copim 1 Oeroude slagerij moet sluiten STUKJE VAN HET HART VAN HUIZUM VERDWIJNT SPECIAAL WELKOM Otto v. d. Veen en Zn. DE DISTEL TER HORST 13 Met het oog op uw ogen CONTACT LENZEN en Maar toch..., ging de Sint eerst kijken bij de speel goedzaak sinds 179a SPEELGOED Vileine rantóje leeót iedereen Voor een praktisch ST.NICOLAAS CADEAU ALS televisie, radio en elektr. huishoude lijke artikelen uw adres Voorstreek 84 Telefoo. 38174 Onder volledige garan tie en prima service FIJNE FRUTSELS en hebbedingetjes om zelf te houden of kado te doen, KOOPT U BU: KUNSTNIJVERHEID Nauw 6 Leeuwarden Tel. 23885 BRILLEN Nieuwestad 55 Schrans 21 O. de Kelders 4 De oeroude slagerij van Visser in het hart van het dorp Huizum verdwijnt. Zaterdag de eerste december is de laatste dag, waarop de winkel geopend is. De slagerij heeft dan honderd en acht jaar bestaan, want het was in 1865, dat deze „vleesschouwerij" werd opgericht. De slagerij Visser is, voor zover wij weten, de op één na oudste slagerij in onze stad. Alleen slagerij De Vries in de Grote Hoogstraat heeft nog een hogere ouderdom - die werd namelijk in 1862 opgericht. Maar kwamen er bij De Vries enkele malen andere eige naars in, bij de Vissers is het bedrijf telkens van vader op zoon overgegaan. De handtekening onder het doodvonnis van slagerij Visser is die van het gemeentebestuur van Leeuwarden, dat een nieuwe straat heeft geprojecteerd dwars door de huizenrij aan de zuid kant van de Dorpsstraat heen. Deze weg zal straks een verbin ding vormen tussen de Tijnjedijk en het Triotel. Drie panden zullen er voor moeten sneuvelen, dat van slagerij Visser en de twee naastgelegen huizen aan de oost kant ervan. Het kan nog wel even duren voor deze plannen worden gereali seerd, maar de Vissers vinden het beter er nu al vast mee op te houden. Zo althans denkt me vrouw Visser er over. "Ik heb er geen aardigheid meer aan, maar mijn man, die nu een en zestig is, zou nog wel een tijd willen door gaan. Het besluit is echter defini tief gevallen: na 1 december zijn we dicht." Dicht na honderd en acht jaar. En dat zal de Vissers dan wel wat vreemd aankomen, zoals het Deze foto moet in de eerste wereldoorlog zijn gemaakt. We zien slager Anne Visser met zijn vrouw en de huidige eigenaar Wiebren, toen een jaar of drie. iedereen vreemd aankomt, voor wie het zakendoen op een gegeven moment plotseling afge lopen is. En de echte Hüzumers in het hart van het oude dorp zullen zeker ook aan de nieuwe situatie moeten wennen, omdat ze nooit anders dan deze ene slagerij in de dorpskom hebben gekend. Het was dus in 1865 dat deze slagerij werd opgericht en wel door Bavius Visser, van wie we weten, dat hij eerst ook nog een herberg had in een steeg tussen de Dorpsstraat en de Potmarge. Later ging de herberg aan de kanten werd de slagerij verplaatst naar de Dorpsstraat en wel naar het pand, waarin het bedrijf nu nog steeds gevestigd is. Opvolger van Bavius werd zoon Anne Visser, die we met zijn vrouw en zoontje Wiebren op de foto kunnen zien, die voor de oude slagerij is gemaakt. Op zijn beurt droeg Anne de leiding weer over aan de zoon Wiebren en dat gebeurde op de achttiende januari 1925, toen Wiebren twee en twintig was. Twee feiten, die toevallig samen vielen, het honderdjarig bestaan van de slagerij en het veertigjarig slagersjubileum van Wiebren gaven de Vissers aanleiding tot een algehele modernisering van de slagerij; bij de heropening van het vernieuwde bedrijf is toen een foto gemaakt, die wij hierbij eveneens afdrukken. Op die foto zien we ook de zoon van de heer Wiebren Visser, Anne, die nu zes en twintig is en die de traditie van dit oude sla gersgeslacht zeker had voortge zet, wanneer de gemeente niet die stoute plannen van een nieuwe weg had beraamd. Plannen, die het beeld van het oude Huizum aanstonds ernstig gaan aantas ten; er wordt hier gewoon een stuk uit het hart van het dorp ge rukt. We schrijven 1965: slagerij Visser bestaat 100 jaar en ook de heer Wiebren Visser jubileert. Dit is het hele gezin: zoon Anne, vader Wie bren, moeder J. Visser-van den Bosch en dochter Corry. Vandaag een speciaal woord van welkom in de grote kring van Kleine-Krantsje-abonnees voor mevrouw B. Koerse-Swart te Renkum, die zich een dezer dagen liet abonneren op onze krant. Waarom voor haar dit speciale welkom, terwijl er zich wekelijks vele anderen eveneens op 't Kleine Krantsje abonneren? Wel, omdat mevrouw Koerse al aardig op weg naar de honderd is: zij is een en negentig jaar! Nu zijn er nog wel oudere abonnees en waarschijnlijk spant de oud notaris J.L. van Sloter- dijck te Stiens met z'n honderd jaar (pas geworden, alsnog pro ficiat!) de kroon, maar het zal toch wel niet vaak gebeuren, dat veteranen met een zo hoge leeftijd zich nog abonneren op onze krant. Op dezelfde dag, waarop me vrouw Koerse zich liet abonne ren, konden we een dame uit Leeuwarden, van vijf en tachtig jaar, mejuffrouw S. Tolman, als abonnee inschrijven en twee dagen later volgde nog een krasse veteraan, van wie wij toevallig hoorden, dat hij al acht en tachtig is, de heer H. Zijlstra uit het Menno Luttershuis te Gro ningen. Ook zij hopen, net als die me vrouw Koerse en notaris Sloter- dijck, nog lang van 't Kleine Krantsje te kunnen genieten. En natuurlijk wensen wij hen dat van ganser harte toe! CORRESPONDENTIE Abonnee, mevr. CH. L.-V. te Groningen: Eind oktober ont vingen wij Uw giro-overschrijving ad f 16.- voor abonnementsgeld over 1974 en het fotoboekje Pommeranten. Wij stuurden het boekje naar het op het giro kaartje voorkomende adres 2e Willemstraat. Twee dagen later kwam het terug met de mede deling „Reeds lang vertrokken". Wanneer U alsnog prijs stelt op het boekje, wilt U dan nog één gulden overmaken met vermel ding van het adres, waar U nu woont? Abonnee, mej. EJl. J. te Joure: Eerder verschenen nummers kunt U nabestellen door over schrijving van de kosten, f 1.- per exemplaar plus porti: 40 cent voor 1 exemplaar, 60 cent voor 2 exemplaren, 90 cent voor 3 tot en met 7 exemplaren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 13