Herinnering aan strenge winters Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumkes *T KLEINE KRANTSJE Bonifatius tegen de grond Op pagina 12 van dit Kleine Krantsje staat een ver haal over het slopen van de Sint Bonifatiuskerk en de acht en zeventig meter hoge Sint Bonifatius- toren. Op het moment, dat deze pagina werd afge drukt werd er (bij een andere Leeuwarder drukker en in het grootste geheim) een circulaire gedrukt voor de parochianen met de plannen voor het slo pen van kerk en toren. Een paar dagen eerder had den wij de nieuwe pastoor van de Parochie voor het inwinnen van inlichtingen gebeld. Hij zei toen over de geruchten over het afbreken „geen zinnig woord" te kunnen zeggen. Dat zal meneer pastoor nu wel kunnen doen, want intussen hebben de sloopplannen in de dagbladen gestaan. Ons verhaal op de achterpagina van dit Kleine Krantsje, ge schreven naar aanleiding van de ontvangst van een mysterieuze brief, is dus in zekere zin door de feiten achterhaald. Het geheimzinnige waas, dat ons artikel omhulde, is inmiddels opgelost: de plan nen voor het slopen liggen op tafel, brieven hier over aan de redactie van 't Kleine Krantsje hoeven niet meer anoniem te zijn 1758 15 Augustus Papegaaischieten te Dron- rijP- 1758 20 Augustus Een. Franse kaper van 4 stukken kanon, sterk 15 man, 18 Aug. uit Duinker ken gevaren, is 's avonds laat door een Engelsch ka perschip van 16 stukken bij Ameland aan de grond gejaagd. Het schip was verloren, de bemanning is door een visser te Wierum aan land gebracht. 1758 6 September Daar wordt vermist een snoekgrauwe windhond, wat vosachtig van coleur, de beenen van onderen wit, gelijk mede voor op het borst en op het eind van de staart; die dezelve terecht brengt bij Rinze Halma, castelein in de Valk te Franeker, zal een ducaat tot een vereering genieten. 1758 7 October Wordt bekend gemaakt aan de liefhebbers van de musyk- en zangkonst, dat bij G. van der Wal, boek- verkooper te Leeuwarden in het Nauw, verkogt wor den allerhande soorten van gedrukt en geschreven musiek om te singen, of te spelen op de fluit, wald hoorns en andere instru menten ook worden bij hem verkocht alle soorten van concertlijnen en ge maakte muziekboeken. 1758 26 October Men heeft de tijding ontvan gen, dat de heer capitein Ha- rinxma, voerende een Hol- landsch oorlogschip en eenige koopvardijschepen onder zijn convooi hebbende, op de hoogte van Toulon twee En- gelsche oorlogschepen had ontmoet, van dewelke na ge dane begroeting uit het ge schut, eenige officieren aan boord kwamen, dewelke hem zeiden, dat onder de ladingen der koopvaarders veele con trabande goederen schuilden, weshalve zij order hadden de zelve te visiteren. Toen de capitein daartegen protesteer de, zeggende dat nooit een Hollandsch oorlogschip ge bruikt was om het transport van contrabande te favorisee- ren, en dat hij geen inspectie zou toelaten, werden de En- gelschen zoo verstoord dat zij dreigden hem zulks betaald te zetten. Hierop hernam de capitein dat zij hem als twee tegen een wel in de grond zouden kunnen booren, maar dat zij hun ook beloofde dat een van hen het zelfde lot zou moeten ondergaan. Hierop gaf hij order het geschut in ge reedheid te brengen en zond de Engelsche officieren van boord. Deze belegden daar over een krijgsraad waarin be- slooten is niet met den Holl. kapitein aan de gang te gaan, zoodat zij afbrasten. 1758 8 November Rimmer Jacobs is voornemens a.s. winter met de ijsschuit te gaan varen van Laaksum op Enkhuizen voor 25 Car.gl. 1758 20 December R. Jelgershuis konstschilder bij de Veemarkt te Leeuwar den presenteert uit de hand te verkoopen verscheidene nieuwgemaakte kamerscher men. 1759 18 Februari Te Harlingen stort na den Zondagmiddagdienst de Zui- derbrug over de Zuiderhaven in, juist toen vele kerkgan gers erover gingen. Ruim 20 raakten te water, maar wer den gered hoewel vele kerk boeken met zilveren sloten en andere kostbaarheden verloren gingen. 1759 12 Maart Nieuwe vuurtoren te Harlin gen in aanbouw. 1759 M. Accama, konstschilder op de Grachtswal, verkoopt vele portretten der Oranje-Nas- sau's en historiestukken ge schilderd door wijlen B. Ac cama. 1759 12 Mei De reekenmeester W. Foppes geeft een rapport over de ver schenen comeet. Het mag in deze dagen eerder op voorjaar, dan op winter lijken, toch hangt het kalenderblaadje van januari nog maar aan de wand en wanneer we naar vroeger jaren zien, mogen we gerust zeggen, dat het best nog een barre winter kan worden. Verschillende Elfstedentochten zijn gehouden in de febru- arimaand, andere in het eind van januari en het is maar eenmaal voorgekomen, dat deze schaats- marathon al in december mogelijk was: in 1933 stonden de Elfstedenridders al op de zestiende de cember op de schaats - dat was dus ongekend vroeg en het merkwaardige was, dat dat ook nog een echte „voorjaarstocht" werd met prachtig „zacht" weer. Maar goed, geen winter dus op dit moment, toch een kleine herinnering aan strenge winters in vroeger jaren. Op deze plaat zien we het bestuur van de (nu Koninklijke) IJsclub (van de Bleekerstraat) op het bordes van het Hotel De Nieuwe Doelen aan de Voorstreek, keurig in het traditionele costuum, kuitbroek, hoge hoed, linten op de borst. De foto is waarschijnlijk in de winter van '47 gemaaktan verscheidene van deze bestuursleden zijn inmid dels overleden. We gaan van links naar rechts: Th. Wiersma, R. Rodenburg, P. A. de Bruin, P. Bokma, Hoogland, B. Bruinsma, W. Overmeer, W. Mylius en F. T. Huisinga. Deze foto van een groep schaatsende jongelui, zeer waarschijnlijk bij de Groote Wielen gemaakt, is van een veel oudere datum dan de plaat met het ijsclübbestuur. De namen van de gefotografeerde zullen straks wel boven water komen, enkelen laten zich zo al herkennen: Bouwe van der Meulen, Aad van der Velde, de militair Jan Ferwerda, die eens een heldenrol vervulde in de Elfstedentocht en Van Keulen „van de naaimachines". De van petten voorziene heren op de achtergrond lijken ons nieuwsgierig toekijkende boeren toe. En hier nog een fraaie kiek, stellig op dezelfde dag en op dezelfde plaats gemaakt door de fotograaf A. T. Visser, die in Leeuwarden in de Harlingerstraat heeft gewoond. De heren hebben hun jasjes uit gegooid en staan klaar in starthouding. Wordt het een heuse krachtmeting 1 Wie er meer van weet mag het zeggen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3