DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT BAARD SPEURTOCHT DOOR OUD LEEUWARDEN 13 'T KLEINE KRANTSJE i Geeft kennis Mej. Duparc, wonende aan de St. Jacobsstraat, dat aan de Nieuwestad een volksoploop is ontstaan, doordat een per soon een toeval heeft gekregen en aldaar is neergevallen. De po litiedienaren Asschelman en Merkuur ter assistentie gezonden, melden bij terugkomst dat aan de Nieuwestad niets bijzonders gaande was en dat zij omtrent het voorgevallene ook geene in lichtingen hebben kunnen inwinnen. Door de pol.dnren Terveer en Hollema, geassisteerd door de bur gers A. Terpstra en J. Gutman, wordt terzake van ordeverstoring in staat van dronkenschap van het St. Jobsleen aan het bureau gebracht Reinaldus Terpstra, die zich tegen zijne overbrenging krachtdadig heeft verzet en voornoemde politiednren mishandel de. (Bezit f 0.05.) Rapporteert de poldnr 3e kl. Potgiesser, dat, toen hij te ruim 12 uur 13 min. het „Café Neuf' aan de Voorstreek binnenging met den poldnr Leertouwer en den aanwezigen bezoekers (plm. 30 in getal) opmerkzaam maakte, dat het sluitingsuur reeds lang ver streken was, de vrouw van den koffiehuishouder hem zeer on- heusch bejegende, zeggende dat zij niet verkoos, dat de politie hare inrichting binnenliep doch aan de buitendeur had aan te schellen. Rapporteert de poldnr 3e kl. Ras, in burgerkleeding dienstdoen de, dat te plm 12 1/2 uur door hem een raam van het St. Boni- fatius Hospitaal aan de Voorstreek werd open bevonden. Ge noemde poldnr waarschuwde de zuster, die niets verdachts be speurende het raam heeft gesloten. Nadat te 1 3/4 uur door den poldnr Namminga was kennisge geven, dat er brand was uitgebroken in het kleerenmagazijn van M. Hammer aan de Nieuwestad, is de slangenwagen uitgerukt en de Opperbrandmeester gewekt zonder verder alarm te maken. Ter plaatse gekomen, bleek, dat er geen sprake was van brand, doch dat een in het magazijn staande brandende kachel, waar van de pijp in de Hoedemakerssteeg uitkomt, in die steeg een dikke rook verspreidde. Een en ander werd veroorzaakt door een defect aan de kachelpijp. Door het bestuur van de Vereeniging „Volksweerbaarheid" wordt des avonds aan het gymnastieklokaal aan het Jacobijnerkerkhof eenig politietoezicht tijdens de oefeningen verzocht, hoofdzake lijk des Woensdagavonds tusschen 8 en 1U uur, daar de straat jeugd aldaar allerlei baldadigheid pleegt. Wordt in voorzien. Rapporteert de brigadier Botter, dat hij te plm 11 uur aan de Tuinen werd aangesproken door zekeren heer H.J.J. Dievelaar van Hilversum, die hem mededeelde, dat hij even bevorens in een der beenen was gebeten door den fox-terrier van den groentehan delaar de Vries aldaar. Genoemde heer, geen gelegenheid hebben de te dezen bureele hiervan eene klacht te doen, verzocht waar schuwing. Geeft kennis Anna Dijkstra, oud 58 jaar, vrouw van Evert Kiestra wonende aan Achter de Hoven no 71hoek Kanaalstraat, dat zij even voor 10 uur tot de ontdekking kwam, dat aan de zijde van de Kanaalstraat een ladder tegen hare woning was geplaatst en men, blijkens een neerhangende lap lood, bezig was geweest het lood uit de dakgoot te scheuren. Zij denkt te doen te hebben met eene wraakneming van haar man, van wien zij sedert enkele we ken gescheiden leeft. Door een bekende liet zij de ladder verwij deren en over eene schutting van een in de nabijheid zijnde bouwwerk gooien. Op last van den Heer Commissaris van Politie zal op de hierbedoelde woning bijzonder toezicht worden gehou den. Klaagt Jan Koopal, oud 25 jaren, kermisreiziger, liggende met zijn vaartuig aan de Westersingel, dat de kermisreiziger Bonne van der Zee, eveneens met zijn vaartuig liggende aldaar, aldaar de orde verstoort. Politietoezicht wordt verleend. Brengen de poldnren Ras en Maters van de Nieuwestad, alwaar hij luide lag te schreeuwen, Jan Hemrica, geboren te Leeuwarden den 16 Februari 1870, arbeider, wonende aan de Korenmeters- gloppe, no 78, die beweert, zoodanig tegen zijn breuk te zijn geschopt door een hem onbekend persoon, dat hij niet lopen kan. Dr. Van Eden heeft Hemrica onderzocht en verklaart bij de zen geen letsel te bespeuren. Hemrica wijst Martinus Fonk, schildersknecht, wonende aan de Harlingertrekweg no 6, aan als degene, die den dader der mishandeling, vergezelde. Fonk ver klaart dat Hemrica niet is geschopt geworden, doch op den grond ging liggen en toen schreeuwde te zijn geschopt. Na het onderzoek door Dr. Van Eden is Hemrica weer in staat tot loopen en klaagt niet meer over pijn. Hij is door den wachtmeester Hoog naar huis vergezeld, terwijl Fonk is heengezonden. Zoals we beloofd hebben vandaag de oplossing van de Speurtocht door Oud Leeuwarden, die blijkens de inzendingen door een bescheiden aantal stadgenoten goed is volbracht. In ieder geval waren er veel meer inzenders, dan prijzen, zodat het lot de gelukkige winnaars heeft moeten aanwijzen. Eerst de juiste route, waar heel veel lezers toch wel erg nieuwsgierig naar zijn: start bij Us Heit - Eewal - Huygensstraat - Speelmansstraat - Bij de Put - Monnikemuurstraat - Achter de Grote Kerk (hier de eerste naam: Garage Noordhoff) - Breede- plaats - Nieuweburen - Schoenma- kersperk - Perkswaltje - Wijde Steeg - Grote Kerkstraat - Bollemansteeg - Hofstraatje - Bollemansteeg - Ba- gijnestraat - Kleine Kerkstraat - Burmaniastraat (de bouwonderne mer: Westerbaan) - Nieuwestad noordzijde - Nieuwestad zuidzijde - Wolvesteeg - Haniasteeg - Ruiters- kwartier - Ipe Brouwerssteeg (naam): Havinga) - Nieuwestad zuidzijde - Nieuwesteeg - Bagijnestraat - St. Anthonystraat - Grote Kerkstraat - Bontepapesteeg (naam bewoner: Horsman) - Speelmansstraat - Zuup- steeg - Eewal - Koningstraat - Turf markt - Korfmakersstraat - Heere straat - Oude Oosterstraat - Ossekop - Zwitserswaltje- Weaze - Berlikumer- markt - Groentemarkt - Brol - Grote Hoogstraat - Klokstraat - Maria An- nastraatje - Heerenwaltje (dieren naam: leeuw van De Leeuw en Tiesma) en tenslotte de finish op het Raadhuisplein. De winnaars, te voorschijn getoverd uit de hoge hoed; daar gaan we: le prijsboekenbon van f 15.- de heer D. Visser, Jan van Scorelstraat 32, Leeuwarden; tweede prijs boeken- bon van f 10.- de heer en mevrouw Siep en Oedie van der Zee, Hunze- straat 22 II, Amsterdam; derde prijs boekenbon van f 5.- de heer N. Nieu- wenhuis, Bij de Put 10, Leeuwarden. COMPLICATIE En nu een interessante complicatie: een van de inzenders, de heer Mr. C.H. Beekhuis te Leeuwarden, zal stellen, dat we de prijzen aan de verkeerde inzenders hebben toege kend! Hij was de enige van alle inzenders, die met een afwijkende oplossing kwam en tegelijk de juist heid van zijn eigen inzending moti veerde. De heer Beekhuis gaf namelijk als bouwondernemer niet op: Wester baan, maar Algemene Friesche Le- vensverz. Mij. met de volgende mo tivering: „Volgens Van Dale (Groot Woordenboek der Nederlandse taal, red.) is een bouwondernemer: 1. iemand, die huizen voor eigen reke ning bouwt om ze te exploiteren; 2. (zuidnederlands) aannemer; aan gezien wij niet in Zuid Nederland zijn, zou in casu Westerbaan fout zijn Wij zouden er dit van willen zeggen: op het bord in de Burmaniastraat staat: „Bouwondernemer: Wester baan". Wij vroegen de naam te noemen van de bouwondernemer en bedoelden daar vanzelfsprekend Westerbaan mee. Zo hebben we ook de naam gevraagd van de „bewoner" van de Bontepapesteeg, zonder te verwachten, dat de deelnemers aan de Speurtocht zich zouden verwit tigen van het feit, dat het huis inderdaad wordt bewoond door een meneer Horsman, zoals het naam bordje aangeeft. Of heeft de ge achte inzender dat wel gedaan? Dan moet hij ervaren hebben, dat er toe vallig geen meneer, maar een me vrouw Horsman woont. Waar wij de naam van „de bewoner" gevraagd hebben, zouden we strikt genomen voor alle inzenders ook „Horsman" fout hebben moeten rekenen. Dan zouden er helemaal geen winnaars zijn geweest NOG EENS Tenslotte nog even een citaat uit een brief van een enthousiaste deel neemster aan deze Speurtocht door Oud Leeuwarden, mevrouw L.H. Prince-Van der Kop: „Ik ben nu op plaatsen gekomen, waar ik in de 26 jaar, dat ik in Leeuwarden woon, nog nooit eerder was! Graag nog eens een puzzelwandeling door Leeuwarden! VIJF EN TWINTIG GULDEN BELOONING VOOR DEGENE, DIE HET BEWIJS KAN LEVEREN DAT DOOR MIJ DE MELK VERVALSCHT WORDT IDSEGAHUIZEN JULI1895 JAN G. HENGST MET OF ZONDER Een grote boef met op z'n strafblad verscheidene vonnissen wou de do minee uit z'n dorp naai de mond praten en zei met een verraderlijk glimlachje: „Ik zou u zo graag eens horen preken, dominee!" „Nou" antwoordde de dominee „je had me de vorige zondag kunnen horen als je geweest was waar je had moeten zijn". „Waar was dat dan? vroeg de vent. „In de gevangenis" zei de predikant. „Man, wat voer je nou uit? vroeg de boer aan z'n knecht. „Ik hang me op" zei de knecht. „Dan moet je het touw niet om je middel maar om je nek doen" vond de boer. „Ja" zei de knecht, „dat heb ik al ge probeerd, maar toen kon ik geen adem krijgen." Een niet al te heldere leraar aan een technische school demonstreerde de werking van een slijpmachine. Ter wijl hij de hand aan het handvat bracht en dit ronddraaide zei hij: „Jullie zien, dat deze machine wordt voortbewogen door een kruk". „Help-help! schreeuwde de schip per, „m'n vrouw ligt in 't water, vijftig gulden voor wie ze er uit haalt". Prompt ploempte een jonge man het gore grachtwater in om de vrouw te redden. Toen dat was gebeurd, eiste hij vanzelfsprekend z'n vijftig gulden op. „Tja" zei de schipper, „nou is 't wel wat, maar nou zie ik pas dat het m'n schoon moeder was". „Och heden" zuchtte de jongeman, „dat tref ik dan niet. Affijn, hoeveel krijg je van mij? Een pantoffelheld was al sinds weken, Slecht over z'n ega te spreken, Omdat ie, ja heus, Nu voortaan z'n neus Nog slechts in z'n zakdoek mocht steken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 13