MET KOOPMAK SCHöNE DE BOER OP 'T KLEINE KRANTSJE Abonnees opgelet Stadsplattegrond (1550) voor lezers 't Kleine Krantsje 'T KLEINE KRANTSJE 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER Tot nog toe had ik nog geen reizen mogen doen; mijn werk als leerjongen in 't vak bestond in het maken van stalen, pakjes in- en uitpakken en bezorgen, bedden stoppen, schoenpoetsen, alle dinsdagen met de dienstbo de de wasmachine schommelen, enz. Dat beviel me niet langer en ik kwam er toe om bij het stalen maken ook voor mezelf stiekum een volledige collectie samen te stellen. Ik vulde die met de benodigde kleinigheden aan, stopte alles in een afge dankte reiszak, die ik in orde had gemaakt en was toen op een goede morgen verdwenen. Ik ging naar Beneden- en Bo- venknijpe, waar ik wel eens ge weest was, en liep daar met mijn handel de streek af. Tegen de avond, toen het donker werd, was ik weer thuis, waar men alles naar mij had afgezocht en in grote ongerustheid omtrent mij verkeerd had. Met grote ogen keek men mij aan, toen ik met mijn pak op de rug thuis kwam, voor f 15,- had verkocht en tevens nog een paar bestel- De heer If. v. d. Wielen, daartoe van verschillende zijden aange zocht, heeft, zoals in een dezer dagen in deze courant geplaat ste advertentie bekend is ge maakt, het voornemen geduren de den aanstaanden winter zon dags-concerten in zijne ruime fraaije zalen te geven. Dat aan eene dergelijke onder neming aanzienlijke kosten zijn verbonden, zullen wij wel niet in het breede behoeven te be- toogen. De heer v. d. Wielen heeft, ook om ten dezen aan zien eenige zekerheid te verlan gen, een inteekeningsbillet rond gezonden, en is het, met het oog op de aangename uren, die men op den zondagavond ten zijnen zal kunnen doorbrengen, te wenschen dat eene veelvul dige deelname het bewijs moge leveren, dat de pogingen van de heer v. d. Wielen, om aan de ingezetenen van deze stad eene nieuwe ontspanning te verschaf fen, algemeen met genoegen ver nomen is en op prijs wordt ge steld. (1869) LEZERS LEGGEN HUN PROBLEMEN BLOOT SI Koffiebars Sinds er zoveel koffiebars in Leeuwarden zijn kan ik mijn man met geen geweld meer thuishouden, 't Skütsje, Syb's, Kicky, De Doedel, De Pruttel- pot, Quasimodo - weet ik, waar hij altijd zit. Hoe krijg ik die man weer thuis Leeuwarden Mevr. B. SPIN Betere koffie zetten. Red. 't KI. Kr. lingen meebracht. De volgende morgen stapte ik weer vroeg er op uit, met een paar boterhammen in de zak, in de richting Langezwaag. On derweg trof ik een touwkoop- man uit Knijpe, die ook die kant uit moest. Ik had hoop goede zaken te doen, maar het viel mij deerlijk tegen. Bij de een begon men af te dingen, waarop ik echter niet kon in gaan. Bij de ander liet men mij niet eens aan huis toe komen en riep mij al van verre toe, dat men niets nodig had. Zo liep ik wel een twintig boerderijen af, in Langezwaag en Kortezwaag, en had nog niets verkocht. Ein delijk kwam ik, vermoeid en hongerig, in Kortezwaag aan de vaart bij een woning, die een grote boerderij leek, met een aardig wit voorhuis. Toen ik mij daar bekend maakte als de jonge koopman Schone, bleek men daar met mijn vader goed bekend en bevriend te zijn. Hier woonde de bejaarde emeritus predikant Ds. Houwing, met zijn echtgenote, die mij gastvrij in huis nodigden en met wie ik daarop enige tijd over mijn ouders sprak, die zij zeer goed kenden. Mijn moeder had al eens enige dagen bij hen gelo geerd. Door deze vriendelijke ont vangst, die met een goede be stelling gepaard ging, fleurde ik weer enigszins op. Maar toen ik 's avonds thuis gekomen was en het gebeurde van die dag nog eens overdacht, ontzonk me weer de moed. Door de soms ruwe en onbeschofte behande ling, die men mij hier en daar had doen ondergaan, leek me de toekomst wel zeer duister. De volgende dag wilde ik dan ook niet weer op reis. Doch toen mijn vader die avond thuis kwam en hoorde wat ik gedaan had, zei hij: ,,'t Is goed. Volgende week ga je met mij mee op reis, dan kun je zien, hoe dat werk op reis gaat, en de daaropvolgende week ga je naar een nieuwe streek, waar nog niemand van de zaak ge reisd heeft en dan moet je maar uit de ogen zien. Waar schoor stenen roken, daar wonen men sen. Zoek je fortuin. De tijd is aangebroken, dat je je eigen brood moet verdienen. En het reizen is nu veel gemakkelijker dan toen wij begonnen. Overal zijn goede wegen, terwijl wij dikwijls door de modder moes ten lopen. Dikwijls heb ik de weg van Heerenveen naar Gorredijk ge lopen, toen het nog een slechte zandweg was en hij vaak onder water-stond. Wij hadden ook nog zware pakken op de rug, omdat wij de koopwaren moes ten meesjojuwen om ze direct af te leveren. Nu neem je alleen maar een klein pakje stalen mee, dat je wel aan je oor kunt hangen. Bovendien kan men met de diligence overal heenko men, wanneer men niet lopen wil. Daarbij is onze firma over heel Friesland bekend, wat bij ons in het begin niet het geval was. Het is nu spelen, vergele ken bij wat wij vroeger gedaan hebben. Het bed is voor jullie opgemaakt". Altijd maar lopen Zo sprak mijn vader, en ik wist toen, waar ik aan toe was. De volgende maandag, 't is nu een 60 jaar geleden, ging ik met mijn vader op reis. We liepen van Heerenveen naar Wijnje- terp. De wegen waren goed. Het was vier uren lopen. Doordat ik nogal eens vaders reiszak droeg, werd ik wel moe, maar ik durf de het niet zeggen. Eindelijk kwamen wij bij een boer, Bokke Zwaga geheten, waar wij buitengewoon vriende lijk ontvangen werden en waar vader, omdat er geen herberg met logement daar in de om geving was, gewoonlijk logeerde. Ik maakte kennis met het huis gezin Zwaga. In de eerste plaats moet hiervan genoemd worden de oude heer Zwaga, een dik rond manneke, toen nog met korte broek en gespen op de schoenen, een rond zwart vilten hoedje op het hoofd en meestal met een lange kalken pijp in zijn mond. Zijn vrouw was ge storven maar hij had vier zoons; de oudste was Andries, die stil en kalm zijn werk op de boer derij verrichtte,- de tweede, Kees, was een gezellige prater; de der de, Herman, was getrouwd en woonde als boer te Siegerswou- de. Met hem maakte ik nog de zelfde week kennis. Hendrik was de jongste zoon en precies zo oud als ik. Wij waren direct goede maatjes. Voorts was er nog een dochter, Pietje, de mid delste in ouderdom, terwijl Jan- ke, een oude dienstbode, jaren lang bij hen gewoond heeft en op ruim 60-jarige leeftijd bij hen is gestorven. Dit was een prettig en gelukkig huisgezin, waar wij in de loop der jaren veel uurtjes hebben doorgebracht. De oude heer Bokke was wel de hoofdper soon. Wanneer „Heit" gespro ken had, kwam er geen tegen spraak. Pietje en Janke zorgden er voor, dat mijn vader en ik 's avonds bij onze thuiskomst een eenvoudig en smakelijk maal ontvingen. Als het dan herfst was, zaten wij, mannen, rond om de vuurpot te praten en te vertellen, rokende uit een lange kalken pijp. Dat waren gezellige uren. Om 10 uur gin gen we naar bed en 's morgens in de vroegte werden we gewekt door de karnmolen, die ons wakker schudde. Om 7 uur was de koffie „bruin" en stond de ontbijttafel klaar. Na afloop brachten wij nog wel eens een bezoek bij de zuster van Zwaga, „KLEINE GERRIT" Hebt u hem nog gekend? oude „Kekkemoei", de weduwe Andringa. Dan begonnen onze werkzaamheden, het bezoeken van de klanten. Mijn vader heeft zo wel dertig jaar met de familie Zwaga om gegaan. Ik zelf daarna nog wel een twintig jaar. Toen is de oude heer Zwaga gestorven. Mijn moeder heeft een paar maal een dag of vier bij hem gelogeerd en sedert dien hebben we jarenlang briefwisseling met deze familie onderhouden. Deze brieven zijn door de kinderen en de familie tot op de dag van heden getrouw bewaard geble ven. Op mijn eerste reis met mijn vader ging ik van hier naar Duuswoude, Bakkeveen, Siegers- woude, Frieschepalen en Ma- rum. Daarna ging het weer te rug naar Heerenveen. VOOR LEEUWARDEN EN OE WIJDE WERELD ER OMHEEN Er zijn nog altijd veel abonnee's, die hun abonnementsgeld voor 't Kleine Krantsje over dit jaar 1969 niet hebben betaald. Voor abon nee's, die buiten Leeuwarden wonen en die misschien een kwitantie afwachten, willen wij even meedelen, dat alleen in Leeuwarden wo nende abonnee's een kwitantie krijgen aan geboden. Abonnee's buiten de stad worden vriendelijk verzocht het abonnementsgeld (f 7,50) over te maken op onze girorekening, nummer 98 10 62. Wij stellen lezers van 't Kleine Krantsje nu nog in de ge legenheid om zich een prachtige plattegrond te verwerven van Leeuwarden van omstreeks 1550. Het formaat van deze uiterst curieuze plattegrond, die wjj hieronder verkleind af drukken is 30 x 25 centimeter. Afgehaald van ons kantoor, Vredeman de Vriesstraat 1 te Leeuwarden, bedraagt de prijs slechts f 5,60 incl. BTW. De plattegrond wordt u per post toegestuurd na storting van een bedrag van f 6,40 op onze girorekening 98 10 62. Ingelijst in een fraaie mahoniehouten lijst, formaat 36 x 31 cm kost de plattegrond (afgehaald van ons kantoor) f 22,40 incl. BTW.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4