4 Regionale bank Friesland Bank 25-jarige Echtvereeniging t 3Zleine Z^Crantöje leeót iedereen Lezers klommen in de pen F Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank ANNE In nummer 199 fan ut Kleine Krantsje ston un fraag over „Ut Klokje". Inenen sag ik him doe weer foor mij: de wat dikke jonge man of groate jonge dy't in oanze kyndertyd moai op'e stoep langs de Groaningerstraatweg kuierde: kreas grys pak, gryze pet, gouden briltsje. Elk ogenblik kwam ut horloge uut de buse. Faag staat my nog bij, dat hij op 'e hoeke fan 'e Bleeklaan ferongelukt is, flak foor hotel de Bleek, waar doe un sekere Van der Meulen in sat. Toefallig hoorde ik ferskeidene jaren later syn tragische geskyde- nis. Hij was de oudste soan fan de femylje O. Bajema in 'e Tsjerk Hiddesstraat. Dizze skildersbaas kwam indertyd uut de Suudwest- hoeke naar de stad. Daar erges in Gaasterland mut ut gebeurd weze: Doe 't Anne su'n jonkje fan un jaar of dry was kreeg hij bij un bouwwerk un stapel stienen dy't fan un steiger fyl op syn kopke Jarenlang hewwe syn ouders him in ferskillende gestichten ferple- ge laten en eindelik konnen ze him weer thuus krije: men kan wel sêge: foor syn hele leven un stumper. As ik ut goed hew, hadden de Ba- jema's nog twee kynders: un meiske dy't kleuterjuf was en later troud is met de heer C.? Roeloffzen, dirigent van Looft den Heer, en un jonge, dy't oek wat meer leerd hadde as gewoan, mar waar ik niet feul meer fan weet as dat hij desember 1943 onderduke must. Ut was un prettig gesin fan deur en deur rechtskapen meensen. De oue baas, dy't graag tüntsje- baai pruumde, dat soa uut de tuun op un koekjeblik wat warm maakt en dan fyn wreven wurd- de, hadde nogal de naam wat kott anbonnen te wezen, mar ja, su'n belevenis met je kynders gaat je niet in je kouwe kleren sit- ten, salie we mar denke. Ut binne gien moaije dingen om over te praten, al is ut dan oek al heel wat jaren leden. Mar de fraag hèt un antwoord, ut kan gyn kwaad de waarheid over su'n jonge te fertellen. Soms plaagden de jonges him, froegen him dan hoe laat ut was. Hij haalde dan heel gewillig syn kostbaarheid te foorskyn uut syn fèsjebuus - noait wurdde hij daar kwaad bij: hij wist der selfs un sekere waardig heid bij te bewaren. Dy houding foorkwam wi'k love, dat hij slimmer plaagd wurdde. Ik hew temeensen noait sien dat selfs de groatste snotapen him fedders oait wat deden. Zwiggelte L. Monderman GEFELICITEERD I Hiermede wil ik U en uw mede werkers even feliciteren met de 200ste uitgave van ons Kleine Krantsje. Nog eerst maar weer 200 er bij gewenst, want ik geloof dat degenen die eenmaal een Klein Krantsje hebben gelezen als oud Leeuwarder zijnde er niet meer buiten kunnen. Ook wil ik U even bedanken voor die mooie foto van de kerk op de Put; 'k ben er echt blij mee, want daar bij die kerk liggen heel veel herinneringen voor mij, ook van de winkel van Hartman, nou ik ken hem nog! Nogmaals mijn dank ook voor 't plaatsen van vele pennevruchten van mij. Dit briefje is natuurlijk alleen als dank, dus niet voor plaatsen in 't Kleine Krantsje, hoewel het mis schien niet eens zo gek zou zijn te weten dat de lezers uw Krantsje zo waarderen. Heel veel goeds gewenst in de toekomst. Groningen Mevr. Leenes-Visser Daar hebt Ugelijk in mevrouw en daarom uw briefje toch maar geplaatst. En bovendien, bij wijze van kleine verrassing voor U een kaartje, dat wij op diepten uit onze Doos met Sniepsnaren. Het dateert uit 1910, toen Petrus Visser en Juliana Jorritsma 25 jaar waren getrouwd. En die hebt U wel goed gekend, dachten wij Red. 't KL Kr. GEFELICITEERD II Het 200ste Kleine Krantsje, geweldig en hartelijk gefelici teerd heer Schoustra, pessimisten krijgen vaker ongelijk. 'k Ben blij van de beginne het Kleine Krantsje te hebben ont vangen. Ik trof U voor negen jaar terug in de Friesche Biljartclub, waar U mij meedeelde, een Klein Krantsje te willen uitgeven over vroegere tijden, over Leeuwar den. Ik zei noteer mij maar. En ik mij[ ftaqe.... heb daar nooit spijt van gehad. Als je 75 jaar bent, dan geniet je van de oude foto's en de verhalen van de schrijvers(sters). Een ding is jammer: ik zie vaak vele beken de gezichten, maar ik weet de na men niet meer, altijd slecht na men kunnen onthouden. Op bladzijde 27 van het 200ste nummer staat een foto, volgens mij gemaakt bij Klaas Eygelaar. In het midden met het bierglas omhoog zit Vergnes, gewoond hebbende in de Elisabethstraat, later in de Weerd. Een zoon van de stoffenzaak hoek Doelesteeg tegenover v..d. Velde. De man met snor naast Adri v.d. Velde is ook een v.d. Velde, kantoorbe diende, kantoor Kaasvereniging Uniabuurt naast Klaas Eygelaar, verder bekende gezichten maar 'k weet hun namen niet meer. Dan de prachtige oude foto van de Westersingel, 'k zie het nog duidelijk voor me, wij woonden in de Harlingerstraat.. U schrijft daarover het Beetgumer Binnen pad, maar dit klopt niet volgens mij. Op bladzijde 21 staat bij molen „Het Lam": eens begon hier het Marssumer binnenpad. Even verder staat: Het Beetgu mer binnenpad begon bij Mars- sumerdijk nabij voormalig Tol huis. Een paar tegenspraken dus. Ik weet wel dat naast de molen Het Lam een pad liep en daar woonden de ouders van Bart en Sjoerd van Zuijlen, deze hadden een tuinderij. Misschien weten zij te vertellen of dit pad nog verder doorliep en welke naam het had. Die juffrouw in de Friso bioscoop was dat niet mej. Koba Zwager? later getrouwd met de heer Kueter Spanjaardslaan? Enkele weken geleden schreef men over de dansmeester Leviet. Hierbij een groepsfoto van de korfbalclub Friso op een feest avond in 1922, in het Oranje Hotel. Balleider Herman Leviet, rechtstaande. Enkele namen die ik wel weet staan er achter op. Tevens een foto waar ik op sta met mej. Pietje Goslinga (een dochter van de vroeger bekende „Bokkeboer" Groningerstraat weg). Van de heer Leviet leerden we solodansen en bij feestavon den van „Friso" was dit een num mer op het programma. Een mooie tijd en een grote vriendschap onder en met elkaar. Schiermonnikoog K.v.Oostrum GEFELICITEERD III Mijn hartelijke felicitatie met de 200ste druk van 't Kleine Krants je. Het is een pracht jubileum nummer geworden en alle lezers zullen hun hart kunnen ophalen. De foto's die er in staan, geven weer vele bekende gezichten te zien. Doch alle namen zou ik niet weten. Enkele heren van vroeger, herinner ik me nog: Appie Ass- man, Schreinhout, Henny Snij der, Heer Preusing, J. IJpeus, Kalt en vele anderen. Van de Kegelclub ook een mooie foto, echt ouderwets gezellig! Een prettig knooppunt is 't Kleine Krantsje. Ik heb daar een lieve vriendin opgedaan. En ik was niet eens de Froukje Zijlstra die ze zocht. Toch is het of we al jaren vriendinnen zijn. Ze woont in Enkhuizen en ik ben al drie maal bij haar gelogeerd geweest. De stukjes van Mevr. Leenes-Vis ser zijn ook prettig om te lezen. Bent U in Groningen soms in het Mgr. Niermanhuis Mevr. Leenes? aan de Plutolaan? Misschien lees ik dat nog wel eens in 't Kleine Krantsje. Wat de Heer Bijl allemaal vertelt, dat is zo waar as een klontsje. Ik heb ook heel wat lief en leed van nabij gezien in Leeuwarden. Er was een bezembinder, die dronk als een ander naar z'n werk ging, al wat hij van z'n oude moeder had afgetroggeld. De mensen Onze abonnee, de heer K. van Oostrum, in een zwierige hou ding met de dochter van de Bokkeboer. hadden vijf kinderen. Hij had een keurige vrouw en ze ging altijd uit werken. De kinderen ook allen even keurig. Met een dochter ben ik nog een poosje vriendin geweest. Mijn vader kon ook zo vertellen van vroeger. Vader was nu al 107 jaar geweest. Er woonde tegenover de Harmo nie in 1896 een vrouw, Brigitte genaamd. Ze droeg een breed gouden oorijzer met juwelen veren. Ze had een prachtig huis. Geen kinderen. Het schijnt dat ze door de dood van haar man aan de drank was geraakt. En toen ik twaalf jaar was, sliep ze 's nachts in een logement. Ze had een zgn. „vriend", nog erger dan zij en eens op een avond zag ik haar lopen met die man. Ze (ifonken om beurten uit een jeneverflesj^, Als ze in de buurt was, waar schuwden de buren elkaar: denk er om, Brigitte is op pad. Want ze stal het wasgoed van de lijn om het voor een paar centen te ver kopen voor drank. Vrijdagsavonds kwam Lytse Pie- ter van de kroeg: dan moest je maar maken dat je weg kwam, Vervolg op pagina 10 Vrolijke gezichten bij de dansclub Friso in 1922 met o.a. mej. Brada, Netty Kolff, Jans Huizenga, Titie Braak, mej. Tiemstra, Ype Brada, Willem Kalsbeek, W.Jansen, Auke Steensma, Jappy Schoustra, Van der Wal, Henny Oltmans, Henk Wieling, Klaas van Oostrum, Koos Haasdijk, Klaas Okkinga, Jan Tiemersma en Jan Hovenga. Uiterst rechts balleider Herman Leviet. jomïsma. Leeuwarden, 26 November 1910, 5choppershof 24.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4