Cid Jöu Aet mjl 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER Friesland Bank Sileine 3frantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen MARKTFOTO In het krantsje no 182 zie ik de foto die ik U enige maanden geleden bracht. Het is de foto van twee mannen op een markt. Ze\f weet ik beslist niet, wie deze mannen zijn, maar waarschijn lijk toch nog familie omdat ik het plaatje vond in een heel oud familiealbum. De mogelijkheid bestaat dat het wel 100 jaar geleden is, dat deze foto werd gemaakt. Volgens mij is het op de oude Veemarkt, in de verte zijn de huizen van de Sophialaan en de huizen links zouden dus in de Lange Markt straat staan. De andere mogelijk heid is dat het toch het Ruiters- kwartier is en de gebouwen op de achtergrond zouden dan van "Amicitia" zijn. Als het familie is dan komen ze uit Bergum en be hoorden ze tot de familie Meu- lenbildt. Hierbij stuur ik nog een kaart van de latere veemarkt. Met de beste wensen voor het "Kleine Krantsje" en de redaktie hiervan voor 1973. Emmeloord M. Kuiper-Kroes Wij hebben nu zoveel reacties gekregen op uw oude vee marktfoto, dat wij niet meer hoeven te twijfelen: het plaatje is, zoals wij ook al eerder schreven (zie nummer 182) in Groningen gemaakt. Dat de foto al honderd jaar oud is, kan best waar zijn: de kleding van de boertjes wijst wel in die richting Om misverstand te voorkomen: de kaart van de "latere vee markt" hebben wij niet in uw brief aangetroffen. Red. 't Kl.Kr. DUO SUTSMA—SCHAAF Leuk dat de foto's van het duo Sijtsma-Schaaf geplaatst zijn! Ik had ze al jaren in mijn bezit. Met al die sterren van tegenwoordig vind ik het wel eens prettig om ook eens iets van dien aard uit het verleden te horen. Het be staan van het duo kan ik niet we ten, want toen ik werd geboren traden ze al op. Ik zal dan ook proberen om er iets van te vertel len wat ik wel eens van m'n ouders heb gehoord. Op de eerste foto links zijn ze ge kleed in costumes, waarmee men op kw«m. Ik persoonlijk vind het geweldig dat ze toen al speciale pakken droegen om als confe renciers op te treden. Men ziet het nu nog van de beroeps. Op de foto rechts zijn ze zoals men wel kan zien de twee vagebonden. Onder links heet Greate H&ns en Lytse Kees. Mijn vader Job Sijt- sma is steeds de kleine en maakte dikwijls de voordrachten zelf. Men spreekt nu van tekstschrij ver. Die van rechts heeft geloof ik te maken met familie van de voordracht "Oept en Kekke". Naar ik meen zijn dit "Poai en Mame". Het duo is dunkt me uit elkaar gegaan toen ik een jaar of drie was in 1910. Naar ik meen is Schaaf toen "zetbaas" geworden in het Oranje Bierhuis, mijn vader is alleen verder gegaan en heeft nog jaren op de planken gestaan, waarbij ik lange tijd zijn pianiste was. Maar wie ben ik om daarover te schrijven. Het duo trad op bij velerlei gelegenheden en trok van dorp tot dorp. De vrouwen moesten dikwijls assisteren achter het to neel. Misschien zijn er nog men sen die er iets meer van weten of er iets van gehoord hebben. Ik zou het erg op prijs stellen. In ieder geval hoop ik dat deze twee voorlopers met hun "shows" veel hebben bijgedragen om het publiek in die tijd te amuseren. Ik ben er nu tenminste nog heel erg trots op. Het zou kunnen zijn dat er van de familie Schaaf nog iemand is die er wat vanaf weet. Ze zijn, als ze nog in leven zijn, tenminste ouder dan ik. Dit alles speelde zich af in de tijd toen het duo Solser en Hesse het monopolie had in de beroepswe reld. Als je het zo bekijkt is er toch niet zoveel veranderd in de show business. Alles komt terug. Hoe vindt u de kleding van miin vader rechts onder! Is het niet kostelijk om te zien? Zo, dit is dan mijn bescheiden bijdrage aangaande de foto's in het Kleine Krantsje van vorige week no. 183. Wie volgt? Met mijn beste wensen voor het Krantsje en al de penklimmers in 1973. Vriendelijk groetend, Rotterdam T. Boer-Sijtsma LOLLIGE JEHANNES In een der laatste nummers van het K.K. komt een foto voor van de grote brand in het Gerechts gebouw met als jaartal 1917. Dit is m.i. niet juist en moet 1919 zijn. In hetzelfde nummer stond een foto met onderschrift van Lollige Hannes. Maar zo werd deze le vendige figuur nimmer genoemd. Hij was voor ons altijd Lollige Jehannes en hij prees zijn beken de repen niet aan met Kwatta, maar Kwarta van Breda. Leeuwarden J. van der Woude Dat de welbekende Johannes Felkers ("Kwatta of Kwarta van Bredaaa") "nimmer"Lolli ge Hannes, maar altijd Lollige Jehannes werd genoemd, zult u niet kunnen waarmaken. Voor u en uw vrienden uit uw omgeving was het Lollige Je hannes - akkoord; voor ons (jongeren?was het Lollige Hannes. Maar verwondering hoeft dit verschil niet te ver wekken: er waren in vroeger ja ren meer vermaarde stadsty- pes, die op verschillende wijze werden aangeduid. Zo werd Ouwe Tietsje bijv. door heel veel Leeuwarders Brandewien- tsje genoemd, maar dat was fout, want Brandewientsje was een geheel andere - zij het evenzeer kleurrijke -figuur! Red. 't Kl.Kr. TJERK SPRINGER De reden, dat wij u, vóór de offi ciële dankbetuigingen worden verzonden, zelf al vast eventjes schrijven, om u te bedanken voor uw deelnemend bericht, naar aanleiding van 't overlijden van onze dierbare man en Vader, vindt zijn oorzaak in het artikel, in 't laatste "Kleine Krantsje", een artikel waarop Vader zeker ook gereageerd zou hebben, hoe wel hij of een ander u dit mis schien ook al 15 jaar geleden heeft geschreven, toen u eveneens over 't Naauw" publiceerde! 't Volgende zou Vader u zeker geschreven hebben: Tijdens de oorlog '40'45 diende mijn va der om zijn betrekking bij de Po litie te behouden, zijn niet-Joodse afkomst te bewijzen vanaf begin 1800. Hij moest daartoe allerlei papieren van voorouders enz. bij de Burgerlijke Stand opvragen. Op een gegeven moment echter stagneerde de zaak, omdat de naam Voordewind werd vervan gen door Springer. Bij nader onderzoek bleek echter, dat deze Tjerk Springer wel degelijk de naam Voordewind droeg en dat Springer een bijnaam was, want deze Tjerk sprong over 't Naauw! Was dat misschien dezelfde als de forse sjouwerman uit het arti kel? Het gaat hier om Herre Tjerks Voordewind geboren te Akkrum 1241819, ingeschreven als "Springer" en gehuwd 2 juni 1844 te Leeuwarden. Mijn Vader schreef in zijn trouw- Op de huwelijksakte staat de ver klaring vermeld van de Vader van de Bruidegom Tjerk Annes, de Springer of de zoon!), dat zijn zoon genaamd is Voordewind en niet "Springer". Ik heb dit voor u opgezocht, omdat ik dacht dat 't mogelijk belangwekkend voor u kon zijn en omdat Vader altijd zo zeer van het "Kleine Krantsje" heeft genoten. Het bracht hem Leeuwarden en omgeving vroeger en nu weer vlak bij hem thuis, daar waar hij zelf niet meer in staat was er heen te gaan. Wij danken u voor uw medele ven. Het zou hem zeker veel goed hebben gedaan. U 't allerbeste wensend, om te be- Verder lezen op pagina 2 DE WINTER Nu de koude der laatste dag'en zo fel werd, is 't aantal dergenen die maar liever den winter weer zagen heengaan, zeer vergroot. Zij zullen vandaag met genoegen gezien heb ben, dat de wind Zuid tot Zuid westelijk werd. Het weerbericht van De Bildt geeft voorloopig evenwel nog niet veel uitzicht op dooi. De verwachting is: Gedeeltelijk bewolkt met waarschijnlijk nog sneeuw, meest strenge vorst des nachts, over dag meest matige vorst. (1929) Regionale bank Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank Nog een foto van Lollige Hannes of Lollige Jehannes, ditmaal gemaakt in Leeuwarden voor V en D. De plaat heeft in 1930 in het blad Fen Fryske Groun gestaan met het onderschrift: "Ruim 50 jaren met de sinaasappelenkar door Leuuwardens straten. Wie kent "Hannes" niet? "Mooie kroonappelen»!! Uitzoeken maar t Is Hannes z*n iijfroep geworden. Van 'n jongen van 14 jaar af heeft hij met zhi appelenkar de stra ten te Leeuwarden doorkruist. Wanneer hij de door hem verkochte sinaasappelen eens bij elkaar zon krij gen zou het Waaggebouw ze niet allen kunnen bevatten en nog steeds gaat hij door, nog steeds klinkt zta: Mooie kroonappelen juffrouw! Met de hand wijzend naar zhi waar. "Zoo kiekten wij hem". Tot zover het onderschrift, dat in zhi informatie naar ons gevoel niet volledig is. Want voor ons blijft Lollige Hannes in de herinnering voortleven ais de man van de "Kwatta of Kwarta van BredMéüT. Maar misschien is de handel in sinaasappelen voor deze nijvere stadgenoot altijd wel belangrijker geweest dan die in de chocola.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4