UT mm ■I ENAULT OSIER In memoriam GATZE POSTMA 'T KLEINE KRANTSJE 4 CU Jouvet mijl jftaqz.... 1 n SPANJAANMLAAN K2 - LMÜWAIIMN -TtU*. NMMtOM) Lezers klommen in de pen si Oranje Bierhuis We hebben geweldig genoten van de opstellen over het Oran je Bierhuis, waaraan wij ook zelf plesante herinneringen heb ben. Gaat u er mee door Amsterdam Mr. Dr. A. v. d. Laan la zeker Red. 't Kl. Kr. si Eije Wijkstra Een onzer abonnee's herinnerde zich naar aanleiding van onze artikelen over Eije Wijkstra en Dirk Tabak, hoe de wandaad van Wijkstra vroeger op straat bezongen werd. Zij schreef de tekst voor ons op: Wie schuwt en walgt niet van zo'n drama Zoals te Doezum is geschied Een vrouw vergat daar hare moederplichten Haar zes kinderen en ook haar man. Het was een koude wintermorgen De aarde was met sneeuw bedekt Vier mannen gingen toen htm plicht vervullen Maar IJje Wijkstra sprong toen in de bres. Is Aaltje thuis, zo sprak toen Van der Molen Ze maakt zich klaar, sprak toen de wildeman En zwaar beladen kwam hij uit zijn woning Hoe toch een man zo vreselijk handelen kan. Met karabijn en met revolver De Bonifatiustoren zal binnen afzienbare tijd wel worden afgebroken. Deze toren is al lang geleden gesloopt; het is de Nieuwe of St. Ja- cobstoren, die in de Grote Hoogstraat stond. Schoot hij in koele bloede neer Vier mannen lagen in hun bloed te baden En de sneeuw was rood bevlekt met bloed. O, IJje Wijkstra, jij gemene moordenaar, Je bent bekend in stad en land Je wordt vervloekt door onze eerlijke burgers En verdoemd door 't hele Nederland Kuipersschooltje I Gelezen in het Kleine Krant- sje no. 93 over het zgn. Kui persschooltje waar het eigen lijk niet om gaat. Wel over wijlen het hoofd, de heer Kuipers, betreffende de debat avonden in verkiezingstijd. Meermalen heb ik hem mee gemaakt ruim 50 jaar geleden, o.a. tegen Kleerekoper en Wijn koop. U schrijft dat hij zijn rede beëindigde met „Keer terug van de dwalingen uwes weegs", dat heb ik nooit als slotwoord gehoord. Wel „Te gen de revolutie het evange lie". Arnhem K. Tiemersma Kuipersschooltje II Mevrouw Bruinsma-Iedema te Leeuwarden belde ons naar aanleiding van het verhaaltje over het Kuipersschooltje om te protesteren tegen de sug gestie, dat er weinig op het schooltje werd geleerd. „Het was geen school van niks" aldus mevrouw Bruinsma, er waren heel goeie onderwijze ressen, er was zelfs een emi nente onderwijzeres: juffrouw Langman." Ook is het volgens mevrouw Bruinsma niet waar dat het Kuipersschooltje ge woon opgeheven is; de school is „opgelost" in de latere Willem Lodewijkschool. De heer Kuipers heeft zelfs nog een opvolger gehad. Dat was meneer Buma velen zullen zich de heer Buma nog wel herinneren. Meester Hulstra Nóg een telefoontje, nóg een protest. Van mevrouw Tartag- lia-Oost te Leeuwarden, die in het laatste Krantsje las van de grap, die jonge scholiertjes eens uithaalden met de pruik van meester Hulstra, de gods dienstonderwijzer. Maar zei mevrouw Tartaglia met veel overtuiging meneer Hulstra had geen pruik, al werd dat vroeger dan wel altijd be weerd. Hoe zij dat zo zeker kon weten? Wel, mevrouw Tartaglia is (na zelf bij mees ter Hulstra in de klas te hebben gezeten) bijna negen jaar bij de familie Hulstra in betrekking geweest. Het haar van de heer Hulstra -aldus mevrouw Tartaglia was (op z'n ouwe dag) wit, maar ook als stokoud heertje smeerde meester er een zwarte pasta op, waardoor het inderdaad leek, alsof hij een pruik op had. Ook maakte de heer Hulstra de kapper niet rijk zo nu en dan knipte hij z'n haar zelf wel een beetje bij. Mevrouw Tartaglia was nog bij de Hul stra's in betrekking, toen de heer Hulstra (in februari 1938) overleed. Op de dag af een half jaar later overleed de zoon, die in het ouderlijk huis in de Gysbert Japicxstraat een kruidenierswinkel had. Op vier en zestigjarige leeftijd is de vorige week in Leeu warden overleden de heer Gatze Postma, met zijn broer Kees de oprichter van de .Afbraakhandel K en G. Postma, die nu aan de Troelstraweg gevestigd is. De heer Postma was een markante figuur, „een echte ouwe Leewadder", wiens heengaan ten zeerste zal worden betreurd door allen, die hem hebben gekend. Hoewel het bekend was, dat zijn gezondheidstoestand de laatste jaren te wensen overliet, zal het bericht van zijn overlijden velen hebben geschokt: de heer Postma was een zeer beminnelijk man, een kerel uit één stuk, op wie iedereen kon rekenen, die met hem te ma ken kreeg. Wij menen de heer Gatze Post ma niet beter te kunnen her denken dan door het herdruk ken van een verhaaltje, dat wij een jaar of zes geleden aan hem en zijn bedrijf hebben gewijd: werd gemaakt. Samen met zijn twee jaar oude re broer Kees drijft de heer Postma een afbraakhandel en dit bedrijf doet twee dingen te gelijk - het sloopt en het ver koopt: Kees sloopt en Gatze verkoopt. De onbewoonbaar verklaarde woninkjes in de krottenbuurten, de bruggen, die door nieuwe vervangen worden, de oude boerderijen, die het verkeer in de weg staan, worden door de oudste firmant aange kocht en gesloopt en komen dan in brokjes en beetjes bij de jongste firmant terecht, die al deze onderdelen weer verkoopt. Het beeld van deze goede stad mag dan de laatste tien, twintig jaar, in de ogen van de vakan tieganger, die hier 's zomers komt, niet veel veranderd zijn, wie wel eens op het geluid van de slopershamer is afgegaan, zal wel beter weten. Tegen de grond Vooral na de oorlog is er heel wat tegen de grond gegaan, maar omdat de gaten over het algemeen snel weer werden ge vuld, viel het verdwijnen van de oude huizen niet op. Zo zal de jongere generatie al niet eens meer weten wat er voor twintig jaar nog voor fraais in de Weer klank stond, waar nu de zee heldenbuurt ligt, en zolang de huizen tussen het Rengerspark en de Spanjaardsstraat overeind blijven staan, zullen de meeste Leeuwarders er wel geen idee van hebben, wat er achter die huizenrij zo langzamerhand al met de grond is gelijk gemaakt. Misschien hebben veel stadge noten zich al eens afgevraagd waar toch alle materialen blij ven, die er uit deze gesloopte panden komen: de balken en buizen, de stenen, de deuren, de kozijnen, de dakpannen. Is daar nog een bestemming voor of gaat het bij wijze van spre ken allemaal op de vuilnisbelt Brede grijns Wanneer u dat laatste veronder stelt, komt er een brede grijns op het gezicht van de heer Gatze Postma, want al langer dan veertig jaar heeft hij er voor gezorgd, dat er voor al die ge bruikte stenen en voor al dat gebruikte hout nog goed geld Naar 't Blokkepad Zo komt een flink stuk van oud Leeuwarden uiteindelijk op het opslagterrein van de firma Postma aan het Blokkepad bij Gatze terecht en wanneer u hem daar vraagt wat zijn be drijf in de loop van de jaren in de stad zoal heeft gesloopt, moet u er maar even bij gaan zitten, want over dit onderwerp is de heer Postma niet in een half uur uitgepraat. Het begon ver voor de oorlog met het slopen van een rijtje huizen in de Pijlsteeg, waar nu nog een collectie gevelstenen in de muur van het Sint Anthony Gasthuis zit en toen volgden oude herenhuizen, krotten, bruggen, molens, pakhuizen, fa brieken, fabrieksschoorstenen en boerderijen. Een van de laatste grote sloopwerken voerde de firma Postma op de Voorstreek uit, waar het hotel De Doelen onder het geweld van hun ha merslag viel. De hele wereld. „Ach man" zei de heer Gatze Postma ons, voor hij een dikke sigaar opstak, „wij draaie ner- gus de hannen voor om, wij slope de hele wereld as het mut Korte tijd nadat wij dit verhaal publiceerden maakte de heer Postma de verhuizing van het bedrijf naar de Troelstraweg nog mee, maar enkele jaren ge leden moest hij zich uit de zaak terugtrekken en daarna is hij nooit meer „de oude" geweest. En nu is dan het eind gekomen. Nog lang zal Gatze Postma in veler herinnering blijven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4