Grootvader.vader en zoon jarig op dezelfde dag 5 'T KLEINE KRANTSJE STERKE STUKÜES IN DE KAPPERSFAMILIE FEDDEMA VERDWIJNENDE KAPPERSZAKEN Er zijn mensen, die vinden, dat ze vijftig of honderd jaar te vroeg geboren zijn, maar met Wyb Fed- dema, dameskapper aan het Cambuursterpad is het zo, dat die drie dagen te laat geboren is. Zijn komst was indertijd op de vijftiende februari verwacht, maar het werd de achttiende, duidelijk drie dagen te laat. Waarom te laat? Niet om de duizend gulden, die zijn moeder gekregen had, wanneer het tóch de vijftiende geworden was, maar om het hoogst ongewone feit, dat óók zijn vader op de f vijftiende februari het levenslicht zag, dat óók zijn grootvader op de vijftiende februari geboren was, i dat óók z'n overgrootvader op de vijftiende februari op dit ondermaanse verscheen! Wiebrand Feddema: net als z'n vader geboren op de 15e februari Simon Feddema: net als z'n vader en net als z'n grootvader geboren op de 15e februari. Duizend gulden had kapper Wie- brand Feddema er voor over gehad, wanneer zijn kleinzoon op de vijf tiende februari geboren was - nét als hij zelf, nét als zijn vader, nét als zijn zoon. Duizend gulden, in het bijzijn van de nieuwe wereldburger uit te betalen op de vijftiende! Toen het, tot grote teleurstelling van de hele famiüe Feddema, de achttiende werd, vond de jonge moeder, mevrouw Grietje Feddema- Koster een presentje van vijfhonderd gulden ook nog wel op z'n plaats, maar daar trapte de oude heer Fed dema niet in. „Te laat" bromde hij zichtbaar uit het veld geslagen, „drie dagen te laat De gekste toevalligheden komen vaak niet in de krant, maar dit heeft er, in een simpel bericht van drie regels, toch eens ingestaan: WEL BIJZONDER A.s. Dinsdag wordt de heer S. Fed dema, Saskiastraat, alhier 65 jaar. Op dienzelfden dag verjaart zijn zoon en ook diens zoon. Drie ge slachten alzoo op één dag jarig. De vijf en zestigjarige van toen was de heer Simon Feddema, werkzaam bij Van Gend en Loos. Vreemd zal hij opgekeken hebben, toen hij in 1892, uitgerekend op zijn verjaar dag, vader werd van een zoon! Dat was toch wel sterk: vader en zoon, beiden jarig op dezelfde dag! Alleen wat de geboortedatum be treft drukte de zoon, Wiebrand Feddema, de sporen van zijn papa: hij voelde blijkbaar niets voor een functie bij de heren Van Gend en Loos, maar liet zijn oog vallen op het kappersvak, waarbij hij in de omgeving van Marrum-Westernij- kerk z'n klanten zocht. Dat bracht elke dag twee fikse fietstochten met zich mee, want de heer Fedde ma bleef voorlopig in Huizum wo nen, maar wie tegen zo'n kleinig heid opzag kon niet leven in de goeie ouwe tijd. SENSATIE Toen kwam - in 1913 - de sensatie, waarover men in de familie Fedde ma gewoon niet raakte uitgepraat én terecht, want wat gebeurde er op de vijftiende februari, de verjaardag van opa Simon en van vader Wie brand? Toen werd zoon Simon geboren, de derde generatie, die het levenslicht zag op dezelfde dag! Jaar na jaar was er nu in de familie Feddema op de vijftiende februari een drievoudig feest tot de oude heer Simon Feddema in 1928 over leed. Zes jaar eerder had Wiebrand Feddema zich als kapper gevestigd in een pand op de hoek van de Sont- straat en het Cambuursterpad en oudere Leeuwarders zullen zich de komst van de kapper op dit punt nog wel herinneren. Een niet geringe steun kreeg de heer Feddema later van zijn zoons Simon en Anne en toen het voor de oude heer Wiebrand tijd werd de scheerkwast voorgoed op te bergen, zetten deze beide zoons de kappers- traditie voort: Simon bleef hier in de zaak vlak bij de Bleeklaan en Anne begon zelf een bedrijf verder op aan ditzelfde Cambuursterpad. Intussen had zich in de familie bijna een nieuwe geweldige sensatie voor gedaan, toen er in het gezin van de heer Simon Feddema tegen midden februari gezinsuitbreiding werd ver wacht. Zou het weer een zoon worden? Zou het weer de vijftiende worden? Zou het voor de vierde achtereenvolgende maal een geboor te zijn op dezelfde dag? Welnu, we hebben het al gezien - de oude heer Wiebrand had er duizend gulden voor over gehad, maar de jonge Wyb kwam drie dagen te laat, achttien februari was het, toen opa Feddema het lapje van duizend maar weer naar de spaarbank bracht. Ook dat is nu alweer lang geleden; inmiddels is de heer Wiebrand Fed dema overleden en is kleinzoon Wyb, het voorbeeld van vader en grootvader volgend, als kapper tot een volwassen vakman opgegroeid. Zelfs heeft hij de taak van de door een ongeval goeddeels uitgeschakel de vader Simon al overgenomen en bestiert hij als de derde generatie Feddema de onlangs prachtig ge moderniseerde damessalon aan het Cambuursterpad - de herensalon is er een jaar of tien geleden al uit gegaan. HOOGST INTERESSANT Hoogst interessant is het nu deze beide Feddema's, vader en zoon, aan het woord te laten over hun vak, over hun zaak, over hun erva ringen en herinneringen - de zoon, ontstuimig en bruisend van energie met moderne ideeën en een op de Kappersacademie in Rotterdam op gedaan voortreffelijk vakmanschap; de vader, rustiger, terugziend op een ervaring van tientallen jaren, terend op de zoete herinnering van „hoe mooi het vroeger was". De zoon praat enthousiast over de modernste modekapsels, de vader kan nóg het lachen niet laten, wan neer hij denkt aan de tijd van toen: „Ha, havroeger in die herensa lon, dat was toch wel heel wat an ders dan nu, scheren voor vijftien cent, knippen voor drie dubbeltjes. We hadden hier een familie in de buurt met tien kinderen - die goeie man had het niet breed en hij knipte ze allemaal zelf; de stumpers brulden van de pijn. Toen zei m'n vader: stuur ze alle tien maar op woensdagmiddag, dan ben je voor een gulden klaar, moet je nagaan, een dubbeltsje per kop. Soms zaten er op zaterdagavond om tien uur nog wel een man of tien, twaalf in de salon; die moesten dan allemaal nog even geschoren worden. Nu zijn er helemaal geen scheerklanten meer; ja enkele ouwe kereltjes mis schien. Ik herinner me nog best, dat de eerste scheermesjes kwamen, ik scheer me voortaan zelf wel, zeiden de klanten dan. Geef me maar een Gilette-apparaat en wat scheermes jes. Och, och, wat had mijn vader dan de hel in! Het is wel gebeurd dat hij die mesjes eerst even over de regenwaterbak haalde, dan werden ze stomp. Dan kwam er gelukkig nog wel eens zo'n klant terug: „Jou mutte mie mar we?r skere, want met die meskes is 't oek gien bliksem weerd! Er gaat niks bo ven de kapper zelf, zei mij mijn vader dan Tja, dat waren dan de probleempjes van de oude tijd. De jonge Wyb Feddema zal er geen weet van heb ben: herenklanten zijn er niet meer; er komen louter dames in de zaak. En van geintjes met scheermesjes op de regenwaterbak heeft hij tij dens z'n opleiding op de Rotterdam se Kappersacademie ook nooit ge hoord Het voorbeeld van de dameskapsalon van Wyb Feddema aan het Cambuur sterpad, die het vorige jaar, geheel gemoderniseerd en aanzienlijk uitgebreid, heropende, vormt een schril contrast met het beeld van de alom in de stad verdwijnende kapperszaken. Door de sanering en door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben de laatste tijd tal van oudere kappers hun salons gesloten. Met de aantekening, dat ons lijstje misschien nog niet eens volledig is, geven we hier een overzicht van de Leeuwarder kapperszaken, die onlangs gesloten zijn. D. Achter J. Berends F. van Dijk A. Dijkstra F. Kindermans Y. Kramer P. Muntendam H. Rondema D. Schuur Mej. E. Stienstra J. de Vries D. Wijtzes M. van der Zee H. Zondervan Achter de Hoven Valeriusstraat Beyerstraat Bij de Put Harlingerstraat Sacrementstraat Spanjaardslaan Voorstreek Mozartstraat Leeuwerikstraat Monnikemuurstraat Troelstraweg Verlengde Schrans Eysingastraat Dames en Heren Alleen de Herensalon Damessalon gehandhaafd Dames Dames Heren Heren Dames en Heren Dames en Heren Heren Dames Heren Heren Heren Heren Eens moeten er in (het veel kleinere) Leeuwarden meer dan honderd kap perszaken zijn geweest, nu zullen er nog ruim zestig zijn. Wyb Feddema, de jongste kappersgeneratie: drie dagen te laat geboren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 5