99.- 109.- 37.50 55.- 32.50 15.95 69.- LEEUWARDEN Hoon 05126-1288 I I) It It II OGTEXTIEL voorradig in nrwoude. II J§ n li WÊtm L u □1 Stadgenoot Jurjen C. van Dam wordt volgende maand 80 jaar 20- Stadsplattegrond (1550) voor lezers 't Kleine Krantsje 'T KLEINE KRANTSJE mi inkoop lage prijzen. Ondanks BTW grbalans Opruiming nog veel artikelen eig veel lagere prijzen, ja zelfs voor 13- KINDERLEDIKANTJES SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN met 25% korting op oude prijs WOLLEN TAFELKLEDEN TERLENKA SPREIEN BALATUM BALATRED MOOIE NYLON VLOERBEDEKKING voorstreek 54 - tel. 05100-21565 Leven vol dreigingen en avontuur Stalen 2 pers. Ledikanten met zware kwaliteit spiraal, nu slechts Zware eiken Ledikanten nu Bedden een reuze sortering in alle maten, en in de beste kwaliteit: al vanaf slechts ook: Auping Dunlop Pullman enz. Iets beschadigd nu slechts slechts Grote partij 2 pers. zuiver wollen jlQ TE dekens nu voor slechts V slechts 200 cm breed per meter 200 cm breed nu slechts 3.80 m breed, handhaven wij voor OUDE PRIJS wegens groot succes met deze kwaliteit en dessins per meter en verder vele koopjes in woningtextiel Imawoude en Beetsterzwaag dinsdagsmiddags, iarden maandags de gehele dag. leubilering Woensdag 5 februari wordt een van de trouwe medewer kers van 't Kleine Krantsje, de heer J. C. van Dam, tachtig jaar. Het bereiken van de leeftijd der zeer sterken mag voor deze vitale stadgenoot wel opmerkelijk worden genoemd, want voor weinigen is de kans om dit ondermaanse voor tijdig te verlaten zo groot geweest als voor hem. Zijn leven was een aaneenschakeling van avonturen vol kwade kansen en terugblikkend op die tachtig jaar zal hij er zich zelf over verbazen dat hij dit kroonjaar in goede gezondheid beleeft. Jurjen Conrad van Dam wordt in Leeuwarden geboren en hij brengt z'n jeugdjaren door „tus sen de joadsjes" op de Put. Bo ven z'n bed hangt een wens droom van zijn jeugd: „Naar Indië". Die droom is nooit in vervulling gegaan: hij heeft de Indonesische eilanden vanuit zee in z'n kijker gehad, maar hij zette er nimmer een voet aan wal. Als twintigjarige leent hij tweehonderd gulden, koopt voor tachtig een reisbiljet naar Mon treal en staat tien dagen later op Amerikaanse grond. Z'n plan om bij een boer te komen mis lukt jammerlijk, hij kent geen woord Engels, hij heeft al gauw geen centen meer en z'n toe komst ziet er allesbehalve vro lijk uit. Levensgevaarlijk Na veel omzwervingen krijgt hij tenslotte een baantje als spoor wegarbeider bij de Canadian Pacific Railway Company. Hij krijgt er levensgevaarlijk werk en er gaat geen dag voorbij of er rijden ambulancewagens uit - twee paarden er voor en een dokter met een bel op de bok. Toch blijft hij er ongedacht lang: twee en een half jaar. Dan met twee Duitsers naar het westen, naar Vancouver, werken als bouwvakarbeider: op een smal plankje op grote hoogte balken doorzagen. Van Vancou ver naar San Francisco om er mee te helpen aan het opbou wen van de loodsen voor de wereldtentoonstelling t.g.v. de opening van het Panamakanaal. Maar - aldus de geruchten - in Panama wordt veel meer geld verdiend, dus op naar dit land, waar blijkt dat de gele koorts mensen als ratten laat sterven en waar veel moedeloze Chine zen zich aan hun eigen staarten ophangen. Buurjongen Dan krijgt New York de jonge Leeuwarder binnen z'n poorten en wie ontmoet hij onder de miljoenen in deze wereldstad Willem Godhelp, een buurjon gen van de Put Een poosje la ter staat de heer Van Dam zelf weer op de Put - hij wou weer eens even thuis zien; vandaar. Wanneer hij „bij Klaas inne Os- sekop" van vrienden hoort, dat Australië boereknechten vraagt, is z'n plan snel gemaakt: hoe wel hij geen paard van een koe kan onderscheiden, krijgt hi] voor „een goeie sigaar" van vier centen een mooi ge tuigschrift van een boer en sa men met makker Fokke Schrein- hout gaat hij in Antwerpen aan boord van een schip, dat op de eerstvolgende reis op de Schel de zinkt - Fokke Schreinhout verdwijnt spoorloos van de aard bodem, van hem wordt nooit meer wat gehoord. In Australië aangeland vindt Van Dam geen werk bij een boer; hij wordt weer spoorweg werker, overnacht in tenten en beleeft angstwekkende avontu ren in de wildernis. Dan breekt de wereldoorlog uit, Australië vraagt vrijwilligers, de jonge Leeuwarder meldt zich aan. Alleen heet hij nu William Jenson en niet meer Jurjen van Dam. Met een steeds groeiende groep collega-krijgsmakkers trekt Jenson van dorp naar dorp; hoe meer vrijwilligers zich melden, hoe groter 's avonds het feest. Tenslotte komen de recruten aan boord van de Gneisenou, een troepentransportschip, dat C. VAN DAM tachtig jaai even later naar de kelder gaat. In Port Said ontstaat een opont houd van veertien dagen omdat het in de Middellandse zee we melt van de Duitse onderzee boten; toch komt Jenson uit eindelijk behouden in Zuid En geland aan. Eerst nog even oefe nen in een trainingskamp en dan naar het front in Frank rijk. In het holst van de nacht naar de frontlijn - de verschrikkingen blijken erger dan de stoutste fantasie. Jenson raakt het kon- takt met z'n troep kwijt, hij gaat zwerven, de Fransen zien hem voor een spion aan en smijten hem in de gevangenis. Executie. Er dreigt een executie zonder vorm van proces; toch klaart de lucht weer op - Jenson gaat te rug naar het front, hij wordt het slachtoffer van een gasaan val, herstelt en constateert na drie jaren in de loopgraven, dat hij geen schrammetje heeft ge had, wanneer eindelijk de ka nonnen zwijgen. Met een verlofpas van veertien dagen komt Jenson even naar Holland, hij hoort dat intussen z'n vader overleden is, hij meldt zich af in Londen en als Jurjen van Dam stapt hij weer op de boot naar Canada. Maar drie weken later is hij warempel weer in Leeuwarden terug en tot hun verrassing zien de vrienden van U.D.I. hem prompt opnieuw vertrekken - weer richting Canada. Nu gaat hij goed geld verdienen op een papierfabriek in Ontario; toch trekt weer het vaderland. Opnieuw terug in Holland bre ken er een aantal rustiger jaren aan: de heer van Dam wordt reiziger in rijwielonderdelen. Alles gaat goed tot r94o - dan blijken de .Duitsers nog wel te weten wat hij in WO I heeft uitgespookt. Met andere Engel sen wordt hij geïnterneerd in een kamp bij Schoorl. Daar wenst hij een SS-er een plaats in de hel, de Engelsen mogen naar huis, Van Dam gaat op transport. Eerst naar een kamp in Polen, dan naar de Frans Zwitserse grens, tenslotte, na al vijf jaren gevangenschap, naar de Lünenburgerheide. Hij ziet er tientallen piepjonge Duitsers sneuvelen, maar is zelf nog „re delijk wel" wanneer de bevrij ding komt. In Holland terug ontsnapt hij (Vervolg op pag. 10) Wij stellen lezers van 't Kleine Krantsje nu nog in de ge legenheid om zich een prachtige plattegrond te verwerven van Leeuwarden van omstreeks 1550. Het formaat van deze uiterst curieuze plattegrond, die wij hieronder verkleind af drukken is 30 x 25 centimeter. De prijs bedraagt slechts f 5,60 incl. BTW. Ingelijst in een fraaie mahoniehouten lijst, formaat 36 x 31 cm. bedraagt de prijs f 22,50 incl. BTW.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 7