VAN DE HAK OP DE TAK DOOR LEEUWARDEN 7 'T KLEINE KRANTSJE Overlijden Piet Postmus einde steenhandel DROGISTERU Parfumerie „De Eenhoorn" Drie, vier jaar geleden wijdde 't Kleine Krantsje een reportage aan de voortdurend voorkomen de ontvluchtingen uit de Straf gevangenis te Leeuwarden. „Cipier, zet je horloge er maar op gelijk, straks lopen er weer een paar uit- zo luidde de zeer grote en opvallende kop boven dat verhaal. Nu er een zo lange tijd is voor bijgegaan moeten we ietwat ver zetsacties omgekomen zijn; Sleyfer kon de oorlog overleven, maar hij moet al ernstig ziek zijn geweest, toen de bevrijding kwam. Hij heeft niet voor een Bijzonder Gerechtshof terecht gestaan en hij is vrij spoedig na de oorlog overleden. Oud-klasgenoten van Sleyfer herinneren zich de slungel-ach- tige kerel als „een goeie jonge", Gedetineerden in luchtkooien in het Huis van Bewaring te Leeuwarden. Hoe komen we er uit De beide heren op de voorgrond (geen gedtineerden) verrichten werkzaamheden aan de deur, die helemaal opengeschoven is - vandaar, dat wij deze foto konden maken. baasd constateren, dat er na het afdrukken van ons artikel nimmer meer een gevangene aan de haal is gegaan. Heeft de gevangenisdirectie bij zondere maatregelen getroffen, die het ontvluchten uit het sombere gebouw aan het Blok huisplein volslagen onmogelijk maakten Die vraag hebben we voorge legd aan de adjunct-directeur van de gevangenis, de heer H. S. Born. „Nee, geen bijzondere maatre gelen", zei de heer Bom, „maar kijk eens, wij zijn altijd diligent en altijd bedacht op mogelijk heden, die de gevangenen kun nen zien om er vandoor te gaan. U moet het zien als een strijd tussen twee partijen: die jon gens of althans sommigen van hen, zoeken altijd naar een gaat je om er uit te komen, wij doen ons best om ze de mogelijkheid tot ontvluchten te ontnemen; we trachten mekaar de vliegen af te vangen. Daarmee wil ik niet beweren, dat er vandaag of morgen toch nog niet iemand zou kunnen ontvluchten. U weet het: het seizoen breekt weer aan, al zeggen de psycho logen dan dat de dagen voor Kerstmis de meest gewilde tijd om te ontvluchten is. Daar heb ben wij nooit last van gehad; hier is juli en augustus de meest kritieke tijd". Goed, geen bijzondere maatre gelen: we wachten rustig af. die door allerlei omstandigheden jammerlijk afgleed naar de da den, die hem later zo berucht hebben gemaakt. Het is straks alweer een kwart eeuw geleden, dat er in Leeu warden een aanslag op Sleyfer werd gepleegd, de beruchte handlanger van de Sicherheits- polizei. Op de veertiende augus tus 1944 werd de verrader ge troffen door schoten uit de wa pens van KP-ers, die zich in de Tjerk Hiddesstraat hadden ver schanst. De aanslag lukte niet: Sleyfer werd niet gedood, maar gewond. De Kp-ers moeten bij latere ver- De egalisatiewerkzaamheden op het Oldehoofsterkerkhof heb ben nog een vijf en twintigtal doodkisten blootgelegd; de kis ten lagen op het uiterste ooste lijke gedeelte van het kerkhof, daar waar de huizen van het Heer Ivostraatje hebben ge staan. De bewoners van het Surivestraatsje hebben dus altijd pal boven de doden geleefd: „grieselig om er an terug te denken Het houtwerk van de kisten bleek de tand des tijds beter te hebben doorstaan, dan de be- gravenen - „een halve kop en wat ribben", aldus een oogge tuige, dat was alles wat nieuws gierigen te zien kregen. Overigens moet een brave stad genoot wel handel hebben ge zien in het vergaren van doods hoofden de laatste weken op dit Oldehoveplein. We hoorden het sterke verhaal, dat de man al vier schedels heeft verkocht, „twee voor honderd gulden per stuk aan een tandarts en twee voor vijftig gulden aan twee huisartsen". Een van de schedels, zo zei ons een berichtgever, had nog een gebit om „jaloers op te zijn" - de sjacheraar had er al hele maal geen moeite mee om die schedel |„mooi oppuutst en bleekt inne bleekwater") aan een tandarts van de hand te doen. De schutting, die tot voor enke le dagen de nieuwbouw van de Algemeene Friesche aan het Ol dehoofsterkerkhof aan het oog onttrok, is verdwenen: het fraaie nieuwe kantoor, schepping van de Leeuwarder architect J. C. Teeuw, laat zich nu goed be wonderen. Zonder de oude, be lendende panden zou het nieu we gebouw een sieraad voor de stad kunnen zijn. Maar hoe treurig ziet nu de he le zuidelijke gevelwand van dit Oldehoofsterkerkhof er uitHet nieuwe gebouw past niet bij de bejaarde laagbouw links, het past ook in het geheel niet bij de naoorlogse nieuwbouw van de Algemeene Friesche rechts, die architect Baart Sr. (nog niet eens zo heel lang geleden ge realiseerd heeft. Wie wel eens heeft gehoord welke zee van ellende zaken mensen moeten doorwaden om aan hun gevel een lichtreclame of een bordje geplaatst te krij gen, vraagt rich verbijsterd af, hoe dit architectonische ratje toe, notabene in de laatste twin tig jaar, ken ontstaan, hoe hier ooit goedkeuring voor is ver leend, hoe dit alle lastige schoonheids- en wie weet wat voor andere commissies kon passeren. Wat het mooiste plein van Leeu warden had kunnen worden, wordt een bouwkundige rimbam die z'n weerga niet heeft, want ook voor het plein zelf zijn plannen uitgebroed, die je de haren ten berge doen rijzen. Wonderlijke wereld, wonderrij ke stad De zeer actieve Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Leeu warden gaat - zo lazen wij - een Elfstedentocht organiseren voor skeelersop de rondweg in Leeuwarden. Slaagt het experi ment, dan volgt, veronderstellen we, een wegwedstrijd voor wiel renners van Parijs naar Borde aux tussen de Vijzelstraat en de Breedeplaats en mogelijk zelfs een Melbournerace naar het oude vliegveld aan het Kalver- dijkje. Afwachten maar. 1762 26 Juli Pieter Jelles, kastelein te Jor- werd, laat een zilveren bal verkaatsen. 1762 4 Augustus De Magistraat van Leeuwar den verhuurt de stadhuizinge c.a. met gerechtigheid van de Tol op de Oude Schouw. 1762 14 Augustus Te Huur een molenmakers gelegenheid, alwaar wel veer tig jaren het ambagt is gedaan bij Hoyte Tjommes, mr. mo lenmaker te Ijlst. 1762 18 Augustus Bij A. Jeltema in de Bagijne- straat tegenover de Ooster deur der Westerkerk te beko men: Digtkundige verklarin gen over 17 vertoningen uit het leven van den aartsvader Joseph. 1762 30 Augustus Op Burmaniahuis te Leeuwar den boelgoed van meubilair bij wijlen de heer Anthony d'Amaud nagelaten. 1762 1 September Gedrukt bij IJntema en Tiboel te Amsterdam; de Wilden van Europa, een werkje waarin het karakter der Engelschen op vrije en geestige wijze wordt geschetst. 1762 4 September Ten dienste van de zeevaart wordt geadverteerd, dat op Schiermonnikoog midden in het dorp gebouwd is, een nieu we kerk zonder gevels, staan de een toomt je in het midden, en kan buiten in zee gezien worden tot landkenning en dat de oude molen dit jaar zal worden afgebroken. 1762 26 October Door een orkaan zijn in de Noordzee bij Schiermonnikoog met man en muis vergaan vier Peasumer snikken, met 20 man bemand, en zes Amelander snikken met 30 personen. Ook raakten nog twee snikken uit Peasens op het strand van Ameland, die er wederom af zijn gekomen en waarvan het volk behouden is. 1762 30 October Gerben Aukes te Scharnegou- tum, R.K. gestraft met 14 da gen op water en brood, om dat hij kwaadaardig de Gere formeerden geizen had ge noemd en hun heer een dui velse heer. De procureur fiscaal J. Pluim biedt te koop aan een nieuwe huizinge, waarin lange jaren tapperij is uitgeoefend, aan de vaart onder Huizum gelegen, genaamd „De Pels", doch in de wandeling de Froskepolle. 1762 22 November Verkocht de Huizinge de Twaalf Keizers aan de Lange Piep te Leeuwarden, bewoond door koopman Roelof Corver, geboden 4000. 1763 8 Januari Klaas van Hallum te Franeker bij de Groene Brug, maakt en verkoopt dwarsfluiten van 5 stukken en kwartfluiten van 3 stukken, alsmeede bekflui- ten, hobooijen enz. |j warden een zeer bekende fi guur, die vooral door zijn vak manschap in de bouwwereld werd gewaardeerd. Intussen was Piet Postmus Jr. in het vak opgegroeid en hij zette het door vader zo kundig opgebouwde bedrijf voort. Een ernstig auto-ongeluk bij Frane ker bracht het vorige jaar een kentering in z'n leven. Wel her stelde hij snel van de bij dit ongeval opgelopen verwondin gen, maar net weer op de been stortte hij in en vrijwel nihil leek toen de kans op beter schap. Wonder boven wonder kwam de heer Postmus toch weer op de been en kon hij zijn werkzaam heden hervatten - ogenschijnlijk hersteld, maar in feite nog zuchtend onder de gevolgen van het verkeersongeluk. En zo werd hij, voor velen toch nog onver wacht, door de dood verrast. Piet Postmus, wijd en zijd be kend, maar niet door iedereen begrepen, was geen gemakkelij ke figuur voor zich zelf en voor anderen: hij zei waar het op stond en week niet graag van zijn als juist beoordeelde stand punten af - hij was een man ook, van wie een vooraanstaan de Leeuwarder strafpleiter eens getuigde, dat hij zelden een zo eerlijk mens had ontmoet. PIET POSTMUS SENIOR Met het nog onverwachte over rijden op vijf en veertigjarige leeftijd van onze stadgenoot, de heer Pieter Postmus, is er een eind gekomen aan het bestaan van de Steenhandel Firma P. Postmus en Zoon. De vader van de na een lang durige ziekte overleden Piet Postmus, Pieter Postmus Sr., stichtte het bedrijf in 1935 na het overrijden van zijn werkge ver, de heer Lourens van der Meij, die niet alleen in stenen handelde, maar ze maakte ook. De heer Van der Meij had zijn kantoor in de Wijbrand de Geeststraat. Als jongeman kwam Piet Postmus Sr. er in dienst en PIET POSTMUS JUNIOR daar leerde hij het vak tot in z'n vingertoppen: hij werd al gauw de provincie ingestuurd en ging ook geregeld met zijn baas mee naar de beurs in Am sterdam. Eigen zaak Het overrijden van de heer Van der Meij deed Postmus Sr. be sluiten de handel in stenen voor eigen rekening voort te zetten - eerst hield hij kantoor in de Ve- gelinstraat, later in de Bleek- laan. Tot zijn plotselinge dood in fe bruari 1961 bleef de heer Post mus Sr. in en ook buiten Leeu- tlD ..D20GISTEN-ASSOCIATIE' A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postum^. APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 Telefoon 22495

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 7