal an de klas verteld hewwe"? Soort test Om mischien es te siên, hoe de jeugd van 12, 13 jaar hierop reageerde? 'n Soort van test? Om te weten in hoeverre sien leerlingen reeds kennis van zaken hadden? Nou, ik kan jim wel verklap- pe, dat ik echt soover nog niet was, as dat 12-jarig jochie, dat, naar aanleiding van het voorstel van sien vader, om samen es te praten over 't sexueele vraagstuk, teugen hem sei: „nou, dat kan wel vader. En wat wou je daarvan wete"? Nee, werkelijk niet. Ik sat met een meewarig gesicht en de blik van een onschuldig lam naar sien verhaal te luus- teren, en vroeg me af, wat of die arme man dan wel mis- deen had, om hem zonder pardon dood te maken. En dit sal meester misschien sterkt hewwe in sien meening, dat ik altans nog speulde met de idee van flora en fauna; van kool en ooievaar. Spietgnieze ach ter mien hand was der (nog) niet bij. Hij kon, wat mij betreft, gemist weze. Maar, soo as ik al sei, jaren later drong dit geval pas tot mie deur, en begreep dat ons Oostersch vorstinnetje, na of naast haar drukke ambtelijke beslomme ringen, oek nog kans zag, sirieuze betrekkingen te on derhouden met die dartele schalk, Eros Venuszn.; en docht toen: „aha, kleine oolij- kert, sat de saak zóó „tja, je wille welles wat en ne wist je mammie hier van"?? Nog een ander verhaaltje, meer een mopje, dat hij wel licht elk jaar anne klas debi teerde, was het volgende. Bij de aardrijkskundeles (Gelderland) vroeg hij ons: „Zeg, weten jullie wel dat de Arnhemmers steeds met de windstreken in de war zijn"? Meester monsterde ons stuk voor stuk. Nee, niemand wist dit. Niets van bekend. „Nou" sei hij „dan sal ik jullie dit eens zegge." Hij nam de stok en wees aan. „Kijk, hier ligt Arnhem. Ten Oosten hiervan ligt Westervoort. Ten Westen, ligt Oosterbeek, ten Zuiden Noord-Brabant en ten Noor den, de Zuiderzee". Dit mopje gaat heden ten dage niet meer op, want we hebben geen Zuiderzee meer. 't Is nou IJsselmeer. We kregen, loof ik, méér handteekening dan in vorige klassen. Ik weet dit, omdat ik altied de grootste moeite had, mien aangeboren gave en slui merend talent voor beeldende kunst, naar buuten te werken. Honnekop As ik es een honnekop tee- kende, leek 't wel een koeie- kop. Ik hew es een vaandel teekene mutten en dat rot- Massage geeft een heilzame werking, niet alleen bij sport mensen, maar ook bij de grote groep van mensen, die niet (meer) aan sport doen. Aldus de conclusie uit een ons toegezonden circulaire van de Gediplomeerd NSF sport masseur en het lid van het Nederlands Genootschap voor Sportmassage Jan R. Bron (voor verdere inlichtingen: Iepenstraat 14c, telefoon 25103). Voor iemand, die nog nooit met massage te maken heeft gehad lijkt het allemaal maar hokus pokus aldus onze bron maar niets is minder waar. We onderscheiden drie soorten massage: heilmassage, schoonheidsmassage en sport massage. Wat is sportmassage? „Een komplex van handgrepen, toe gepast met de blote hand op de onbedekte huid van de gezonde passieve sportbeoefe naar met het doel diens licha melijke toestand te verbete ren, te bestendigen en de eventueel nadelige gevolgen van de sport weg te nemen of zo min mogelijk te doen ge voelen. Met andere woorden: Er zitten verschillende bekende stadgenoten bij - schreven wij de vorige maal in het on derschrift bij een foto van Leeuwarder straat makers en dat hebben we kunnen merken, want verscheidene lezers tikten ons op de schouder om te zeggen, dat ze een of meer van de geportretteerden hadden herkend. Alleen - en dat was vreemd - kregen we meer na men opgegeven, dan er straatmakers zichtbaar waren. Wie er zeker op stonden Hendrik van Krugten, Jan Maurits, Tiede Huizinga, Tinus Leemeyer, Gerardus Del Grosso, Tinus Split, Piet Friso en Foppe Tanja. Ook werden ons de namen Kingsbergen en Doetjes ge noemd. En waar is de foto gemaakt Ook een raadselBij Hotel De Kroon zeiden sommi gen. Bij Amicitia meenden anderen. Of was het de Oude Veemarkt Vandaag nog een foto van noeste werkers in de krant. Wie zijn het, waar én wanneer is deze foto gemaakt ding bleef mar briek hangen. En ik loof vast, as ik al disse teekeningen tot op vandaag de dag bewaard had, de kunst kenners segge suden: „Een héél mooi stukje modern werk." (Vervolg op pag. xo) door bepaalde handgrepen, zo als effleurages, knedingen, fricties etc. wordt er een betere doorbloeding aan de spieren gegeven, waardoor deze goed warm en soepel worden. Door deze betere doorbloeding treedt er ook een sneller herstel in de weefsels op en is er minder kans op spierbles sures". Massage zegt de heer Bron is ook uitermate geschikt voor bijvoorbeeld bestuurders van auto's, mensen, die in de winkel staan, mensen, die ge regeld zware arbeid verrich ten en vertegenwoordigers. Op de dertigste van deze maand zou hij vijfennegentig geworden zijn; hij heeft dit ronde getal net niet kunnen halen op de elfde is Johan nes Hendrik Ge jas de eeuwige rust ingegaan. Niet alleen dank zij zijn hoge ouderdom was „Kapper Gejas" een be kende figuur in onze stad: als barbier en lang geleden als caféhouder moeten dui zenden stadgenoten deze Leeuwarder - in - hart - en - nieren hebben gekend. Johannes Gejas werd in 1874 geboren als zoon van een barbier op de Eewal. In z'n jonge jaren was hij afwisse lend kelner en barbiersbe- diende en soms vervulde hij beide functies tegelijk. Hij werkte o.a. bij Elders aan het Ruiterskwartier, bij Fokkema in Gorredijk, bij Pitstra in de Poststraat, bij Regnery in de Oude Doelesteeg, bij Café Neuf aan de Voorstreek en bij Strooisma in de Oude Doele steeg. Eigen zaak Later kreeg hij zelf een zaak, eerst in Hallum, daarna in Oenkerk, maar teruggekeerd in Leeuwarden kwam hij in een bier- en limonadehandel aan de Nieuwestad. Ook was hij een poosje schrijver op het kadaster, maar tenslotte ves tigde hij zich als kapper in de Baljeestraat, waar hij tweeën dertig jaar mes en schaar hanteerde. De vaste klanten uit die tijd herinneren zich de heer Gejas als een man met een speciale kijk op het leven en de dingen van de dag; met zijn meestal niet malse kritiek spaarde hij weinigen en boeide hij velen. Door zijn uitzonderlijke vitali teit heeft het heel lang ge duurd, voor de heer Gejas van ophouden wou weten: op z'n zesentachtigste was hij de oudste kapper van Nederland de radio kwam toen naar Leeuwarden om van z'n nim mer aflatende werklust te ge tuigen. Hartaanval Een jaar later kwam dan toch het moment, dat hij de scheerkwast aan de wilgen hing en sindsdien woonde de heer Gejas in het gemeente lijk tehuis voor bejaarden aan de Haniasteeg. Tot het laatst heeft hij zich daar in een goede gezondheid kunnen verheugen en het was een hartaanval, die plotseling aan dit lange leven een einde maakte.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 11