Juwelier van der Zee OLMA DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT Jan met de Pet I Jan met de Pet II 'T KLEINE KRANTSJE uurwerken goud en zilver Schrans 88 SEA - CUP HORLOGES Volledige kollektie K E L T U M - DEALER In de vergadering van de Leeu warder gemeenteraad van 6 ja nuari houdt wethouder K. J. de Jong bij de besprekingen van het uitbreidingsplan Aldlan een geestdriftig pleidooi voor een bepaalde bevolkingsgroep. In het vuur van zijn betoog roept hij uit: „Wij moeten ruimte maken voor Jan met de Pet. Dat kan, als we nu in bet Aldl&n de nodige eengezinswoningen gaan bouwen. We moeten nu los. Het plan is flexibel genoeg, men kan kiezen uit zeven woningtypes. En de flats Ze zijn op bet zui den gericht, met een machtig mooi uitzicht op Goutum en omgeving". Precies een week later verschijnt er in de Leeuwarder Courant een Ingezonden Stuk van „Ie mand, die respect beeft voor Jan met de Pet", waarin deze in zender meedeelt erg te zijn ge schokt door de uitdrukking „Jan met de Pet". Vragenderwijs geeft bij dan de wethouder er van langs: „Zorgt deze groep niet, dat wij elke week tweemaal ons huisvuil bij de stoep kunnen zetten en dit netjes wordt opgeruimd Wor den onze lekkages bij gas en water niet vlug gerepareerd door Jan met de Pet Wanneer bij sneeuw en gladde wegen de auto's niet kunnen rijden, wie springt er bij nacht uit zijn bed om sneeuw te ruimen en zout te strooien, zodat wethouder De Jong er weer met zijn auto door kan Dat is alweer Jan met de Pet, die dat karweitje opknapt!" Niet minder geëmotioneerd dan op de avond van deze raads vergadering geeft wethouder De Jong ons - desgevraagd - com mentaar: „Wanneer ik iemand beledigd heb, dan spijt me dat en ik zal dat woord ook niet weer gebruiken omdat ik nie mand wil kwetsen, maar bet ging mij er juist om duidehjk te maken, dat het hier ging voor bet belang van de sociaal zwakkere - ja, mag ik dat nu wel zeggen, is dat ook niet dis criminerend Het ging bier voor de kleine man, dat zit mij juist zo boog, met name voor de buisvesting en dat weet toch ook iedereen, het gaat mij, ge woon uit sociale bewogenheid, voor Jan met de Pet, daar heb ik me juist voor uitgesloofd en dan krijg je zo'n reactie, waar uit blijkt dat die meneer bet allemaal verkeerd begrepen heeft en waarbij de zaak, waar het in feite om gaat helemaal niet naar voren komt. Maar goed, wanneer iemand zich stoort aan die term, dan accep- Wethouder Klaas Jan (zonder pet) de Jong teer ik dat en dan zeg ik bet niet weer. Maar nogmaal, ie mand kwetsen - verre van dat Het is dus Jan met de Pet en niet - bijvoorbeeld - Piet met de Pet, wat lekker allitereert en bet wat ons betreft ook wel had mo gen zijn. Maar Jan is nu een maal onze nationale naam bij uitnemendheid en er gaat geen dag voorbij of we betrekken wel de een of andere Jan in ons gesprek, hetzij figuurlijk, hetzij letteriijk. In elke straat in elke stad loopt op elk uur van de dag wel een Jan en de naam Jan komt ook in talloze vaderlandse zegswij zen voor, alleen - zeggen de deskundigen - omdat ze zo be knopt en echt Hollands is. Het Jantje lacht en Jantje huilt geldt voor iedere kleuter, die zijn blijdschap op slag kan la ten verkeren in diepe smart, we spreken van een Jantje Se cuur, van een Jan Courage en een Jan Contant. Een Jan Hen is een verwijfde man, een hannes, een sukkel, een vent, die zich veel met huishoudelijke zaken bemoeit, een Jan Salie is een droge, ver velende kerel zonder pit en energie. Deze naam moet ont leend zijn aan de flauwe, zoete smaak van saliemelk. „Al regen de het varkens, Jan Salie kreeg er geen borstels van". Een Jan Kordaat is een haantje de voorste en Jan Salie's tegen beeld, het Jan Boezeroen slaat op het kledingstuk, dat vroeger vrij algemeen door de arbeiders gedragen werd. Met Ouwe Jan en Jonge Jan wordt de hele fa milie bedoeld, maar ook wel de hele rommel en dit is dan ook een term, die voor in de mond ligt bij de voddenkooplui. Het addergebroed uit de oor logsjaren met een spuit op de rug werd als Jan Hagel aange duid, wie niet van drukte houdt wil geen Jan Klaassen aan z'n hoofd en een heel slecht mens is gewoon een Jan Boef. En dan zijn er nog mensen, met wie Jan met de Pet zich niet graag laat vereenzelvigen, name lijk Jan Rap en z'n Maat. Maar wie was Jan Rap en wie z'n maat Wie dat weet mag het ons zeggen, dan komen we in ons volgende nummer op Jan Rap en z'n Maat terug. HET JOKKENTSJE Ja hoor: er zijn lezers geweest, die het niet begrepen van het jokkentsje van dominee Kau- seur, waarover in het laatste Kleine Krantsje gesproken werd. Nou kiek, dominee kon onmo gelijk weten, dat hij over drie weken een begrafenis had, dus DINSDAG 14 JANUARI Rapporteert de pol.dnr. 2e klas Brantsma, dat er op de IJsbaan aan de Bleekerstraat het 8-jarig doch tertje van den heer Nauta Andreae, wonende aan de Grachtswal ten ongeveer 4 uur op haar hoofd is gevallen, waardoor zij bewusteloos was geraakt. Geeft kennis Lodewijk Hoeben, koopman, wonende in de Weerklank (Seringebuurt) no. 1, dat zijn buur man N. V. - wiens echtgenoote de vorige maand is overleden, hem nalatende 6 jeugdige kinderen - zich hedenavond heeft uitgelaten, dat hij, werkeloos zijnde, zich met zijn kinderen wilde om het leven brengen. Verzoekt Franz Hermann Niehüzer, reiziger der fir ma C en A Brenninkmeyer, wonende aan de Nieu- westad, des nachts eenig toezicht op het perceel der firma, aangezien den laatsten tijd herhaalde lijk 's nachts is gescheld door jongeheden, die een „grapje" met de inwonende winkeljuffrouwen voor hadden. Bekeurd door den pol.dnr. Bosma de koffiehuis houdster D. H. Gude aan de Groote Hoogstraat, we gens het herhaaldelijk blaffen van den onder zijn hoede zijnden hond. Rapporteert de brigadier Botter: le dat hij den schoonvader van N. V., den kleermaker Z. in de Bollemanssteeg van den toestand van diens schoon zoon op de hoogte heeft gesteld en 2e dat hij N.V. in diens woning heeft bezocht en dat V. toen heeft verklaard, dat hij door hem gebezigde woorden niet ten uitvoer zal brengen, doch dat hij zich morgen ten politiebureele om raad zal vervoegen. VRIJDAG 17 JANUARI Rapporteert de pol.dnr. Terveer dat hij op verzoek van den koffiehuishoudster D. Zijlstra aan de Nieu- westad, uit diens inrichting vier personen heeft verwijderd die aldoor twistende waren. Rapporteert de pol.dnr. Bonga, dat hij op verzoek van den koffiehuishoudsterr de Wed. Kuiper aan de Stationsweg uit diens locaal heeft verwijderd zeke re De Jong, veekoopman te Groningen, die het haar lastig maakte. Wordt assistentie gevraagd door den koffiehuis houder Westra aan de Nieuwekade, alwaar eenige schippers vechtende zouden zijn. Rapporteert de pol.dnr. de Jong dat hij terzake het verstooren der openbare orde in de Vonkebuurt heeft bekeurd Mintje Stolte, wonende in de Vonke buurt en Popke Buwalda wonende Vijzelstraat. Rapporteert de wachtmeester Hoog, dat te 9V< uur de deur der Groote Kerk (aan de westzijde) open vond. Hij heeft met den koster een onderzoek inge steld, doch niets verdachts gevonden. ZATERDAG 18 JANUARI Klaagt de weduwe Haring van der Woude aan het Zwitserswaltje, dat zij herhaaldelijk prentbriefkaar ten ontvangt met voor haar beleedigende afbeel dingen. Zij verdenkt van het verzenden van die kaarten zekeren R. Bootsma aan het Hollander dijkje. Klaagt N. V., opperman, Weerklank (Seringebuurt) no. 6, dat eenige buurvrouwen, o.a. de vrouw van Hermanus Gerrit Fransen, rondstrooien, dat hij (klager) zijn eigen dochtertje, oud 14 jaren, ver kracht heeft en dat de politie daarom in de nacht van 13 januari ten zijnen huize een onderzoek in stelde. (Door de politie werd dien nacht onderzocht of V. werkelijk in een zeer armoedigen toestand verkeerde, zoals door zekeren Hoeben was mede gedeeld). WOENSDAG 15 JANUARI Bekeurd door den pol.dnr. 2e klasse Van der Heide, wegens het maken van hoornmuziek aan den Noor dersingel: Adrianus van Merode, geboren te Hom huizen den 23 Maart 1875, muzikant, wonende aan de Groeneweg. Heeft de politiedienaar Van der Wal kennisgege ven, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is om in dienst te treden. t n 1 n Tfifr /'//r

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9