HOOGSLAG VERZEKERT ALLES 4 HARLINGERSTRAATWEG 6 - LEEUWARDEN t 5é/eine 3*Crantóje leest iedereen Lezers klommen in de pen Op deze foto, 20 januari 1912 gemaakt, zien we de populaire pliesje Van der Heide in actie bij een hardrijderij voor jongens op de Nieuwestad: een markante figuur met bontmuts en forse witte baard. Let U ook even op de gespannen aandacht van het publiek op de wal: kijk, daar komen ze, wie wint? MOORD DEKKERSDUIN Uw interessante verhalen over de moord in het Dekkersduin bracht mij in herinnering, dat mijn vader daar een versje van zong: Bij het Dekkersduin werd het bedreven in een bos..." enzovoort. De juiste tekst ben ik vergeten en die zou ik graag weer willen weten om door te ver tellen aan mijn kinderen. Weet U hoe dat versje was? Leeuwarden Mevrouw Visser Helaas, we weten het niet. Maar misschien kan een van de lezers ons helpen? Geruchtmakende za ken als deze moord in het Dek kersduin in Den Haag kwamen in de oude tijd onvermijdelijk op schrift te staan; straatzangers ventten er dan mee. Oudere Leeuwarders zullen zich zeker Jantje Woudenberg herinneren. Hij was - zegt het verhaal - analfa beet, maar hij deed net of hij wel degelijk lezen kon door het vers van z'n zakdoek op te dreunen: „Heb je al gehoord van de vrese lijke moord..." Red. 't KI. Kr. KEES DE TIPPELAAR „In Breukelen wordt de herinnering aan Kees de Tippelaar in ere gehou den. Deze wandelaar-weldoener liet vóór de Eerste Wereldoorlog een legaat na, waaruit het poffertjes uit delen aan de schooljeugd van Breu kelen gefinanceèrd wordt. Dit eve nement vindt jaarlijks op 3 oktober plaats." Dit stukje stond in een verslag over Breukelen in onze krant. Het Nieuw Utrechts Dagblad. Ik meen dat dit voorval of liever dit onderwerp niet genoemd is in dé reeks verhalen, die U eens heeft geschreven in Het Kleine Krantsje over deze Kees de Tippelaar. Is misschien wel leuk voor een boel lezers eens te lezen dat de naam Kees de Tippelaar nog altijd niet is vergeten. Wanneer wij naar onze boot in Breukelen gaan en we rijden voorbij Slangevecht, dat nu een pension is voor vakantiegasten, zien we hem in gedachten weer in de Vecht springen. Nou, dat hoeft hij nu niet meer te doen. Zaterdags is het markt in Utrecht en wat er dan niet allemaal in het water wordt gegooid. Het is bar. Trouwens als je er met een boot doorgaat is het om de haverklap stoppen ge blazen, omdat er plastic aan de motor hangt. Wat de omgeving be treft, Keesie wist wel waar hij heen ging. Verder maar weer veel succes ge wenst met Het Kleine Krantsje. Utrecht A. Spoelstra-v.d. Meulen BARGESTEEG I Mijnheer, in nummer 150 staat vermeld dat de Bargesteeg is de Oude Doelesteeg, maar ik heb van jongs af aan nooit beter geweten of dit was de Oude Lombardsteeg. Leeuwarden J. van der Hoef BARGESTEEG II Gaarne zal ik enkele opmerkingen maken aangaande no. 150 van 't Kleine Krantsje. Pag. 1: met de Bargesteeg werd vroeger bedoeld de Oude Lombard- steeg, niet de Oude Doelesteeg. Pag. 3: Advertenties uit vroeger jaren (1895). In 1895 bestond er nog geen Willem Sprengerstraat, ook geen Camperstraat en Gerard Dou- straat. De Ooster Grachtswal heette toen nog Grachtswal en dokter Bleeker lag waarschijnlijk nog in zijn luiers. Maar voor de rest, niks dan lof voor deze krant die dubbel interes sant is voor Leeuwarders die zoals ik, hun allerprilste jeugd reeds ach ter de rug hebben. Leeuwarden J. U hebt gelijk: niet de Oude Doelesteeg, maar de Oude Lom bardsteeg werd vroeger de Bar gesteeg genoemd. Die steeg be doelden wij dan ook, maar we vergisten ons in de naam. En wat de oude advertenties betreft, nee, die konden niet uit 1895 zijn - dat jaartal is abusievelijk blijven staan en had vervangen moeten worden door - menen wij - 1942. Onze verontschuldi gingen! Overigens hartelijk dank voor Uw waarderende woorden. Red. 't Kl.Kr. PLIESJE VAN DER HEIDE In het politierapport van juni 1906 in een vorig Kleine Krantsje komt de naam van de politiedienaar Van der Heide voor. Graag zou ik willen weten of dat de grootvader van mijn overleden man is geweest. Die werd geboren in 1847 en hij overleed in 1927. P.H. van der Heide- Groningen Boringa In het betreffende politierapport staat geen andere aanduiding dan politiedienaar tweede klas". Dit moet wel de grootvader van uw man zijn geweest, want wij hebben nooit van twee pliesjes Van der Heide in die tijd ge hoord. Onze trouwe abonnee, de heer H. Voordewind, oud commissaris van politie te Am sterdam, heeft indertijd in onze krant nog eens kostelijke herin neringen opgehaald aan de heer Van der Heide, een politieman, die in het oude Leeuwarden in hoog aanzien stond. Red. 't Kl.Kr. T.A.V.E.N.U. In het Kl.Kr. van 4-9-'71 drukte U een foto af van de gemengde zang vereniging T.A.V.E.N.U., een des tijds zeer bekend koor, dat o.a. onvergetelijke kerstconcerten heeft gegeven in de Grote Kerk, vaak met medewerking van de bekende orga nist en muziekkenner Alt uit Bols- ward. De heer A. Visser, staande op de 2e rij van boven, geheel links, is mijn vader, die echter, in tegen stelling tot wat U in het onderschrift bij de foto vermeldt, nog spring levend is. Hij is nu 86 jaar, woont in Oosterbeek, ziet niet op tegen een stevige wandeling van een paar uren en maakt nog reizen naar het buitenland. Zijn hobby is tekenen en schilderen. Ik zou U meerdere fraaie stukken van zijn hand afkom stig kunnen laten zien. Ik kon niet nalaten, om dit, na het bekijken van de foto, even te mel den. Mogelijk interesseert het ook andere lezers die hem gekend heb ben. Leeuwarden K. Visser-Ing. REÜNIE VAN SYTZEMASCHOOL Enkele maanden geleden brachten wij in 't Kleine Krantsje een foto van leerlingen van de Van Sytzema- school, gemaakt tijdens een reisje naar Gaasterland in 1933. De plaat werd ons toegezonden door me vrouw A. Krist te Haren en zij schreef er bij: „Het zou toch wel erg leuk zijn deze kinderen, die nu tussen de veertig en de vijftig moe ten zijn, nog eens te ontmoeten. Ik ben best bereid daar wat aan te doen of het te organiseren". Welnu, die oproep heeft weerklank gevonden - andere, eveneens op de foto voorkomende abonnee's van 't Kleine Krantsje stelden zich met mevrouw Krist in verbinding en na veel geschrijf en getelefoneer over en weer kon er op de derde van deze maand in het Oranje Hotel in Leeuwarden een kleine reünie wor den georganiseerd. En daar zagen de tot dames en heren uitgegroeide apen van toen elkaar na bijna veertig jaar terug en wat een wonder, dat er dan veel, heel veel te vertellen valt. Eerst een hernieuwde kennismaking beneden in het restaurant, daarna een bij zonder gezellig samenzijn in de barzaal boven. Kortom, een geweldig geslaagde avond na een prijzenswaardig initia tief. Wie weet komen er meer geest- driftigen, die naar aanleiding van schoolfoto's in 't Kleine Krantsje reünies gaan organiseren, zoals me vrouw Krist dat nu heeft gedaan en zoals de Huizumer Schoolstraat- school dat, nog veel grootser, al eerder deed. Aan het hoogst merkwaardige leven van Kees de Tippelaar, practical joker eerste klas, hebben wij indertijd in 't Kleine Krantsje een hele reeks artikelen gewijd. Op deze foto zien we Kees, gefotografeerd bij een van z'n vele wonderlijke daden gefotografeerd: het is 13 december. Kees heeft een bijt in het decimeters djkke ijs gehakt en gaat nu fijn in bad!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4