TWEE BEKENDE LEEUWARDER FAMILIE S DOOR HUWELIJK MET ELKAAR VERBONDEN DPI 'T KLEINE KRANTSiE DROGISTERIJ Parfumerie „De Eenhoorn" STADSNIEUWS VAN VROEGER Een huwelijk heeft deze maand twee bekende Leeuwarder familie's met elkaar verbonden: op de achttiende trouwden Sjoerd Christiaan Herman Verhoeve en Emmy Arends. Sjoerd Verhoeve (22) is de zoon van de heer Th. Verhoeve van de N.V. Verhoeve en Faber, Emmy Arends (21) is de dochter van de heer D. Arends van de Steenhouwerij D. Arends. Zowel het bedrijf van de ouders van het bruidje als dat van de ouders van de bruidegom genieten een grote bekendheid in Leeuwarden; de Steenhouwerij Arends dateert van 1909 en bestaat nu dus precies zestig jaar, al bijna een eeuw heeft de naam Verhoeve een bekende klank in de wereld van de wegenbouw. De heer en mevrouw Verhoeve-Arends Het moet omstreeks 1870 zijn geweest, dat een jonge Zeeuw, Janus Christiaan Herman Ver hoeve van Sluis naar Leeuwar den werd gestuurd om de we genbouwers hier in te lichten over het leggen van canast- keien, uit België geïmporteerde „kinderhoofdjes", die in die tijd het meest in aanmerking kwa men voor het bevloeren van de veelal nog modderige wegen. Stellig zou de jonge Sjoerd Ver hoeve anno 1969 niet met Em my Arends zijn getrouwd, wan neer de oude Janus gevolg had gegeven aan zijn aanvankelijke voornemen om na gedane zaken in Friesland naar Zeeland terug te keren. Maar Janus bleef hier plakken, trouwde een meisje uit Leeu warden en stichtte het gezin, waaruit later de bekende wegen bouwers Verhoeve en andere populaire stadgenoten voort gekomen zijn. Eigen baas Na in Leeuwarden in de leer te zijn geweest bij een straatmaker werd Janus Christiaan Herman Verhoeve zelfstandig straatma ker en via zoon Sjoerd en klein zoon Theo zou de fakkel van het straatmaken en de wegen bouw later doorgegeven worden aan de bruidegom Sjoerd van vandaag. Een van de zoons van de oude Janus Verhoeve, Sjoerd, geboren in 1871, werd eerst knecht bij zijn vader daama straatmakers- baas aannemer van straat-, later ook aannemer van grond werken. Hij genoot een grote populariteit in vak- en vrienden kringen Sjoerd Verhoeve was een „figuur" in het Leeuwarden van voor de oorlog. Druk werk kreeg de firma van de heer Sjoerd Verhoeve toen het electrisch licht z'n intrede deed, er kwam toen al spoedig een kabelbedrijf bij. In het begin van de oorlog kwam de heer Sjoerd Verhoeve te overlijden; al eerder evenwel was zijn jongste zoon Theo, na bij verschillende aannemers praktijk te hebben opgedaan, opgenomen in het bedrijf. Uitbouw na oorlog Na de oorlog, in een heel an dere tijd, kreeg de heer Theo Verhoeve een compagnon in de figuur van de heer Herman Fa ber; samen stichtten zij het Wegenbouwbedrijf N.V. Verhoe ve en Faber, waarin nu een veer tig man hun brood verdienen. De N.V. Verhoeve en Faber maakt wegenbouwkundige wer ken en rioleringen, verzorgt het machinaal sproeien en teren van wegen en houdt zich ook bezig met wegmarkering, wat we ook lijntrekken zouden kunnen noe men. Het bedrijf, dat een bijkantoor heeft in de Achterhoek, werkt nu niet alleen in het binnen land, maar voert ook veel wer ken in het buitenland uit. Met de zoon van de heer Theo Verhoeve, de heer Sjoerd Ver hoeve, de bruidegom van van daag, hebben we de vierde ge neratie Verhoeve, die zich richt op de wegenbouw. De heer Ver hoeve Junior kwam anderhalf jaar geleden, na het vervullen van zijn dienstplicht, bij het Wegenbouwbedrijf N.V. Bruil te Arnhem. Het ligt in de bedoe ling, dat hij te zijner tijd de taak van zijn vader in de N.V. Faber en Verhoeve zal voortzetten. Firma Arends De Steenhouwerij Arends da teert, zoals we net al even heb ben gezien, van 1909 het was op de dag van de geboorte van prinses Juliana, „toen overal in de stad de klokken beierden", dat de heer Dirk Arends z'n naambordje spijkerde op de pui van het pand in de Breedstraat, waarin nu de slagerij van Dam huis gevestigd is. Daarvoor had de heer Arends als steenhouwer zijn opleiding gehad op een bedrijf aan de Hollanderdijk bij de molen, die er nu nog altijd staat, zij het dan dat ze al lang geleden van haar wieken is beroofd. Het was in die beginjaren hard werken voor het echtpaar Arends: terwijl de heer Arends vaak met een zwaar beladen handkar de provincie introk, vertroetelde mevrouw Arends (dochter van de bekende post koetsier Hoekema) thuis de kost gangers, die eerst ook een bron van inkomsten vormden. Na ruim tien jaar had de heer Arends zijn bedrijf al zo goed opgebouwd, dat hij (in 1922) aan de Voorstreek tegenover de Nieuweburen een groot winkel pand kon betrekken, waarin tot dat moment een kruideniers zaak van Jellema was geweest. Aan de Groningerstraatweg (ver buiten de stad) werd toen in een oude boerderij de werkplaats ingericht. Tijdens de oorlog kwam de zoon van de heer Arends ook een Dirk in het bedrijf. Van toen LlO.OaOGlSttN-ASSOCiATlt A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postutna; APOTHEKERS-AS SI STENTENJp' Jan van Scorelstraat 55 Telefoon 22495 af was het D. Arends en Zoon, maar dat Zoon ging er weer af na het overlijden van de heer Arends Senior in 1959. Maar stellig wordt het in de toekomst toch weer Arends en Zoon, want nu nog in dienst van vader werkt intussen al de derde generatie in de steenhou werij en die jongste Arends hoe kan het anders is even eens een Dirk. Het vorige jaar richtte de Firma Arends, die al jaren een neven vestiging in Harlingen heeft, een nieuwe werkplaats in op het Industrieterrein aan de Ja mes Wattstraat daar kregen de steenhouwers heel wat meer armslag, dan ze ooit op de oude werkplaats aan de Groninger straatweg hebben gehad. Mogen vooral oudere Leeuwar ders misschien denken, dat de Firma Arends zich uitsluitend met grafwerken bezighoudt, het tegendeel is waar: voor het be kleden met marmer van puien, kozijnen en vloeren komen veel aannemers terecht bij de Firma Arends, die nu een twintig werknemers telt. Sportieve inslag Veel sportmensen hebben de heer Theo Verhoeve natuurlijk als een vooraanstaand Frisiaan gekend; de heer Dirk Arends was altijd een zeer enthousiaste Frieslandman. Behalve hun animo in de voetbalsport delen beide vaders hun liefde voor het water: de namen Verhoeve en Arends hebben in de Friese wa tersport altijd een bekende klank gehad. Geen wonder, dat die sportieve inslag ook viel waar te nemen bij de nu getrouwde kinderen: het bruidje Emmy (tot voor kort secretaresse bij de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst) was vrij vaardig met de hockeystick, bruidegom Sjoerd heeft gevoet bald en hij wedstrijdzeilt nóg. Het jonge paar, dat nu dus een band legt tussen twee bekende bedrijven in Leeuwarden, zal zich vestigen in Zevenaar. Maar dat zal wel voorlopig zijn. La ter wordt het wel weer Leeu warden dan kan tenminste de traditie van de wegenbouwende Verhoeve's worden voortgezet! VIJFTIG JAAR BARBIER De heer D. de Vries, Nieuwe buren, herdacht heden den dag, waarop hij vóór 50 jaar zich op 18-jarigen leeftijd hier ter stede vestigde als barbier. Dat was, zoo vertelde de heer De Vries ons, in een perceel in de Kleine Kerkstraat, waar hij 20 jaar heeft gewoond. Met de veranderingen bij de Lo caal Spoor verliep voor hem ech ter het getij en moest hij om zien naar een pand in een an dere omgeving. Hij begon toen zijn barbiers zaak op de Nieuweburen, hoek Monnikemuurstraat, waar hij nu dus reeds 30 jaar gevestigd is. Wij vernamen van hem, dat vroeger het barbier- en kappers vak gescheiden waren; een kap per hanteerde toen nog niet het scheermes. Zoodoende was een barbier enkel aangewezen op de heeren, maar ondanks de voor den arbeidenden stand gelden den lagen prijs eenmaal per week scheren kostte 3 cent en voor tweemaal per week betaal de men slechts 5 cent zat er een goed broodje in. Dit kwam èn doordat er maar weinig concurrentie was èn om dat het zelfscheren nog geen grooten omvang had aangeno men. Er waren slechts een elftal barbiers in de stad en nog geen 10 kappers. Wel een aanmerke lijk verschil dus bij den toestand van thans. Ook nu nog bepaalt de jubilaris zich tot het barbiersvak, of beter gezegd deed hij dit tot vandaag, want vanaf heden heeft hij de zaak overgedragen aan zijn zoon, den heer J. de Vries. Onze goede stad Leeuwarden heeft vroeger een straat met de pikante naam De Zak ge had. De Zak lag tussen de Bollemansteeg en de Sint Anthonystraat. Dit is een foto van het laatste huis in de Zak: de slopers zfjn net begonnen het af te breken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 7