Verdwenen binnenplaats was pittoresk In vroeger tijd de kermis op 3 'T KLEINE KRANTSJE Dit is een tekening van de werkelijk schilderachtige binnenplaats van het oude Sint Anthony Gasthuis tussen de Grote Kerkstraat en de Beyerstraat. Alleen: niemand van ons heeft de situatie zo meer gekend, want in 1877 is dit rustieke hoekje by een verbouwing van het gasthuis al verloren gegaan. Enigszins vergelijkbaar met dit oude gasthuis is het Boshuysengasthuis, dat op dit moment wordt gerestaureerd. Ook daar afzonderiyke woninkjes, rond een grasveldje en de onvermijdelijke waterpomp. Dat Boshuysengasthuis ondergaat dus niet het lot van dit oude Sint Anthony Gasthuis en het lqkt ons zo toe, dat onze nakomelingen ons daar later dankbaar voor zullen zijn. In een vorig „Klein Krantsje" gingen we, zoo onder ons, even de Liwadder kermis op. Let wel, de Liwadder kermis van zoo'n goeie halve eeuw terug; rond 1916. We gingen voorbij de draaimo len van Panbakker, langs was senbeeldenspul, zweefmolen, ca- roussels van Anton Nizet en Hu- bert Wolfs. Luchtschommel en de poffertjeskramen van Victor Consael en Vulsma. Oh, er staat nog véél meer. Teveel om op te noemen. Het is een heerlijke warme zomer-middag en tussen de duizenden kermisbezoekers ontdekken we o.m. een „Turk" met rode fez, op z'n schouders torsende, zware „Perzische" ta pijten. De marskramers, behan gen met allerlei klein speelgoed, fluitjes, balletjes, toeters enz. zijn natuurlijk aanwezig en wan delen eveneens de kennis op en neer. Ook de twee vrouwtjes met een enorme tros gekleurde luchtballonnetjes. De lucht is vol van de heerUjke geur van poffertjes en wafels, van de zoe te geur van al het fruit op de talrijke karretjes, van de room ijs- en vanilleijs karretjes van Cladder, Engwirda en Piet v. d. Laan. De z.g. „particuliere ijs- bereiders". Vraag niet, hoe en waar dat ijs wordt bereid. Eentje kopen Dan aarzelen we; zouden we toch eentje kopen? Afijn, in een vorig „Kleine Krantsje" is dit al es vermeld. Bbjven we hier een ogenblikje verpoozen voor de bioscoop-tent van Lohhof. Hij vertoont „levende portretten" zoals de film toen heette. Lok- hof's tent is bekend en beroemd om zijn bijzonder fraai 'Gaviola' orgel met opera- en operette me- lodiën. De muziekliefhebbers blijven staan en versperren ons haast de weg. En hier staan we weer voor één van die leuke „nep-tentjes". De directeur van het theater vertelt ons enthousiast, dat hij in het gelukkig bezit kwam van een zéér gevaarlijk dier-mens of mensdier. Nog onlangs vertoe vende in de donkere oerwouden van zwart Afrika. In geuren en kleuren verhaalt hij ons, hoe wild en hoe gevaarhjk dit mon ster wel is. Ten bewijze trekt hij aan een meters-lang ketting en boven in de tent verschijnt een klein stukje van een zwaar behaarde arm. Gelijkertijd, een onmenselijk gebruil, getrap tegen en gedreun van de zware tralie's van de kooi. Een hels kabaal. We overwinnen onze schroom, angst en vrees en trekken mee naar binnen. We zien en con stateren hoe een zwartharig crea tuur, ruwe tabak en ander rauw spul bij handen vol in de bek (of mond) stopt en verslindt. Het monster is vreselijk woest, maar zit gelukkig vastgeklonken aan zware kettingen. Toch is het opmerkelijk, of merkwaardig, dat zelfs zulk een woest oermens ogenblikjes van physieke en geestelijke rust kent Want laatst op een morgen, een uur of elf, zag ik dit vreselijk wezen rustig zitten op het trapke van de woonwagen. Eerpels jasse. 't l'iepke an. Hé, kijk hier. Een bescheiden eenvoudig tentje van zeildoek. Betaalt weinig staangeld want de ingenomen ruimte is zeer gering. Zo'n 4 bij 5 meter. „Variethé du Tableaux" staat er boven. Entré slechts één kwartje. Kom, laten we er eens een kwartje an wage. Bij het binnenstappen zoeken we tevegeefs naar een zitplaats. Zijn niet aanwezig, zodat we ge noegen moeten nemen met een staanplaats. Nogal achteraan, want de tent is al bijna vol toe schouwers. Meerendeels rumoe rige grapmakende jongelui. Het podium is gelijkvloers. De voorstelling begint. Jongedames in gewaagd costuum pousseren in alle mogelijke en onmogelijke standen. Natuurlijk, interruptie's op 't kantje af, van de aanko mende baard- en snordragers. Handen thuis Het laatste „tableau" en blijk baar het hoofdnummer, is geti teld: „Rebecca bij de waterput". Rebecca buigt zich over een denkbeeldige waterput. Op haar linkerbeen staande, gaat het ge strekte rechter langzaam om hoog steeds hoger hoger dan horizontaalaanmerkelijk hoger, dan voor waterputten strikt nodig is, m.i. De beschik bare ruimte is eng, derhalve tre den de aandachtige toeschou wers bereidwillig enkele stappen terug. De waarschuwende stem van de Directeur vermaant luid: en de heren worden ver zocht hun handen thuis te houe (vervolg op pag. 5) 1764 9 Mei Wordt in 's-Lands Burse te Franeker verkocht een partij mooie en groote schilderijen waaronder de vier evangelis ten. 1764 26 Mei De boekverkooper R. Zeplstra te Sneek heeft gekocht een partij raare en slimme brieven voor de kinders om in te lee- ren, en presenteert ze aan de schoolmeesters het pond voor een zestehalf; bij hem ook te bekomen: de zeldzame Levens gevallen van de jongejuffer de Villars. Afgebrand de nieuwe mouterij in de Kruisstraat bij de Groo te kerk te Harlingen. 1764 28 Mei Boelgoed van o.a. vier wind honden, waaronder twee van het eerste veld, patrijsevink en Pudsa, achter het Bosch van wijlen freule Eduarda Lu cie van Grovenstins te Wes- ter-Nijkerk (W.D.). 1764 23 Juni Kerk- en Armvoogden van Grouw, maken bekend, dat de ordinaris Grouwster markt, invallende op 6 Aug. 1764 voor dit jaar nog staat gehou den te worden, dog in het vervolg wordt afgeschaft, en dat in plaats van dien 2 bees- temarkten zullen zijn, n.l. ie op 25 October 1764 van paar den, koeien en vlas, zijnde Donderdags voor Drachtster markt, waarin op voorsz. Don derdag 's-jaarlijks zal worden gecontinueert. Wie de groot ste koppel paarden of koeien brengt en de meeste bundels vlas krijgt een zilveren lepel. 1764 9 Augustus Arent Hanses, castelein in het Wapen van Idaarderadeel te Grouw, laat een hardzeilpartij houden van jachten zonder onderscheid, om een cierlijke fleugel en baltje. 1764 24-25 Augustus Wildemarkt gehouden. 1765 5 Januari Te bekomen bij H. A. de Chalmot te Leeuwarden, Treurgordijn, opgeschoven voor den doorluchtigen en dapperen held Gratianus, ge- vclgd na het Fransch van Vol taire, 4 St. Gedrukt bij W. Wigeri te Leeu warden; Verhandeling over de natuurlijke oorzaken der ziek te onder het rundvee en der- zelver langere duuringe als te voren, gaande vooraf twee vertoogen, gezonden aan de Holl. Maatschappij der We tenschappen, ter beantwoor ding ener vraag over deze stoffe in 1759 voorgesteld en in 1760 herhaald door ds. Eel- ko Alta te Bozum, 18 sst.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3