IN MEMORIAM „FLIPPUS" JIELOF 'f kleine OZirantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen geworden maar hij is de wal opge gaan en woonde daar niet zo ver vandaan in de Hovenierstraat. De originele prentbriefkaart kwam in mijn bezit op mijn voorlaatste Vervolg op pagina 9 OUDE SCHUUR I In het Kleine Krantsje 142 vroeg u waar een afgebeelde schuur van een boerderij heeft gestaan. Nu, die stond aan de Groningerstraatweg, even voorbij het Groningerplein. En de eigenaar van die boerderij was de heer Klamstra. Zijn vrouw was onderwijzeres in de van Sytzemaschool en die staat op die foto die u heeft gepubliceerd in het Kleine Krantsje nr. 141, ze hadden ook een zoon bij de naam Jelle Klamstra. Naast die boerderij stond een groot herehuis van de familie Engwerda, die rentenierde. Dat was dat over die boerderij. Nu had ik een vraag, in de buurt van de Willem Loréstraat en de Straat van Welgelegen, die buurt werd door venters altijd de doodkistenbuurt genoemd. Kunt u mij vertellen waar om? Want je had zo ook de Lege Beurzenbuurt bij de Leeuwerikstra ten en zo. Australië Pier Drijfhout Over de oude schuur kunt u nog meer lezen op deze pagina. Wat de Doodkistenbuurt betreft: wij hebben altijd gemeend, dat deze straten zo werden genoemd, om dat de huizen de vorm van doodkisten hadden. Maar mis schien is er nog een andere verklaring? Van de prachtige naam de Lege Beurzenbuurt hadden wij nog nooit gehoord! Wie weet nog meer bijnamen van straten in Leeuwarden, be halve de Doodkistenbuurt en die Lege Beurzenbuurt? Even een telefoontje (20302) of een brief je naar 't Kleine Krantsje - wij komen graag op dit onderwerp terug! Red. 't KI.Kr. OUDE SCHUUR II Met de vraag „Leeuwarders, waar is dit?" plaatsten wij enkele maanden geleden deze foto van een oude boerenschuur, waarvan we slechts wisten, dat hij ergens in de stad had gestaan. Een onzer abonnee's, de heer A. Noordhoff te Leeuwarden, hielp ons toen uit de droom door te berichten, dat de schuur had gestaan achter de voormalige boer derij aan de Groningerstraatweg ter hoogte van het huidige Groninger plein. „Het gedeelte huis links is de US HEIT Het Krantsje van 19-6-1971, kwam weer in mijn bezit. Van A. tot Z. gelezen natuurlijk. O.a. over het standbeeld van Us Heit. Maar weet u dat daarmee nog eens een leuke aprilmop is uitgehaald? Het is al heel lang geleden, het jaartal weet ik niet. Vanaf 1912 ben ik al uit Leeuwarden vertrokken. Maar destijds stond er in de krant dat Us Heit per abuis verkeerd was geplaatst. Hij stond heel oneerbiedig met de rug naar het paleis. In de nacht voor 1 april zou het stand beeld gekeerd worden. Heel veel mensen zijn de volgende dag naar het Hofplein gegaan om te zien dat ze bij de neus waren genomen! Utrecht A. Spoelstra-v.d. Meulen BILJARTCLUB Wat jammer dat de foto in het Kleine Krantsje nr. 145, blz. 4 van de biljartclub in Zalen Schaaf, niet een paar maanden eerder is geplaatst. Mijn vader is 1 maart 1971 over leden en tot 3 dagen voor zijn dood had hij hierover nog veel kunnen vertellen. Hij staat er ook op. De blonde man met lichte stropdas, de queu nr. 2 aan de linkerkant van het biljart, naast de persoon die met z'n elleboog onder het hoofd zit langs de biljarttafelrand. Dit is vast al een foto van wel zestig jaar geleden, want Pa zou in april 81 jaar zijn geworden. Hij is nog jaren lid geweest van de Friesche Biljartclub en kwam vaak met mooie prijzen thuis. Weet u wie er o.a. ook veel kwam? Een fijne leraar van School 4, de heer Valkema, in de laatstejaren was hij directeur van de Mulo. Velen zullen Pa wel gekend hebben: Ibele van der Meulen. In zijn jongensjaren woonde hij in de kruidenierswinkel - alias kroeg: op de hoek van de Spanjaardslaan - Bleekerstraat. Zo'n plekje waar de borrel een paar centen kostte en menige agent of .gemeenteman wel even aan ging in die tijden. Verder is het misschien wel leuk te horen, dat we dank zij 't Kleine Krantsje weer oude vrienden in Sittard gevonden hebben n.a.v. een artikel over de Houtstraten. Mijn jongste dochter en het meiske van Mientje Weidijk corresponderen met elkaar en komen ook wel bijelkaar logeren. Trouwens door mijn werk kom ik met veel mensen in contact en zodra je iets „Fries" in het accent hoort haak je in en al gauw valt het woord 't Kleine Krantsje met de vele herinneringen. Veel succes gewenst verder. Enkhuizen B. Binnerts-Scherstra TURFSCHIP In het Kleine Krantsje nr. 142 had U twee afbeeldingen van de Nieuwe Weg van vroeger en nu. Over die afbeelding van vroeger kan ik U nog meer vertellen, alhoewel dit alleen voor familie interessant is. Het turfschip (want dat was het) aan de Zuiderplein walkant op de hoogte van de Posthoornstraat was mijn overgrootvader, Pier Drijfhout en de oude vrouw, die op het schip staat, is mijn overgrootmoeder, An na Drijfhout-Dollet Dolé. Mijn grootvader is geen turfschipper De vorige maand is een bekende figuur uit Leeuwarden overleden: de heer Philippus Jielof uit de Leeuwerikstraat. De heer Jielof, kortweg „Flippus" voor de oudere Leeuwarders, heeft een lood- gietersbedrijf gehad. Jarenlang had hij z'n werkplaats in de Wolve- steeg, die indertijd schertsenderwijs wel Industriesteeg werd genoemd door de activiteit van de bedrijfjes, die hier gevestigd waren. In deze Wolvesteeg hebben we, een tiental jaren geleden, ook deze foto van de heer Jielof gemaakt - z'n werkplaats was er toen ook nog. De overledene heeft een leeftijd bereikt, die velen hem niet hebben aangezien, hij werd zeven en tachtig jaar. zijgevel "van het pand Tjerk Hiddes- straat 6", aldus de heer Noordhoff ter verduidelijking. Wij dachten, dat de zaak hiermee wel was afgedaan, tot we dezer dagen tot onze verrassing de volgen de brief ontvingen van onze abon nee, de heer J.T. te Leeuwarden: „Op de vraag in het Kleine Krantsje, nr. 142, „Leeuwarders waar is dit", wil ik U alsnog gaarne vermelden dat, na oriëntatie ter plaatse, mij de mening is toegedaan, dat de afge beelde nu afgebroken schuur, heeft gestaan aan de Kanaalweg N.Z.,vlak bij de 2e Kanaalbrug en wel op een terrein waar de Franklinstraat ein digt bij die brug. De op de foto aangeduide zijtopgevel is m.i. die van het blok woningen, hetwelk is gebouwd op de Z.W. kant van het grote electriciteits-terrein. De schuur zal omstreeks 1920 zijn afgebroken en stond dus aan het ommetje Ka naalweg, Poppeweg, Kalverdijkje, dus terug naar het centrum. Mocht mijn oordeel juist zijn, dan is de foto genomen vanaf het trot toir voor het hoekhuis aan het eind van de Emmakade N.Z., waarin destijds het koffiehuis van de heer Vuist, die voorheen sigarenwinke lier was in de Kleine Kerkstraat, naast Sanders loterijkantoor". Tot zover de heer J.T. die ons met dit schrijven zo nieuwsgierig maakte dat we op staande voet nog eens naar het Groningerplein én naar de Franklinstraat zijn gesneld - die schuur kon tenslotte toch maar op één plaats hebben gestaan, of hier of daar. Welnu, de heer T. moet zich hebben laten afleiden door de gelijkenis van de zijgevel van het hoekhuis aan de Franklinstraat en die van de afge beelde foto - het bleek ons, dat de schuur wel degelijk bij het Gronin gerplein heeft gestaan. Alleen: het 1 zichtbare gedeelte van het huis op de foto is niet de zijgevel van het pand Tjerk Hiddesstraat 6, zoals de heer Noordhoff schreef, maar de achtergevel. De schuur stond, zoals wij veronderstelden, dan ook niet loodrecht op de Tjerk Hiddesstraat, maar liep er evenwijdig aan en stond met het front naar de Groningerstraatweg toe; dat wil zeg gen tussen de schuur en de straat weg stond nog de boerderij. Van de juistheid van deze stelling zou de heer T. zich nog kunnen overtuigen door even de steeg in te lopen tussen de huizen aan het Groningerplein - hij belandt dan scheef achter het pand Tjerk Hid desstraat 6 en zal dan de achterkant van dit huis zeer duidelijk op de foto herkennen: het merkwaardige pannen dak, de ruitvormige uitspa ring in de achtergevel, de ramen en zelfs de afvoerpijp voor het regen water. Ziezo, dat was dan dat: geen wereld schokkende zaak, maar dat hoeft ook niet - schokkend nieuws vinden we in andere kranten al genoeg, daar hoeft 't Kleine Krantsje niet meer mee aan te komen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4