Voor de rechter 13 POPULAIRE FIGUREN UIT OUD LEEUWARDEN t ZlC.leine t^.rai\teje leeet iedereen POMMERANTEN Op 4 November ondernam de vee houder IJ. A. Oostenburg te Jelsum de reis naar Leeuwarden. In den zak een portefeuille met omstreeks f 3000, welk bedrag moest strekken als huur van de door hem bewoonde boerderij. Voor 't tot betalen kwam, ging de veehouder een café binnen. Omstreeks vijf uur vertoefde hij in 'n café in de Doelesteeg, waar hij kennis maakte met den 45-jarigen Comelis v. D. In diens café aan het Zaailand werd de kennismaking verder voortgezet. De veehouder toonde zich een royale klant, trac- teerde de aanwezigen en dronk ook zelf stevig mee. De gevolgen bleven voor den man niet uit, na een drie- urig verblijf in het café verkeerde hij sterk onder den invloed. Zijn portefeuille was reeds uit den zak naar de tafel verhuisd en kwam ten laatste terecht op den vloer. De caféhouder schoof ze ongemerkt een eindje verder en zonder dat de benevelde veehouder er iets van merkte, had de eerste er zich mees ter van gemaakt. Er mee naar boven, waar de inhoud geïnspecteerd werd. Drie bankbiljetten ieder van duizend gulden. Een er van verklaarde de caféhouder voor goeden buit. De deels geledigde portefeuille stelde hij weer ter hand aan den veehou der, die ze met een vriendelijk „dank je wel" aannam. De veehouder keerde in den laten avond naar Jelsum terug, niet we tende, dat hij dien dag ruim duizend gulden armer was geworden. Dat bleek hem eerst den volgenden mor gen. Op onderzoek uit naar het vermiste biljet. Vruchteloos. Geen spoor er van te ontdekken. V. D. zou 't er nu eens van nemen. Maakte een plezierreisje naar Am sterdam, waar hij spoedig eenige vrienden om zich heen had ver zameld. 't Gezelschap maakte goede sier en toen een week verstreken was, kwam v. D. tot de ontdekking, dat van zijn duizend gulden geen cent meer over was. Een gekochte drankinstallatie was *t eenige voor werp, dat hem aan 't bezit van 't verbraste geld herinnerde. Ofschoon van den diefstal geen aangifte geschiedde, had de politie toch eenige klanken daarover opge vangen, en toen v. D. arm en berooid weer in Leeuwarden arriveerde werd hij gearresteerd. Heden stond de man terecht en bekende. Een ernstige, brutale berooving is de meening van den officier, door een man wiens verleden niet vlekkeloos is en wiens café in slechten reuk staat. Clementie voor de daad is moeilijk aan te voeren. Bekl. dreef een goed rendeerende zaak, zoodat motieven van armoede of nood niet bestaan. De volle strafmaat, meent spreker, moet op dezen bekl. wor den toegepast. Eisch: 1 jaar en 6 maanden gevang- straf. De verd. mr. Vis, pleit clementie. Bekl. is geen beroepsmisdadiger. Hij is voor de verleiding op het gezicht van zooveel geld bezweken en heeft zonder bepaalde redenen de gun stige gelegenheid benut om zich ten koste van een ander te verrijken. Pleiter meent, dat partijen het best gebaat zijn bij een voorwaardelijke veroordeeling. Hij twijfelt niet of bekl. zal dan middelen beramen om den benadeelde schadeloos te stel len. Reeds heeft hij daartoe pogin gen aangewend, die echter op den onwil van zijn vrouw zijn afgestuit. (1923) gegeven heeft. Afgezien van al die kleuren op z'n muts en jas, liep hij er ook met z'n gele klompjes met z'n gouden horlogeketting op de overjas ert met z'n Chamberlain- paraplui helemaal uit. Kortom, de Papegaai was een stadstype, over wie door de echte Leewadders nog vaak gesproken wordt. Hij komt - vanzelfsprekend - ook voor in het boekje Pommeranten, dat voor abonnee's op 't Kleine Krantsje tot en met vrijdag 31 december nog voor de geredu ceerde prijs van f 2.50 te ver krijgen is. Dat wil zeggen afge haald van ons kantoor Vredeman de Vriesstraat 1, naast Emmakade 39. Per giro besteld kost het boekje f 3.00. Van 1 januari af zijn deze prijzen resp. f 4.90 en f 5.40. Nieuwe abonnee's, die nu voor 1972 f 10.50 overmaken krijgen dit unieke fotoboekje Pommeranten (24 pagina's, for maat 17 x 24 cm.) gratis thuis gestuurd. Een kleurrijke figuur - dat is in de meest letterlijke zin van het woord deze meneer Bouwe Westra ge weest, een van de laatste uitge sproken stadstypen, die we in Leeuwarden hebben gehad. Bouwe Westra placht met zoveel kleurige stroken stof op z'n kleding door de stad te lopen, dat de volksmond hem de bijnaam van de Papegaai

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 13