HENDRIK FLISIJN Voor de rechter 1 ENAULT OSIER Hè jou die nog kannen 'T KLEINE KRANTSJE De man van de wedstri|dlijsten VOOR NAAR Lezers klommen in de pen illegale werker zou zijn onderschept, had ik dit verhaaltje niet meer kun nen navertellen en was het leed voor de anderen ook niet te overzien ge weest. Wat heeft deze man bewogen om te schrijven dat de ambtenaar van de Provinciale Toewijzings Com- STOF TOT PRATEN Als abonnee van 't Kleine Krantsje genieten wij (mijn vrouw en ik) elke keer weer van de artikelen en foto's welke in het blad worden gepubli ceerd. Evenzo vele malen worden dan de verhalen van vroeger met onze kinderen weer opnieuw be leefd en ze bezorgen ons vele pret tige uren door de gesprekken en discussies, die daaruit voortvloeien Daar wij zelf geboren Leeuwarders zijn, en er vele jaren hebben ge woond (ook als echtpaar) vinden wij in elke editie steeds weer stof tot praten, en met heel veel ple zier. Wij wonen nu al een vijftien jaren in Haarlem, waar ik als leraar aan de H.T.S. werkzaam ben, maar 't Kleine Krantsje maakt die band, die wij met Leeuwarden hebben steeds hechter. Haarlem C. Kramer NUT EN GENOEGEN Naar aanleiding van het stukje in 't Kleine Krantsje over het leesgezel schap „Tot Nut en Genoegen", her inner ik mij, dat mijn vader hier ook lid van was. Om de veertien dagen kwam er een boek en ik moest dat boek dan bren gen naar Sietinga. Die had een siga renwinkel op de hoek van de Loré-ï straat en de Straat van Welgelegen. Ik moest dan tegelijk 10 sigaren van 6 cent mee terugnemen. Is deze Sie tinga misschien de vader van Uw schrijver uit Zwanenburg? Hierbij een foto van één van de vistochten waar de heer Sietinga over schreef. Die kleine man met witte pet bij de mast was mijn vader, v.d. Meer, daarvoor zit Jonkman, daarnaast v.d. Meulen, en daarnaast staat Sjoerd Verhoeve. De man in het midden met donkere hoed en kof fiekopje in zijn hand is Lammers. Hij was kleermaker in het Oud Burgerweeshuis en woonde in de Zuiderstraat. Meer heren herken ik helaas niet. IJmuiden C.Wartena-van der Meulen DE JONGSTE ZOON Het nummer van 106 van 1 novem ber geeft me aanleiding weer in de pen te klimmen en wel door 't arti kel „Straatje om door de oude bin nenstad" van de heer J.C. v. Dam. Niet alleen hij heeft genoegen be leefd bij het schrijven ervan, hij heeft ook velen naar ik veronderstel genoegen verschaft met de lezing daarvan, wat wel een dankwoord waard is. Graag wil ik er nog even op door borduren. Bij het lezen van de naam Zes en dertig jaar geleden moet deze foto zijn gemaakt toen de populaire Hendrik Flisijn z'n veertig jarig jubileum vierde als verkoper van lijsten bij sportwedstrijden. Er kon in die tijd geen kaatswedstrijd of geen paarderen- nen zijn of Flisijn was er bij om z'n lijsten aan de man te brengen en dat niet alleen in Friesland: het hele land trok hij door om te verdienen, wan neer er wat te verdienen viel. Hendrik Flisijn was van huis uit borstelmaker en verkoper van borstelwer ken; als knaapje van tien jaar trok hij met deze spullen de provincie al in. Twee jaar later begon hij met het venten van üjsten bij sportwedstrijden. Daarbij had hij soms geduchte concurrentie en dan ging het er maar om wie de gewiekste en de handigste was. In september '33 kon Hendrik Füsijn bij de Oldehove-kaatswedstrijd in Leeuwarden door velen gelukwenst worden, want toen was het op de kop af veertig jaar geleden, dat hij- met zijn werk als lijstenverkoper begon. In 1944 is Hendrik Flisijn overleden; hij was toen vier en zestig jaar oud. Swildens gingen mijn gedachten te rug naar de jaren 1899-1900. Wij len m'n vader hield indertijd de boekhouding van de heer Swildens bij en daardoor kwamen enkele voorvallen aangaande de fam. Swil dens mij ter ore. Een ervan vind ik wel aardig u te melden. Op de Eewal vlak om hei hoekje van de Minnemastraat woonde inder tijd het echtpaar Geestman. Zij wa ren zo gelukkig dat vlak vóór hun raam in de voorkamer een lantaarn stond, waar ze bij avondschemering van het ücht daarvan konden profi teren. Mevr. Geestman zat dan knus jes te haken of te breien. Nu kon den Bernard Swildens en consorten het niet laten om nadat de lantaarn was aangestoken, in de paal te klim men en het licht uit te trekken waardoor de oudjes in donker kwa men te zitten. De heer Geestman, die ontdekt had wie één der boos doeners was, stapte op een morgen de bakkerswinkel binnen en vroeg aan de heer Swildens om z'n jongste zoon te spreken. (Bernard had n.l. nog een oudere broer wiens naam ik mij niet meer herinner). De heer Swildens, die onmiddellijk begreep waar de schoen wrong en ook wel van een grapje hield, nodigde de heer Geestman uit om met hem naar boven te gaan en bracht hem bij de wieg van z'n jongste zoon (een nakomertje) en zei hier is hij: ga je gang maar. Lachend keerde de heer Geestman huiswaarts. Verder commentaar overbodig! JCEES WESTERBAAN Onlangs stond in het onderschrift bij een foto van de Muloschool achter de naam Kees Westerbaan de toe voeging: „Ingenieur wudden, mar overleden". Gelukkig kan ik u be richten, dat Kees Westerbaan nog springlevend is. Hij woont in India, waar hij leraar is aan een school, waar leerkrachten worden opgeleid voor een soort u.t.s. onderwijs. In maart is de heer Westerbaan nog in Nederland geweest; zijn twee zoons wonen hier trouwens nog en stu deren in Groningen. Leeuwarden W. DE NEDERLANDEN Met interesse las ik onder het hoofd „Gezellig Uitgaan" het verslag over Hotel-Café-Restaurant „De Neder landen", welke zaak binnenkort tot het verleden zal behoren en wat mij persoonlijk ter harte ging waren de jaren (bezettingstijd) dat mevrouw Smit (na het overlijden van haar echtgenoot) in dit bedrijf op een voorbeeldige wijze de scepter zwaai de en nadien ook nog de heer Piet Eisma, daarbij geassisteerd door de bekende ober-kelner „Frits" Zeilstra Wat is n.l. het geval. De bovenzaal, was als kantoorruimte verhuurd aan de Provinciale Teowijzings-Commis- sie voor Vee en Vlees, welke instan tie de Vlees-distributie verzorgde voor geheel de provincie Friesland en wel onder de bekwame leiding van de heer M. Weima en zijn ad ministrateur, wijlen de heer A. Goe- demoed. De vele jonge administrateurkrach ten ten kantore werkzaam en bij wie ik als chef was aangesteld, hadden onder het oog van de bezettende macht, die gezeteld was aan de over zijde van de straat (Burger Weeshuis) soms hachelijke uren door te maken, daar de jonge mannen practisch al len in het verzet zaten. In 1944 werd er een nieuw personeelslid aangenomen (evacué uit Zeeland) die zich later zou ontpoppen als een verrader. Deze pro-duitser schreef in januari 1945 een brief aan de toen malige N.S.B. burgemeester Schun- hart en als deze brief niet door een missie van Vee en Vlees, een zekere Velünga, zich zeer anti-duits had uitgelaten en dat de ambtenaren dier commissie t.w. de Jong (2 da gen voor de bevrijding bij Dronrijp Verder op pagina 16 NEGATIEVE WAARDE Goederen van negatieve waarde, zoo leert de economie, zijn goede ren, waarvan de bezitter meer last dan voordeel heeft en die hij dus gaarne kwijt wil zijn. Onder dit begrip valt ongetwijfeld een hoop oude rommel, welke de vorige ge bruiker van een perceel, J.T., 22 jaar, blikwerker te Leeuwarden, bij zijn verhuizing had achtergelaten. De nieuwe bewoner, C. Bakker, was volstrekt niet op deze erfenis ge steld. Hij maande zijn voorganger herhaaldelijk den boel weg te halen, zonder resultaat nochtans. Maar het begrip waarde is nu een maal zeer betrekkelijk en op zeker moment schoot het T. te binnen, dat er onder zijn in de steek gelaten eigendommen een spiegel bevond, welke hij nog best kon gebruiken. Hij begaf zich dus in de middag van 6 Juli naar het perceel van B. en eischte zijn spiegel op. B. had daar tegen geen bezwaar, maar stelde de conditie, dat dan ook de andere boel zou verdwijnen. T. scheen de ze voorwaarde onaanvaardbaar te vinden, althans er ontstond een ernstige woordenwisseling, waarbij T. zich zoo opwond, dat hij de benedenpaneel van de deur intrapte. Voor vernieling hoort hij thans f 10.- boete of 10 dagen hechtenis tegen zich eiden. Vonnis f 5.- of 5. dagen hechtenis. (1935) Den Haag Mej. S. Tuinstra li SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN - TE LEF. 05100 - 20043

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9