4 onzedierenvriendenonzedierenvriendenonzedierenvriendenonzedierenvriendenonzedierenvriendenonzedi zo^ BAARD •T KLEINE KRANTSJE Wmfm m m ffiËÊÊB&m Lezers klommen in de pen VROUWELIJKE VOERMAN In 't laatste Kleine Krantsje schreef een „Oud Stienserdyker" over de vrouwelijke „voerman" Hemke, die vele jaren in weer en wind haar passagiers uit de Bildtdorpen met een „omnibus" naar Leeuwarden had gebracht. Ik meen me te herinneren, dat er in die oude tijd wel meer vrouwen zijn geweest, die dit merk waardige vak van koetsier uitoefen den, maar dat Hemke uit Oude Bildtzijl de eerste was. Amsterdam A.T. van K. In 1907 brachten de krantenmet veel ophef berichten en foto's van vrouwelijke koetsiers in- Frankrijk; zij zouden de eersten zijn, die de mannen op de bok van de vigelantes vervingen. Maar onze Hemke reed toen al dertig jaar viermaal in de week in haar met twee paarden bespan nen omnibus naar Leeuwarden. Haar passagiers waren vol lof over „haar vaste hand van sturen en haar waakzaamheid". Hemke zal dus zeker de eerste zijn ge weest - misschien wel de eerste in de hele wereld! Red. 't KI.KI. OPA TIK TAK Naar aanleiding van „Wie is Wie" in 't Kleine Krantsje no 106, wou ik als ex-bewoonster van de Gera niumstraat nog even iets vertellen van de heer Jan Elsinga. Misschien weet hij het zelf niet meer, maar als hij enkele keren per week, (ik meen dat hij dan van de oude speeltuin „Jong leven" kwam) door de Geraniumstraat liep, dan stonden de toen kleine jongetjes; Piet, Wierd, Dicky en anderen, al uit te kijken want de heer Elsinga, had zo'n mooi groot horloge aan een ketting, en dan boog „Opa tik-tak" zich elke keer weer over de vast gebonden hekjes heen, om de jongetjes te laten luisteren. „Opa tik-tak", en voor de jeugd was de dag dan weer goed! Van die jeugd" zijn nu de meesten al getrouwd en hebben misschien ook wel een horloge waaraan ze hun kinderen laten luisteren. Of ze dan ook nog eens aan „Opa tik-tak" denken? Leeuwarden J.O. Gedenkboek in voorbereiding VOLGEND JAAR ZILVEREN JUBILEUM FRYSK ORKEST Het Frysk Orkest viert volgend jaar zijn zilveren jubileum, waarvoor een gedenkboek in voorbereiding is dat ook aandacht schenkt aan de voor gangers van het huidige orkest, het Schutterijmuziekkorps, het Stede lijk Muziekkorps, het Symfonie Or kest Leeuwarden, de Friese Orkest Vereniging en het Fries Orkest Ver band. De directeur van het Frysk Orkest, de heer H.J. Smink, doet nu een beroep op hen die nog in het bezit zijn van foto's, programma's of andere dokumenten uit die „tijd van weleer", deze tijdelijk ter re- produktie beschikbaar te stellen. Ook zou men graag nog namen en adressen weten van nog levende oudleden van genoemde ensembles. Wie kan en wil helpen, dient zich in verbinding te stellen met het kan toor van het F.O., Johan Willem Frisostraat 3 (telefoon 28898). SPEURTOCHT U zult mij wel niet er van verdenken, dat ik uit dépit over het missen van een boekenbon op de speurtocht door oud-Leeuwarden terug kom, waarvan U de oplossing juist hebt ge publiceerd. Ik win trouwens toch nooit wat bij loterijen, zodat ik ook bij een andere inzending buiten de prijzen zou zijn gevallen. U gaat bij de bestrijding van mijn standpunt over de bouwondernemer er van uit, dat op het bord in de Burmaniastraat staat: „Bouwonder nemer: Westerbaan". Maar dat stond en staat er niet, er staat „Bouwaan- nemer: Westerbaan". Had er „bouw ondernemer" gestaan, dan was er voor mijn vrouw, mijn kinderen (die allen meeliepen) en mij geen moeilijkheid geweest. Maar juist om dat de aanduiding op het bórd af week van die in de opgaaf, werden wij alert, en begonnen wij ons in onze mooie Nederlandse taal te ver diepen. Uw verweer mist dus feitelijke grond slag, zoals dat in ons vak genoemd wordt. De bouwaannemer was niet de enige onduidelijkheid in de op gaaf. Zo hield deze in om vijf maal een naam te noteren en tenslotte die namen vier maal over te schrij ven. Dat heeft ons méér hoofdbre kens gekost dan de bouwaannemer, want we moesten goed lezen en zochten dus naar een cryptische betekenis in deze tegenstrijdigheid. En dan was er de onduidelijkheid van het linksaf bij de brievenbus, waar U zelf al op geattendeerd hebt. Te Uwer verontschuldiging merk ik op, dat ik uit ervaring weet hoé moeilijk het juist formuleren bij een puzzletocht is. Mijn vrouw en ik hebben enige malen een dergelijke tocht voor de kinderen uitgezet en het eerste jaar raakten die door onzorgvuldigheid van de opdracht volkomen in het slop. U doet m.i. het beste om, wanneer U verhoopt nog eens zo'n tocht uitzet, die door een volkomen fris iemand te laten uitlopen alvorens U de opdracht publiceert. Leeuwarden Mr. C.H. Beekhuis Contra factum non valet ratio! Tot onze grote verbazing hebt U gelijk.! Er staat niet „Bouwon dernemer" op het bord, maar BouwaannemerWij hebben de aanduiding bij het uitzetten van de Speurtocht verkeerd ge noteerd. En laat nu niemand van de deelnemers aan de Speurtocht behalve U dan, ons attenderen op de fout. Uw voorstel een nieuwe tocht door „een fris iemand" te laten uitlopen vóór het publiceren van de opdracht accepteren wij graag. Hoewel ook dan nog fouten onvermijde lijk lijken. Zelfs bij verenigingen, die zich regelmatig met puzzle- ritten bezighouden, moet het zelden of nooit voorkomen, dat de opdracht onaanvechtbaar is. Niettemin: onze verontschuldi gingen voor de hoofdbrekens, die wij U en stellig ook vele anderen hebben bezorgd! Red. 't KI. Kr. Dit is Hemke, de vrouwelijke voennan uit het Bildt. De foto is gemaakt in 1907, toen Hemke al dertig jaar „voervrouw" was. „Kun je zwijgen? vroeg de perso neelschef. „Meneer" antwoordde de sollicitant, „ik heb tien jaar ge werkt in een worstfabriek Melkboer krijgt heibel met z'n zoon. „Heb je er water bij gegooid? vraagt de vader. „Ja zeker" zegt de zoon. „Jongen, dat had je niet moe ten doen" antwoordt de vader. „En vader zei gister nog, dat ik het wel moest doen". „Welnee" zei de va der, „ik zei: eerst water in de bus en dan de melk er op". „Nou" vond de zoon, „wat maakt dat voor ver schil? „Kunnen de mensen nooit zeggen, dat we water bij de melk hebben gegooid" zei de vader. JOODSE HUMOR De synagoge uit. Een groepje Joden staat nog even op de Put te praten. Bram komt aanlo pen en brengt het droevige nieuws, dat Sam plotseling is overleden. Eén van de mannen uit 't groepje: „bestaat niet, vorige week heb ik Sam ontmoet en afgesproken dat we donderdag gaan kaarten. Maar Bram houdt vol dat vriend Sam dood is. Juist wordt het oude Leeu warder Nieuwsblad bezorgd en dat geeft opheldering. Daar staat werke lijk het doodsbericht in: „Plotseling overleden Sam, zo en zo. Enig bericht, Geen kaarten. Opmerking van één van de mannen: „Wat sympathiek van zijn vrouw Betje, dat zij nog aan het kaarten heeft gedacht".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 4