Tot uw dienst met alles waar u maar ooit 'n bank voor nodig hebt. Rabobank Q jaar geleden in Leeuwarden LEZERS KLOMMEN IN DE PEN jaar geleden Leeuwarden 10 SPAREN PRIVEREKENING VAKANTIEREIZEN BUITENLANDS GELD VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN PERSOONLIJKE LENINGEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN BEWAARGEVING t Si/eine 5£rcu- 'nje leent iedereen Tetman de Vries maakt bekend met toneelspelen te zullen stoppen. "Hij sil tonei de rol fan sigarewinke- lier spylje". Dr. W.F.J. Uffelie "de nestor onder de Leeuwarder artsen" neemt afscheid als stadsgeneesheer. In bijna negen en veertig jaar is dokter Uffelie dag en nacht voor z'n patiënten in touw geweest. Het echtpaar Joost Koopal-Grietje Boom viert een merkwaardig jubileum: vijftig jaar hebben de oudjes met hun oliekoeken en oliebollen de kermissen en jaarmarkten in het noorden afgereisd. Op de leeftijd van 75 jaar overlijdt een zeer bekende en ook allerwegen zeer gewaardeerde persoonlijkheid in onze stad: Eduard Lampe. Vooral bij zwemmers en schaatsenrijders zal zijn nagedachtenis in ere blijven. Krantenbericht: "Op de hoek Kruisstraat - Keizers gracht werd het paard, dat voor de brandstofwagen van de firma Smit liep, schichtig en maakte enkele onverwachte sprongen, waardoor de koetsier kwam te vallen en enkele kleine verwondingen opliep". De heer A. Rodenhuis is vijftig jaar als zetter werkzaam bij Drukkerij Eisma. Mej. C.M. Bodenhausen, die verblijf houdt in het Ned. Herv. Rusthuis aan de Grote Kerkstraat, viert haar negentigste verjaardag. Mej. Bodenhausen heeft hier een groot aantal leerlingen opgeleid voor de acten nuttige en fraaie handwerken. De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Leeuw arden bestaat honderd jaar. De heer J. Efdée, chef-operateur, is dertig jaar werkzaam bij de N.V. Verenigde Nederlandse Bioscopen. Al deze jaren heeft hij van de cabine uit de ontwikkeling van de film op de voet gevolgd. In het pas afgelopen jaar is de bevolking van Leeuwarden met rond vijfhonderd zielen toegeno- Geboren Louis, zoon van de heer en mevrouw E. Voss-Bensdorp. De bekende cabaretier Jean Louis Pissuisse treedt op in Zalen Schaaf. "Dat hij de zaal weer flink vol vond zal hem een bewijs van z'n populariteit in Leeuwarden zijn geweest". "Dom, dom, oliedom die van mijn uitverkoop niet profiteren", adverteert Jan Vergnes op de hoek van de Nieuwestad en de Oude Doelesteeg. Uitslaande brand in de rijwielbergplaats van den heer Van Keulen in het Raadhuisstraatje. Vernield werden 50 60 nieuwe rijwielen, 40 naaimachines, een auto, stalfietsen en reparatiewerk. Getrouwd Guus Vergnes en Milie Schulte. Leeuwarden krijgt z'n eerste electrische brug, de nieuwe Oosterbrug. De brug heeft fl. 58.000,- gekost. Krantenbericht: "Gisternamiddag omstreeks vijf uur wilde een auto in de Spanjaardslaan tusschen een sleeperswagen en een handkar doorrijden. De doorgang was te nauw, tengevolge waarvan de auto tegen den sleeperswagen botste. De auto werd eenigszins beschadigd." De nieuwe watertoren aan de Groningerstraatweg wordt in gebruik genomen. Hoogte: 47,8 m. inhoud reservoir 450 kubieke meter, totale bouwkosten inclusief terrein plm. fl. 83.000,- De onderwijzer H. de Boer wordt benoemd tot wethouder van Onderwijs. De autoverhuurder Mintje Ferwerda begint met het exploiteren van de E.L.T.O., de Eerste Leeuwarder Taxi Onderneming. Tegen een uniform tarief van een gulden kan men vanaf het station naar elk deel van de stad worden vervoerd. Eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw van de Ned. Herv. Evang. Vereniging "Pniël" te Huizum. (vervolg van pag. 4) Kanaalsbrug. Weer of geen weer, dat gaf niet, je moest naar je werk. Welk jaar het is geweest weet ik niet precies, maar ik denk in de zomer van 1916 stond ik 's morgens klaar om tegen half zes naar het werk te gaan. Er woedde een hevig onweer, maar ik ging er toch uit. Over de Noorderbrug (vanaf de Houtstraat) tot bijna bij het gymnasium een hevige bliksem en donderslag. Er was een boom getroffen aan de rechterkant van de weg en de takken sloegen om mij heen. Wat angstig geworden, rennen maar jongens en op het Molenpad stond evenals altijd om die tijd een melkboer met van die mooie koperen melkkan nen op zijn kar. Dat waren nog die mooie kannen vaasmodel met dikke buiken. Goeie mor gen, wat een weer he, weer een bliksem en donderslag en wij stonden beiden in een vuurgloed, maar er mankeerde ons gelukkig niets, ik denk dat de bliksem op de koperen melkkannen is gesla gen, maar van schrik ben ik maar gauw weer gaan rennen tot bij de 2de Kanaalsbrug. Ik zou net over de brug - weer zo'n felle bliksem en donderslag - het scheen wel of de melkfabriek geraakt werd, maar dat was het niet - links van de brug naar het Oosten stond meteen een grote boerderij in lichte laaie. Ik geloof dat het aan het Woud- mansje was, nog een heel eind achter de spoorbrug, fels je de foto bekijkt was het rechts achter de molen). Toen de melk van deze boerderij aan de fabriek kwam (het melken was afgelopen en de melk stond op de batting aan het water een eind van de boerderij) was ze zuur van de hitte. Maar nu terug naar de foto van het kanaal. U schrijft dat de molen "De Kroon" aan deze kant van Schilkampen heeft gestaan. Dit is niet juist, hij stond aan de overkant van Schil kampen aan de z.z. van het kanaal. Ik ben meerdere keren op de molen geweest met mijn vader, die werkte op het Vliet bij de factorij Huisenga. Hij moest dan met een praam graan naar de molen. Wij voeren dan het Vliet uit (vader met de kloet duwen en ik mocht als jongen het roer vasthouden) wij kwamen dan in het kanaal en dan stond de molen rechts. Ik heb tot mijn 10e jaar op het Vliet gewoond en wij gingen als jongens tegenover de molen in de Greuns zwem men of beter gezegd in het water ons nat maken. Grouw S. Oppenhuisen. De molen De Kroon heeft inderdaad gestaan op de plaats, die U beschrijft. Vergissen we ons niet, dan staat er nu nog altijd een huis met een kroon als gevelsteen. Met "deze kant van Schilkampen" hebben we ook precies dezelfde plaats bedoeld. Red. t KI. Kr. SCHOOLFOTO Onlangs kreeg ik 't Kleine Krantsje no. 228 toegestuurd door mijn zuster Annie Luytink, waar o.a. een schoolfoto in staat van de Tjerk Hiddesschool 14b, 5e klas van meneer Deinema. Op die foto staat ook mijn persoontje, Janny Luytink en ik vond het fijn, om op deze manier die foto weer onder ogen te krijgen, daar ik zelf deze fóto ben kwijtgeraakt. Het zou inderdaad heel aardig zijn, wanneer deze klasgenootjes via 't Kleine Krantsje nog een van zich lieten horen. Krimpen a.d. Ussel OPHELDERING Janny Lien- Luytink. In 't Krantsje nr. 233 lees ik een verhaal van Mevrouw Fetter-v.d. Meulen uit Leeuwarden. Me vrouw Fetter vraagt daarin infor matie over de heer Brouwer, die vroeger op de Spanjaardslaan woonde, tegenover de Bleeker- straat. Ondergetekende kent toevallig de familie Brouwer uit die dagen goed en de familie v.d.. Meulen (de voornaam Diena). Mijn zuster heeft bij Brouwer gediend en ik moest als jongen elke morgen dubbelgebakken brood halen op de Tweebaks- markt. 8 uur voor een kwarjte in de week. In die tijd was er een zoon Hans, van mijn leeftijd. Schrijver is 71 jaar, dus moet de heer Brouwer in Bussum Hans zijn. Ik herinner mij nog goed, dat (verder lezen op pag. 3)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 10