'T KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen AMELANDSSTRAAT I Ik zag in het KI. Krantsje de foto van de Amelandsestraat staan, en omdat wij vroeger daar hebben gewoond, kan ik u zeggen wie de personen op de foto zijn. Dat moet volgens mij dan slager Geestman en zijn knecht zijn. De foto van de vrouw is minder duidelijk, maar dat zal dan Geestman zijn vrouw wel wezen. Geestman had de slagerswinkel op de Tui nen, en via de winkel kwam je achter in zijn slachtplaats en die was in de Amelandsestraat. Ik heb ze heel goed gekend, want toen ik nog een jongen was kwam ik daar wel eens te hel pen voor 't messen slijpen. Ik moest dan de slijpsteen draaien, en dat moest toen allemaal nog met de hand gebeuren en was wel een vermoeiend werkje. Maar als we klaar waren dan kreeg ik een dikke gekookte worst mee naar huis. En vlak naast slager Geestman woonde zijn broer, en dat was banket bakker Geestman. Die twee broers geleken heel veel op el kaar en het typische van het geval was dat hun echtgenotes zusters van elkaar waren. Die leken ook zo veel op elkaar dat het wel tweeling zusters hadden kunnen zijn. Alle twee winkels stonden bekend om hun goede kwaliteit. Ik meen dat de ban ketbakkers zaak tot voor een jaar terug nog beheerd werd door een dochter van Geestman. Ik meen dat slager Geestman zonder kinderen gebleven is. De Amelandsestraat was in die tijd veel levendiger dan nu. Van af de Nieuwe Kade (de Kaai) en aan de kant van de Bonifatius toren werd de straat toen be woond door v. d. Baan, schoen maker, Kuiper de timmerman, Kramer Kruidenierswinkeltje, en dan een paar namen die ik ver geten ben. De Cock van Del wijnen woonde zowat middenin de straat. Dan kwam een sme derij, ik meen van Arends, en daarnaast woonde Pool die er een danshuis op na hield. Daar werd wel gebruik van gemaakt, ook door de soldaten die toen nog gelegerd waren in de kazer ne. Er werd op de harmonica gespeeld door de heer Procee. Verder woonden daar de fam. Hanje en dan kwam het koffie huis van Smit. Terhenne kwam dan, en Schuitmaker. Daarnaast woonden de dames de Leeuw. Men sprak toen ook wel van Jodenjel. Dan kwam Mud, in tweedehands goederen en nog een koffiehuis van Rozema. De straat eindigde dan met de slachtplaats van slager v. d. Weide die zijn winkel op de hoek had. Daar tegenover was en is nog de Centraal Apotheek. De zuidkant van de straat was niet zo druk bewoond, omdat er meer magazijnen en pakhuizen waren van de winkels op de Tuinen. Dat waren dan o.a. de achteruits van genoemde Geest mans, en van porceleinwinkel Geubels en drogist Prinsen, die er nu ook nog zijn. Beintema had er zijn koffiebranderij en er was een lompenpakhuis van Co- hen. Dan kwamen er drie ste gen die alle drie op de Tuinen uitkwamen. Dat waren Kromme Elleboogsteeg, Schuitmakersteeg en Pijpbakkersteeg. In twee van die stegen hebben vroeger ook mensen gewoond. Ik geloof dat er nu nog één huisje bewoond wordt in de Pijpbakkersteeg door Koopal. Die moet er nu minstens zo'n slor dige 60 jaar wonen, want toen ik acht jaar was woonden zij al in dat zelfde huisje. Als men die stegen voorbij liep, dan kwa men er nog een paar oude huis jes. En dan kwam de woning van Sloot, koopman in steen goed. Op de hoek kwam dan van Krugten z'n winkel. De kleinste helft was omgebouwd tot een kroegje. Van Krugten ging heel vaak de kazerne in om hele kuchjes van de soldaten op te halen. Ook verkocht hij dan weer voor een paar centen. Hij mocht de kazerne zo maar in en uit lopen, want iedereen ken de hem. Ik mocht wel eens met hem mee de kazerne in, en als jongen was dat voor mij een hele be levenis. Toen de militairen van het 9e regiment overgeplaatst werden naar Assen werd het in de Amelandsestraat natuurlijk een stuk rustiger. Dat was na de eerste wereldoorlog. Als ik nog eens op de Voorstreek loop, en ik kijk zo de Amelandsestraat my[ ftaqe.... in, dan wil het je haast niet aan dat daar vroeger zo veel wel en wee gebeurd is. Dan zie ik ook nog vol bewondering naar het mooie en kunstige bouwsel van de Centraal Apotheek dat nog vrijwel het zelfde is ge bleven en ik in die tijd een oude man ben geworden. Dit was dan het gene wat ik van de Ame landsestraat schrijven wilde, en zijn er nog oud Leeuwarders die er misschien nog meer van we ten dan ik, dan hoop ik dat zij ook eens wat schrijven naar de Redactie van het KI. Krantsje. Leeuwarden Louwrink. AMELANDSSTRAAT II In het Krantsje (no. 100) was ten foto van twee in wit ge kleurde heren gemaakt in de Amelandsestraat. Ik ben zeker dat die mijnheer in le lange wit te jas slager Geestman is, die andere ben ik niet zeker van, de dame is mevrouw Geestman. Ik ben ettelijke malen door die straat gegaan mijn ouders woon den op de Kaljeebuurt en ik werkte toen op de Voorstreek bij slager Spoelstra in het steegje (Koffersmakerij). Er zijn nog heel veel namen en zaken die in mijn gedachten komen, er waren 2 logementen, 2 danshuizen, Hempenius en Pool het ging daar lustig toe op zaterdagavonden, een vuur en water neering, een uitdragerij vroeger Troostwijk. Arends de Smid later Mud, zulke namen als Hemrika, Wielenga, Van Dijk, De kok van Delwijnen, Koopal, Dijkstra, Zijlstra en nog meer. Het was waar zoals u schreef het was vroeger een drukke doorgang. St. Petersburg, Florida U.S.A. Andries Bul. WELGELEGEN Bij de foto in het nummer 101 van Schilkampen heeft u ver meld scheepsbouw de Nijver heid, maar het is scheepsbouw en machinefabriek Welgelegen. Leeuwarden J. v. d. Hoef. NIET WIERSMA MAAR WIERSTRA In het vorige Kleine Krantsje is in de recensie van mijn boekje „Luister eens Zuster" mijn naam consequent als Wiersma geschreven. Maar ik heet Wier stra en ik ben wel gesteld op die naam. Wilt u dit rectifice ren Leeuwarden W. WIERSTRA Th. zn. Natuurlijk, geachte heer Wierstra. Onze verontschuldi gingen voor de gemaakte fout. De corrector, die tijdens de vakantie van de redac teur de proeven nakeek, had blijkbaar nog nooit van W. Wierstra Th. zn. gehoord. Maar die man kwam ook niet uit Leeuwarden Red. 't KI. Ki. GEEN STRAATMUZIEK Uw stukje over de kermis van 1902 bracht mij in herinnering, dat het gemeentebestuur in dat jaar alle straatmuziek weerde uit de stad. Dat besluit was ge nomen, omdat in vroegere ja ren de valse draaiorgels en an dere ontstemde muziekinstru menten de gehoorvliezen van de kermisvierende burgerij ,,op de meest pijnlijke wijze hadden aangedaan". Misschien is dit nog iets voor uw blad. Amsterdam L. v. d. VEEN Vroegere bewoners van de Amelandsstraat hebben natuurlijk dit mooie ouderwetse Tünsterbrugje nog gekend. Nou ja, brugje, piepke kunnen we beter zeggen: het was een vaste brug. Even uw speciale attentie voor de dame in 't wit, die net de brug passeert en voor de beide stoere figuren, die over de brugleuning hangen. Sjouwermannen, wachtend op een putsje Een aardige foto van de Pijpbakkerssteeg, de enige van de drie stegen tussen de Tuinen en de Amelands straat, die nu nog bestaat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4