J. Monsma 'T KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen HEREN- EN l JONGENS KLEDING SI Boerderij van Schat Hier volgen een paar letters van een mantsje, die de foto's het die een abonnee vroeg in 't Kleine Krantsje n.l. van de „boe- re hofstee" van Schat. Ik kan niet in koffiedik leze en laat ik nou oek mar gien helderziende weze, toch - tussen twee haak jes vermeld - ik weet wie de vraag steld het. Want hij het mie zelf oek es vraagt. Ik zei, ik hoop dat het slaagt. Ik skrief al mien kienders an en dan hoor je der wel es wat van. En so hek 't seit en so hek 't daan. En hier komme de foto's dan an. Meneer H. kan ze bezien, vergrote late meskien, maar dis- se blieve van mij, dat bepaal ik der eventsjes bij. Ja ik sei in 't begin „boere hof stee", nou dat is wel wat een groot woord voor so'n tent want 't was nou wat je teugeswoordig DROGISTERIJ 't KRUIDENHUIS Noordvliet 169, Leeu warden, tel. 23105 is juni, juli en aug. zaterdag 's middags GESLOTEN en heeft vakantie van 5 t/m 15 juli en van 28 juli t/m 5 aug. bij de damesjurkjes „mini" noeme, d'r was veul open en bloot bij, dat kwam altied 't mooist uut bij storm en regen weer, maar ja voor 't overige: „vrijheid, blijheid en ruimte", 't Lei ons wel hoor, ik hef oek altied meer voelt voor „la bohé- miëne", dan voor die „burger lijke conventie". Nou en dat konden we daar mooi beleve. Toen de kienders later groter wudden en we zaten dan so ge zellig en meestal wat feestelijk bij mekaar (we vonnen hast al tied wel wat uut om 'n fleurige dag en avond d'r van te maken) doe zei één: ,,'t jonge, vader, wat wone we hier mooi, wat hè je dat mooi uutvonnen, we moesten 't hier maar ,,'t Loo" noeme". Nou ik sei: must niet méér lef krije, 't is gien paleis Nee zeit ie, dat bedoel ik oek niet, mar we wone hier wel praktisch, bijv. voor gesellige avondsjeszo mooi vlakbij „Appeldoorn Voel je de hit te Hij bedoelde niet zo zeer Appeldoorn (Gelderland) maar meer Appeldoorn (H.) De ouwe Vlietsters gaat nou miskien 'n klein lichtje op Nou tot zo ver dan maar over de „boerderij" van Schat bij de Lange Negen. We hewwe der 30 jaar woond. Miskien kom ik nog wel es terug met een ander verhaaltsje. Leeuwarden S. IS! Eerste kievitsei Naar ik meen te weten heeft 't geval met het kievitsei, gevuld met chocolade, zich niet in Leeuwarden afgespeeld, maar in Sneek. Hoofdpersoon en slacht offer was, als mijn oud-Sneker memorie mij niet in de steek laat, de heer Ulbe de Wit, kap per op de Oosterdijk te Sneek. Leeuwarden W. H. KUIPERS Inderdaad, het was een stuk je Sneker Stadsnieuws Van Vroeger over de grap met het eerste kievitsei. Jou mut- te mar denke: der binne oek wel Leewaddes so gek om so'n geintsje uut te halen Red. 't KI. Kr. [Si Bijnamen en Stadstypen In het Krantsje, dat wij met veel genoegen altijd weer lezen heb ben wij al veel bekende en ook wel minder bekende stadstypen begroet, maar na de dood van Ouwe Hart („Ouwe Hatte" zei den wij altijd, we wisten niet eens, dat Hart zijn voornaam was, dat bleek pas uit de over lijdensadvertentie, die goede bu ren van hem in de krant zetten) zijn wij niet zo veel stadstypen en bijnamen in het Krantsje meer tegengekomen. Is de voor raad uitgeput, nee toch, want mijn vrouw en ik kunnen zo wel tientallen namen opnoemen, die bij ons weten nog nooit in het Krantsje hebben gestaan, al moet u ons niet op de vingers tikken, wanneer dat toch wel zo is geweest, want er ontgaat ons op de oude dag ook wel eens wat. Over de Staande Pendule heeft u menen wij al eens iets ge schreven, maar wist u wel, hoe haar man werd genoemd? Nou, wij zeiden altijd Lappen omme buuse omdat hij meestal een broek aan had met zoveel lap pen, dat wij ons wel eens af vroegen of er nog wel een stukje van de oorspronkelijke broek op zat. Ook heeft u wel geschreven over de Luxe Kurketrekker, maar wist u wel, dat deze meneer, hij was sigerenmaker, nog een bijnaam had? Wij noemden hem altijd Het Uuthangbord; waar om, dat wisten we zelf niet, want zo gaat het met veel bij namen, hoe ze in de wereld ge komen zijn, weet men niet. Ook een bekende Vlietster fi guur, want u zult al begrepen hebben, dat wij vroeger aan het Vliet hebben gewoond, was Pie- ter Segaar, maar de oorsprong van die naam hoefden wij niet ver te zoeken, want Pieter had altijd een dikke sigaar aan, daarom zeiden we dus Pieter Sigaar. Dan hebben wij u nog altijd wat willen vragen en dat is wie Hek ut niet seid is ge weest. Een hele tijd geleden, misschien wel vier jaar, heeft u in het Krantsje geschreven over deze Hek ut niet seid, maar noch mijn vrouw, noch ik heb ben deze figuur gekend, hoewel wij toch altijd aan het Vliet hebben gewoond. Kunt u ons daarover nog eens inlichten? Leeuwarden J. H. de Vries In de eerste plaats moeten wij zeggen, dat onze collectie bij namen nog lang niet is uitgeput, al zijn de uitgesproken stads typen m Leeuwarden dan bij zonder schaars geworden. Wel is het zo, dat wij van tientallen oud-stadgenoten met mooie bij namen weinig meer weten dan deze naam alleenwij weten niet hoe ze in werkelijkheid heetten en kunnen dus ook wei nig over hen vertellen. Wat me neer „Hek ut niet seid" betreft: we hebben al vaker geschreven, dat er bijnamen en bijnamen waren en zijn sommige namen werden door de hele stad be kend, andere weiden alleen maar in een bepaalde buurt of hoek van de stad gebruikt, weer andere werden alleen maar in een bepaalde familie of in een bepaald gezin gehanteerd. „Hek ut niet seid" kan zo'n „privé- bijnaam" zijn geweest, mis schien door de familie Jansen voor buurman Pietersen bedacht en ook alleen maar door de fa milie Jansen gebruikt. Maar misschien zijn er lezers, die „Hek ut niet seid" ook hebben gekendl Red. 't Kl. Kr. Op deze prachtige plaat van de oude Poppeweg zien we de boerderij van Schat nog in volle glorie. Nu is de plaats al lang verdwenen en staan er massieve flatgebouwen op deze zelfde plaats. I

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4