SCHEEPJES IH DE GRACHTEN DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 5 WË'WÉ mÊÊÉm/ê; MÈÊÊÊ I Oppe kop inne gracht 9 'T KLEINE KRANTSJE BEDRIJVIGHEID OP DE WAL Het lijkt allemaal zo verschrik kelijk lang geleden, maar toch is het dat niet: tot voor enkele jaren kwamen er nog scheepjes in de Leeuwarder grachten en was het nog allemaal bedrijvig heid op de wal. Nu is het zowat wel gebeurd met de kleine beurt scheepjes, die op Leeuwarden varen; vergissen we ons niet, dan moet Hendrik Duiker uit Grouw de laatste zijn, de laatste van de vele tientallen, die er vroeger zijn geweest. Nog altijd maakt Duiker tweemaal in de week de reis tussen Grouw en Leeuwarden: hij doet ons nog herinneren aan de gezelligheid van weleer. Want dat al die bootjes en al die schippers en sjouwermannen gezelligheid brachten in de stad, staat buiten kijf. Deze foto is bij de kiepe- loop gemaakt, we zien die be roemde brug op de achtergrond. Links de muziektent van de Ver eniging Voorstreek Vooruit, die eerst op deze plaats heeft ge staan en later naar de Arends- tuin werd verplaatst. Om nog even op die bootjes terug te ko men: ze liggen er, zoals u ziet, in een onafgebroken rij. :'b,x:yv-: (Vervolg van pag. 12) had nog een gelukje bij dit on geluk, want die scherpe haak was in mien scheen-been dron gen en een diepe bloedende wonde veroorzaakt, 'k Hef der vandaag de dag een groede van overhouden. Maar die scherpe pimt had oek in mien oogen komme kannen. Toen ik goéd en wel oppe wal ston, was mien eerste: gule, gule, van jewelste. Eén van de beurs mensen, een sekere meneer Ve- nema, nam mie oppe arm en brocht het natte geval naar huus. Soa as jim siêne, dit avontuurke van mij is gelukkig, zij het op 't nipperke, nog goéd afloopen. Anders had dit stukje niet in ,,'t Kleine Krantsje" staan. Het su erg weest hewwe as ze mie doad tuus brocht hadden, vansels. Maar des te tragischer (voor mien moeke althans] om dat ik kwaad en sonder hur goeiedag te seggen de deur uut- gongen was. Fijnste van de zaak was, voor, ik, dat ik de heule dag lekker niet naar Skool hoefde. K. MAANDAG 20 JANUARI Klaagt Cornelis Johannes Valkhof, oud 16 jaar, wonend aan de Oranje Nassaustraat, dat gisteren zekere H. de V., oud 17 jaar, wonende aan het Zuidvliet, klagers rijwiel, dat stond op het sportterrein aan de Emmakade in zijne nabijheid, heimelijk heeft weggenomen en geruime tijd later met gebroken voorvork heeft teruggebracht. De V. toonde zich zelfs onwillig om de schade te vergoeden. On derzocht zal worden of De V. opzettelijke vernieling heeft gepleegd. Rapporteert de pol.dnr. Kamminga, dat op de Wirdumer- dijk een groote, zwarte verwaarloosde hond door de vrachtwagen van den stalhouder Schaap, bespannen met een paard, bestuurd door Jelt Miedema, doordat de hond voor den wagen niet zoo vlug kon wegkomen, is dood gereden. Het Cadaver is naar het aschland gebracht. Klaagt Hendrika Cnossen, oud 20 jaren, vrouw van Jan V., aan de Pottebakkersplaats, dat zij herhaaldelijk door haar man wordt mishandeld, o.a. beet hij haar gisteren in haar oog. DINSDAG 21 JANUARI Klaagt Sijke Sinning, dat zij door haar man Harrich Boon stra wonende aan de Groeneweg, uit de woning is gejaagd en dat zij nu haar kleeren niet kan krijgen. Geeft kennis Tjeerd Hoekema, voerman, wonende in de Kruisstraat, dat naast hem in een hok verblijf houdt Sij- bren Berkenbijl, die daar nog soms zes of zeven personen herbergt en dan met zijn gasten voortdurend jenever drinkt en zeer ruw met licht omgaat, zoodat hij (Hoeke ma] steeds vreest, dat er brand zal ontstaan. Geven kennis Willem Dijkhof, Willem Loréstraat en Broer de Boer, Struivingspoortje, dat hun zoons Johannes Dijk hof en Martinus de Boer, oud 16 jaren, hedennamiddag heimelijk de ouderlijke woningen hebben verlaten en waarschijnlijk op weg zijn naar Duitschland. Rapporteert de pol.dnr. Botter, dat zekere Hiltje Groot- helen, oud 50 jaar, bezig was met het stukslaan van ijs om haar vaartuig aan de Willemskade en toen te water is ge raakt, doch spoedig door omstanders is gered. Rapporteert de heer Preusling dat te 2 uur een jongen op het ijs in de gracht achter den Prinsentuin liep en toen plotseling onder een schol gleed. Een onbekend gebleven manspersoon waagde zich op het ijs en kon den bengel nog juist grijpen en op den wal brengen. WOENSDAG 22 JANUARI Rapporteert de brigadier Botter, dat een troep arbeiders 100 man) vanaf de Nieuwestad marcheert in de rich ting Voorstreek, waarbij een man draagt een plankje met het opschrift „werkeloozen". Deze lieden, die kalm door de straten lopen, worden op een afstand gevolgd door twee politiedienaren in burgerkleding. Van hedennamiddag 3 tot 18 uur is door de politiediena ren Ras en De Jong (G.) en Toonstra en Meijer gesurveil leerd in burgerkleeding ter voorkoming van brutale bede larij. Geeft kennis Roelof O., aan de Tuinen, dat zijn 18 jarige zoon Gerben (onlangs uit een Rijksopvoedingsgesticht ont slagen] hedenmiddag in gezelschap van Jacob de Jong de stad heeft verlaten en vermoedelijk naar Duitschland op weg is. Hedenvoormiddag te plm. 10 u. zijn ongeveer 60 werke loozen gaan loopen vanaf het plein bij de Oude Waag, doch al heel spoedig verdeelde zich de troep, die bestond uit de minste soort losse arbeiders. Rapporteert de politiedienaar Posthuma, dat hij te n uur bekeurde terzake het loozen van zijn water op de open bare straat de Oosterkade (een paar meter verwijderd van een urinoir) Roelof Rinsema, geboren te Leeuwarden 22- 11-1885, wonende Molenpad 75. VRIJDAG 24 JANUARI Klaagt Sijke Sinning, vrouw van Harrich B., wonende Groeneweg 315, dat zij door haar man buiten de deur is gezet, dat haar man afwezig is en dat eene vreemde vrouw, zekere vrouw Feenstra, nu het beheer in klaagsters wo ning voert en klaagsters kinderen oppast. Aangezien Har rich B. niet in huis was, heeft de pol.dnr. 2e kl. IJnia vrouw Feenstra ten bureele ontboden en is aan vrouw B. medegedeeld, dat zij (vrouw B.) bij afwezigheid van haar man de rechthebbende is, waarna vrouw B. eenige kleeren en de kinderen uit hare woning heeft gehaald en intrek heeft genomen bij haar ouders aan het Hazenbuurtje aan Oldegalileen (waar Harrich B. in nov. 1906 zich verschans te en met dakpannen de politie bestookte). ZATERDAG 25 JANUARI Vervoegden zich ten Huize van den Heer Commissaris van Politie om brood Klaas Dijkstra oud 40 jaar, los werk man, wonende aan de Groeneweg en Gerben Dijkstra, oud 40 jaar, los werkman aan de Korenmetersgloppe. Door Z.W.E. Gestrenge Zijn hun voor hunne gezinnen eenige brooden met boter verstrekt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9