IN HET RUITERSKWARTIER STONDEN DE KOFFIEHUIZEN IN DE RIJ Eens was hier de Veemarkt 'T KLEINE KRANTSJE 8 Zoals er later aan de Langemarktstraat naast de veemarkt tal van cafébedrij ven kwamen, .zo zijn er nog eerder heel wat koffiehuizen en herbergen ge weest aan het Ruiterskwartier, waar onze verre voorouders honderd jaar ge leden nog hun veemarkt hielden. Tussen de Wirdumerdijk en de Oude Lombardsteeg stonden toen de koeien in een lange rij en ten westen van de herberg van J. Meyer, die midden op het Wilhelminaplein tegenover de Oude Lombard- of Bargesteeg stond, wachtten de schapen en varkens op hun nieuwe eigenaars. De veehandel ging toen met dezelfde gebruiken gepaard als nu en om de koop van een paar koeien of een bak met biggen met het drinken van een borreltje te bekrachtigen, kwamen de boeren in de veemarktcafé's bij elkaar DE ZUIDERDWINGER was de naam van een sedert 1835 verdwenen bastion, dat ongeveer gelegen heeft ten oosten van de te-- genwoordige Prins Hendrikstraat en ten zuidwesten van de Rijks HBS. DE HANS LENZESTEEG is de oorspronkelijke naam van de Nauwesteeg aan de Wirdumerdijk, kennelijk genoemd naar een meneer Hans Lenze, die er wel een of meer huizen zal hebben gehad. DE RODE OS heet het hoekhuis van de Post- straat en de Minnemastraat. Er zit nog een mooie rood geschilderde gevelsteen in het pand met een os en het onderschrift In de Rode Os. Jarenlang heeft de heer Beetsma in de Rode Os een slagerij gehad. KOFFIEHUIZEN heetten in opa's tijd wat we nu ge woon café's of met een modern woord koffiebars plegen te noe men. Er zijn verschillende koffie huizen geweest, die deze aandui ding verwerkten in de eigennaam: het Nederlandsch Koffiehuis, dat gestaan heeft aan Over de Koren markt (de Voorstreek dus), het Friesch Koffiehuis aan de Wirdu merdijk en het Nieuw Eriesch Kof fiehuis van Hoogkamp aan het Rui terskwartier. HET GULDEN HOEFIJZER Na het verplaatsen van de veemarkt - in 1874 - naat een nieuw terrein tussen de Harlingervaart en de So- phialaan hielden de herbergen en koffiehuizen aan het Ruiterskwar tier nog heel lang stand en wanneer we de geschiedenis willen nagaan van de enkele cafébedrijven, die er nóg steeds zijn, komen we zeker te recht in de tijd, dat hier de koeien nog loeiden en men geregeld var kens knorrend en gillend door de Bargesteeg kon zien gaan. De eerste foto's van de plaats, waar deze oude veemarkt was, dateren uit de tijd, dat de ene eeuw het veld moest ruimen voor de andere en de koeien en paarden en schapen en varkens zelf komen daar dan ook niet meer op voor. Wel kunnen we er nog verscheidene van die oude herbergen op zien en aan Dijkstra's boekhandel te Leeu warden hebben we het te danken, dat er van een van die eerste foto's een prentbriefkaart is gemaakt. Die prentbriefkaart reproduceren we hierbij, tegelijk met een kaart van het Ruiterskwartier tussen de Ha- niastëeg en de Doelesteeg. Bargesteeg Voor het maken van de eerste foto heeft de fotograaf op het Wilhelmi naplein gestaan met het gezicht naar de Bargesteeg. Hij kreeg daar bij - links - nog net de Hoedema- kerssteeg in de zoeker en - rechts - een hoekje van het plantsoen, dat in 1881 op de plaats van de oude veemarkt werd aangelegd. Van links naar rechts staan de kof fiehuizen netjes in het gelid en de ouderen onder ons zullen zich de namen nog herinneren, die deze be drijven indertijd befaamd hebben gemaakt. Op de hoek van de Wir dumerdijk en het Ruiterskwartier en dus niet zichtbaar op deze foto, was 's Lands Welvaren, het loge ment van Lojenga, die behalve her bergier ook veehandelaar en vracht rijder was. Havank In de beide panden ernaast waren geen café's (in het ene woonde de pettenmaker Van der Kallen, vader van de detectiveschrijver Havank), maar verderop naar de Bargesteeg waren het allemaal herbergen en koffiehuizen: „De Veehandel" van Warner Beneken, „De Zwarte Bles" van Sipke de Vries (later het Café Jongsma), De Blauw Poort" naast de steeg, die deze naam nog altijd draagt, „Het Metalen Kruis", „Het Grauw Paard", „De Gouden Ros kam" (of „De Roskam") en de „Liggende Os". Op de andere foto prijkt - in het midden links - het gebouw van De Friesche Club nog als oude schouw burgzaal in volle glorie en vertellen de bomen op de achtergrond ons, dat het Wilhelminaplein in de zo mermaanden een lommerrijke plaats moet zijn geweest. Behalve verscheidene koffiehuizen stonden er in die goeie ouwe tijd ook verschillende „krullen" ofwel publieke urinoirs aan het Ruiters kwartier en op de beide hierbij af gedrukte platen zien we er een. Wie veel oude prentbriefkaarten van Leeuwarden in handen heeft gehad, met het opgevallen zijn, dat het niet gemakkelijk is een kaart van de oude binnenstad te be machtigen, waarop een dergelijke inrichting ontbreekt: ze stonden om zo te zeggen om de honderd meter in elke straat. De geneesheer directeur van het Stadsziekenhuis, Dr. Ph. Kooper- berg, die in 1888 een Geneeskun dige Plaatsbeschrijving van Leeu warden uitgaf en daarvoor alle uri noirs keurig telde, kwam dan ook op het ongelooflijke totaal van 71 met een totaal aantal bakjes van 101. Met de 13 publieke privaten in de stad konden ze wel aan de be hoeften van de bevolking voldoen, zo luidde de conclusie van dokter Kooperberg. In de loop van de jaren zijn bijna al deze „krullen" uit het stadsbeeld verdwenen en wie nu in Leeuwar den foto's maakt, zal moeite heb ben zo'n publiek urinoir op de plaat te krijgen. heette honderd jaar geleden een huis aan de smalle zijde van de Nieuweslad: hel vierde van de hoek van de Sint Jacobsstraat. DE NIEUWE DOELEN hebben we allemaal nog wel gekend als het „vermaarde logement" aan de Voorstreek op de hoek van Min nemastraat. Het is een jaar of wat geleden bij wijze van vergissing ge sloopt: pas toen het massieve ge bouw tegen de vlakte lag kreeg men in de gaten, dat men het Minnema- huis had gesloopt, de resten van een trotse stins. In 1830 was het Minne- ma huis gekocht door de eigenaar van het logement De Wijnberg aan de Wirdumerdijk, die het gebouw met veel kosten liet verbouwen tot logement. Wellicht kreeg het hotel de naam van Nieuwe Doelen, om dat er al een Oude Doelen was, een ontspanning voor de uitgaande Leeuwarders op de hoek van de Grachtswal. DE WIRDUMERDIJK werd in vroeger jaren gewoon de Dijk genoemd. Ze is ook inderdaad een dijk geweest, een stuk van de oostelijke dijk van de vroegere Mid delzeel. DEZOUTSLOOT moet genoemd zijn naar een zout keet, die in oude tijden bij Pieters- buren aan het Vliet heeft gestaan. De sloot liep langs de westkant van Pietersburen in noordelijke richting naar het Vliet. Er is ons wel eens verteld, dat de sloot indertijd met „stukken blik" is gedempt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 7