(Hoempa' en .HeiligeMarie' leven voort in straatnamen Waarom niet meer vernoemd? Die mooie ouwe kermis van vroeger 'T KLEINE KRANTSJE 5 De redactie van 't Kleine Krantsje kreeg een dezer dagen een in Amsterdam wonende abonnee op bezoek, die er zich over verbaasde.dat de herinnering aan vroeger bekende stadstypen uit Leeuwarden slechts voortleeft in twee, naar j|p»i 1 deze typen genoemde, straatnamen. Waarom zo zei hij j.*T is er wel een Mariahof ter nagedachtenis aan de zonderlinge te vrouw, die de Leeuwarders als Heilige Marie hebben gekend, g waarom is er wel een De Merodestraat als een herinnering - Jt, aan de eens zo befaamde straatmuzikant, die we gemaks- A-cd t f halve Hoempa noemden, maar waarom heeft men bjj het 4P" bedenken van nieuwe straatnamen nooit gedacht aan andere M 13 h 4 bekende straatfiguren als Ouwe Tietsje, Jentsje Tit en Lol- _'|W lige Johannes? |s Eerlijk gezegd heeft het even ge duurd, voor we begrepen, dat deze abonnee méénde wat hij zei en toen hebben we hem, zeer tot onze spijt, een illusie armer moeten maken: er is een kleine vergissing in het spel geen enkele straat in Leeuwar den is genoemd naar een stads- figuur, zoals door onze Amster damse abonnee werd bedoeld. Heilige Marie De merkwaardige juffrouw Ron- dema, die de Leeuwarders ken den als Heilige Marie, mag dan vlak in de buurt hebben ge woond, bet Mariahof werd niet naar baar genoemd, maar naar Maria Franciska Fellinga, de echtgenote van notaris Allert Ottema, die het terrein, waarop het hofje werd aangelegd, in het oorlogsjaar 1914 aan de gemeen te schonk. Toen de wit bepoe derde en altijd in witte gewaden gehulde Heilige Marie aan het Oldegalileën woonde, heette het hofje dan ook al Mariahof het had en heeft niets te maken met Heilige Marie. En de Merodestraat bij de Con- densfabriek is ook niet genoemd naar de vermaarde inderdaad De Me maar naar Bernart de Merode, die in 1581 als plaatsbekleder van de Prins van Oranje het stadhouderschap van Friesland aanvaardde. Hoempa, alias De Hoornblazer, een prachtige kerel als „eenmansorkest" met een grote trom op de rug en bellen aan de benen, kan hoogstens een afstammeling van de in 1591 in Keulen overleden Bernart de Merode zijn geweest in de straatnaam leeft de herinnering aan Hoempa in ieder geval niet voort. Mogelijkheden Jammer voor onze Amsterdamse abonnee, jammer ook voor ze kere mogelijkheden met de straatnaamgeving in de toe komst. Want wat had u gedacht van een Ouwe Tietsjesingel, een Jent sje Titkade en een Lollige Jo- hannesstraat? Om nog maar niet te spreken van een Slanke Wil lemlaan en een Snorrewietske- plein SLANKE WILLEMSTRAAT 1763 17 Januari Zeven arresleden gaan over ijs van Friesland naar Enkhuizen; waar het krielt van Friezen, die per schaats de overtocht gedaan hebben, sedert 1740 niet meer voorgevallen. 1763 25 Januari Een Bolswarder vertrekt 's mor gens te 5 uur op schaatsen uit Den Haag en arriveert nog denzelfden dag te half 7 in Leeuwarden. 1763 28 Januari Staveren krijgt een zoo druk bezoek van Hollanders op schaatsen dat kooplieden en herbergiers werk hebben hen te bedienen. De zilversmeden kunnn niet voldoen aan de aanvraag naar souveniers, zoo dat zij in andere Friesche ste den het gemaakte zilver moe ten opkopen. 1763 29 Januari Ds. Braunius te Sloten biedt een jeneverstokerij aan de Westkant van het Diep aldaar te koop aan. Gedrukt bij W. Wiegeri in den Rotterdamsche Erasmus te Leeuwarden: Kort Begrijp van de heilige historie, zedert de scheppinge der werelt tot op de vaststelling der Christelijke godsdienst in vragen en ant woorden. 1763 1 Februari Op het Burmaniahuis te Leeu warden verkocht een zeer wel sprekende papegaai. 1763 5 Februari Verkocht een huizinge op de Marktstraat te Sneek, voorzien van 10 kamers en vier ver- wuifde kelders, stalling voor vier paarden en drie koestal lingen, twee tuinen met zo merhuis en achter de grootste tuin een wagenhuis en groote tuinkamer achter de Broerren, bewoond door rector de Rooij. 1763 De Raden ter Admiraliteit in Friesland verkoopen een oor- logschipshol Friesland ge naamd, lang 146 voet in de Zuiderhaven te Harlingen. 1763 8 Maart Muziekcollegie te Bolsward laat op Prinsen jaardag een kostbaar prieel- en watervuur werk afsteken onder fraai trompetgeschal tot genoegen van vele duizenden aanschou- weren, hetgeen tot in den vroegen morgen heeft geduurd De Brandspuitmaker Jan Klink hamer te Leeuwarden laat een kunstige fontein voor het raadhuis springen, waarmee men een groote menigte figu ren door water heeft vertoond. 1763 2 April Bij Gerrit van de Wal, boek verkoper in het Nauw te Leeu warden verkrijgbaar; Uitbrei ding over de drie eerste Ca- pittels van Genesis en een ver toog van het Geestelijk Huwe lijk door juffer A. M. Schuur man, pr. 3 st. En, de gedich ten van ds. H. A. van der Sloot te Boksum. Alsmede; Schuitpraatje van een Hollan der, een Zeeuw en een Fries, reizende van Amsterdam op Den Haag. Verkoop der stemdragende za- the Decama-Oudhof in de Schrans onder Huizum. Dit is een jeugdfoto van Snonewietske, zoals veel oudere Leeu warders dit bekende type hebben gekend. Enkele jaren geleden hebben we ons in een uitgebreide reportage over Snonewietske in 't Kleine Krantsje al afgevraagd of ze in plaats van Snorrewiets, niet beter Snorresiets had kunnen heten: Snonewietske heette na melijk niet Wietske, maar Sietske, Sietske Dijkstra. Snorrewiets is tweemaal getrouwd geweest; eerst met Petrus Wilhelmus Bos, daar na met Jacob Mink. Vijf jaar geleden is Snonewietske in een zieken huis in Soest overleden ze was toen vier en zeventig jaar. Deze foto van Snorrewiets in haar jeugdjaren is gemaakt voor het eens zo bekende logement van Aaltje van der Brug in het Sint Jobsleen. 't Ja, 't maakt nogal even ver schil hoor, die kermissen uut mien jonge jaren, ca. 1910-1912 en die van nou. Och man, toen ston de hele nijstad, vanne Liw- wadder bioskoop tot de toen nog heel nauwe Peperstraat vol met kramen. Speelguud, oliekoeken, aardewerk, vis- en zuurkramen en wat niet al. Op het Zaailand, Ruterskwartier, 't Plein. Harmo nie en achter de Beurs, alles be zet met schouwburgen, tentsjes, stoomcarousels, poffertjeskramen wat al niet meer. Nou hoor ik de jongelui al seggen: „daar bin- ne se weer hoor, de oudsjes. 't Was vroeger allemaal even leuk en mooi he? Ideaal somerweer, de kienders waren gehoorzamer en maakten gien relletjes of be zetten de Beurs biefstukjes waren malser Nou ja, goed, misschien dat we die goeie ouwe tied wat te veul idealisere, mogelijk, 't Komt oek, 't onprettige vergeet je of de scherpe kantsje gane der wat af en 't mooie, 't prettige blieft je bij. Omgekeerde wereld Ik hew b.v. een ouwe Omke, die laasten tegen me sei: „Ja jonge, we leven tegenwoordig in een omgekeerde wereld. In mien jon ge jaren seit ie, gongen de meen- sen 's morgens fit naar 't werk en kwamen 's avonds vermoeid terug. Heden ten dage gane ze 's morgens vermoeid naar 't werk en komme 's avondsafijn, ik sei al, sommige ouwe meensen overdrieve welris wat, jim hew- we soms geliek. Maar om ons sjapiter terug te kommen, de kermissen in het eerste kwart van 1900 waren on tegenzeglijk geselhger, interes ter, rustiger en vooral, er was meer „sfeer". De kermis was een gebeuren; je leefden der naar toe. Vooral inne tied dat je nog de korte broek an had. 'k Her inner 't me nog best. As we vier uur uut school kwamen was 't al gauw „Gaast met naar de heuvel. Es kieke as der al wat ankommen is". En wat een ge not as daar al een woonwagen ston van Tuzet of Willem Stuvé. de voorbode van kermis nou, en dan duurde het niet lang of de glorievolle optocht naar 't Plein begon. Per spoortrein arriveer den de zware materiaalwagens van Hubert Wolfs, achtbaan e.d. Ze rolden de heuvel af en een stel Belgische knollen wudden der voor spand. Begeleid en on der nauwlettend toezicht van de jeugd gong het naar 't Zaailand. De kleinere spullen, draaimo lens, oliekoekkramen en dat soort arriveerden meestal per schip. Binnenvaart. Disse schip pen lagen dan oppe Westersingel voor de Beurs of inne binnen grachten. Wanneer de opbouw begon betekende dit vansels al- tied, bijna te laat op school, al- tied te laat tuus om te eten. Honger en dust dreef je ten slot te naar huus. Eindelijk maandagmorgen, de eerste maandag inne kermis. Als ik ronddwaal binne alle grote spullen nog dicht, 't Siet er alle maal nogal wat troosteloos en slaperig uut. Enkele zaken legge de laatste hand en achter zware roodgestreepte doeken houdt men al het schoons vooralsnog verborgen. De jeugd tipt hier en daar zoo'n tipje op, om een voorschot te nemen van al het fraais, wat hem vanmiddag, 2 uur pas ten deel valle sal. Toch, de eerste symptonen van het na derend festijn zijn er. De eerste oliekoek-kramen gane open en de heerlijke geur van vanilli- wafels streelt mien neusorgaan. Ergens, ver weg, kraait al een kinderfluitje muziek nadert. Iemand duwt met de linkerhand, hortend, stootend over de keien, een wankel karretje voort, on dertussen met sien rechterhand vliegensvlug draaiend an een klein wieletje. Een opmerkelijke beschouwer sal na eenige moei te ontdekke, dat dat gevalletje bedoeld is als straat-orgel. De geluiden hieruit, an Morpheus gewijd, binne moeilijk te defi- nieeren. 't Wil me voorkomen, dat het zachte klagend gejank van een ziek schoothondje, af gewisseld wudt met het gesis en geblaas van een wilde kat. Toch moet het orgel het examen op het pliesje-buro met glans hebben doorstaan. Anders zou onze musicus artikel soveel van het politie-reglement met de voeten treden, magge we niet veronderstelle. Moeke de vrouw, verzorgt het commersieele ge deelte, draaft her en der. Ze douwt je een schuttelsje ondere neus. Twee uur Twee uurde kramen, tenten en andere spullen trekken de doeken weg; draai- en zweef molen draaien, de bellen klinge len. Het verre getrom ven een pal jassen tent, de heesche stoom fluit van de caroussels, gekanl van Jut oppe kop, overal zachte draaiorgelmuziek, geroezemoes ja, de Liwadder kermis is gestart. Rustige wandelaars, moekes met kienders, een marskramer van top tot teen behangen met aller lei soorten klein speulguud, een vrouw met een enorme tros ge kleurde ballonnetje, een weeg schaal met de „schatter" van je (vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 5