Leeuwarder Saturdaghse Courant van 1775 met zelfde droevig nieuws als nu VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMH Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteitsbantooz Vredeman de Vriesstraat 1 Redactie, administratie en advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 a.d. Emmakade Telefoon 20302 Postgiro 98 10 62 Bankrelatie: Raiffeisenbank Vijfde jaargang 'T KLEINE KEANTSJE Abonnements prijs: f 3,75 per half jaar f 7,50 per jaar v. h. buitenland f 10,- per jaar iOSSE NUMMERS CENT 11-4-1969 NUMMER 96 Met zulke oude kranten, die vaak bij zolderopruimingen uit vergeten hoekjes te voorschijn komen, is het altijd een wonder lijke zaak. Op elk uur van de dag kunnen we vrijwel alle kranten raadplegen, die de laat ste tweehonderd jaar in Fries land van de persen kwamen honderden meters keurig inge bonden jaargangen staan voor ons ter inzage in de rij, maar dwarrelt er dan één oud exem plaar op onze schrijftafel, dan krijgt dat op zo'n moment veel meer attentie, dan al die hon derden dikke jaargangen bij el kaar. Het is alsof zo'n enkel exem plaar tot lezen dwingt, we kun nen ons er gemakkelijk even in verdiepen, de leesstof is te over zien, we lopen geen kans te ver drinken in een zo'n krant. En zo ging het ook met dit stok oude krantje, dat de heer Lijsen ons zond, we begonnen er in te lezen, de bijna twee eeuwen oude stof bleek bijzonder te boeien en in een adem lazen we hem uit de hele krant. Klein Krantje Hoewel het opengeslagen for maat van deze Leeuwarder Sa turdaghse Courant in die tijd nauwelijks groter was dan een pagina van 't Kleine Krantsje van nu en de hele krant uit niet meer dan twee pagina's bestond, bracht het blad meer leesstof, dan we voor u zouden kunnen overschrijven: alle kopij werd in een uitermate kleine letter ge zet en het papier zo effectief bedrukt, dat er heel weinig „wit" overbleef. Om u toch even te verplaatsen in de sfeer van toen, van 1775 dus, willen we toch enkele pun ten uit het krantje overnemen; het is wel de moeite waard. De voorpagina bevat precies de zelfde droevige berichtgeving, die we ook nu nog dagelijks in de kranten tegenkomen. Leest u maar met ons mee; het gaat over de Amerikaanse Vrijheids oorlog, die acht jaar zou duren en waarbij dertien koloniën in Noord Amerika zich vrijvochten van het moederland Engeland. Oorlog Williamsburg in Virginie. Hier nevens zende ik u een egt Ver haal van den slag aan deze Plaats op den 10 dezer gevoch ten. Op Maandagmorgen om trent een half uur voor Zonnen Opgang, ontdekten twee Solda ten uit de Compagnie van Kapt. Russel een groote Bende Indiaa- nen op omtrent een mijl van 't Legerveld, een dezer soldaten werd door de Indianen ter neder geschoten, de andere ontsnapte en bragt ons de tyding aan,- twee of drie minuten daarna werd dit verhaal door twee an dere Soldaten bevestigd. Zoo haast de Kolonel Andrew Lewis hiervan berigt had ont- Van de heer G. Lijsen te Rijswijk, een familielid van wijlen de heer Goslings, die vroeger gemeentesecretaris van Leeuwarden is geweest en van mevrouw Goslings-Lijsen, de eerste vrouwelijke juriste in Friesland en werkzaam op de Kanselarij, ontvingen wij een pakketje met verschillende voor „echte Leewadders" interessante zaken, zoals een aantal prentbrief kaarten, uitgegeven bij Koninklijke bezoeken aan de stad, een programma van de ring- rijderij te Leeuwarden „vanwege de provincie Friesland" op 26 september 1905, ook al ter gelegenheid van een Koninklijk bezoek, een jubileumnummer van de Leeuwarder Courant van 29 juli 1902, een in hetzelfde jaar uitgegeven herdruk van het eerste nummer van de „Leeuwarder Saturdaghse Courant" van 1752 en tenslotte, als meest belangwekkend stuk, een authentiek exemplaar van dezelfde Leeuwarder Saturdaghse Courant, maar dan van het jaar 1775, nummer 1174. Velschillende van deze pakhuizen aan het Noordvliet stonden er al, toen de Leeuwarder Saturdaghse Courant verscheen, waarover het in dit artikel gaat. Deze prachtige foto is gemaakt door onze abonnee, de heer felle Foppema te Leeuwarden. vangen, gaf hy bevel aan den Kolonel C. Lewis zich aan 't hoofd te stellen van 150 mannen en verscheiden Officieren met zich te nemen. Kolonel Fleming werd insgelyks gelast zich aan 't hoofd te plaatsen van andere 150 mannen, uitmakende de tweede divisie. De Kolonel C. Lewis trok met zyne divisie regts af op eenigen afstand van de Ohio en de Ko lonel Fleming trok met de zyne naar de linkerzijde van den Oever dier Rivier. Naauwelijks was de divisie van den Kolonel C. Lewis eene halve myl van het Kamp voortgetrok ken, wanneer omtrent bij Zon nen opgang zyne divisie op eene hevige wyze in 't front werd aangevallen door de vereenigde Stammen der Indiaanen, de Sha- wanese, de Delawares, de Min- goes, de Tawrs en verscheiden andere Natiën tusschen de 800 en 1000 sterk. Gesneuveld In dezen hevigen aanval werd de Kolonel C. Lewis gekwetst aan welke wonde hy een uur daarna stierf, ook sneuvelden er verscheiden zyner soldaten op den zelfden grond, zoo dat de eerste divisie verpligt was voor het hevige vuur des vyands te zwigten. Zeer kort na den aanval op den Kolonel Lewis 's divisie, viel de vyand op het front aan van den Kolonel Flemings divisie aan de Ohio, waar by de Kolonel twee Kogels door zyn arm kreeg en een door zyn borst, het welk hem noodzaakte, na de Officie ren en Soldaten op de bedaarste wyze aangespoord te hebben naar de overwinning te dingen, zig naar het Kamp te begeven. De Officiers werden in 't Veld byzonderlyk hun verhes gewaar; maar de eerste divisie kort daar na versterkt zynde uit het Leger veld, waaren de vijanden niet langer in staat grond te houden maar gedwongen te deinzen tot dat zy in eene linie waren met de Troupen, de Kolonel Fleming in actie gelaten zynde aan den Oever van de Ohio. In dezen verhaasten aftocht wierd de Ko lonel Field gedood. Hevige strijd Gedurende al dien tyd na twaalf uren, ging het er hevig toe, het digte lage hout, verscheiden stei le heuvels en kanten begunstig den grotelyks hun aftogt, waar van de wakkerste onder hen het beste gebruik maakten, terwyl andere hunnen dooden in de Ohio wierpen en hunne gekwets ten met zig voerden. Hun lange aftocht bezorgde htm een zeer voordelig stuk gronds van waar de Officiers zeer veel zwarigheit vonden hen te ver- dryven, zoo dat men het raad zaamst oordeelde stand te hou den, dewyl de linie nu geschaart was, welke een lengte besloeg van omtrent een vierde myls en van vleugel tot vleugel over al (Vervolg op pag. 6)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 1