kooistra's meubilering Koopman Schone op de praatstoel W oningstoff eerder s Meubelstoffeerders Meubelmakers Pientere jongen Stadsplattegrond (1550) voor lezers ft Kleine Krantsje Uit de stads- en dorps- 11 'T KLEINE KRANTSJE OP DE KIEPEMERK 1761 26 Septemberr Juffrouw Marchamp te Leeu warden een kostschool hou dend, neemt ook „schooljuf- frouwtjes" aan voor een or- dentlijke prijs, opdat een ieder orden dijk onder zijn kinderen een goed opvoeding kan ge- 176J. 12 October Markt te Oostermeer; wie de meeste kalvers en vlas ter markt brengt, krijgt een zilve ren present. Verkoop van de huizinge en herberg Pasveer met twee kolfbanen, zomerhuizen en fraaie hovinge, alles te Hui- Op de voorpagina van dit Kleine Krantsje hebben wij het een en ander verteld van vroe gere (en nog bestaande) markten in Leeuwarden. Een gezellige drukte kon er ook altijd zijn op de kiepemerk, vroeger altijd midden in de stad, nu afgelegen op het terrein van de Frieslandhal. Dit is een plaatje van pluimveemarkt, toen die nog gehouden werd op het Schoenmakersperk. zum, bij Gosling Piers als me deeigenaar bewoond. 1761 31 October Jan Dominicus Struiving, land meter op de Weaze te Leeu warden, geeft te zijnen huize onderwijs in rekenkonst en mathesis, 's avonds van vijf tot acht uur. 1762 8 Maart Adrianus Hack en A. Martij n, steken te Leeuwarden op prins- jejaardag een kunstig vuur werk af, in het Zaailand bij de middelste brugge, ie zit plaats 2,-, 2e 1,50, 3e 1,-. 1762 27 Maart Gedrukt bij A. Ferwerda te Leeuwarden: Brief van O.Z. van Haren aan een vriend te Leeuwarden, 4 st. 1762 13 April A. van Lingen en co. te Leeu warden verkoopt zijn winkel en leesbibliotheek van eenige duizenden nummers. 1762 15 Mei Gevraagd te St. Anna-Paro- chie een organist-schoolmees ter met de vereischte be kwaamheden in muziek, lezen schrijven, tekenen, zingen, op een tractement van 200,-. 1762 30 Juni A. Jeltema vertoont ten huize van H. Wiersma, uurwerkma ker op het Aarden Waltje dicht bij de Kettingbrug te Leeuwarden 17 cierlijke af beeldingen, vervattende het geheele wisselvallige leven van aartsvader Joseph, wordende iedere afbeelding door hem digtkundig verklaard. Deze vertooning geschiedt des Maandags, Woensdags en Sa- turdags, 's avonds om 6 en 9 uur. Prijs re rang 6, 2e rang 4, 3 e rang 2 stuivers. 1762 7 Juli In de herberg Benthem te Leeuwarden te zien een uit muntend kunststuk, nl. twee levensgroote figuren, verbeel dende een herder en een her- derin, zoals ze in de opera voorgesteld worden en speelen op twee fluiten travers aller lei toonen, primo en secundo. Wegens grote uitbreiding van onze zaak te Dan- tumawoude en de steeds toenemende drukte in onze drie meubelzaken, vragen wij voor spoedige in diensttreding: leerlingen en vakbekwame tevens hebben wij plaats voor een voor alle voorkomende werkzaamheden. Voor goede vakmensen garanderen wij een prima loon, en sociale voorzieningen, rekening wordt ge houden met de a.s. vakanties. Schriftelijke of telefonische aanbiedingen aan adres: Dantumawoude. DANTUMAWOUDE voorweg 41 - teL 05111-420 LEEUWARDEN Toorstreek 54 - tel. 05100-21565 BEETSTERZWAAG - Hoofdstraat 19 - TeL 05126-1288 (vervolg van pag. 7) zeven loopen, waarbij ze ook nog vrij zwaar belast waren met kleeren voor eigen gebruik en met hetgeen ze voor de moeders en kinderen meebrachten uit Holland. En als ze dan behou den en gezond waren aangeko men, was het overal vreugde en blijdschap, waarin de geheele plaats deelde. Ik kan mij nog levendig voorstellen, hoe wij als kinderen dan om vader heen stonden, erom vechten, wie het eerst bij hem op de knie mocht zitten en hem met onze kinder lijke vragen bestormden. Acht weken thuis Acht weken bleef vader thuis. Gedurende de laatste veertien dagen spraken onze ouders wei nig en het aanstaande vertrek van Vader was reeds vooruit van invloed op de stemming. Van Maart tot begin Augustus duur de de scheiding. Dan kwamen de „Hollanders" weer voor kor ten tijd terug, gewoonlijk vier a vijf weken, en daarna gingen ze weer tot Kerstmis heen. Mijn vader heeft 47 jaar in Friesland zaken gedaan en maakte 33 jaar lang tweemaal per jaar deze voetreis mede. De laatste veer tien jaar, van r868 af, kon de reis per spoor worden gedaan. Slechte aansluitingen Deze reis duurde eerst drie da gen, omdat de aansluitingen nog slecht geregeld waren. Na 1869 kon de reis reeds in twee dagen volbracht worden. Ik heb dit even aangehaald om te laten uitkomen, hoe moeilijk voorheen het reizen was voor de zakenmenschen, die trachtten in den vreemde hun bestaan te vin den. Echter hadden voor hen die voetreizen ook hun groote be koring. Want ze werden steeds in gezelschap ondernomen. De Duitsche kooplieden uit Leeuwarden, Sneek, Bolsward en Heerenveen, kwamen in Heeren veen bij elkaar, samen 14 tot 20 personen of soms nog meer. Ze lieten zich dan eerst in groote rijtuigen door een koetsier, die Jan Taks genaamd werd, naar Zwolle brengen, waar ze over nachtten. Vandaar begon de voetreis. Wanneer zich de gele genheid voordeed om zich te laten rijden, maakten ze daar natuurlijk gaarne gebruik van. Die reizen naar huis waren vroo- lijk en de reisgenooten vertelden elkaar hunne avonturen en lot gevallen, die ze in het afgeloo- pen tijdperk hadden beleefd, ter wijl vaak allerhande grappen werden uitgehaald. Maar op de reizen van huis naar Friesland hadden ze in den regel niet veel te koop, dan waren ze nog te zeer onder den indruk van de scheiding van de familieleden. Na mijn schooltijd kwam ik eerst een jaar op kantoor bij den Amtmann Weddigge, den burge meester van de gemeente Bigge. Daarna werd ik door mijn ou ders voor de keus gesteld, om nog naar een andere plaats te gaan voor verdere studie of mee te gaan naar Holland, om han delsman te worden. Ik koos het laatste, omdat reizen en zwer ven mij mooi toeleek. De bur gemeester trachtte nog mij er van terug te houden en beloof de mij een mooie toekomst, als ik zou willen blijven. Maar het hielp niet. Ik bleef bij mijn voornemen om mee te gaan naar Holland. Burgemeester Op mijn verzoek werd mijn plaats op het kantoor van den burgemeester ingenomen door een vriend van mij. Deze bleef daar tot hij 24 jaar was en werd toen burgemeester van Winter berg, op voorspraak van den burgemeester van Bigge, die nog al veel invloed had bij de regee ring. Hij heeft later zijn 25-jarig jubileum als burgemeester ge vierd. Ik was nog geen jaar in Neder land, toen ik reeds veel spijt had over mijn keuze en mijn vader trachtte te bewegen mij weer terug te zenden en te la ten studeeren. 't Leek mij toen minderwaardig en vernederend om met een pak met stalen op den rug den boer op te gaan. Mijn vader, die toen reeds een veertigtal jaren in Friesland had uitgeoefend, was misschien daar door al zoo verfriescht, dat hij stijf op zijn stuk bleef staan als de meest onverzettelijke Fries. Hij wilde van mijn terugkeer naar Duitsland niets weten. Wij stellen lezers van 't Kleine Krantsje nu nog in de ge legenheid om zich een prachtige plattegrond te verwerven van Leeuwarden van omstreeks 1550. Het formaat van deze uiterst curieuze plattegrond, die wij hieronder verkleind af drukken is 30 x 25 centimeter. De prijs bedraagt slechts f 5,60 incl. BTW. Ingelijst in een fraaie mahoniehouten lijst, formaat 36 x 31 cm bedraagt de prijs f 22,40 incl. BTW.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 11