De Kroon kreeg nieuwe Kroon HET KATSHUIS VAN LEEUWARDEN K 4 'T KLEINE KRANTSJE 4 Verjonging na zestig jaar Na lange en Hotel De Kroon werd nieuw kostbare verbouwing Qude s|eer b,ee, bewaard Het Hotel De Kroon aan de Sophialaan in Leeuwarden is verbouwd. Het oude, aftandse be drijf met z'n wel schilderachtige en romantische, maar buitengewoon onpractische hoeken en spelonken is volkomen gemoderniseerd: wie het van top tot teen bekijkt zal moeite hebben een stukje hout te vinden, dat er ook vroeger al was. Afgezien van een nieuwe verflaag bleef in feite alleen de gevel gelijk, al het andere, alle zalen, alle kamers, alle ruimten zijn vernieuwd. Na zestig jaar heeft het hotel zo een verjonging ondergaan, die voor de komende tientallen jaren het voortbestaan zal waarborgen. Het hotel De Kroon is vroeger een kapitaal woonhuis geweest, bewoond door de President van het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. Herman Dirk van Ketwich Verschuur. Hoewel hij er wel de ruimte had, had de heer Ver schuur aan dit pand blijkbaar niet genoeg: hij bewoonde ook nog het huis ernaast, dat enkele jaren geleden tot kantoor van de Raiffeisenbank werd ver bouwd. Gerrit Regnery Mr. Van Ketwich Verschuur overleed in 1910 en het was toen, dat de heer Gerrit Regne ry zijn oog liet vallen op het grote pand. Regnery had op dat moment nog een café in de Oude Doelesteeg in het pand nummer 10. pen: per r november werd het hotel verkocht aan de N.V. Bouwbedrijf Kats. Nog voor de overdracht overleed de heer Reg nery plotseling en kwam er zo op een tragische wijze een eind aan een periode, waarin de naam Regnery een bekende klank had in Leeuwarden, een tijdvak, dat precies honderd jaar heeft geduurd. De nieuwe eigenaars namen di rect het besluit het hotel gron dig te verbouwen, maar het heeft toch nog bijna anderhalf jaar geduurd voor deze vernieu wing werd voltooid. Maar nu is het dan zo ver en kan de nieu we Directie in het nieuwe be drijf de oude (en nieuwe) gas ten ontvangen. Het lijkt ons een voor de hand liggende vraag: wie verschuilt of wie verschui len zich nu eigenlijk ach ter „De Directie" van het Hotel De Kroon1 We zou den kunnen zeggen K 4! De Directie van het Hotel De Kroon is namelijk de zelfde als die van het Bouwbedrijf, de N.V. Kats en dat zijn de heren K., K., K. en K.: T. Kats en B. Kloosterman te Surhui- zum en S. Kats en F. Kui pers te Leeuwarden. De heer S. Kats is een zoon van de heer (Theunis) Kats Sr., de heer Kloos terman is een zwager van de heer Kats Sr., de heer Kuipers is een schoonzoon van de heer Kats Sr. Het restaurantgedeelte van het Hotel De Kroon in de goeie ouwe tijd een vijftal jaar geleden. Behalve de voorraad kranten op de leestafel is alles van hout. Wat een verschil met de aankleding nu Gerrit Regnery kocht het pand, liet het verbouwen tot hotel en opende het in september 1911 als „Hotel-Café-Restaurant De Kroon". Van meet af aan legde hij zich er op toe zijn gasten in de watten te leggen; met de toe gewijde steun van zijn vrouw bouwde hij vooral in de ogen van de reizigers van buiten de stad een geweldige reputatie op. In 1932, toen hij één en vijftig was, droeg Gerrit Regnery de leiding van het hotel over aan zijn zoon Simon Jan, alias Pim, die vooral artisten en kunste naars aan zich wist te binden kwamen er grote mannen van het toneel, van de muziek, kwa men er dichters en schilders naar Leeuwarden, groot was dan de kans, dat ze De Kroon kozen voor hun logies. Inmiddels verbouwd en uitge breid bleef de sfeervolle zaak ve le jaren een trekpleister voor ve len. Gezondheidsredenen noop ten Pim Regnery in de zomer van 1967 het bedrijf te verko De grandioze gedaanteverwisseling van het Hotel De Kroon heeft zich voltrokken onder architectuur van de heer H. Meek, die als geboren en getogen Leeuwarder de bijzondere sfeer van het eens zo vermaarde gastvrije huis goed heeft kunnen aanvoelen. Architect Meek heeft het bedrijf gerestaureerd en gemoder niseerd in oud Hollandse stijl en hij is voortreffelijk ge slaagd in wat de Directie als haar verwachting uitspreekt op de uitnodigingskaart voor de heropening: „Wij hopen de prettige en voorname sfeer, die „De Kroon" steeds eigen is geweest, te hebben bewaard." Voortdurend moet de heer Meek (48) zich bij het maken van zijn verbouwingsplannen de gran deur van het befaamde hotel De Kroon van Pim Regnery bewust zijn geweest. Hij heeft inder daad het bedrijf vernieuwd, maar de sfeer behouden, hij heeft gerestaureerd wat om res tauratie vroeg, hij heeft bewaard wat moést worden bewaard. Aan de ene kant wijkt het nieu we Hotel De Kroon in veel op zichten veel van het oude af, aan de andere kant lijkt het nieuwe Hotel De Kroon in veel opzichten veel op het oude. Be zoekers, die de zaak van vroeger kennen, vinden er typische trek jes van vroeger terug, bezoekers, die er voor het eerst zullen ko men, kunnen gemakkelijk aan voelen, hoe het eens moet zijn geweest, toen de gastvrije Pim Regnery nog leefde, toen het Hotel De Kroon een geweldige reputatie genoot. Sprekende verandering Hotel De Kroon tot voor kort. Aan de leestafel de echtgenote en beide zoons van de overleden heer Pim Regnery, voor het buffet kelner „fan" Frieswijk. De meest sprekende verandering voltrok zich natuurlijk in de restaurantruimte op de beneden verdieping, waarvan de ruimte lijke werking door het wegbre- ken van een zij- en een achter muur aanzienlijk is vergroot. De achterwand is nu geheel van glas, het gangetje naar de toi letten kwam bij het restaurant. Het buffet is ingekort en aan gepast aan de overige indeling, de leestafel staat nog cp dezelf de plaats. Waar eerst de draai deur ,vas is nu een klein hal letje; naast dit hailede, in het restaurant, staat een fors bank stel en ook dat is iets aparts en iets nieuws. Intieme sfeer Om een intieme sfeer te creéien in oud Hollandse stijl heeft de architect veel gebruik gemaakt van handsmeedwerk; alle meu bilair rs vernieuwd, vloerbedek king en gordijnen hebben warme kleuren. De trap, die vroeger achter het buffet naar boven liep, is weg gebroken en vervangen door een trappenhuis achter de glazen wand van het restaurant. Het aantal hotelkamers is aanzien lijk teruggebracht en wel van 31 op 23; het com tort op de kamers kon daardoor woiden vergroot, bovendien zijn er nu niet meer twee, maar drie zaal tjes op de eerste verdieping. (Vervolg op pag. 5)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4