TEGEN OVERDREVEN ZONDAGSRUST 8 STEMMEN UIT HET VERLEDEN t» 1 'y i m l_J0 Uit de doos met sniepsnaren ;«S| \l 'f 3Cleine ^kCrantóje Leeót iedereen pil-la. pil-la, pil -19, pil-19 pilia foar d9 g9 - sont - heit. SS kom m9 fan Hol - 19 - waei. Pillen waren een soort koeken die men alleen in Leeuwarden kon kopen en dan nog meestal alleen op winterdag. Ze hadden wel wat van korstkoeken, maar waren veel kleiner van stuk, aan de bovenkant glad en van fijner deeg gemaakt. Met z'n zessen zaten ze aan een brok. Beintema, de koekebakker bij de Ame- landspijp. was er de enige leve rancier van. 's Winters werden de pillen op het ijs van de stadsgrachten op sleden door venters verkocht: twee centen per stuk. Op zo'n slee was ook een loterijbankje: voor een cent had je een kans zo'n pil te winnen - „onder of boven de zeven" Destijds waren pillen van Hollo- way - net als Haarlemmerolie - een bekend geneesmiddel: van daar de naam - se komme fan Hollewaei... Op de tekening van Andreas Schelfhout: bij goed berijdbaar ijs kwam men op de schaatsen Leeuwarden af-. Wat er vandaag uir de Dood met Sniepsnaren te voorschijn komt is een circulaire uit 1892 van de schrik niet "Nederlandsche Bond ter bestrijding van Overdreven Zondagsrust op het gebied van Post- en Telegraafverkeer, gevestigd te Leeuwarden". De circulaire, ondertekend door vier heren met zeer bekende namen uit die goeie ouwe tijd (SJH. Hijlkema, EJJKuipers, D. Tigler Wijbrandi en J. Hoogslag Jz) is gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en zij stelt, dat het toch al te gek is, wanneer er bijvoorbeeld op een Tweede Kerstdag door ambtenaren van Post- en Telegraafverkeer niet zou worden gewerkt. "Zondagsrust is mooq maar je kunt het ook overdrijven". Hoewel de minister hiermee voor een deel tegemoet kwam aan de bezwaren van wat de adressanten noemden "het groote publiek", was de Bond ter Bestrijding van Overdreven Zondagsrust nog niet tevreden, zodat ze zich ander maal tot de minister wendde, waarbij zij stelde uitbreiding van diensturen te hebben gevraagd, terwijl de minister uitbreiding van werkzaamheden had toege staan. Nu antwoordde de minister "dat de geringe toeloop van publiek aan de kantoren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te veronderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door hen gewenschte vermeerdering van de diensturen dier kantoren en er alzoo geer.e aanleiding is gevon den, om aan hun verzoek gevolg te geven". Nog lieten de heren van de Nederlandschen Bond het hierbij niet zitten, maar het uiteindelijk gevolg van hun actie's weten we: wie nu op een Tweede Kerstdag aanklopt bij de P.T.T. vindt een gesloten deur en geen van de huidige P.T.T. ambtenaren zal nu het lekker luieren op zo'n dag ervaren als "overdreven zondags rust....". Nu was het natuurlijk wel zo, dat de adressanten gegronde redenen meenden te kunnen aanvoeren, waarom het beter was dat er op zo'n feestdag wel, dan niet werd gewerkt. "Werd er reeds herhaaldelijk door velen in ons land (vooral in Handelsplaatsen) geklaagd over den beperkten dienst op alge meen erkende christelijke feest dagen bij Post- en Telegraafkan toren" aldus de circulaire, "door de Kerstdagen van het jaar 1891 is die klacht algemeen geworden en hebben zelfs beslis te voorstanders van Zondagsrust openlijk moeten bekennen, dat dienstbeperking bij zulk een aaneenschakeling van zon- en feestdagen in de daad niet gewenscht kan zijn". "Het komt ons voor" vroegen de door de storing en belemmering, die zij in het verkeer te weeg brengt, in de eerste plaats belangrijke schade berokkent aan handel en nijverheid en bovendien tal van particulieren groot ongerief veroorzaakt". Nauwelijks een maand na het verzenden van het adres stuurde de minister (C.Lely) de Bond het volgende antwoord: "De Minister heeft goed gevonden aan den adressant te kennen te geven dat in zoover aan zijn bewaar zal worden tegemoet gekomen, dat voor't vervolg op eenen tweeden christelijken feestdag, voor zoo ver niet op Zondag vallende, de kantoren der Posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketen, het verzenden van postwissels en de behandeling van quitantiën". —werken, werken, werken adressanten, "dat eene dergelijke beperking niet alleen niet ge wenscht kan zijn, maar dat zij. ...geen overdreven zondagsrust—

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 8