Oude herberg Koudenburg met de grond gelijk gemaakt SIC TRANSIT GLORIA ADVERTENTIES UIT HET JAAR 1869 5 'T KLEINE KRANTSJE STADSNIEUWS VAN VROEGER Zaterdag is ten gemeentehuize alhier aanbesteed het dempen der gracht van de noordzijde der Groote Kerkstraat tot de Lange- pijp, het leggen van een hoofd riool daarin, benevens het ma ken van een toevoerriool, 15 wa terputten tot waterleiding aan brandblussching, het beschalen van het te dempen gedeelte, het verdlagen van het noordelijk ge deelte der Langepijp en eenige daaruit voortvloeiende werken. Aannemers zijn geworden G. Bekhuis en A. J. Feddema alhier, van de som van f 24.321,—. Gisteren avond, omstreeks 9V2 uur, is eene jonge dienstbode, uit de Bargersteeg komende om zich, naar men vermoedt, naar het spoorwegstation te begeven, teneinde de treinen eens te zien aankomen bij de Zuiderhave den weg misgeloopen en in de diepe gracht geraakt. Op haar hulpge roep kwamen er wel menschen toegeloopen, doch te laat om haar te redden. Zij was reeds levenloos toen men haar op haalde. Voor eenige dagen kregen een paar gevangenen in het tucht huis alhier onder het middag maal een klein verschil met el kander. De een werd daarbij eensklaps zo driftig, dat hij zijn lotgenoot met een soort priem uit een weeftoestel een steek in den nek toebragt, die zwaar bloedverlies veroorzaakte en den gewonde in vrij gevaarlijken toe stand deed verkeeren. De dader heeft wegen soortgelijke mis daad eene tuchthuisstraf van tien jaren ten zijnen laste. Zondag heeft deze stad een van hare geachte ingezetenen verlo ren. De heer Doctor Nicolaas Ypey, vroeger practiserend ge neesheer alhier, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, overleed in den namiddag van dien dag zeer onverwacht op zijn buitenverblijf Vijversburg onder Hardegarijp in den ouder dom van circa vijf en zeventig jaren. De heer Ypey, die het voorregt had over aanzienlijke middelen te kunnen beschikken, heeft daarvan een zeer nuttig gebruik gemaakt. Vooral door de ontginning van heidevelden in de gemeente Tietjerksteradeel, die, door zijne belangstelling in den landbouw, in vruchtbare landsdelen zijn herschapen en daardoor brood en werk aan acht behoeftigen verschaft. De nijverheid verliest in den heer Ypey een harer begunstigers, waarvan hij op onbekrompene wijze dikwerf deed blijken; de armen en ongelukltigen een wel doener en de maatschappij een nuttig lid, wiens nagedachtenis bij velen lang in herinnering zal blijven. (1869) Bildtboeren De belangstelling voor de oude dorpszaak leefde weer op, maar er kwamen nu moeilijke tijden en toen ook herbergier Mein- sma als opvolger van Strooisma de zaak vaarwel had gezegd be sloten de Leeuwarder eigenaars het pand van de hand te doen. Zo ging Koudenburg over in het bezit van de Stienser timmer man Thijs Polstra, die er z'n timmerbedrijf tot bloei bracht en er soms wel een vijftien tot twintig man aan de arbeid had. Aan het bestaan van Kouden burg als oude herberg kwam toen dus een eind. Het vrij vroege overlijden op vijf en vijftigjarige leeftijd van Polstra deed de voormalige her berg tenslotte nog eens van eigenaar verwisselen: de Hallu- mer betonfabrikant Bokma kocht de zaak en het koude be ton vermocht nauwelijks nog Veel Bildtboeren kozen Stiens als de geschiktste pleisterplaats na hun vrijdagse bezoek aan de Leeuwarder markt en gunden hier hun paarden wat rust, ter wijl ze er zelf een borreltje dronken,- ook de Stiensers zelf wisten de charmante bediening van „Tante" wel te waarderen en zelfs uit de stad kwamen er veel dorstige klanten naar Kou denburg. Toch moet de sterk gestegen klandizie niet tot uitgesproken zakelijke successen hebben ge leid. Waar het kon gebeuren, dat de dekhengst van Kouden burg in de gelagkamer tot grote Zo zag de vroegere herberg Koudenburg er kort geleden nog uit. Nu is er niets meer, dat nog herinnert aan de gezelligheid van vroeger lis Kramer en zijn - ook lang niet lelijke - vrouw, maar zij vermochten de zaak niet op nieuw winstgevend te maken - ondanks de klandizie van de vaste klanten, die er bléven ko men, zoals de leden van de Schietvereniging Willem Teil, die ieder voorjaar hun schut tersfeest hielden in de landen zaak en toen kwam er - einde lijk - een „echte" kastelein ach ter de tap, de Marrumer Strooi sma, die ook in paarden handel de. Strooisma zette ook een pi ano in de gelagkamer en soms was het de later in Leeuwarden zo bekend geworden Gerrit Reg- nery, die dit instrument vaar dig bespeelde. herinneringen op te roepen aan de warme gezelligheid van weleer. En nu is dan het hele gebouw van de aardbodem verdwenen en is er niets meer, dat nog doet denken aan de glorietijd van het vroegere Koudenburg - sic transit gloria Het heeft bij ons weten in geen enkele krant gestaan en toch is het droeve feit het ver melden wel waard: enkele weken geleden hebben de slopers de oeroude, eens zo vermaar de herberg Koudenburg in Stiens met de grond gelijk gemaakt. Veel Stiensers en vooral ook veel bewoners uit het Bildt, zullen bij het gadeslaan van deze afbraakwerkzaamheden hun gedachten naar vroeger tijden hebben laten gaan, toen Koudenburg nog een druk be klante herberg was en een zeer bijzondere plaats innam in het plattelandsleven van deze streek. Gevestigd op een markant punt leek Koudenburg altijd met onverbrekelijke ban den aan het dorp Stiens verbonden te zijn, maar vele jaren geleden ging de tapkraan er al dicht en wat nu onder de slopershamer gevallen is, was niet meer dan de herinnering aan de glorie van weleer - de jongere Stiensers hebben het massieve pand aan het begin van hun dorp niet anders dan als een doodgewone opslag van een betonfabriek gekend. Het moeten tientallen kaste leins zijn geweest, die in deze herberg Koudenburg ooit de scepter zwaaiden, want in drie eeuwen oude geschriften komt de naam als Stienser herberg al voor: in 1654 kregen Pier Ages en Aef Jans de herberg en door reed in hun bezit. Maar niemand van ons heeft natuurlijk van deze Pier en Aef gehoord; de ouderen herinne ren zich alleen namen van kas teleins als Duhoux, Bierma, Kramer, Strooisma en Meinsma. Om vooral „Tante" niet te ver geten, de jonge, knappe en in alle opzichten aantrekkelijke echtgenote van „boer" Bierma, die Koudenburg tot een bloei bracht, die de herberg daarvoor misschien nooit had gekend. De Bierma's bestuurden de her berg, nadat de van Franse af komst stammende Ype Duhoux een aantal jaren aan de tap kraan had gestaan. Bierma was boer geweest, maar de „minne" negentiger jaren dreven hem van de jister naar de jachtwei de. Het vak van herbergier bleek hem net zo slecht te lig gen als dat van boer, maar zo'n struise vrouw oefende op de jonge Stiensers en passerende Bildtkers zo'n geweldige aan trekkingskracht uit, dat Kouden burg een geweldige faam ver wierf. vreugde van de gasten op een potje bier werd getracteerd ,daar konden ook sinistere straatfigu ren als Trientsje-over-de-hoed, Kuitert en Zwatte Berend doen en laten wat ze wilden en zo tuimelde Koudenburg van het ene feest in het andere tot het onvermijdelijke verval van affai re en eigenaars. Ook de opvolgers van de Bier ma's waren Bildtboeren: Come- van boer Pier de Boer. Een publieke verkoping bracht Koudenburg in handen van twee Leeuwarders, de kastelein van het drukbeklante café De Ooie vaar aan de Weaze, Meindert Kamminga en de aannemer Tjalling Bijlsma, beiden oud Stiensers en kennelijk van plan de herberg z'n oude victorie te rug te geven. De heren moderniseerden de Revalenta Arabica Gisteren kwam bij mij de Schipper en Koop man N.B., die mij verhaalde, dat zijne Echt- geoote wel 5 jaren lang aan hevigen buik loop geleden heeft. Doch door het gebruik van 3 bussen Revalenta radicaal genezen is. Sneek p. T. Potma. De volmaakste gezondheid, kracht en merk van levenslust hergeeft de Revalenta Arabica PETTENPABRIEK Wordt gevraagd een JONGELING, niet bene den de 18 jaar, goed kunnende rekenen en schrijven. Inclinerenden gelieven wel in persoon of fran co brief te adresseren bij Simon J. de Vries te Leeuwarden. N.B. Enige MEISJES ter opleiding in het Pettenmaken en Machinewerk kunnen nog aan de Fabriek geplaatst worden. Koekbakkersbediende wordt gevraagd, om ten spoedigste in dienst te treden. Hen adressere zich met franco brieven aan het adres-kantoor bij den Boekhandelaar J. Hilarius te Leeuwarden, onder letter H. In een zeer klein fatsoenlijk gezin wordt aan een of twee Jonge Heeren of Jonge Jufvrouwen gelegenheid tot Kost en Inwoning, des ver kiezende met vrije kamer, op aannemelijke voorwaarden aangeboden. Adres franco, letters P.P. aan J. Haarsma, Old- Galileeën, Leeuwarden. 270 ste STAATS-LOTERIJ Loten te bekomen bij M. Drielsma, Breede- plaats, Leeuwarden, in wiens collectie in de afgeloopene Loterij verscheidene kapitale prij zen zijn gevallen. Trekking dinsdag 9 augus tus e.h. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. Stokken-Koens. Leeuwarden, 6 Augustus 1969 N. A. Stokker Algemeene kennisgeving aan Vrienden en Be gunstigers binnen en buiten de stad. Veertigjarige echtvereeniging van H. Rötert en M. de Graaff Leeuwarden, den 1 Augustus 1869 Hunne dankbare Kinderen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 5