TUIGPAARDENELITE IS PRESENT 'T KLEINE KRANTSJE 3 In het vrijdagavond-programma (3 oktober) zal de piste in de Leeuwarder Frieslandhal zo'n half uur lang gereser veerd zijn voor de nationale kampioenen bij de tuigpaarden (bovenlanders, hackneys en Fries ras). In dat half uurtje zal de elite van de Nederlandse tuigpaardenwereld zich presenteren aan de toeschouwers. Ook op het eerste indoor concours hippique dat van 1967 gaf de nationale tuigpaarden-elite acte de presence in de Friese hoofdstad en dit optreden werd toen een geweldig succes. Herinnert u zich nog, dat in 1967 de vermaarde Bonte Frits van de heer Willem K. van der Wal uit Munnekeburen voor goed afscheid nam als concourstuigpaard? Weet u het nog, hoe in het donker, voorafgegaan door zijn baas, Bonte Frits de piste onder het gejuich van de duizenden op de tribunes de leem- en zandpiste verliet? Bonte Frits is er dus in 1969 niet meer bij hij geniet van zijn verdiende AOW - maar wel weer de gewelde naar van Workum, de veteraan-ruin Ulco van rijder-eigenaar Eilaas Post- ma. Ulco, de veelvoudige kampioen van Nederland in de open klasse Fries ras, veroverde ook dit jaar weer het kampioenschap van Nederland en wel op het concours hippique van Rijs na een zeer felle strijd met de hengst Freark van de heer Auke Frankena uit Heeg. Toch beginnen bij Ulco nu de jaren te tellen, maar nog altijd impo neert Klaas Postma's reus door gewel dige acties van voren en zijn front. Ook in de Frieslandhal-piste zal Ulco zijn klasse ongetwijfeld demonstreren. De kampioen van Nederland bij de dekhengsten Fries ras, Freark, is ook op vrijdagavond 3 oktober van de partij. Freark werd kampioen van de Nederlandse Hippische Sportbond op het jubileum concours hippique van het negentigjarige Friesch Paarden Stamboek, dat op 23 augustus op het terrein naast de Frieslandhal werd gehouden. Niet alleen bij de hengsten boekte Freark successen, ook in de open klasse wist hij Ulco dit jaar al eens te verslaan. De heer Auke Frankena, de rijder-eigenaar van de nationale kampioen, is van plan regel matig uit te komen in de open klasse enkelspannen Fries ras op de buiten concoursen. Freark is een hengst van grote klasse met geweldige gangen. Van heel aparte klasse is het span GeeElza van de laatste tijd gewel dig sterk naar voren komende jeugdi ge rijder Bob Hofstee uit Tijnje. Ook dit jaar werden de merries Gee en Elza nationaal kampioen bij de dub belspannen Fries ras. Gee en Elza vormen werkelijk een span. Misschien wel het beste, dat tot nu toe op onze concoursen in actie is geweest. Niet alleen Gee en Elza zijn van klasse, ook hun rijder is een vakman. Daar komt bij, dat Bob Hofstee zijn spulle tjes voor de volle honderd procent in orde heeft. De krompanelen sjees en de Friese kleding zijn tot in de puntjes verzorgd. Dat zult U allemaal op vrijdagavond 3 oktober kunnen zien, wanneer Gee en Elza en Bob Hofstee zich presenteren. Naast de Friese toppaarden komen ook de kampioen bij de kittige hack neys en de bovenlanders naar de piste in de immense Frieslandhal. U zult in actie zien de nu vijftienjarige ruin Double Spotlight van de heer L. J. van Adrichem uit Den Briel, die gereden wordt door de kundige Apel- doorner J. J. Smits. Double Spotlight, negenmaal kampioen van Nederland bij de enkelspannen hackneys, is ook in training geweest bij de heer R. K. Velstra, die toen nog op de Amarilla- Hoeve, even buiten Leeuwarden, woonde. Double Spotlight, een Neder lands fokprodukt, is een klasse-hack- ney, die altijd in balans is, een ontzettende strijdlust toont en over veel conditie beschikt. Ook de kampi oenen van Nederland hackneys bij de dubbelspannen ontbreken natuurlijk in Leeuwarden niet op het appèl. Dat zijn de bruine ruinen Hurstwood Chieftain en Warwick Fieldmarshall van de bekende stal A. Hak uit Barendrecht. Ook deze hackneys zijn toevertrouwd aan de meester-menner J. J. Smits. Een jaar of acht geleden zijn deze beide hackneys uit Engeland ingevoerd door de heer Jac. Rijks uit Nijmegen. Hurstwood Chieftain en Warwick Fieldmarshal zijn in het span één geheel. „In het span zijn zij precies gelijk qua maat, kleur, afteke ning en gangen", vertelde ons de heer Smits, die de heer Gerard van Delden als rijder van de paarden van stal Hak is opgevolgd. De bovenlanders zijn in Leeuwar den vertegenwoordigd door Rumanus, de nationale kampioen bij de enkel spannen, en het duo Edelroos-Eliona, de kampioenen in het dubbelspan. De zevenjarige ruin Rumanus wordt in Leeuwarden gereden door zijn sympa thieke eigenaar H. A. van Tuijl uit Gameren. Rumanus is tweevoudig kampioen van Nederland. In 1968 in Zwolle werd de ruin voor de eerste maal omhangen met het rood- wit-blauwe-kampioenslint van de Ne derlandse Hippische Sportbond. Dit jaar prolongeerde Rumanus in Bui tenpost de fel begeerde titel na een heroïsche strijd met de onverwoest bare Alfred van stal J. W. van Dijk uit Emmeloord. Rumanus is vooral in de voorhand zeer sterk. Verder heeft de ruin een geweldig mooie stelling. Het kampioensspan EdelroosElio- na komt helemaal van Eindhoven naar Leeuwarden. Edelroos en Eliona worden gereden door hun eigenaar de heer A. J. Dirckx, de vader van de bekende motorcrosser Broer Dirckx. Edelroos en Eliona zijn beide zesjarige merries en van het Gelderse type. Het is nog nooit eerder voorgekomen, dat een span op deze jeugdige leeftijd al kampioen van Nederland werd. Eliona en Edelroos veroverden het kampi oenslint 1969 in Opmeer. Eliona en Edelroos vormen een span van supe rieure klasse. In het span vormen zij een volkomen eenheid qua gangen, front en kleur. Ongetwijfeld zal de parade der Nederlandse tuigpaarden- kampioenen op de avond van vrijdag 3 oktober stormen van applaus van de velen op de tribunes ontlokken. Dat kan ook moeilijk anders wanneer de elite onder de kittige hackneys, de fraaie bovenlanders en de stoere en intelligente Friese paarden showt voor een duizendkoppig publiek in een gezellig ingerichte Frieslandhal.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3