HET ZWEMBAD „DE GROOTE WIELEN" Grepen uit de geschiedenis 9 'f Si/eine rantóje leeM iedereen Zo gaat het nu eenmaal dikwijls in de wereld, waar veelal onvoldoende gevoel door de belangen van ande ren aanwezig is. In 1931 kwam een voorstel ter sprake om de vereniging zelf een autobusdienst naar de Wie len te laten exploiteren. Dit voorstel vond onvoldoende bijval. In 1932 en 1933 werden wederom bespre kingen gevoerd met autobusonder nemers in Leeuwarden, maar het zou nog - voor zover wij hebben kunnen nagaan - tot het seizoen 1935 duren, alvorens een autobus dienst van Leeuwarden naar de Grote Wielen v.v. werd geëffectu eerd. De prijs van het retourbiljet inclusief bad werd toen op 45 cent gesteld. Het probleem van een goede en snelle verbinding tussen de stad en de Grote Wielen had het bestuur van het zwembad dus zo ongeveer 25 jaren bezig gehouden, alvorens het rijp was om tot een oplossing te kunnen worden gebracht. HET DAMESBAD Ook de kwestie van het zwemmen voor dames in een apart damesbad heeft een langjarige geschiedenis gehad. Het begon omstreeks 1908 om het zwembad enkele uren voor de dames open te stellen en dus voor de heren gesloten te houden. De belangstelling van dameszijde was echter onvoldoende groot en in 1910 werd deze maatregel weer opgeheven, hetgeen enkele dames er toe bracht om propaganda te gaan maken onder hun sexgenoten voor de heropening van de Wielen voor dames. Dit had enig succes en de heropening werd in 1911 een feit. In 1912 werd een badvrouw in dienst genomen voor toezicht tijdens de damesuren en voor de bereddering van het damesbadgoed. NIET KIJKEN In 1914 werd een vroeger gemaakt verbod voor dames om bij het baden van heren aanwezig te zijn opgeheven; het verbod voor heren om bij het dameszwemmen te kijken bleef gehandhaafd. Blijkbaar had het bestuur meer vertrouwen in de zwemsters dan in de „heren der schepping". De kwestie van gemengd zwemmen was ook wel overwogen, maar - zo lezen wij in de notulen van die dagen - het ontbrak het bestuur aan moed om een dergelijk gewaagd plan door te voeren. In de jaren 1914-1918 kwamen de plannen naar voren om een apart damesbad te bouwen rechts van de bestaande inrichting. Daarop anti ciperende, evenals op de stichting van een volksbad, welke gedachte het bestuur - zoals wij hiervoor reeds zagen - nogs steeds niet had opgegeven, werd een stuk water gekocht voor f 650.-. Het benodigde land had men nog niet in eigendom kunnen verwerven. Aan de archi tect van de vereniging werd opge dragen het door het bestuur aange geven plan in tekening te brengen en een kostenraming op te stellen. Die kósten vielen erg tegen; zij bedroegen f 11.000.-. Niettemin wilde het bestuur van de Wielen een poging wagen om ouders, leden, aandeelhouders en abonnees, als mede burgemeester en wethouders van Leeuwarden en enkele stede lijke instellingen voor het plan - zij het in veel eenvoudiger opzet - te interesseren, waartoe alle partijen voor een vergadering over deze zaak werden uitgenodigd. Toen op deze vergadering - het was inmiddels 1918 geworden - de belangstelling zeer gering bleek, liet het bestuur de plannen voorlopig rusten. Pas in 1924 werden zij weer uit de ijskast gehaald. Een commissie uit bestuur en com missarissen werd benoemd en de dames Buisman en Uffelie richtten een damescomité van aktie op, dat al spoedig 150 aandelen van f 10.- onder de liefhebbers van de zwem- sport en ten behoeve van een af zonderlijk damesbad wist te plaat sen. Een nieuw plan werd door de architect ontworpen, waarvan de kosten f 6500.- zouden bedragen. Met B. en W. van Leeuwarden waren besprekingen gevoerd over een lening van f 5.000.- tegen 5 pet. rente en met behoorlijke jaarlijkse aflossing, waarmede de financiering rond zou zijn. De f 5.000.- werden toegezegd, doch - hoewel bij de besprekingen duidelijk was gesteld, dat de vereniging zwembad Grote Wielen haar zelfstandigheid zou be houden - toen de exacte voorwaar den van de Gemeente aan het be stuur werden toegezonden, bleken deze zodanig te zijn, dat men daar op niet wilde ingaan, omdat zij DOOR DRS. C. N. DE BOER praktisch zouden neerkomen op een „onder curatele stelling van de vereniging". Aan B. en W. werd medegedeeld, dat de leningsvoorwaarden onaccep tabel waren, dat van de lening dus geen gebruik zou worden gemaakt, doch dat zulks uiteraard geen in vloed zou hebben op de regeling, waarbij kinderen van openbare scholen op goedkope wijze van het zwembad gebruik mochten maken. Een bekend ingezetene van Leeu warden bleek bereid een lening te verstrekken van f 2.500.- waarop het volgende jaar - dank zij een goed seizoen en uiterste zuinigheid op de uitgaven - reeds f 1.500.- kon worden afgelost. De opening van het afzonderlijke damesbad vond op eenvoudige wijze plaats op 21 juni 1925, dus onge veer 15 jaren, nadat de gedachte daaraan was opgekomen. Goede dingen schijnen nu eenmaal lang zaam te moeten gaan. Oorlogen plegen grote veranderin gen met zich mede te brengen op allerlei gebied en zij dringen door tot in alle geledingen van het maat schappelijk leven. Na de eerste wereldoorlog begon de sport steeds meer aandacht te krijgen en ook de lichamelijke opvoeding op de scho len kreeg een belangrijker plaats. In 1920 kwamen in de Gemeente lijke Commissie voor Lichamelijke Opvoeding, waarin de penningmees ter van de Grote Wielen, de heer Cohen, tevens zitting had, reeds plannen naar voren om aan school kinderen gelegenheid te geven het zwemmen te leren. In het bestuur van de Grote Wielen kwam deze aangelegenheid ook aan de orde en het besloot aan de plannen steun te geven door het beschikbaar stel len van het zwembad en zo moge lijk ze in die richting te krijgen, dat bij grotere deelname van school kinderen zou worden overgegaan tot het bouwen daarvoor van een apart bassin. Door de moeilijkheid van het vervoer der kinderen naar en van de Grote Wielen - niet ieder kind had in die dagen een fiets - en door te grote kosten van autobus- transport bleven de plannen voor gemeentescholen hangende. ZWEMONDERRICHT In 1924 kwam ook de Leeuwarder Schoolvereniging met een verzoek bij het bestuur van de Grote Wielen om voor haar kinderen van de drie hoogste klassen gelegenheid te krij gen tot zwemonderricht onder lei dingvan een gymnastiekonderwijzer of -onderwijzeres, tegen verlaagd tarief. In het seizoen 1924 reeds werd dit verzoek geëffectueerd. In 1925 werd in samenwerking met de Gemeente een proef genomen met het laten zwemmen van en het geven van zwemonderricht aan kin deren van gemeentescholen. Ook de Christelijke scholen gingen meedoen. In oktober 1927 besloot het be stuur tot de bouw van een apart bassin voor schoolkinderen. De bij drage der scholen werd bepaald op f 1.- per kind en per seizoen. Voor de Gemeentescholen werd dit be drag op 50 cent gesteld, indien de gemeente voor haar schoolkinderen een contract voor de duur van 10 jaren met de Grote Wielen zou aangaan. In 1936 werd het zwemmen in de Grote Wielen van kinderen der Ge meentescholen beëindigd. De Ge meente trok haar financiële bijdrage daarvoor in. Er was in Leeuwarden inmiddels een overdekte zwemin richting gekomen en de wethouder van Onderwijs wilde de kinderen daar laten zwemmen, indien althans minstens 90 pet. der ouders bereid was daarvoor te betalen. GEPROFITEERD Niet alleen een groot deel van de Leeuwarder schooljeugd heeft op speciale financiële basis jaren lang van de Grote Wielen geprofiteerd, ook verenigingen als „Kracht en Vriendschap", de „Leeuwarder Gym nastiek Vereniging", „Eerste Hulp bij Ongelukken", e.a. maakten in groeps-verband op voor de leden aantrekkelijke voorwaarden van het zwembad gebruik. Met de militaire autoriteiten - Leeu warden was destijds garnizoenplaats - is in de jaren vóór en gedurende de eerste wereldoorlog óbk vele malen geconfereerd om tot een regeling te komen, waarbij militairen op voor delige wijze van het zwembad Grote Wielen gebruik zouden kunnen ma ken. Voor de Wielen waren daaraan nogal wat consequenties verbonden en daarom ging ook hierbij de ge dachte uit naar een afzonderlijk bassin voor militairen. Het is daar niet van gekomen, maar wel werd uitsluitend voor die mili tairen, die door de oorlogstoestand gedupeerd waren, een gunstige rege ling getroffen. (Slot volgt)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 9