Laatste skooldag: gezellig onderonsje kl schweiqmann □•□•□•□•□•□•□•a Nooit weer een Elfstedentocht!! VOORJAAR VITRAGE-TIJD WAT VELEN VREZEN: 'T KLEINE KRANTSJE Onze medewerker K. ver volgt vandaag zijn herinne ringen aan de schooljaren van zijn jeugd. Vandaag: de „laatste skooldag" altijd een bijzonder feest! Oek inne 5e, 6e en 7e klas nog altied die grote met cokes ge stookte „Godin" kachels. Inne winter, as der es extra flink stookt wudde must, beschermde een groot swart metalen scherm op poten, de kienders oppe ach terste bank voor een gebraden rug. Oek nog altied gloeikousje- licht. 't Kon gebeure, dat sun kousje stuk was; dit had as ge volg dat je inne bank weinig of geen licht hadden voor je werk te maken. Dan was't: nou Han nes gane je maar bij Gerrit inne bank en Klaas maar bij Sipke. 't Ja, je mutte wat skikke inne wereld. Eveneens schreven we nog altied met lei en griffel. Noodzakelijke attributen waren, griffeldoos en sponsedoos, die je zelf bekostige musten. Na Sinterklaas of na een ver jaardag zag je gewoonlijk nije aanwinsten. Sun combinatie grif- fel-sponsedoos was ten eerste heel practisch, ten tweede een cadeau, dat nou niet bepaald in de papieren liep. Wanneer je es je lei die an beide kanten be schreven was,' schoonvege mus ten en 't spönske uut de sponse doos haalde, was sun ding vaak altied weer soo droog as hop. Evensoovrolijk niet getreurd, want tenslotte hadden je oek altied nog je mond bij je en disse was ten allen tiede bereid, je te voorzien van een even goedkoop as eenvoudig wasmid del. Brune boon Wasmiddel, ruum voldoende om beide kanten schoon te vegen. Over „Voorzienigheid" gespro ken,- tot in de kleinste details. Wat oek een liefhebberij van veul kienders was, dat was een groene ot of brune boon inne sponsedoos te leggen, goéd nat houe 't sponske, en dan ontkie- me en uutsprute late. Der wud de dan alle aandacht en biezon- dere sorg anbesteed; liefdevol behandeld en vertroeteld, net as een ouwe sukertante, die 't niet lang meer make kan. Sun teer spruutsje kon soms wel een de cimeter lang wudde. Nog jarenlang hat meester Dij- kema van sien pensioen geniete maggen, want nog niet eens sun lange tied leden ontmoette ik hem nogges een keertje, 'n forse, rijzige, eenigszins gebogen figuur, 'n Vriendelijk innemend iemand sich met korte kwieke pasjes op pe Nijstad voortspoedend. Maar ja, oek voor hem gold, wat uut- eindelijk voor ons allemaal weg leid is: het, heden gij, morgen ik. Laatste skooldag Het was die dag wat anders dan anders,- een heel andere sfeer. Der wudde weinig of gien les geven, we praatten wat onder mekaar, meester Diekema in cluis, liepen es uut de bank en inne klas rond, kortom, 't was meer een gezellig onder-onsje. Onuitgesproken wachten we eigenlijk allemaal op het sein, dat voor ons zou beteekene, het bereiken van een mijlpaal in ons leven, het definitief einde van de Lagere School. Daar, einde lijk, luudde de schoolbel, maar nou voor de zevende klas en voor mij dus oek, voor 't laatst. Afscheid genomen van meester Dijkema, handjes geve, 't beste in jullie verder leven, enz. enz. Met mien diploma inne hand en met gemengde gevoelens, gong ik de school uut, de straat op. Oppe hoek vanne Willemskade- Schoolstraat gong ik nog even oppe stoep sitten en keek naar de school. De „Boddé" school, die nou eens „mien" school weest was. Ja, nou was ik dus „vrij". Vrij van sommen maken, vrij van opdreunen van binnen- en buitenlandsche plaatsen en rivieren, gien nablieve meer of wat oek. Dit was nou't moment waar ik allang naar uutsien had, de vrijheid. Maar nou ik met de werkelijkheid confronteerd wud de, nou voelde ik disse vrijheid anders dan ik se me voorstelt had. Ik was nou weliswaar „ont worsteld an de slavernij" doch nou pas drong tot mie deur: n NU DE NIEUWSTE SOORTEN IN TERLENKA. ZEER APART IS OOK DE FRANSE-TERGAL VOILE GORDIJNEN ZIE ONZE ETALAGES! WONEN wm NIEUWESTAD 162 LEEUWARDEN - TEL. (05100) 34275 „maar wat nu"? Want as je goed nadenke, soo hëel beroerd was het op school toch oek niet. Die sommen, nou ja, achteraf be schouwd toch oek niet soo moei lijk. En Geschiedenis, Aardrijks kunde, Nederlandsche taal, wa ren toch plezierige en interes sante vakken. In dat gezamen lijk singen van vaderlandsche liedjes, 'n gezellig half-uurke. En nou, vansels, gien biblio theek-boek meer met naar huus. Van dit alles zou ik straks ver stoken blieve. En as je 't goed beschouwe, was het toch een onbezorgde tied, zonder risico's. Je was, als 't ware „geborgen 't kostje voor je gekookt, on nou was 't net alsof je verdreven wudde uut een veilig tehuis. Zoek je heil maar ergens anders. En in die enkele minuten doe ik daar op 't hoekje zat te mieme- ren, flitsten de zeven school- Vervolg op pag. 9) Krijgen we in de toekomst nimmer meer een Elfstedentocht? Is het gebeurd met de rijke traditie van dit grootse sportevenement? Het bange vermoeden, dat het nooit meer mogelijk zal blijken een Elfstedentocht uit te schrijven klonk een dezer dagen door in de gesprekken op een buitengewone ledenvergadering van de Vereniging De Friesche Elf Steden. Bij velen leeft de vrees, dat bepaalde ongunstige omstandigheden het organiseren van Elf stedentochten voortaan onmogelijk zullen maken. Vooral het warme water, dat da gelijks door het Provinciaal Electriciteits Bedrijf wordt ge loosd, blijkt voor talloze Elf- stedenliefhebbers een schrik beeld te zijn. Zonder hulpmid delen als nylonnetten op ver schillende vitale punten in de stad zal er in Leeuwarden nim mer meer een berijdbare ijsvloer kunnen ontstaan het is de vraag of dat met die hulpmid delen wel mogelijk zal blijken. Buiten de stad Wel zou het finishen in de Elf stedentocht buiten de stad kun nen plaatsvinden, maar de laat ste Elfstedentocht, die van 1963, heeft geleerd, dat een finisch op de stadsgracht achter de Prinsen tuin door niets te vervangen is alleen op deze plaats hoort de winnaar van de Friese marathon over de eindstreep te gaan! Het angstgevoel van verscheide ne Elfstedensupporters richt zich ook op de winters zelf. Is het niet zo, cat de winters voortdu rend zachter worden? Komt er ooit nog eens een winter met Elfstedenijs? In de laatste der tien) jaar is er maar eenmaal een tocht geweest in de laatste oorlog hadden we nog drie toch ten in drie jaar! Typerend is het ook, dat de voorzitters van de Vereniging De Friesche Elf Steden sinds de be vrijding gemiddeld niet eens meer één tocht hebben meege maakt. Na '45 hebben we al vijf Mr. M. E. Hepkema, oprichter van de Vereniging De Friesche Elf Steden maakte als voorzitter acht tochten mee. Elfstedenvoorzitters, maar slechts vier Elfstedentochten gehad de heren lopen nog niet eens een op een! Mr. M. E. Hepkema, de oprich ter van de Elfstedenvereniging, maakte in de 38 jaar(!) dat hij voorzitter was, acht Elfsteden tochten mee, de heren J. M. Kingma en Ir. M. H. Geerts mochten als voorzitter geen en kele maal het genoegen smaken een tocht mee te maken, de heer J. L. Hoogland kon slechts een maal het goud van de eerste prijs uitreiken en de nieuwe voorzitter zit er pas en maakte dus ook nog geen Elfstedentocht mee. Nieuwe preases Die nieuwe praeses ie de heer drs. J. R. Kuperus, directeur van de Zuivel Bank. Hij werd in de ze vergadering in het bestuur ge kozen als opvolger van de heer Hoogland. Voorts werd het be stuur nog met een lid uitgebreid: de heer A. Nauta van de afde ling Public Relations van de Coöperatieve Condensfabriek. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Nauta broer van de be faamde Elfstedencrack Jeen Nau ta en neef van Elfstedenkam- pioen Jeen van den Berg zich voortaan o.a. verdienstelijk zal maken met het onderhouden van de relaties van het bestuur met de pers. Wat dat betreft rekent de vereniging zelf zonder twijfel nog wèl op tochten in de toekomst. Nooit weer zo'n finisch: nee, liever niet! Maar ook nooit weer een Elfstedentocht? De tijd moet l\.et leren. Herinnert U zich deze heren van 1956 nog? Van links naar rechts Jeen Nauta, Maus Wijnhout, Aad de Koning, Anton Verhoeven en Jan van den Hoorn. Met z'n vijven gelijk over de streep. Wel applaus, maar geen goud: de Elfstedenvereniging kende het vijftal geen prijzen toe.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 6