DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT B m Rougemaison Laatste skooldag Stadsplattegrond (1550) voor lezers 't Kleine Krantsje 9 'T KLEINE KRANTSJE (Veivolg van pag. 7) moeten zien bij de schilderijen, en dan zich maar voortdurend op de knie slaan en altijd maar roepen „sacré nommele fer" of ook wel „dasrare", 't geen zeker zooveel beduidt als „wat is dat mooi". Mijn vrouw had gauw een flesch wijn gehaald met een paar krakelingen en ik presen- ROUGEMA1SON teerde hem een sigaar en dat vond ik nou zoo aardig van zoo'n groote meneer, hij nam 't lekker aan. Bij de sigaar zeide hij zoiets van centimes; ik be greep dat niet goed, maar de tolk verklaarde, dat de generaal zeide nog zelden zoo'n fijne si gaar te hebben gerookt Nou zoo als jelui weet had hij wei nig tijd en toen hij wegging zeide hij nog tegen mijn vrouw „madam l'honneur" of zoo iets, hij boog nog eens als een knip mes en drukte mij voor 't laatst nog eens krachtig de hand. De man was er werkelijk aangedaan van, want hij veegde herhaalde lijk zijn oogen af; zooiets van zoo'n groot man. Toen 't rijtuig wegreed deed ie maar niks als wuiven met z'n zakdoek totdat hij om ds hoek verdween." Met de grootste aandacht had den de aanwezigen het opgeto gen verhaal aangehoord en ook bij hen was dikwijls de aandoe ning zoo groot, dat enkelen zich gedurende eenige oogenblikken uit de „eerste kamer" verwijder den. Nog lang bleef men bijeen, tot dat de politie ten slotte aan de feestvreugde een eind maakte. Met een geestdriftig gezongen: 't Is thans Oranje, ons weergegeven Lang zal die dappere vorst nog leven! scheidde men, maar de herinne ring aan dit verheven bezoek leefde en leeft nog voort in de harten van alle oude eerste ka merstamgasten, die Leeuwarden thans nog binnen hare muren herbergt. (Vervolg van pag. 6) jaren an mien geest voorbij. Ik sag en hoorde juf Vos weer zin gen, ik las Pirn en Mien, Ot en Sien, ik hoorde weer de roep van die groenteboer: Eerpuls, Siepels, Wuttels"!! ik hooide weer 't gebrul van de Zeppelin, ik sag die ondeugende slagers jonge, meester Rademaker, mees ter „Kakebeen", dit alles... voor bij dus. 't Luwadder straatorgel begon ergens te speulen; een mankeliek walske; oek dat nog. Kom, ik stap maar op, kan hier oek niet de heele tied sitten blieve. Nog één keer een blik op de lindeboomen voor de klas. op't schoolplein, oppe school, die nou „mien" school niet meer was. In bedrukte stemming ston ik op en met het diploma on- dere arm, begon ik de Willems kade af te slenteren. Een nieu we, maar onbekende bestem ming tegemoet. Jammer, echt jammer, dat dit allemaal nou nóóit meer terug komme sal. K. Wij stellen lezers van 't Kleine Krantsje nu nog in de ge legenheid om zich een prachtige plattegrond te verwerven van Leeuwarden van omstreeks 1550. Het formaat van deze uiterst curieuze plattegrond, die wij hieronder verkleind af drukken is 30 x 25 centimeter. De prijs bedraagt slechts f 5,60 incl. BTW. Ingelijst in een fraaie mahoniehouten lijst, formaat 36 x 31 cm. bedraagt de prijs f 22,50 incl. BTW. DONDERDAG 2 JANUARI Rapporteren de politiemannen 3e ld. Rijpstra en Tadema, dat zij zich eenigen tijd hebben opgehouden bij de woning van Albert S. in het St. Jobsleen, aangezien S. en zijne vrouw (Geertje L.) hevig twistende waren, waardoor een volksoploop was ontstaan. Genoemde dienaren hebben S. gekalmeerd en daarna de orde op straat hersteld. Bekeurd door den politiedienaar 3e kl. Heeringa Trijntje Terpstra, huisvrouw van Jeen Hiemstra, wonende aan de Paul Krugerstraat ter zake het in vereeniging kleedjes- kloppen op het Oldegalileën. Door den brugwachter der Verlaatsbrug Caspesma aan de wacht gebracht Tietje Dijkstra, oud 9 jaar, dochter van Anne Dijkstra, schipper, liggende aan de Snekerkade, welk meisje zonder eten en drinken aldaar rondliep, daar haar vader hedenmorgen van boord was gegaan en tot nog toe niet was teruggekeerd. De stiefmoeder Feikje de Vries heeft Dijkstra verlaten. Door H. Rienstra, paardenslager aan de Torenstraat in de slachtplaats gebracht, een in de stal van W. Kooistra aan de Langemarktstraat, uit nood geslacht paard. VRIJDAG 3 JANUARI Geeft de keurmeester Bijlsma kennis, dat hij het geslachte paard van Rienstra afkeurde voor de consumptie. Kennis gegeven door J. Keizer, timmerman, wonende aan de Stienserweg, dat de vischhandelaar Kooistra, wonende aan de Eebuurt, met nog twee andere personen het ijs in d Oudemeer ter hoogte van „De Drie Ducatons" stukzaagt, hetwelk gevaar voor de schaatsenrijders oplevert. Wordt door Mozes de Groot, slager, wonende aan de Voor streek, hoek Nieuweburen, assistentie verzocht om eene dienstbode, die zich aan dienstweigering had schuldig ge maakt en daarna aan zijne woning spektakel maakte, te verwijderen. De politiedienaar Oost, ter assistentie gezon den, rapporteert bij terugkomst, dat de meid bij zijne komst reeds was verdwenen. ZATERDAG 4 JANUARI Klaagt Sije Visser, slager aan het Noordvliet 289, over ze kere vrouw Van der Hoog, wonende in een steeg naast zij ne woning, die de sloot achter klagers woning bevuilt. Klaagt Pieter K. oud 54 jaar, opperman, wonende aan de Arendsstraat, dat hij in zijne woning twist had met zijne vrouw, is geslagen op zijn hoofd met een vuurtang door zijn 15 jarigen zoon Tjibbe. ZONDAG 5 JANUARI Rapporteert de pol.dnr. 3e ld. Asselman, dat hij bekeurde D. H. Gude, koffiehuishouder in de Groote Hoogstraat, wegens het hinderlijk janken en blaffen van diens hond in de St. Jacobsstraat, waarover herhaaldelijk klachten in kwamen. Gude is bij herhaling gewaarschuwd, doch stoor de zich daaraan niet en wilde ook thans den dienaar Asselman niet te woord staan. ZONDAG 19 JANUARI Hedenmiddag te 3'A uur werd door den heer Meijer, adjunct-inspecteur der Hollandsche Spoor, wonen de aan den Westersingel, per telefoon kennisgege ven, dat zich jongens op het ijs der gracht aldaar bevonden en dat hem dit gevaarlijk voorkwam. De poLdnr. Tadema, die een onderzoek instelde, rap porteerde daarna, dat er een aantal schippersjon- gens op het ijs der gracht was en dat geen hunner het ijs verkoos te verlaten, niettegenstaande her haalde waarschuwing. Rapporteert de pol.dnr. 3e klasse Terpstra, dat hem is medegedeeld, dat de beruchte Egbert Westra met een dochter van Willem Gorter (Zwarte Willem) bij Tak, winkelier in dranken aan de Voorstreek, was binnengegaan, een flesch jenever had besteld en dat de meid van Gorter toen, zonder betalen, met de flesch aan den haal was gegaan, gevolgd door Westra. Rapporteert de pol.dnr. 3e kl. Vollema, dat voor melde personen (Westra en de meid van Gorter) hetzelfde feit hebben gepleegd bij den tapper Van der Hoek aan het Oldegalileën. Klaagt Anne Bons, arbeider, wonend aan de Von- kebuurt dat een jongen van de wed. Willegers, Breedeplaats, een hem (Bons) behoorend hondje vasthoudt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9