OOSTERKADE, eens een stille straat Kroniek van een bewogen kermisweek Uit de stads- en dorps- ffioniek van Dr. Wumke 3 'T KLEINE KRANTSJE a* De fotograaf stond met de rug naar het pontsje, dat voer op de plaats, waar later de „electrische" brug werd gebouwd, vaag op de achtergrond rechts de Kazerne, links in het midden het nog niets veranderde Kantongerecht. Let u even op het „verkeer" midden op de straat en de kleedsjekloppende wiefkes links. De dame, helemaal links in het beeld, met maxi-rokken tot op de straatstenen, zou zich in haar graf omdraaien, wanneer ze met de mini- mode van vandaag werd geconfronteerd Het is een wel heel rustige kermisweek geweest, die van dit jaar! Hoe geheel anders verliep de kermis van 1902: iedere dag gebeurde er op of om het kermisterrein wel wat, dat de tongen van onze groot- en overgrootouders in beweging bracht. Hier komt een uittreksel uit het dag boek van die week het is een aaneenschakeling van dramatische gebeurtenissen. Zondag 13 juli Bij het opbouwen van Gerard Wolfs' hippodroom verliest de machinist in de nok van de tent z'n evenwicht en stort naar be neden. Hij komt merkwaardi gerwijs op z'n voeten terecht, maar blijkt toch vrij ernstig ge wond. Dokter Van Eden verleent de eerste hulp. Maandag 14 juli Op verschillende punten in de stad trekt een voor de Leeuwar ders onbekende man door zijn eigenaardige manier van doen de aandacht van het publiek. Nu en dan zet hij het op een lopen, waarbij hij allerlei onsamen hangende klanken uitstoot. Om streeks elf uur rent hij gevolgd door een troep nieuwsgierige jongens over de Kelders en de Korenmarkt in de richting van de Voorstreek. Op de hoek van de Wortelhaven krijgt de agent Scherstra de vreemdeling te pak ken; onder grote belangstelling neemt de politieagent de man mee naar het bureau. Daar blijkt de vreemdq onbekende iemand uit Franeker te zijn een ge wezen marechaussee. Een me daille voor twaalf en een half jaar trouwe dienst prijkt op z'n borst Dinsdag 15 juli Om elf uur 's avonds hoort een stadgenoot, die door de Bonte- papesteeg loopt, in een van de woninkjes daar het lawaai van een hevige twist. Even later stor men een paar kinderen jamme rend de straat op: „Moeder is dood moeder is dood!" Het zijn de kinderen van de slagers knecht Pier W., die in deze buurt als dronkaard een zekere bekendheid geniet. Wanneer ook hij zich op straat vertoont, blijkt hij alweer beschonken te zijn. „Is je vrouw dood, -Pier?" vra gen de buren hem. „Jezeker" zegt Pier, „ze is net in m'n ar men gestorven". Een buurvrouw vindt de vijfen- dertigjarige vrouw van Pier op de zolder op een hoopje hooi. Het lijk vertoont zo op het oog geen verwondingen. Wel dra echter wordt Pier, „onder verdenking van niet onschuldig te zijn aan de dood zijner vrouw" in arrest gesteld. Woensdag 16 juli Geboeid wordt de slagersknecht Pier W. naar het Stadsziekenhuis gebracht om hem te confronte ren met het stoffelijk overschot van zijn vrouw. Deze confron tatie doet hem ogenschijnlijk niets. Bij de lijkschouwing kan evenwel niet worden aangetoond dat de dood van de vrouw het gevolg van geweldpleging is ge weest. Onmiddellijk wordt Pier in vrijheid gesteld! Donderdag 17 juli Om vijf uur 's morgens raakt een man waarschijnlijk door het gebruik van te veel alcohol in het water van het Naauw. Ijlings toegeschoten werklieden en de brandwacht slagen er in de drenkeling met behulp van haken in een bootje te trekken en zodoende voor verdrinken te behoeden. Vrijdag 18 juli Bij de Langepijp valt een zes tienjarige kermisreiziger van zijn schip in het water van de Nieu- westad. Hij wordt onmiddellijk gered door een schipper en een politiedienaar. Zaterdag 19 juli Op de hoek van de Sacrement- straat en de Put valt de glazen wasser Jan Riemersma met z'n ladder op de straat. De heer Rie mersma mankeert niets, maar de ladder treft een hond en het dier is vrijwel op slag dood. Zondag 20 juli Een dag zonder ongelukken! Voor de zevende achtereenvol gende maal wordt in de Schouw burg het toneelstuk Mottige Ja nus opgevoerd „iets onbekends in de geschiedenis van het toneel in onze stad". Het is bovendien de 125e uitvoering van dit stuk onder de directie van Stoel en Spree. Ze maken er dan ook een feestavond van. Maandag 21 juli De rechtbank te Leeuwarden veroordeelt de 57 jarige Simon K., zonder vaste woonplaats, we gens bedelarij in onze stad tot twee hechtenissen van drie da gen en opzending naar een Rijks werkinrichting voor de tijd van drie jaar. Bij de Voorstreek raakt de ne genjarige Willemke van Otten te water. Ze wordt snel gered door een zekere S. Tijnstra, die bij de gisthandelaar J. Veenstra aan de Voorstreek logeert. Dinsdag 22 juli De kermispret is voorbij. De ten ten en kramen worden afgebro ken. De loodgieter Dirk Klaasen, di in de Nieuwesteeg woont, zal wat water uit z'n regenbak put ten. Hij blijft echter lang weg. Wanneer z'n vrouw hem gaat zoeken, vindt ze hem verdron ken in de put Zo gaf deze kermisweek van 1902 velen vreugde, anderen ver driet. Nog jarenlang moeten de ze verdrietigen zich de kermis van dat jaar herinnerd hebben als een zwarte week de enige zwarte misschien in een lange reeks van bonte en vrolijke ker- misweken. 1763 9 April Te koop een fraai beschilder de en vergulden Hoorsche speelwagen en een fijn be schilderde chais voor twee paarden. 1763 7 Mei Alzoo door den eersten en nieuw geinventeerden tregter- molen van P. Coopmans, gr. 59 voets roeden, zonder eenige comparitie de oude ongeveer 80 voets roeden in overtref fende in uitwerpinge, de re den omdat het werk niet op de mechanica maar op de wet ten der beweging gegrond is, dus werd gepresenteert de ou de bij stukken te verkopen, als hebbende nog goede as en roeden. Te bevragen bij Auke Johannes, timmerman te Par- rega. 1763 28 Mei Te koop een weverswinkel met drie weefgetouwen, adres Detmar Hendriks op Rapen burg, onder Huizum. 1763 20 Juni Verkocht bij H. A. de Chal- mot te Leeuwarden: Een bi bliotheek met verscheidene snaphanen en pistolen, waar onder een van Penterman. 1763 11 Juli Te koop achter de Hoven te Leeuwarden een hoving met allerhande schoone bloemen en renonkels. Aanbesteed in het Nieuw Weeshuis te Sneek de leve rantie van 40 a 50 schouw Eemewouder baggelaar. 1763 14 September Verkoop van een pottebakke- rij buiten de Bildtpoort te Har- lingen, waarin lange jaren het handwerk is gedreven. 1763 10 October Verkocht een heerlijke huizin- ge bij de Put te Leeuwarden, bewoond bij de Oud Raad en advocaat E. M. van Burmania over de Cancelarij, geboden 4026 goudgl. 1763 22 October Aanbesteed het halen en bren gen van het noodige schil op de stadswallen en cingels te Leeuwarden. Verkoop der bui tenplaats Bomiastate te Wei- dum, voor eenige jaren nieuw verbouwd. 1763 29 October Gedrukt bij G. Tresling: Zugt tot den Heere over de toe stand der kerke te Leeuwarden, door Frederika Alida Tegneus. 1763 10 December Alle degene die begeerig zijn om de proeven van de wis kunstige langstens te zien door tafels van de beweeginge over de ganstsche aardkloot, opge maakt door Cornelia Edgers, getrokken uit het boekje ge- naamt De Goudmijn om de waare Langte uit de waare Breedte te vinden, alle die be geerig is om het geëmineert te hebben, die kome bij den autheur Cornelia Edgers, school- en rekenmr. tot Har- lingen in de Vijverstraat, die zal het ten dank aantoonen. 1764 11 Januari In den Frieschen boekhandel te verkrijgen: De wijsgeerige en staatkundige verhandelin gen van David Huma, in ver taling 1764 1 Februari Bauke v. d. Weijde, vleesch- houwer in de Nieuwe Steeg te Leeuwarden laat trommen een extra vette os, zo cierlijk van hoornwerk als er in jaren een gezien is, zijnde door griet man Rengers van Wijmbritse- radeel aangezet en geweid.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3