J. C. VAN DAM: VIJF JAAR ACHTER DUITS PRIKKELDRAAD Uit de stads* en dorps» kroniek van Dr. Wumk 7 'T KLEINE KRANTSJE AAN HET WERK Do jongeren onder ons, onder de vijftig, werden in het kamp Schoorl te werk gesteld aan de wegen rond het kamp. Wij, die al ouder waren liepen wat vrij rond en zochten zo af en toe ons vermaak in het vrij willig onderhouden van de moes tuintjes binnen de met prikkeldraad afgesloten ruimte. Ook sport werd nogal eens beoefend, vooral cricket en voetbal. Het benodigde sport- materiaal hadden kngelse sportlief hebbers meegenomen. Met koffers vol, van alles voorzien, waren som mige geinterneerden in Schoorl aan gekomen, ik daarentegen arriveerde er dank zij de „vriendelijkheid" van de Leeuwarder politic met niets, ge lukkig kreeg ik van mijn broer in Amsterdam spullen die ik beslist no dig had en ook mede-geinterneerden hielpen mij van alle kanten. De hulp vaardigheid van het In gel se volk staat bij mij hoog aangeschreven! GAUW BEKEKEN De stemming in 't kamp was goed, iedereen dacht dal de oorlog niet zo lang zou duren en met een paar maanden wel bekeken zou zijn. I ngeland zou spoedig z'n oorlogs machine in werking stellen en dan zou Duitsland wel gauw een toontje lager zingen. We bleven ongeveer twee maanden, in dit kamp Schoorl. In die tijd werden de geinterneerden één voor één, in 't kantoor, door Duitse of ficieren ondervraagd over hun Brit se nationaliteit. Zij die uit Holland se ouders waren geboren werden in vrijheid gesteld. Ook ik moest mij Gefotografeerd als een reisgezelschap met twee geüniformeerde gidsen aan de kant: de Engelse geinterneerden in het kamp Schoorl. Achterste rij tweede van links met donkere jasje de schrijver van deze herinneringen, onze stadgenoot J.C. van Dam. Rechts naast hem staat James Brotherhood, bekend van de Engelse lessen voor de radio. Ook de eens zo vermaarde Ajax-voetbaltrainer Jack Reynolds moet op deze foto staan. Enkele op deze foto voorkomende joodse geinterneerden, die vruchteloos hemel en aarde bewogen om weer vrij te komen, hebben aan deze internering hun leven te danken gehad: ook zij zagen na vijf jaar achter Duits prikkeldraad de vrijheid terug. dc heren die mij kwamen verhoren, nogal bezwaren op. Hoewel ik dc Duitse officieren liet weten, dat het een wilde jeugdsprong was geweest en dat ik, wanneer ik in een Duitse kolonie was geweest - Duitsland had in die jaren nog kolonies - ik mis schien in Duitse dienst was getreden. Maar hoe ik ook probeerde de zaak goed te praten, op alles kreeg ik te horen dat dit „kwatsj" was. Telkens hoorde ik maar dat woord „kwatsj". TO HELL WITH YOUR KWATSJ! Dil bracht mij een weinig van mijn stuk en tenslotte schreeuwde ik te rug: „to hell with your kwatsj, kwatsj!". Dit advies, loop naar dc hel, deed dc deur dicht of beter gezegd, deed dc deur open, want niet zachtzinnig werd ik naar buiten Heraus. De kerels gaven ons te kennen, dat we moesten opstaan en ons reisvaardig moesten maken. Wij konden nu onze burgerkleding wel inpakken en werden van militaire kleren voorzien: wc kregen de gek ste uniformen, in allerlei kleuren, soms veel te groot, soms veel te klein, allemaal buit gemaakte spul len uit het bezette f rankrijk. Belgié en ons eigen land. We zagen er zo hoogst komisch uit en ondanks onze teleurstelling het kamp Schoorl te moeten verlaten, lachten we ons half dood toen wij elkander bewonderden. We leken wel op de „Sanculotte's" uit de franse revolutie. Er stond al een aantal auto-bussen klaar, die ons van Schoorl naar Alkmaar brachten, waar een lange afstand-trein wachtte. Dc stemming Aan het front in Frankrijk in de eerste wereldoorlog. „Een w ilde jeugdsprong zei ik, maar die Duitsers geloofden het niet. Kwatsj! zeiden ze. Kwatsj -kwatsj - kwatsj! 1767 27 Juni Bij Stotsman, castelein in het Hof van f riesland te Leeuwar den wordt gegeven een instru mentaal en vocaal concert waar mad. Barbarini, de nieuwe Ita liaanse aria's laat hooren. Prijs van 16 concerten f 6 -, entree f 0.50. 1767 29 Juni Kastelein J. Havinga te Wierum laat een papegaai verschieten om een zilveren prijs. 1767 25 Juli Verschenen de beeltenis van f Sjoerts als zwarte konst plaat, alsmede de Baan in optocht. 1767 10 Aug. Hardzijlpartij in Grouw om twee vleugels en baltjcs. 1767 24 Aug. Ringrijden op Dronrijp om een zilveren tabaksdoos voor de knecht en een gouden ring voor de meid. die de ring driemaal eerst heeft gestoken 1767 4 Okt. Huwelijk van stadhouder Willem V met Frederica Sophia Wilhel- mina van Pruisen, Carolina Cou- lon te Leeuwarden geeft daarop een gedicht uit. eveneens op de geboorte van een prinses op 18 Nov. 1770. 1767 7 Okt. Een edelmoedig gezelschap uit zugt voor dc behoudenisse hun ner mecdemenschen, belooft een gouden medaille of zes gouden ducaten aan hen in de zeven provinciën, die een mensch of kind hetwelk voor dood uil het water is gehaald, door een goede behandeling weder herstellen. De wijze van behandelingc wordt breeder voorgedragen in de Phi- losooph, no 86, een spectato riaal werk. 1767 8 Okt. C. van Tiel. kastelein in het Poortien te Leeuwarden, heeft laten aanleggen een kolfbaan en verzoekt den liefhebberen haar gunst om in een wijngelag te kolven. 1767 11 Nov. De Leeuwarder Courant bevat het gebed dat de rabbi in de syna goge te Leeuwarden, deed bij, het huwelijk van Prins Willem V vertaald door Joseph Israels, dc reede daarna was uit Genesis I 2 2:3. 1767 18 Nov. Gedeputeerde Staten van Fries- land laten vêrkoopcn twee def tige huizingen op de Breedzijde van de Nicuwestad, omtrent dc Duco Martenapijp. No 1 be woond door ammunitiemeester Huber, no 2 door rustmeestcr S. Pen 1 errnan Dc ontvangst door de Duitse-waeht in het kamp Schoorl was voor ons f.ngels-geintcrneerdcn niet onvrien delijk. Ook de reeds aanwezige ge vangenen, uit alle delen van Neder land naar hier getransporteerd - en dat waren er enige honderden - wa ren over dc behandeling lot zover tevreden. Het was een gewezen Hollands mili tair kamp, achter hoge duinen ver scholen. Het gezicht op die duinen met als hoogste duintop „de Blin- kert" was heel mooi. Graag had ik dat „heerlijk Hollands duin" willen beklimmen, om weer eens de zee te zien die mij zo lief is. maar de prik keldraad-versperring en dc Duitse wacht beletten dat. We werden in barakken onderge bracht, die er zindelijk uitzagen. Dadelijk na aankomst kregen wc een warme maaltijd die overbest smaak te. De kok was de bakker uit Schoorl en in die begin-dagen van de oorlog was het eten nog „plentiful". De Hollandse „kuchjes", het kommies brood, dat onze boterham vormde was ook best in te nemen in het kantoor aan een verhoor on derwerpen. Nu stond er in mijn proces-verbaal mijn vrijwillige dienstneming in het Australische leger, een onderdeel van het Britse leger, in de eerste grote wereldoorlog 1914-1918. Dit kiezen van dc Engelse zijde, bijna een kwarteeuw eerder, leverde bij geduwd. Later hoorde ik dat mijn uitdrukking een belediging van de „Duitse Weermacht" was geweest en deze uitlating heeft mij vijf kost bare jaren van mijn leven gekost. Het was op de tweede september (1940). dat wij heel vroeg, een uur of vijf, ruw door Duitse soldaten werden gewekt, met een. Aufstehen- in de trein was uitstekend, tal van Engelse liederen werden luidkeels gezongen, ledereen dacht dat we naar Groningen getransporteerd zou den worden, omdat, zo werd be weerd geinterneerden niet uit het land mochten worden gestuurd, waarin ze geinterneerd waren. Maar bij Zutfen ging de trein verder het oosten in op Enschede aan. Dit bezegelde ons lot. Hoe meer wc de Duitse grens naderden, hoe stiller het in de trein werd. Pr werd nu niet meer gezongen en diep in ge- djehten vroegen we ons af wat er nu. met ons Engelsen, in Duitsland zou gaan gebeuren. WORDT VERVOLGD

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 7