3 'T KLEINE KRANTSJE HALLO SCHIPPER MAG IK OVERVAREN? Tja, dat konden we een paar jaar geleden nog zeggen, want toen voer het op deze foto afgebeelde pontje nog, het laatste van de vijf, die er eens in onze stad zijn ge weest. Heel vroeger waren er ook pontjes bij het Huis van Bewaring (tussen Oostergrachtswal en Nieuwe Oosterstraat) en de Willemskade; jongere stadgenoten herin neren zich zeker nog de pontjes bij het Stadsziekenhuis en de Prinsentuin (bij het Schoenmakersperk) en dan natuurlijk dit tussen de Fonteinstraat en de Snekerkade. Vergissen we ons niet, dan werd weleer de overvaart met een nutske gehonoreerd; in later jaren kon de exploitatie met een dubbeltsje nog niet uit. We weten het niet, maar het lijkt ons zo toe, dat het verdwijnen van dit laatste pontje door veel bewoners van het westen van de stad wel zal zijn betreurd: het was maar wat gemakkelijk op dit punt even over te wippen - nu moeten wandelaars helemaal over de Vrouwenpoortsbrug om van de Westersingel aan de overkant te komen. De pontjebazen moeten vroeger met de drukke scheepvaart van toen wel wat hebben gehad: terdege opletten en telkens de lijn laten vieren. Aan ongevallen zijn verschillende pontjes trouwens niet ontkomen - enkele malen is zo'n vaartuigje gekapseisd, waarbij ook wel mensen zijn verdronken, ook moet er wel eens een pontje door een groter schip overvaren zijn. Deze foto geeft een aardig beeld van de krachtsverhoudingen: een flinke opduvel van zo'n skütsje en het pontsje lag op z'n kop! -II—UJim -I I.I.I 1.1 lil— Ufit StQQS* pn nf)rf)S» den. voor doezen bij Je stad.sroe- door wijlen grietman M. van 1# I li - 3r per Bool bewoond. Booricius te Heerenveen als eige- YOOI* QG fGCVKGF 1765 23 Nov. Te koop een poortkachel met ijzeren trachterschoorsteen. 1765 7 Dec. Uitvoerige mededeeling over de ontdekking van de cirkelkwa dratuur, door drie Duitschers, met opgave van de verhoudingen. Deze ontdekking - heet het - be hoort tot de groote zeldzaamhe den van deze eeuw. 1765 30 Dec. Verkoop der huizinge waar Ha- nenburg in de gevel staat aan de Weaze te Leeuwarden, nu laatst door Jan Wybes met de dood ontruimd. 1766 14 Febr. Octrooi verleend aan Bernardus Lynslager, Hermanus ten Burg, Harmen Frans en Cordel, allen te Franeker en Hendrik Euring te Leeuwarden tot een exer- ceeren eener fabriek en weeve- rij van zijden doeken, zijden bonten en trijp, gedurende tien jaar. 1766 8 Maart Bij H.A. de Chalmot te Leeu warden verschijnt: Vreugdegalm der zegevierende Vrijheid, toe gewijd aan prins Willem V bij de aanvaarding der Regeering, door D.J. Slotsboo, J.U. Dr. Prinsjejaardag op Schiermonnik oog gevierd met het afvuren van het geschut, vlaggen der schepen en vuurwerk met vuurpijlen, pektonnen door den erfheer des eilands J.W. Stachouwer. 1766 15 Maart Hycke Botes te Ferwerd geeft tot remedie tegen dollehondsbeet: Wilde kaarden, hontsribbe, wijn- ruijt, averuijt, waalwortel, steen- ruijt, huislook, wilde kervel, ha- nepoot of drieblad genaamt, versch geplukt, gestooten in een mortier tot er sap uit komt, en vermengd met wijnazijn geperst door een doek, zes lepels met een lood fijne theriakel ver mengd. 1766 24 Mei Verkoop van het huis naast het afgebroken klokhuis te Leeuwar- De kunstschilder H. Rosenbergh op de Breedzijde der Nieuwe- stad te Leeuwarden levert Land schappen, historiën enz. 1766 18 Juni Kasper ICroese, pijper van de Garde, op de hoek van het Schoenmakersperk te Leeuwar den, verkoopt allerlei soorten van dwarsfluiten, hetzij palm houten of koperen. 1766 28 Juni Johan Hendrik Creaser gewesen mondkok van wijlen Maria Loui sa, wordt kastelein in het loge ment Het Wapen van Wonsera- deel te Bolsward. 1766 8 Juli Antje Feitses te Rottefalle be schuldigd van voor te geven te kunnen „kopjekijken" en dat onder belooning uit te oefenen, is tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. 1766 14 Juli Verkoop van de huizinge, hovin- ge, en stallinge op de Tweebaks- markt te Leeuwarden, bewoond 1766 14 Juli Verkoop in de Stads-schutters- doele te Leeuwarden de boeken van wijlen ds. Rinso Meilsma te Hijlaard, ds. Elbertus Noordbeek te Marrum en freule E.L. van Grovestins te Wester-Nijkerk. 1766 18 Juli Gedep. Staten van Friesland la ten op afbraak verkopen de drie oude torens, staande in het bol werk der Blokhuisgracht en de oude muur aan het einde der Zuidelijke toren, loopende dwars door de Groenendijk agter de lijnbaan langs te Staveren. 1766 19 Juli Verschenen: Vertoog over de Veengraverijen door Jhr. Johan vegelin van Claerbergen, griet man van Doniawerstal, met een kaartje, ter bestrijding van de zucht om het laagveen te vergra ven. 1766 23 Juli Kapitein Herrenschwan van het bataillon van Baden Durlach te Leeuwarden mist een witte pa trijshond. BIERFLESCH OP HOOFD Toen de politie te Leeuwarden in den nacht van 18 op 19 December iemand wegens dronkenschap had aangehouden en den beschonkene naar het bureau aan de Kanaalstraat bracht, ondervond zij veel tegen werking van een troepje jongens, die er getuige van waren. Een der ordeverstoorders, de 20 jarige siga renmaker J.W. te Leeuwarden sloeg den agent D. Boonstra met een bierfieschje tegen het hoofd, tenge volge waarvan de man bloedend verwond werd. Beklaagde bekent het feit en verklaart daarvan berouw te hebben. „Een ernstige mishandeling" meent de substituut-officier. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. (1916)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3