Het romantische oude SCHILKAMPEN ADVERTENTIES UIT HET JAAR 1871 Buurt met veel bedrijvigheid 'T KLEINE KRANTSJE Naar aanleiding van een oude foto „Romantiek bij het Oude Schilkampen" in een vroeger verschenen Kleine Krantsje, ben ik in de pen geklommen, om wat jeugdherinneringen op te halen. Geboren en getogen op Schilkampen staat alles mij nog heel klaar voor de geest. Vol gens mij is die afgedrukte foto wel veertig jaar oud. Allereerst de man in dat roei bootje, die zijn bussen melk af zette, was inderdaad een boer uit de omgeving, n.l. Betzen Stienstra, die een boerderij had aan de Kurkemeer,- hij is links op de achtergrond nog zichtbaar. Die melk werd toen nog gele verd aan een tapper uit de stad, die de melk dan weer uitventte. Genoemde Stienstra was de va der van de vier broers Stienstra, die meermalen de Elfstedentocht hebben uitgereden en waarover in 't Kleine Krantsje ook wel eens is geschreven. Twee van deze broers zijn nog op die boer derij aan de Kurkemeer. De Nijverheid Op die foto zien we de houten scheepshelling „De Nijverheid" van de gebroeders Drijver, waar in die dagen veel bedrijvigheid heerste. Er waren toen nog veel houten schepen in de vaart, die geregeld op deze helling een on derhoudsbeurt kregen. De sche pen werden dan met handkracht op de helling gedraaid en wij, als kinderen mochten vaak mee draaien en vooral als het grote schepen betrof (zoals op de foto) was iedereen welkom, om ze er op te draaien. Ook was er toen nogal wat nieuwbouw van zeil boten, waarvan er veel naar Holland gingen. Aan de kant van „de Lange Negen" was een grote loods voor winterberging, waar ook de vele boten en schouwen van „de Grote Wielen" 's win ters werden opgeborgen. Tussen de teertonnen Als kinderen konden we daar altijd zo mooi verstoppertje spe len tussen de oude teertonnen en in en op de helling getrok ken boten en scheepjes en bij regenachtig weer zaten we vaak onder het trapke brugje aan de kant van Schilkampen; daar zat je dan droog en we deden dan spelletjes. Zomerdag waren we vaak achter Schilkampen in de Kurkemeer aan 't spartelen en was je de zwemkunst wat mach terwij 1 bij de Poppebrug de fa. Langeberg en op Kleienburg de fa. de Roos een helling hadden. Al deze boten en bootjes moes ten ook langs Schilkampen. He laas is dit ook al lang verleden tijd. Door afdamming van het Vliet (Poppebrug) en de dam voor Schilkampen is er alleen nog maar een vaarweg naar de „Grote Wielen" en de plezier- bootjes zijn naar de nieuwe Leeuwarder Jachthaven verhuisd. Door de geisoleerde ligging van Schilkampen was het bij brand nooit door de brandweer te be reiken. Daarom was er op Schil kampen een hand-brandspuit gestationeerd in een brandspuit huisje. Brandmeesters waren de gebr. Drijver en iedere bewoner van Schilkampen moest mee- pompen. Tweemaal per jaar werd de brandspuit geprobeerd, om te zien of alles wel goed functioneerde en of er niet al te veel lekken in de slangen zaten. Ook is er wel brand ge blust; zoals een hooibergbrand op Kleienburg en een keuken brandje op Schilkampen. Nu we toch éénmaal op Schil kampen zijn, maken we een wandeling langs de oude huisjes en laten we de bewoners van veertig jaar terug aan het oog voorbij gaan. Direct dus over het trapkebrug- je de helling, opslag en de oude loods van Gebr. Drijver (no. x). In het eerste huis (no. 3) woon den het grote gezin van Jan Drijver, een van de firmanten. Parlevinker Daarnaast een woning (no. 5) en een winkeltje (no. 7); waar in de fam. Herder zijn brood winning had. Herder was parle vinker, die met een roeibootje bij de schippers en boeren zijn brood en kruidenierswaren aan de man trachtte te brengen, ter wijl Herder's vrouw de klan ten in de winkel bediende. Dan weer een winkeltje (no. 9); hier woonde Hendrik Noordhof, die met de broodlcar z'n klanten in de stad van brood voorzag en er ook een kruidenierswinkeltje op na hield. Het volgende woon huis (no. 11) weer een van de firmanten van de helling; Wiet- se Drijver. (De derde firmant: Jisk Drijver, woonde op het Noordvliet-Slot). Weer een wo ning (no. 13); hier woonde Jan (Vervolg op pag. 7) tig, dan waagde je je in het diepe vaarwater - de Greuns. Schilkampen was toen moeilijk te bereiken; een weg er heen was er niet. Vanaf het Noord Vliet-Slot liep een smal klinker paadje achter de schiphuizen langs van „de Lange Negen" en 's winters vaak moeilijk begaan baar. Veel af en aanvoer moest dan ook over het water gebeu ren. geworden, men kan nu met de auto tot het brugje rijden. He laas is de romantiek verdwenen. De helling is er niet meer en het oude trapkebrugje heeft plaats gemaakt voor een bredere voetbrug, die toch nog zo smal is, dat er geen auto over kan. Trouwens de kleinste auto is op het smalle straatje van Schil kampen te breed. Voorheen was Schilkampen een Vooral zondags was het een pracht gezicht, als de plezier boten uitvoeren vanuit de schip huizen aan het Vliet en „de Lange Negen" en 's avonds als de vloot weer binnenkwam, ston den veel mensen uit de stad dit prachtige schouwspel gade te slaan. Het hoogtepunt was al tijd de boottocht van de Vliet- sters met een muziekkorps aan boord, die 's avonds laat met Dit is weer een andere foto van Schilkampen, niet dertig of veertig, maar een kleine tien jaar geleden gemaakt. Rechts de scheepswerf De Nijverheid. Zo is het voorgekomen, dat een begrafenis heeft plaats gehad met een stoomboot naar het Huizu- mer kerkhof en een bruidspaar letterlijk in het (huwelijks)boot- je stapte naar het Leeuwarder Stadhuis. Dit is alles nu beter knooppunt van waterwegen en dus was er veel vertier op 't water. Dè beurtdiensten op Leeuwarden met de stoom- en moterboten voeren daar langs door het Nieuwe Kanaal, 't Vliet en Kurkemeer. veel lawaai en vuurwerk bin nen kwamen. Waar nu de insteekhaven van het P.E.B. aan het Vliet is, was vroeger de grote helling van Lan- deweer, waar o.a. de grote Stan- friesboten een werfbeurt kregen, Sigaren Magazijn „De Jonge Leeuw" H. de Jong, Vleeschmarkt F 12, Leeuwarden Voorhanden: Geurige en goedbrandende siga ren van 8, 6, 5, 4 en 3 voor 10 cents. Winkeliers genieten behoorlijk rabat. Mevrouw Zeper-Stinstra te Leeuwarden vraagt, om op 12 November e.k. in dienst te treden, eene KINDERMEID tevens kunnende NAAIJEN en met de WASCH omgaan, eene zindelijke KEUKENMEID en eene nette WERKMEID, allen van de P.G. en van goede getuigschriften voorzien. Brieven franco. REDERIJKERSKAMER „TEN KATE" Buitengewone» vergadering op Zondag den 23 Julij 1871 Opvoering van: NAAR AMERIKA Toneelspel in drie bedrijven. In de zalen van den heer Van der Wielen, Toegangsbewijzen voor voorstelling en BAL voor een Heer fl. 0.75, voor eene Dame fl. 0.50. Aanvang 7Va uur Het bestuur. Abonnement op Peteroleum Gelijk vorige jaren, tegen matigen prijs bij B. ADRIANI, Kelders. De gezamenlijke SCHOENMAKERS in het Noordelijk gedeelte van Leeuwarder- adeel maken aan hunne geëerde Begunstigers bekend, dat zij door de hooge prijzen van het leder, hunne prijzen met 15 percent hebben verhoogd. Beste AARDE te koop voor 30 cents de ton aan het water. Te bevragen bij H. P. Westra, in de laan te Leeuwarden. S. P. POSTMA Van den Eewal is de winkel weder overge- bragt naar de Koerenmarkt. HARDLOOPPARTIJ te Oudega in Wymbritseradeel op Vrijdag 1 September 1871, door Mannen, die nog geen prijs hebben gewonnen. Tot Prijs een fraaij met Zilver gemonteerden SIGARENKOKER Aangifte 's morgens voor 12 uur bij Sj. van der Schuit te Oudega. Finale Uitverkoop van alle voorhandene MANUFACTUREN Tot zeer lage prijzen ROLING EN WREESMAN Korenmarkt Letter I 2, Leeuwarden. Heden Zondag 27 Augustus, voormiddags ten twaalf ure, in de Groote Zaal van den heer IJ. van der Wielen om O HO OF DE GEEST DES TIJDS Afscheid van J. Th. Pothart. Entree 25 cent voor Werklieden 10 cent. H. JOUSTRA „Bontekoe" onder Jelsum berigt aan zijne geëerde Begunstigers, dat de gerugten als zouden bij hem of zijne buren de Pokken aan huis heerschen of geheerscht hebben ten eenenmale ONWAAR zijn. Hij beschouwt dit als kwade praktijken van den een of anderen concurrent en kan boven staand gerugt met een bewijs van zijnen Ge neesheer Logenstraffen. Bij voortduring blijft hij zich minzaam aan bevelen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 6