1ENAULT OSIER Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumk 'T KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen Het ouwe griept je an Meneer Schoustra, de vorige week las ik bij een vriendin hier in Den Haag het Kleine Krantsje en dalijk docht ik by mie self; dat mut ik oek léze. Nou weet ik wel, mien susters leze 't oek alle drie, en sij wille 't mij wel sture, maar je wete wel hoe dat gaat, de ene keer krij je 't en de andere keer niet. Ik wil et vast hewwe. 't Is ge weldig wat jimme der allemaal op 'e tafel bringe. Nou ik weet er oek nog wel wat van al bin ik nou 53 jaar geleden uut Ljouwertsje vetrokken. Maar dat ouwe hè dat griept je so an. En dan die voetballers. Dat was de club van mien broer die in 1917 in de Spaense griep overleden is. Siep Bokma, Sip Westhof, dat is mien swager en immelstje van 'e korfballerij, dat is sien suster. De Weerd, al die jonges kan ik bijna allemaal. En wat hew ik uw Vader en Moeke goed kan nen. Et waren gien kennissen van mij, so niet, maar uw Vader was op 'e Willemskade Procu ratiehouder. En uw Tante de suster van uw Vader, die met de Heer Godthelp was getrouwd, was se niet onderwiezeres? Och heden ja wat weet ik dat nog best. En bij't klokje op 'e Nieu- westad spraken wij met onze vriendtsjes af om later niet te kommen. Pest meiden toch hè? En de Heer Voordewind ut 'e Romkeslaan, nou of ik die kan, sien susters hewwe vlak bij mij woont in 'e Kwartelstraat. De Heer Wiebenga Kara El Hamed en al die meesen hew ik best kannen. Nou een keer ston er een kiekje in 't Kleine Krantsje van 't Oranje Bierhuis en die heren kon ik oek allemaal. En een heer met Garibaldi op sien hoofd, ston er bij naam niet bekend, dat was mien Vader, Sielstra. Al die typen die de re vue passeerd binne hew ik kan nen, Jentsje Tit, Snorrewiets, met hoge hakken en Pang en Corpier en Lytse Pieter Selden thuus, hou maar op. En achter 'e gouden bal en 't pontsje dat weet ik oek nog wel. En oek van meester Bodde en meester Rade maker en meester Dijkema oek van die skoal, die trouwde met Juf Elskamp oek onderwiezeres an 'e selfde skoal. En Sundes- aves in 'e seumer naar de Prin- sentuyn en as 't Floralia was, nou jonges, vuurwerk. En die korpraalsvereniging hew ik oek nog kannen. En hun Bondslied: Melodie: Jij komt vanavond de deur niet meer uit. Het Bondslied hetwelk van ons eendracht getuigd. Van eendracht en vriendschap. Voor wien zich niets buigt. Van ijver en plicht aan ons allen gesteld. Ziethier ook de taak van een Kunstenaarsheld. Zo komen wij saam en we roe pen met kracht: Dat God ons bescherme en eendracht maakt macht. Als militair staan wij overal pal. En stellen de Eer van ons land bovenal. Ons gebied te beschermen tegen alle geweld. Ziet hier ook de taak aan een ieder ons gesteld. Als Broeders zo reiken w' elkaar dan de hand En sterker ja sterker verbindt ons die band. Die reeds bij de oprichting der Vereniging gelegd. En sterker als staal ons Verbond heeft beslecht. P.S. Misschien is er nog een der de couplet, weet ik niet meer. N. N. SI Tolhuis Na het lezen van nr. 96 van 't Kleine Krantsje ben ik ook eens gaan neuzen in oude foto's. Ik vond daar de foto van het Tol huis" waar wij destijds woon den. Dat is nu zo'n dikke 50 jaar geleden. Als decoratie sta ik er bij op. Dit huis stond aan de Verlengde Schrans waar nu de Julianaweg begint. Aan de te genover gestelde kant was, (of is die er nog?) de Hempenser- weg. Wij keken daar zo schuin op. Me dunkt er zullen nog wel lezers zijn die zich dit Tolhuis nog wel herinneren. Het was destijds een „koffiehuis". Hoe is het mogelijk dat na 53 jaar zo'n foto nog zo duidelijk is. Men kon toen ook wel fotograferen, zo het schijnt. Dan ook nog dit. Voor een paar maanden terug ontving ik een clubblad van de voetbalvereni ging F.V.C. met een heel mooi verslag over het wel en wee van deze club. Ik had al eerder in 't Krantsje no. 81 gevraagd of er ook iemand was die daar iets over kon vertellen. Nou en hoe! De volgende maand bestaat deze club 50 jaar. Rotterdam T. Boer-Sijtsma SI Streekje huuskes In een van de Kleine Krantsjes van verleden jaar kwam een te kening (of was het een foto?) voor van een streekje arbeiders woningen met een vrouw aan de tobbe en op de achtergrond de Roomse toren. In de volgende nummers werd er druk over ge praat, waar de fotograaf (of de tekenaar) had gestaan. Men kwam niet tot een oplossing. Toch geloof ik, dat ik het wel weet. Het is namelijk het rijtje arbeiderswoninkjes, dat vroeger bij café Klopma, loodrecht op de Groningerstraatweg (Zwarte- weg) stond. In mijn jongensja ren woonde daar bijv. een ze kere Bulthuis. Die zat wel voor zijn huis op de bleek pantoffels te maken. Misschien kunt u het verifiëren (zelf heb ik het bedoelde krantje niet meer). Amsterdam R. TUINSTRA vroeger Willem Sprengerstr. 15 Leuk, dat u nog eens terug komt op de vinnige penne- strijd in 't Kleine Krantsje van enkele jaren terug. Maar we menen, dat we er toen metel- kaar toch wel uitgekomen zijn. Het streekje huisjes op de te kening moet gestaan hebben aan het Cambuursterpad tus sen de stadsgracht en de Bleek- laan, dus wel dicht in de buurt van de plaats, waar u ze situeert. Red. KI. Kr. s Gevelsteen In een vorig Kleine Krantsje schreef u over de gevelsteen Den Nyt baart stryt, die zou zitten in een bijgebouw van de banket bakkerij van de Firma Groene- woudt in de Sint Jacobsstraat. Graag zou ik willen opmerken, dat de juiste tekst onder de steen is De Nyt baart Stryt en voorts, dat de steen niet in de pui van een bijgebouw is aan gebracht, maar in het huidige pand van de banketbakkerij. Leeuwarden J. SI Foto Een onzer abonnees heeft ons gevraagd naar een foto van de boerderij, die aan het Noord- vliet heeft gestaan en waarin de heer Schat een expeditiebedrijf heeft gehad. Hierin hebben zijn ouders en grootouders gewoond. Dezelfde abonnee vroeg naar foto's van de boerderijtjes, die aan het Pieterseliewaltje hebben gestaan. Zijn er lezers, die over dit fotomateriaal beschikken? Leeuwarden Red. KL Kr. 1761 3 Juni Op het Schavemek in de Too- ren van Duinkerken, is een koopman, die houten uurwer ken of zogenaamde koekoeks verkoopt. 1761 6 Juni Prof. N. Ypeij te Franeker neemt met den konstenaar J. van der Bilt waarnemingen in zake de beweging van Venus langs het vlak der zon. Wytze Foppes vertoont te Leeuwarden in presentie van vele liefhebbers de passage van Venus voorbij de zon in een groot duister vertrek, waarin twee zonnen op een grote tafel te zien zijn, ieder van zes voet diameter. 1761 17 Juni Verkrijgbaar bij Comelus Ed- gers en Jan Hoogland te Har- lingen; De nieuw uitgevonden of ontdekte goudmijn, bene vens een grondig onderwijs om uit de waare breedte de waare lengte vinden, door Comelus Edgers mathematicus aldaar. 1761 20 Juni Verkoop van 5 pondemaat op stal staand deftig koolzaad op Camstraburen bij Leeuwarden. 1761 5 Augustus Verloren een snuifdoos, vier kant van onderen, een blom- tie bovenop met pylaars, van binnen verguit, weegt ruim zeven lood. 1761 10 Augustus Verkoop de huizinge en hovin- ge op de Grachtswal buiten Leeuwarden bij den organist Martines Olivier bewoond. 1761 12 Augustus Bij monsieur D. van der Werp te Leeuwarden is te koop een billart. 1761 26 Augustus Iemant genegen zijnde om als trompetter of torenwagter te Dokkum te fungeeren op een tractement van 140 car. gl. adresseere zich aan den ma gistraat aldaar. Freule A. R. van Goslinga te Dongjum laat de zathe lands verhuren genaamd de Polle aldaar, groot 61 pondem. 1761 16 September Te Leeuwarden verkocht de boeken, schilderijen, instru menten en zilveren degen na gelaten door wijlen den chi rurgijn Arent Pars. 1761 3 November Een eeuw geleden, 1661, zond Anne Simons, kerkvoogd te Schraard, des schoolmeesters jongen naar Ds. Jeltema te Wons, die in plaats van Ds. Mensonis zou preeken, met verzoek om thuis te blijven, daar hij dien dag zijn vrouw beluid wilde hebben. Ds. J. antwoorde te zullen komen omdat het luiden wel doch de kerkdienst niet kon wor den uitgesteld. Toch gaf de kerkvoogd aan eenige ingezetenen de order met het luiden te beginnen en voort te varen. De dorps- rechter en anderen deden mee. Ds. J. verbood het, toen hij in de kerk kwam en bood aan de preek een kwartier eerder te zullen eindigen, maar de kerkvoogd zei: dóórgaan, ik sta voor alles, wat er van komt. Toen de luiders een weinig rustten, gingen de schoolmees ters van Schraard en Wons het „gearluid" luiden, op last van ds. J. Toen werd in de kerk een vers of zeven acht uit de Bijbel ge lezen. Dominee stond toen voor de torendeur om disorde te beletten. Na het voorlezen schotelde hij de torendeur on der en boven toe, en ging op zijn plaats zitten. De gemeen te begon te zingen uit Psalm 9. Maar ondertusschen ont grendelden de luiders de deur en vingen het luiden weer sterk en stijf aan, gedurende den voorzang, dominees voor rede en gedurende het gebed, tot op het laatste vers het zin gen: „O God die onze vader bist," enz. De kerkvoogd is veroordeeld om 50 goudgl. te betalen aan het Comptoir der Domeinen. (20 Dec. 1664). m r i 1 m IPANJAAIMUAN U.UWWUBW.TMIl «M-20M1 ABONNEMENTSGELDEN Abonnees van buiten Leeuwarden, die nog niet hun abonnementsgeld hebben betaald verzoeken wij vriende lijk dit thans te doen door storting op ons gironummer 98 10 62 van een bedrag van 3,75 (voor het abonnement tot 1 juli 1969) of van 7,50 voor het abonnement tot 1 januari 1970. Ook de abonnees in Leeuwarden, die hun abonnementsgeld over 1969 nog niet hebben betaald kun nen dit doen door storting op onze giro of door contante betaling aan ons kantoor Vredeman de Vriesstraat 1. - Mgffl mè mmm WWIÊSÊÊÊÊÊè IHHHP MMÊÊËk Het Tolhuis in de Schrans

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4