Keizersgracht krijgt bestrating VERSCHEIDENHEID UIT VROEGER TIJD ENAULT OSIER ABE FRANKENA overleden 'T KLEINE KRANTSJE VOOR NAAR Wetenswaardigheden voor burgers van stad en land DE AFSTAND VAN DE ZON Het blijkt dat wij niet zo ver verwijderd zijn van de zon als tot dusver geloofd werd. Ge woonlijk werd voor de afstand tussen de aarde en de zon het cijfer van 153 miljoen kilometer aangenomen. De waarnemingen echter, tijdens den doortocht van Venus in 2874 en 1882 in China, Perzië, de Auckland eilanden, Noord Amerika, Bahia-Blanca en de Straat van Magellaan gedaan, zouden aantonen, dat onze arme planeet „maar" 148.238.000 kilo meters van de grote warmtebron verwijderd is. EEN LICHTGEVEND PROJECTIEL Een jeugdig Italiaan heeft een lichtgevend projectiel uitgevon den, dat, door een kanon op dat punt geschoten waar men den vijand vermoedt, na de ontplof fing een licht geeft, door den uitvinder op een sterkte van 100.000 kaarsen geschat. VEDELGING VAN INSECTEN Alle mogelijke dingen zijn al aangewend om van de lastige insecten ontslagen te worden, die het een mens, vooral bij de warme zomerdagen, erg hinder lijk kunnen maken. Azijn, sui ker, een bepaald soort geprepa reerd papier, onder de naam van „vliegendood" bekend, en nog andere middelen heeft men be proefd, zonder evenwel een af doend resultaat te verkrijgen. Nu heeft iemand in Duitsland een uitvindingsbrevet genomen, om insecten door middel van electriciteit te verdelgen. Het toe stel bestaat uit een boomvor- mige lamp, van een netwerk van fijn platina draad omringd. De electrische stroom gaat door deze draden heen en brengt ze tot een hoge temperatuur, zon der ze evenwel witgloeiend te maken. De insecten, door het licht aangelokt, en zonder erg voor de draden, zullen er zich ongetwijfeld aan branden. Mocht men nu vrees hebben, dat ook vogels hetzelfde lot zouden on dergaan, dan kan men het toe stel met een net met grote ma zen omringen, waar zij niet door kunnen. Het schijnt, dat men er bij dit toestel gedane proefne mingen in geslaagd is, in korte tijd een groot aantal meikevers, nachtvlinders en andere schade lijke of hinderlijke insecten te verdelgen. SPORTGEKKEN Een Russische zonderling moet op het ogenblik op weg zijn, om op handen en voeten van de Russische grens naar Parijs te kruipen, en een Fransman, met name Glaser, heeft om 300 frank gewed, dat hij ruggelings van Marseille naar Parijs zou wan delen om daar de as van Napo leon te gaan vereren. Als hotels voor deze reizigers kunnen stel lig de gekkenhuizen worden aanbevolen, die zij op hun weg mochten passeren. LEERGIERIGE GRIJSAARDS De geschiedenis maakt _v an on derscheidene grote mannen ge wag, die nog op hoge leeftijd zich op de beoefening van een taal of wetenschap toelegden. Zo leerde Socrates op zijn ouden dag verschillende instrumenten bespelen. Cato begon op zijn tachtigste jaar met de studie van het Grieks en Plutarchus was misschien nog ouder toen hij zich op het Latijn ging toeleg gen. Theophrastus begon zijn beroemd werk over de karak ters der mensen, toen hij al ne gentig jaar oud was; hij werd door den dood in zijn letterkun dige bezigheden verrast. Michel Angelo behield tot in hoge leef tijd zijn scheppend genie, want hij werkte als het ware tot zijn laatste uur, en bereikte de ou derdom van negentig jaar. Hij schijnt in een vernuftig gevon den devies een zinspeling op zich zeiven te doen, waar hij zich voorstelt als een eerbied waardig grijsaard op een soort van wagen, met een zandkoker naast zich, waarop dit opschrift: Ancora imparo, ik leer nog. DE BESTE TAAL VOOR DE TELEFOON Een tijdschrift voor elektriciteit, of liever een der medewerkers daaraan, heeft zich de moeite gegeven na te gaan, welke taal voor een gesprek door de tele foon het meest geschikt is, en is merkwaardigerwijs, tot de slot som gekomen, dat in dit opzicht aan de Chinese taal de erepalm toekomt. De zonen van het He melse Rijk bedienen zich uit sluitend van een zogenaamde isolerende, d.i. een lettergrepige taal met klimmende en dalende nadruk, en de telefoondraad plant juist zulke geluiden op de best verstaanbare wijze voort. EEN REDDINGSBOOT ZONDER BEMANNING Kort geleden is door de heren Sims en Edison een torpedo ver vaardigd, die van land uit be stuurd kan worden door middel van metalen draden, die afrollen naarmate het vemielingswerk- tuig op zijn doel afgaat. Thans echter moeten de uitvinders be dacht zijn op een nieuwe toe passing dezer vinding, waardoor in plaats van een moordtuig een onwaardeerbaar middel tot redding kan ontstaan. Zij willen namelijk een reddingsboot ver- vaardigen, die op dezelfde wijze als boven bedoelde torpedo door middel van draden zou kunnen bestuurd worden. Zodoende zou men, hetzij van land uit, hetzij van een schip, een in nood ver kerend vaartuig te hulp kunnen komen, zonder andere schepe lingen aan de woede der golven bloot te stellen. PEDICURE Er stapte een dame een winkel binnen, kocht, betaalde en ver trok. Toen de deur achter haar was dichtgevallen, zei de winkelier met een somber gezicht tegen een toevallig aanwezige kennis: „Die dame het mie laast nog es bij de poot had", „Hoe dat zo ju" vroeg de ander gretig, „hier met"? en hij maakte met duim en vinger een gebaar van geld tellen. „Inderdaad, daar met". „Tsjonge veul"? „Nee", zei de winkelier, „niet veul. Drie en een halve piek, mien vorige pedicure nam twee riksen Na een ernstige ziekte is de vo rige week overleden onze stad genoot, de heer Abe Frankena, die werkzaam was op het Ge westelijk Arbeidskantoor te Leeu warden. De heer Frankena is drie en vijftig jaar geworden. Abe Frankena was een sportieve figuur, die in zijn jeugd o.a. voetbalde in Rood Geel en FVC. Lange tijd en tot hij ziek werd in april van dit jaar is hij ook sportverslaggever voor De Volks krant geweest. Zijn verslagen blonken uit door een uitsteken de stijl en een frisse originali teit. Onmiddellijk na de bevrijding in 2945 kwam de heer Frankena in dienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hij heeft veel met emigratiezaken te maken gehad en maakte in de vijftiger jaren een dienstreis naar Aus tralië. De laatste jaren behar tigde hij de afdeling Artisten- Musici-Horecapersoneel. Abe Frankena, gefotografeerd terwijl hij luisterde naar een speech van Mr. Klaas Bijlsma, de voorzitter van de Franeker P.C. 1764 28 Januari Verschenen bij H. A. de Chal- mot: Antwoord op de Brief van een z.g.n. vriend waarin hoofdzakelijk wordt aange toond, dat deszelfs inhoud meestendeels uit laster en on waarheid bestaat, en waarin op het klaarsten werd bewe zen dat Ds. C. Blom geenszints de schrijver van dat hatelijke stukje geweest kan zijn, 6 st. Schipper Meevis Jans van Makkum, maakt bekend, dat hij voornemens is van Harlin- gen naar Hamburg te zeilen met een nieuw welbezeild coffeschip de Barbara en Apol- lonia met den eersten goeden windt, die waaien zal na 25 Febr. 1764. Iemand genegen eenige stuk goederen in te schepen, adres- seere zich aan dr. Bemardus Jelgersma te Harlingen. raai van Leeuwarderadeel, als mede een aanhangsel van een extra fraai gemaakt zilver werk. 1764 7 Maart Te zien ten huize van A. Stotsman in de Groote Hoog straat te Leeuwarden het groot konstkabinet bestaande in 40 geboetseerde schilderijen. Entree 2 st. 1764 8 Maart Commies Gerardus Luppus te Leeuwarden heeft aan zijn huis een zeer bijzonder allu- minatie. 1764 24 Maart In alle kerken van Friesland gedankt voor het herstel van den prins uit een zware ziek te. 1764 7 Mei Ter onderscheiding van de Keizersgracht hebben we in Leeuwarden ook een Gedempte Keizersgracht, maar sinds het water van de Keizersgracht is gedempt zou ook dit stuk wel Gedempte Keizersgracht kunnen heten. Een klein probleempje, waarover deze heren zich geen zorgen maakten, toen dit plaatje werd gemaakt, want toen was, zoals we kun nen zien, de Keizersgracht nog niet gedempt. Ook was er nog niet zoveel verkeer, maar wel werd het de hoogste tijd om het wegdek van een nieuwe bestrating te voorzien. Tij dens dit werk kwam de fotograaf om de hele ploeg te vereewigen. We gaan van links naar rechts: zittend Kees Dorhout, Tinus Split, Hanke van Krugten en Foppe Tanja; staande J. Pol, de aannemer, B. Ytsma, de opzichter, Marten Hooyenga, Piet Friso, Tinus Leeme- ver, Jarich de Ruiter, Broer Tanja (een zoon van Foppe) en Dirk van der Meulen. Op de auto staat Alle de Vries. 1764 11 Februari Thomas Tjepkes te Dokkum biedt een heerlijke lintmolen te koop aan, waarop de breed ste soorten van rabatten kun nen gaan. 1764 22 Februari Notaris P. Wierdsma verkoopt op de Stads-Doele te Leeuwar den een verzameling uitmun tende gouden en zilveren me- dailjes en gedenkpenningen nagelaten door wijlen Jhr. Ulb Aylva van Burmania, old grietman en ontvanger gene- Wie de grootste koppel koeien brengt op de nieuwe jaarmarkt te Witmarsum, zal genieten een premie van twee ducaten. 1764 12 Mei Gedrukt bij P. Brandsma te Leeuwarden: Egt verhaal van het voorgevallene op de Hel der niet ver van het eyland Texel ten opzigte van de exe cutie der crimineele justitie op 8 Mei 1764, geoefent aan eenige rebellen van het Oost Indische compagnieschap Nij- enburg.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9