oktober in de verwarmde FRIESLANDHAL ewnent in vroeger jaren ers brachten licht oorlogstijd VERSCHEIDENHEID UIT VROEGER TIJD 'T KLEINE KRANTSJE Per expresse Wetenswaardigheden voor burgers van stad en land >- ruiters. iur, (zaterdagavond en zondagmiddag), idse Kampioenen tuigpaarden, waaronder (sfevond). larlands beste ponyclub (zaterdagmiddag), met diverse attracties, nderheden zie programmaboekje). Ruim 3.000 zitplaatsen. Toegangsprijzen: 1e rang ƒ11,-, 2e rang 8,50, 3e rang 5,50. Bejaarden in groepsverband ƒ1,50 Dpi. mil. t/m korporaal halfgeld Kinderen tot 15 jaar 3,-, (niet zaterdagavond). Z'n werkelijke naam doet er niet toe, maar de mensen noem den hem „Per Expresse": hij moest altijd pakjes wegbrengen en maakte daar blijkbaar zo weinig haast mee, dat het schertsende volk hem die mooie bijnaam gaf. Op een keer zou hij een doos met kippen afleveren bij een mevrouw in de Oosterstraat, maar bij het overhandigen van de doos sprong de klep open en kozen de kippen de vrijheid: kakelend stoven ze alle kanten op. Hulpeloos hief mevrouw de handen ten hemel, maar Per Expresse lachte maar wat: „Ha, ha", riep hij, „ze wete niet ees waar ze heen mutte, ik hew het adres inne buse!" Siidsee" en „Auf wiedersehn mein Liebling". Na het feest begeven de orkestleden zich naar het (besproken) hotel, dat evenwel in diepe duisternis gehuld blijkt te zijn. Na enig rammen op de ramen opent een vrouwpersoon de deur en een voor een stommelen de orkestleden de zeer steile trap op naar boven. De kreten, die er daarna klinken, worden accuraat voor De Hotstomper genotuleerd: „Hewwe jim daar oek een pot?" Wie hèt nog een sigaret?" „Doen die keers niet uut!" ,AU> ik trap in een spieker!" Wanneer, tot grote vreugde van de hele bedstee-bemanning, een van de heren met zo'n geweld op z'n bed neerploft, dat hij er meteen doorheen zakt ook, dringt het gelach en gegier blijkbaar ook tot de kasteleinsvrouw door, want een moment later komt met een daverend schelle stem de reactie: „Nóu, as't nou niet uut is, dan gane jimme er weer uut hoor. Wat een lawaai, wat een soodje.' Der binne hier meer gasten. Wat denke jumme wel!" en minder succes hun nummertje brengen: de kleine voordrager Fonger de Vlas („Dit geraaskal duurde onge veer tien minuten" zegt De Hotstom per, „maar het had wel succes!"), de Syncope-man Jo Paulides, die met zijn Czardass van Monti in de zaal een doodse stilte bereikt, de Mauna Kea's, het NAK trio en niet te vergeten Tiny Tolsma zij zingt o.a. de successtuk ken van deze tijd „Bei dir war's immer so schön", „Traumen van der EEN LEVEND HORLOGE Zulk een instrument heeft een orni tholoog uit Stiermarken uitgedacht door de uren van het ontwaken van verschillende vogels op te teekenen. Het sein geeft de boschvink, de vroeg-opstaande onder de vogels. Zijn gezang ijlt den dageraad vooruit en laat zich van half twee tot twee uur in den morgen hooren. Na hem van twee uur tot half drie wordt de bastaard nachtegaal wakker. Van half drie tot drie uur hoort men den slag van den kwartel, van drieën tot halfvier het getjilp der grasmusch. Van half vier tot vier uur komt de zwarte merel, die alle deuntjes zoo goed nafluit, dat een Franche liefhebber de meerls in zijn tuin de Marseillaise geleerd heeft. Van vieren tot half vijf uur weer klinkt het lied van den leeuwerik, van half vijf tot vijf uur hoort men de musch en eerst na vijven wordt de spreeuw wakker. EEN ORIGINEELE SPOORLIJN Zulk een spoorlijn bevindt zich te Sonama County in Californië. In het hoog gelegen gedeelte dezer provincie, dicht bij de kust, kan men namelijk een spoorlijn, waarover behoorlijk gereden wordt, in de toppen der boomen zien hangen. Op zekere plaats, waar de weg door een diep ravijn is onderbroken, zijn de boomen op gelijke hoogte afgezaagd en rails en dwarsleggers op de stompen der boomen gelegd. In het midden van het ravijn staan naast elkaar twee gewel dige boomen, die als stutten dienen en 75 voet boven den beganen grond afgezaagd zijn en waarover de zwaarst beladen waggons met dezelf de gerustheid rijden als over den beganen grond. ZONDERLINGE GELEERDEN De koninklijke bibliotheek te Berlijn bezat vroeger eenige zeer kostbare origineelen. Op zekeren keer nu ver miste men een zeer ouden foliant, die zijn gewicht aan goud waard was. Bibliothecarissen en bedienden zoch ten er vijf en twintig jaar ijverig naar, zonder evenwel het boek te kunnen vinden. Ook zekere Dr. Siebel nam aan deze huiszoekingen bij alle ver dachten deel, en toen de goede man stierf, vond men den foliant op zijn stoel, waar de kortzichtige geleerde een kwarteeuw op gezeten had. Een collega van dezen geleerde, Dr. Phand, had een methode van steno- graphie uit gevonden, waarvan hij alleen de sleutel bezat. Toen hij plotseling stierf, vond men in zijn studeerkamer een rijke nalatenschap van letterkundige en geleerde werken, maar zij waren alle in stenographic geschreven en den sleutel daarvan bezat altijd nog alleen de schrijver. DE TON VAN DIOGENES De vermaarde ton van Diogenes, waarmee we allen in onze jeugd in prentenboeken hebben kennis ge maakt, blijkt nu geen ton geweest te zijn. Onvermoeibare vorschers hebben aan het licht gebracht, dat vaten van hout het eerst en in veel later tijd door de Galliërs vervaardigd zijn. De ouden bewaarden hun wijn en andere dranken in groote aarden vaten of potten en volgens een onlangs in de Villa Albini ontdekte besreliëf huisde de vermaarde cynische wijsgeer in zulk een halfgebroken pot. Alweer een illusie armer! EEN TEGENHANGER VAN DE EIFFELTOREN Te Londen is men van plan een put te graven, die in diepte ver de hoogte van den Eiffeltoren moet overtreffen en die uitsluitend tot wetenschappe lijke waarnemingen, alsmede tot ver maak en leering van het publiek zou dienen. Op de hoogte der verschillende aardlagen zouden achter glas staaltjes van de fossielen en kenmerkende gesteenten dier lagen worden ten toongesteld met aantekeningen en toelichtende kaarten.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9