Over een paar weken is er geen kapper Kindermans meer in Leeuwarden 9 'T KLEINE KRANTSJE hun problemen bloot Lezers leggen 1760 31 December In 1760 zijn te Leeuwarden ge doopt: 162 zonen en 146 doch ters en kerkelijk geproclameerd 202 paar. 1761 3 Januari De old schepen Louis le Maire en de wed. van Pieter Aukes de Vries te Leeuwarden maken bekend dat hun geoctroijeer- de molen voltooid en gereed is tot het malen van rappe en Spaansche snuif. 1761 4 Februari Benedictus Levy in de Groote Hoogstraat te Leeuwarden te genover schepen Couperus verkoopt allerhande gebor duurde mans- en vrouwelub- ben en halsdoeken. 1761 14 Februari Te koop een kofschip lang veertig voet, wijd en hol naar advenant, oud in het vierde jaar, met zeil en treil, liggend op het West van Oldeboorn, adres wed. van Lourens Jans aldaar. 1761 7 Maart H. A. de Chalmot te Leeuwar den geeft de catalogus uit zij ner leesbibliotheek, meeren- deels bestaande uit historische werken, reisbeschrijvingen en romans in het Nederduitsch en Fransch. 1761 4 April Te koop, een mooie tuin op de zuidkant van het Vliet te Leeuwarden, met twee zomer huizen adres de koekebakker Clemens van Heaften op de Tuinen aldaar. 1761 29 April Verkoop te Harlingen van het galjootschip De Jonge Jan, bij de schipper Marten Dijks ge- voert. lang 93, wijd 23 en hol 11 voet, en een smakschip De Jonge Alida, lang 75 voet bij schipper Hille Jans Kooten te Warga bevaren. 1761 16 Mei Overleden te Leeuwarden Grietje Post, geb. 8 Maart 1659 oud 102 jaar, zij kon een half jaar voor haar dood nog een linnen draad door het oog van naald steken. 1761 20 Mei Pieter Brandsma wonende in de Kruisstraat bij de Gewel dige te Leeuwarden adverteert dat bij hem te bekomen is al lerbeste genever, extra sterk, zacht op de tong en zeer aan genaam van geur en smaak, zoodanig dat niemand buiten de vinder bekwaam is dezulke te maken. 1761 21 Mei Verkoop van 2/12 Meekrap- stoven met de landerijen, daaraan behorende, sampt de portiën in de octroijen daarop verleend, staande het eene bij het Cambuurster slot buiten Leeuwarden en het andere bij Loppersumertille Gr. 1761 22 Mei Ontvanger Th. Koek verkoopt ten huize van vrouwe van Hearsma, douairière van Cam- stra te Menaldum, koetspaar den, kalessen, een Dantswijker sleede, een jacht met zeil en treil, een vischscheepje met netten, jachthonden, (winden, brakken, legerhonden) enz. 1761 23 Mei Jhr. E. F. van Aylva, grietman van Baarderadeel adverteert dat wie de grootste koppel peerden te Jorwerd op de merkt brengt op 4 Juni een gouden ducaat tot premie ont vangt en vrij is van marktgeld. 1761 30 Mei Hendrik Meier laat tweemaal per week van Leeuwarden op Lemmer, Woensdag om 11 en Zaterdags om 12 uur en van de Lemmer Dinsdags en Zon dags een postwagen rijden. Frederik Kindeimans: vijftig jaar kapper, nou is't mooi genoeg. Waterskieën Mijn vader was een befaamd waterskieër en ook mijn groot vader kon er in z'n jonge jaren heel wat van. Maar zelf heb ik nog nooit kans gezien op water- skies op de been te blijven. Hebt u er een idee van hoe dat kan Leeuwarden J. ZONDERVAN Wds dat uw vadex wel l Red. 't KI. Ki. Een abonnement op 't Kleine Krantsje kost slechts f 3,75 in een half jaar Wie z'n haren nog eens wil laten knippen door een kapper Kindermans moet er als de kippen bij zijn, want na de laatste van deze maand kan het niet meer. Op die dag doet „barbier" Frederik Kindermans in de Harlin gerstraat de deur van zijn zaak definitief op slot en komt er voor Leeuwarden een eind aan een traditie, die heel lang heeft geduurd: na die dag zal er na vele tientallen jaren geen kapper Kindermans meer in de Friese hoofd stad zijn. Het afscheid van Frederik Kinder mans van haarkam en scheermes is een jubi leum tegelijk het is nu precies vijftig jaar geleden, dat hij als jochie van dertien in de zaak van vader als barbiersknechtje begon. Het zijn droeve omstandigheden, die de heer Kindermans tot het besluit hebben gebracht om zijn drukbeklante zaak te sluiten. In januari van dit jaar overleed zijn vrouw en in de weken daarna is hem de taak om winkel en wo ning op orde te houden wel te zwaar gebleken. Hoewel hij zelf nog wel een tijdje door zou wil len gaan is hij toch gezwicht voor de argumenten van de kin deren: zo hard heeft vader z'n leven lang gewerkt, dat hij nu wel mag rusten op z'n lauweren. Definitief Het besluit is dus definitief: er komt een eind aan de traditie van de kappers Kindermans in Leeuwarden. Eenmaal zijn er niet minder dan vijf geweest, straks zal er hier niet een meer zijn. Zo is het met veel tradi ties gegaan, zo gaat het ook hier; nu is de naam Kindermans voor velen nog een begrip, over tien of twintig jaar zullen alleen de ouderen onder ons nog weten, wie en wat ze waren, deze kap pers Kindermans. Aan Wiebe Kindermans, de ver maarde toneelkapper, de grote grimeur, heeft 't Kleine Krantsje al eens een uitgebreide repor tage gewijd, over de andere Kin- dennansen spraken we tot dus ver hooguit terloops. Een in Leeuwarden niet minder bekende neef van Wiebe was Klaas, die een kapperszaak in de Kleine Kerkstraat had in het pandje, waarin tegenwoordig „antiek" wordt verkocht. Maar behalve kapper was Klaas Kin dermans dansmeester en 's win ters was hij de trommelaar, die de deelnemers aan de lcortebaan- rijderijen roffelend naar de start- streep riep. Verhuisd Van zijn drie haarsnijdende zoons nam de jongste, Frederik, in 1933 de zaak in de Kleine Kerkstraat over, toen vader zelf verhuisde riaar een pand pal te genover de Harmonie aan het Ruiterskwartier. De oudste zoon, Bertus, had toen een kappers zaak naast biertapper Klaas Eyge- laar in de Ossekop en de op een na oudste, Evert, zorgde voor gladde kinnen en vakkundig ge knipte hoofden in het hoekpand van de Grote Kerkstraat en de Pijlsteeg. Zo zijn er eenmaal dus vijf kap pers Ki adermans geweest en ook dank zij hun activiteiten op an der terrein had hun naam in wijde tóng een goede klank. Met name de beide ouderen, Wiebe en Klaas, genoten in hun goeie jaren een grote populari teit, maar ook de nu afscheid nemende Frederik was wijd en zijd bekend door zijn talenten als musicus. Als accordeonist, pianist en violist vrolijkte hij heel wat bruiloften op en wie herinneit zich Frederik Kinder mans met als de begaafde bege leider van dansmeesters in de glorieuze bevrijdingstijd? Veel steun Als kapper heeft Frederik Kin- dermans veel steun gehad van zijn vrouw, die van origine dameskapster indertijd vlot overschakelde op het herenvak. Tot ze ziek werd, in april van het vorige jaar, heeft ze dage lijks in de herensalon gestaan, tot volle tevredenheid van de vaste klantenkring. En hoeveel onderduikers in Leeuwarden zouden niet kunnen getuigen van haar vakmanschap? Toen de halve stad onder water was heeft mevrouw Kindermans druk werk gehad met het fatsoeneren van hoofden, die het daglicht niet mochten zien. Omke Wiebe Van de oude garde leeft de heer Wiebe Kindermans nu nog hoogbejaard in een bejaarden tehuis in Franeker. Klaas Kin dermans overleed, 84 jaar oud, een jaar of tien geleden. Bertus Kindermans, die ongeveer acht jaar geleden z'n scheerkwast aan de wilgen hing, verblijft nu met zijn vrouw in Nieuw Touten- burg in Noordbergum en Evert Kindermans blijft het kappers vak nog trouw in Wirdum, waar hij al sinds het eind van de oorlog zit. En Frederik Kindermans, de drie en zestig jarige, wat gaat die straks doen met al z'n vrije tijd? „Och, je mutte mar denke, ik hou veul van de natuur en ik mag graag fietse en bromfietse. Ik wil er nou wel es op uut goed vakansie hew we eigenlijk nooit had Omke Wiebe Kindermans, eens vermaard als toneelkapper

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9