PIEKFIJNE STOFJES 4 Uw eigen bank Friesland Bank We hebben het dan wel eens over de prijzen van het brood, vroeger en nu, maar wat zegt u van de prijzen van de "nieuwe dessins" van een goeie dertig jaar terug? Kijk, dit is een foto uit 1939 van de etalage van de kleermakerij J. Goede- moed aan de (stille kant) van de Nieuwestad en u ziet het zelf: piekfijne stofjes voor 72, 68, 64, 60, nou pak weg en neem mee, voor 58 piek! Mensen, mensen wat een tijd! t 3^-leine IkCrantóje leeat iedereen Lezers klommen in de pen ALEXCOHEN Als abonnee van Uw blad heb ik met veel belangstelling Uw artikel gelezen over de Heer J. Jansma, alias „Pierke". De foto van beide leraren boeide bij zonder. Inderdaad zie ik Lex Dwinger op de achtergrond. Lex was mijn klasgenoot op de Gem. H.B.S.. Vijf jaar geleden ontmoette ik hem, toen onze N.V. zich intensief ging toeleg gen op de export naar de Oost- Europese landen. Sedertdien doen wij met Lex - thans direc teur Averta N.V. te Amstelveen regelmatig zaken en wij ont moeten elkaar dan in Boeda pest, Praag of Rotterdam. Dan komen altijd weer de herinneringen naar boven en passeren de leraren de revue. Persoonlijk heb ik de meest on vergetelijke herinneringen aan onze Directeur, de Heer Lopez Cardozo. Aan hem heb ik bijzonder veel te danken. Bilthoven D.A. van der Linden MAX COHEN „In vervolg op Uw artikel in het Kleine Krantsje van 19/5/73, Hen, Man", meende ik op de foto Max herkend te hebben, maar dat zal Lex wel geweest zijn. Max is mij het beste bekend, omdat wij vele jaren met elkaar bevriend zijn geweest. Gelukkig zijn beiden de oorlog doorgekomen en van Max weet ik dat hij bij de luchtmacht is geweest. In de oorlog heeft hij nog naar Engeland weten te ontkomen, ondanks dat hij verschillende keren opweg daar heen is opgepikt. Hij is meen ik via Frankrijk, Spanje en Portugal naar Engeland uitgeweken, waar hij door bemiddeling van onze koningin bij de luchtmacht is gekomen. Voor zover mij bekend heeft hij vele transporten gevlo gen. Direkt na de oorlog is Max mij komen opzoeken en toen was ik dolgelukkig dat hij de dans was ontsprongen; zijn vader is helaas getransporteerd en niet teruggekomen uit Duitsland. Toen Max mij opzocht was hij nog in het uniform van de luchtmacht. Later is Max in Amsterdam gaan wonen, waar hij us getrouwd met een meisje, dat naar ik meen „Karmel" heetjte. Bert Mellema en ik hebben Max daar nog eens opgezocht en we zijn toen gezamenlijk naar de Interlandwedstrijd gaan kijken. Helaas zijn we elkaar bij de drukte op het stadion kwijtge raakt, Max met een klein „drankje" in de binnenzak. Zoals het zo vaak gaat met goede bekenden, zijn wij elkaar ook uit het oog verloren en het deed mij goed weer aan Max herinnerd te worden door het Kleine Krantsje, waar weer vele plezierige dingen aan mij voorbij gingen, welke we met de vrienden hebben beleefd. Eindhoven plaatste, is niet, zoals U schreef, brugwachter op de Vrouwen poort geweest, maar brugwachter bij de Beurs. Hij woonde ook bij de Beursbrug aan het Zuider plein. Leeuwarden Vers. abonnee's AREND DE JONG Misschien hebt U die figuur al eens in Uw blad besproken, maar ik wou U iets schrijven over een koopman/bedelaar met klapkist, die zo tussen de jaren 1925 en 1930 of nog iets langer af en toe de Tjerk Hiddesstraat aandeed. De man kon niet lopen en hij had Hij belde aan. Elektrische belle knopjes werden met de kruk bewerkt Hoe het met de andere trekbellen ging kan ik me niet herinneren. Die huizen werden misschien overgeslagen of hij kwam tegelijk met leveranciers. Toen was die man zo'n jaar of 40 en hij kan dus nog leven. Hoogachtend, in waardering voor Uw tweewekelijkse uitgaaf. Den Haag A. van Hespen Zes jaar geleden hebben wij een onderzoek ingesteld naar de antecedenten van de figuur die U bedoelt; het uitgebreide verhaal over „Het tragische le ven van Arend de Jong" heeft Heerenveen, waar hij een eer ste klas vakman moet zijn ge weest. Van 1908 tot 1924 ver bleef Arend de Jong in Duits land; op alle mogelijke manie ren moet hij daar de kost heb ben verdiend. In dat laatste jaar kwam hij naar Leeuwar den, waar zijn moeder zich al eerder gevestigd had. Hij woonde hier in een huisje in de Poppebuurt, werd er wegens huurschuld uitgezet en huisde toen in woonarkjes. Voor de Leeuwarders werd hij gauw een bekende figuur - welke ou dere stadgenoot zou hem nooit hebben gezien, terwijl hij zich met zijn driewieler en trouwe B.G. Knip DRAAISMA De heer Draaisma van wie U in 't vorige Kleine Krantsje een foto plankjes onder de knieën gebon den. In iedere hand hield hij een korte kruk en zo kroop hij be hendig voort. Aan de rechter kruk was zijn klapkist bevestigd, doch bedelen scheen hoofdzaak. Zo kroop hij van huis tot huis en halverwege de straat had hij zijn driewielig wagentje staan. Als hij kroop zat zijn grote gelige herdershond in zijn zitplaats. Die was van hout, met gegalvaniseer de plaat afgewerkt, met een soort kunstleer gevoerd en over de sleetplanken lagen fragmenten jutezakken. Van straat tot straat reed hij in het blauwige invalidewagentje, dat rechts bij de zetel een stang bevatte, waaraan het tuig van de hond bevestigd werd. Hij nam, meen ik de hond het tuig af, als hij de huizen langs ging. Zijn uiterlijk Bruinig oud pak, haar zelden geknipt en donkerblond. Gezicht gebruind en nogal brutale mond en ogen. Men mocht hem bepaald niet graag in de straat. in nummer 73 van 't Kleine Krantsje gestaan. Arend de Jong, die in de wndeling wel Roetoet werd genoemd, dit waarschijnlijk vanwege z'n niet al te blanke uiterlijk, was in 1881 als zoon van een klom penmaker in Tjalleberd gebo ren. Latere verhalen over een ernstig ongeluk, dat hem beide benen zou hebben gekost, wa ren niet waar: hij had wel voe ten, maar die waren zó klein en zaten zó misvormd achter zijn dijbenen, dat het net leek, als of z'n benen vlak onder de knieën waren geamputeerd. In z'n jonge jaren werkte Arend bij de kuiper Strikwerda in hond door het stadsgewoel be woog, waarbij hij vaak de taak van het dier verlichtte door ra zendsnel op en neer bewegen van de lange handpedalen Familieleden beschreven hem als een bijzonder ongemakke lijk heerschap en een man met een grote mond, die op oudere leeftijd in verpleegtehuizen ook nogal wat moeilijkheden veroorzaakte. Overigens ver klaarde Arend de Jong zich in '49 pas bereid in een tehuis te gaan, nadat men hem had ge garandeerd, dat zijn beide bo den tot hun dood liefderijk zouden worden verzorgd door de Dierenbescherming. Dit is ook inderdaad gebeurd; in 1959 stond de zwarte hond Nellie nog te pronk op de pijp bij het Schavemek, omdat het dier toen precies tien jaar door de Dierenbescherming was verzorgd. In 1966 is Arend de Jong, alias De Roetoet. in Nieuw Touten- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. burg bij Noordbergum overle den; hij was toen ruim vier en tachtig jaar. Red. 't KI. Kr. KONINKLIJK BEZOEK Als Oud Leeuwarder lees je natuurlijk 't Oude Krantsje. Bij de deze week geplaatste foto van het Koninklijk bezoek, waarbij de tocht ging over d^ Tweede Kanaalbrug, gaf Uw redactie niet op de reden van deze rijtoer over de 2e Kanaalsbrug. Het bezoek der Majesteiten gold toen de Melkfabriek de Leeuwarder Co öperatie, waarvan de toenmalige voorzitter, de heer J.W. Tysma van 't Kalverdijkje voorzitter was en waarbij de heer Tysma toen de Orde van Oranje Nassau kreeg als Ridder. Amersfoort J.W. Linden Jr VROLUKE LIEDEN In nr 194 van 't Kleine Krantsje komt op pagina 11 een foto voor van een feestvierend gezelschap jonge mannen. De vraag wordt gesteld, wie deze vrolijke lieden zijn, die met zoveel genoegen de wijnfles hanteren. Verschillende personen, die erop voorkomen heb ik gekend. Hun namen kan ik me helaas niet met zekerheid herinneren. Daar op is één uitzondering. De jongeman rechts onder op de foto, zat bij mij in de klas op de „De Ruiter" school. Zijn naam is Wigger van den Berg. Hij was een zoon van een bakker achteraan op de Voorstreek. De datering van de foto kunt U wel ten naaste bij nagaan, als U weet, dat W.v.d.Berg geboren was in 1892. v.G. M. Wigger van der Berg - zoon van de koekebakker: wanneer we onze hersens opschudden komt er vaag wat boven van een weddenschap in de goeie ouwe tijd. Was dit niet de man, die duizend gulden uitloofde voor wie binnen een bepaalde tijd op de fiets naar de Grote Wielen en terug kon rijden Wie meer van dit geval weet moet de redaktie van 't Kleine Krantsje maar even bellen. Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4