Kanon afschieten in St. Jacobsstraat Sir Stanley brengt bezoek aan Leeuwarden K00ISTRA ONTMOETING MET ROUGEMAISON 3 'T KLEINE KRANTSJE Een foto van de Sint Jacobsstraat uit een tijd, toen men nog een kanon kon afschieten zonder veel kans iemand te raken. Op het eerste oog veranderde er aan de gevelrijen niet veel, maar bij een nadere beschouwing blijkt dat wel anders te zijn. De Sint Jacobsstraat is met de andere Leeuwarder winkel straten mee-gemodemiseerd. In deze herinnering aan de grappen in het Oranje Bier huis lezen we van een ont moeting van de heer Roden huis, alias Mr. Redhouse, alias Herr Rothenhaus, alias Rougemaison met de befaam de Engelse ontdekkingsrei ziger Stanley. Het blijkt, dat de beroemde man veel be langstelling heeft voor de eenvoudige Leeuwarder groenteboer Het was den beroemden reiziger ter oore gekomen, dat zich te Leeuwarden een eenvoudig man bevond, die zeer veel belang stelde in zijne ongehoorde avon turen in het zwarte werelddeel, in „darkest Africa". En daarom maakte de heer Stanley gebruik van de gelegenheid, toen hij op zijn doorreis naar een (de hemel mag weten welke) wereldstad was, om Friesland's parel eens met een bezoek te vereeren en dan kennis te maken met den bovengenoemde braven burger, op zijn Engelsch Mr. Redhouse geheeten. Wat was de reden, waarom Sir Stanley zooveel belang stelde in Mr. Redhouse ex-gardenier. Wa ren het diens heldendaden op het fort Bourtanje, of wel de sierlijke worst-guirlandes, die zich bij oranjefeesten in- en om des tuinmans huis slingerden? Neen, de oorzaak lag dieper. Mr. Redhouse n.l., hoewel niet bij zonder geletterd, was ingetee- kend op al de werken van den koenen Engelschen pionier en dit vond deze nu zóó verbazend aardig, dat hij moest en zou met den ingezetene van Leeuwarden kennis maken. Hulpvaardige vrienden hadden voor de brief wisseling gezorgd die natuurlijk in het Engelsch moest geschie den. Sir Stanley zou komen, brandde van verlangen om met Mr. Redhouse vriendschapsbe trekkingen aan te knoopen en hem de hand te drukken. Zoo gebeurde het, dat op een schoonen avondstond een tal rijke menigte op de bovenzaal van Seibel aan de Lange Markt straat verzameld was, allen be zoekers van het Oranje-bierhuis van vader Blok, benevens vrien den en magen, de komst van den onversaagden Engelschman afwachtende. Eindelijk, daar wordt het geratel van wielen vernomen, althans dat beweren enkelen te hooren. Een lid van de commissie van ontvangst be geeft zich naar het raam; hij is verrast. „Vier paarden voor het rijtuig", zegt hij. De belangstel lenden zijn verstomd over deze luxe. Doch vóór men nog van zijne verrassing is bekomen, wordt de deur opengeworpen, en „Sir Stanley" met luider stemme aangekondigd. Ieder staat op, uit eerbied voor den moedigen reiziger. Deze laat zich de heeren van het comité voorstellen, wijselijk la crème de la crème, Mr. Redhouse, het laatst. Was dat nou die brave, dappere man, van wien hij zoo veel had gehoord? Die zich op het fort Bourtanje in den Tien- daagschen veldtocht zoo had on derscheiden. Die al zijn Stan ley's werken, om zoo te zeggen wel kon droomen? Verbazend veel genoegen hem te zien! De Engelschman sprak vloeiend Engelsch en zijn toespraak werd in goed Nederlansch door een commissielid weergegeven, zoo dat het gesprek bijzonder vlotte. Hij was in echt tropencostuum van een kleur, die naderhand als „kaky" bekend werd met de be kende pet. Zijn blik was fonkelend, zijne bewegingen drukker dan men van den koelbloedigen man zou verwachten. Ook was hij min der breeed en kleiner, dan de afbeeldingen deden vermoeden. Maar never mind! een leuke kerel leek hij en hij liet zich een hartigen teug wel smaken. Dat was wat zijn persoon betrof. Mr. Redhouse stond er gewoon be teuterd van. Maar het gevolg van den be zoeker, dat moest ge zien. Schrikkelijk zwarte jongens, met oogen als karbonkels, in vreem de kleeren gestoken en zwart, vreeselijk, bepaald roetzwart. Dat waren nou eens geen Am- sterdamsche saus-negers, die ge hier altijd op de kermis of in het café-chrantant te zien kreeg, menschen als wij doch met zwartgemaakte gezichten. Neen, je kon het hen zoo aanzien, dat waren echte roetmoppen. (Vervolg op pag. 5) TE KOOP WEGENS INRUIL mooie gebruikte meube len, nieuw gestoffeerd en nagezien voor spotprijzen: moderne bankstellen slechts f55,- f95,- f135,-; eiken Oud Hollands bank stel als nieuw f 335,—; Queen Anna bankstel, nw. gestoffeerd f 195,-; eiken Gotisch bankstel f 225,-; 4 clubs slechts f 65,-; 4 clubs nieuw gestoffeerd f 165,-; eiken dressoir f45,-; teak bergmeubels als nieuw f 125,-; rook-fauteuils f35,-; salontafels f22,50; eethoek tafels, bureaus, nachtkast jes, opklapbedden, ledi kanten enz. Geregeld in voorraad al leen mooie inruilmeubelen bij: DANTUMAWOUDE Tel. 05111-420

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3