LEZERS KLOMMEN IN DE PEN DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 1 i Stadsplattegrond (1550) voor lezers ft Kleine Krantsje 'T KLEINE KRANTSJE 10 r,- ..f„, School V Als oud leerling van school V aan 't Oldehoofsterhof wil ik 't artikeltje van inzender „K" over de heren Bodde en Rademaker nog wel wat aanvullen. Ten eerste was 't bij ons altijd mijnheer Bedde en meester Ra demaker. Eerst iets over de laatst genoemde. Mocht de heer K. hem wel, met mij was het an ders; trouwens ik zat maar veer tien dagen bij hem in de klas, maar dat was net lang genoeg om te etvaren dat wij mekaar niet pasten. Waarom, dat kan ik niet goed verklaren, bij mij is ook de indruk achter gebleven, dat van zijn collega's er ook wa ren die hem minder graag moch ten. Hij was destijds een bekwaam scherpschutter, vaak was hij no. i bij de schietwedstrijden. Tot mijn geluk hadden wij ook niet van hem maar van meester Veenstra gymnastiek les. Deze was wat soepeler, en daar wij steeds van vijf tot zes les had den en dus twee uur later thuis kwamen (wij woonden bij de tegenwoordige beschuitfabriek Turkstra) was vooral 's winters spijbelen schering en inslag. Nu vonden onze ouders deze lessen totaal overbodig; wij kregen fris se lucht en lichaamsoefeningen genoeg! Nu gaan mijn gedachten terug naar ons oud schoolhoofd, de heer E. H. Bodde, die mij bij blijft als een beetje streng, en rechtvaardig, echt voelend voor zijn taak. Daar meester Veenstra, die niet zanglustig scheen, onze meester in de eerste klasse was, gaf 't hoofd ons zangles. Als we marsliedjes hadden, stapte hij op de maat tussen de rijen door. Wij hadden ook meestal kweke lingen bij hem in de klas, hij was meen ik ook leraar bij de normaal lessen voor onderwijs. Ik weet ook, dat hij eens een Mulo leraar, die een bloem uit een stadsparkje had weggeno men, om op school bij de na tuurkunde les te gebruiken en daarvoor een procesverbaal op liep, fel verdedigde. Zijn veront waardiging was groot omdat 't proces in 't openbaar werd ge voerd. Weken lang pestten som mige leerlingen deze leraar bij z'n lessen; door steeds maar „Piet-Dief" te fluisteren. De jeugd kan hard wezen! Nu weer naar school V. Op een morgen lag er een laagje sneeuw op't kerkhof, ons mooie school plein, waar toen nog al wat kleine bomen in 't midden en op de kant naar de „Butterhoek" zware iepen stonden. We hadden vrij kwartier, dus sneeuwballen jongens! De mees ters Dijltema, Veenstra, Rade maker, Terpstra en Plantinga kuierden, 't pyplte aan, langs de school op en neer. Nu had mees ter Rademaker steeds een geri- baldihoedje op, een „dopke". Dat was verleidelijk, en op een goed moment sloeg ik met een rake bal, dit „dopke" over 't plein. Als een furie stapte Rade maker op ons groepje af. „Wie heeft dat gedaan?" Alle monden stijf; maar toch scheen hij mij terecht te verdenken, „jij soms". ..Né meester". Toen vroeg hij aan meester Terp stra „Heb jij soms iets gezien". Deze gaf geen commentaar, maar had wel degelijk mijn schot gezien. Want toen ik even later de klas inliep, hield hij mij apart. „Jongen je hebt hem fijn geraakt, maar pas op niet weer hoor!" Nog jaren later, als ik deze meester door de stad zag lopen, dacht ik dan klaar terug aan dit voorval, en groette hem nog eens extra. Misschien later nog eens meer over deze school. M. v. d. M. Wij stellen lezers van 't Kleine Krantsje nu nog in de ge legenheid om zich een prachtige plattegrond te verwerven van Leeuwarden van omstreeks 1550. Het formaat van deze uiterst curieuze plattegrond, die wij hieronder verkleind af drukken is 30 x 25 centimeter. De prijs bedraagt slechts f 5,60 incl. BTW. Ingelijst in een fraaie mahoniehouten ljjst, formaat 36 x 31 cm. bedraagt de prijs f22,40 incl. BTW. MAANDAG 6 JANUARI Bekeurd door de pol.nr. 3e kl. Willems terzake het hin derlijk blaffen voor de omwonenden van een onder zijn hoede staande hond, aan de Sint Jacobsstraat, Dirk Hen driks Gude, geb. te Amsterdam, den 20 mei 1876, koffie huishouder in de Groote Hoogstraat. DINSDAG 7 JANUARI Klaagt Trijntje W., weduwe van J. S., wonende in de Kei- zersbuurt ,over hare buurvrouw Geeske K., huisvrouw van van der Z., die haar scheldt voor „stuivershoertje en dron- kenlap". Klaagt Geeske K. over hare buurvrouw Trijntje W. voor noemd. Zij verzoekt waarschuwing. Klagen Theunis de Lang, Torenstraat en Oeds de Jong, Noordvliet, dat zij aan de Armenkamer zeer onvoldoende worden bedeeld. Zij verklaren geen eten voor hunne kin deren te hebben. Den Secretaris-boekhouder is van het voren staande kennis gegeven. Vervoegde zich aan het bureau Monia Berber W., huis vrouw van O. J., Wissesstraat, te kennen gevende geen eten voor haar 6 kinderen te hebben. Door den heer Com missaris van Politie is aan haar voedsel verstrekt. WOENSDAG 8 JANUARI Geeft de slager Romlcema, Monnikemuurstraat, kennis, dat hij een kalf uit nood slachtte. De keurmeester Bijlsma keurde het vleesch goed voor de consumptie. Nadat ten bureele was kennisgegeven, dat het echtpaar Z., wonende aan het St. Jobsleen, hevig twistend was, zijn de pol.dnren Bouma en Winkel derwaarts gezonden en bren gen over later aan het bureau Johannes Z., los werkman, die door zijne vrouw buiten de woning was gezet en op de openbare straat het St. Jobsleen de orde verstoorde en burengerucht verwekte. Z. blijft ter kalmering aan de wacht. DONDERDAG 9 JANUARI Klagen Siemen van der Wal en Gabriel de Wagt, schip pers, liggende aan de Oosterkade, dat zij door den varens gezel Wieger Schoolstra zijn bedreigd met een bijl en dat Schoolstra zich zelfs niet ontzag om met die bijl naar hen te gooien, terwijl hij bovendien Van der Wal in een zijner vingers heeft gebeten en dit alles zonder eenige aanleiding daarvoor te hebben. Is de klok van het Stadhuis te 8V2 uur geluid met het oog op de gladheid der straten. ZONDAG 12 JANUARI Klaagt Johanna Dijkstra, oud 55 jaren, wonende in de Gloppe (Boterhoek), dat zij in hare woning is geslagen door haar broeder Gerrit Dijkstra. Geeft kennis Hendrika Boers, vrouw van Mozes Polak, Speelmansstraat, dat uit eene mand, die zij even onbe heerd op straat heeft laten staan, door een zoontje van de Weduwe G., wonende Zuupsteeg, eenige rommel is ont vreemd, o.a. een paar laarsjes en blikken trommeltjes. Te 9V2 uur is door de brigadier Turlcsma in de slaapstede van Nijboer in de Aytlasteeg aangehouden IClaas de Poel, geboren te Zwaagwesteinde 20 december 1876, los werk man, zonder vaste woonplaats, als verdacht van bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht. Hij schreef den 27 Dec. 1907 vanuit Amsterdam een brief aan den Minis ter van Oorlog, waarin hij Z.E. bedreigde met naar Den Haag te zullen komen als hij (De Poel) niet werd aange nomen voor den dienst in Indië en dat het hem (den Minister) zijn leven zou kosten. MAANDAG 13 JANUARI Klaagt Baukje Reitsma, oud 21 jaar, wonende in de Oude Lombardsteeg, dat Ruurdje Dijkstra, wonende aan de Oos terkade, heeft rondgestrooid dat klaagster een kind heeft gehad. Rapporteert de Inspecteur van Politie, dat de paarden, ge spannen voor een ledigen vrachtwagen van den oliefabri kant J. G. v. d. Meij, op de Grachtswal op hol zijn gesla gen en dat bij het oprennen der ie Kanaalsbrug de wagen stuksloeg tegen het hekwerk dier brug, terwijl de be stuurder Uiltje Keizer, wonende aan de Pietersburen, door den schok tegen een der hoeklantaams werd geslingerd. Rapporteert de pol.dnr. 2e kl. Inia, dat omstreeks 3.15 uur een hem bekend persoon, die op de schaatsen reed, onder de Noorderbrug door het ijs is gezakt en zich zelf heeft gered en direct is weggereden. Klaagt Leentje Seinstra, dienstbode, thuisbehorende bij haar vader Jan Seinstra, schipper, liggende aan de Ooster kade, dat zij een prentbriefkaart met voor haar beleedigend opschrift heeft ontvangen. Zij verdenkt van het schrijven en zenden dier kaart Betje Mud, dienstbode aan boord bij de weduwe Bruinsma aan de Nieuwekade. "vrriitriini rifur~*"ilfj 1

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 10