NEERLANDS BESTE ZWEMMERS KWAMEN UIT LEEUWARDEN 6 3-l(ei«e Tyrant nje leeat iedereen Het was de vorige maand alweer zeventien jaar geleden, dat onze goede stad Leeuwarden met de Leeuwarder Zwemclub Overdekte de meest succesvolle Nederlandse zwemclub had. In het begin van januari 1958 zorgde de L.Z.O. voor het huzarenstukje door het nationale record te verbeteren op de tienmaal honderd meter vrije slag, waarmee tevens alle estafetterecords in handen kwamen van deze Leeuwarder vereniging. Vanzelfsprekend, dat er na deze opzienbarende prestaties enthousiaste verhalen in de kranten kwamen. Het nu verdwenen blad Ons Noorden schreef er het volgende over. Een wel zeer unieke prestatie is donderdagavond geleverd door de leden van de Leeuwarder Zwemclub Overdekte, die in een enerverende strijd tegen de tijd, maar dan ook alleen tegen de tijd - omdat voor dit doel geen tegenpartij te vinden was, die hun voldoende tegenstand kon bieden - het Nederlandse record op de 10 x 100 m. vrije slag met niet minder dan ruim 9 sec. verbeterden, terwijl en passant de eerste vier van de tien zwemmers nog 0.6 sec. van de tijd van hun eigen nationaal record op de 4 x 100 m. afknab belden. Dat dit onverwacht goede resultaat bereikt werd, was ongetwijfeld voor een deel te danken aan de krachtige steun van het talrijke publiek, dat met een laaiend enthousiasme de zwemmers steunde op zijn een zame tocht. Wanneer een zwem- mer, die alles gegeven had wat in zijn body zat, na het laatste keerpunt ook maar iets afzakte, stond het zwembad bij wijze van spreken zowat op zijn kop en kon de zwemmer niets anders doen dan zijn allerlaatste reserve in een eindsprint leggen. Zo moest het wel gebeuren dat alle 10 deelnemers beneden het voor hen opgestelde schema bleven. TOPPRESTATIE Dit was sport van het goede soort waaraan niet alleen de zwemmers en de trainer hun aandeel hadden, doch waaraan een gehele vereniging met een sterke clubgeest medewerkte en waardoor een ongewoon kort programma waarop niets anders voorkwam dan die ene 10 x 100 m estafette tot een aparte bele venis in het sportleven werd. De bezoeker die onvoorbereid in het zwembad kwam, zal eerst even moeite gehad hebben zich te acclimatiseren. Vanaf de donkere, in de vinnige vrieskou iets glinsterende straten, diep weggedoken in de kraag van de winterjas was 't 'n ietwat vreemde gewaarwording plotse ling in de lauw warme tempera tuur van een zomers zwemfestijn te belanden, waarbij dan nog de ondefinieerbare stemming van de 'spanning kwam. Reeds lang van te voren waren de beste plaatsen aan de balustrade ingenomen door bezoekers, die niets wilden missen, het helder groene water lag lokkend maar verlaten, glad als een spiegel te wachten en het geroezemoes in het gebouw verstomde tot een ademloze stilte toen aandacht werd gevraagd voor de start van het enige programma-nummer. En toen met een explosieve ontlading van de opgezamelde energie de eerste zwemmer met een fraaie zweefsprong de water spiegel brak, ontlaadde zich tevens de spanning en leek het alsof de schuimbaan in het midden van het zwembad oor zaak was van een orkaan van lawaai dat van de grote glazen wand van het gebouw terug kaatste en aanzwol tot de zwemmer de finish bereikt had. 59.6 voor Coos de Jong de eerste zwemmer die reeds dadelijk beneden zijn limiet bleef, 59.5 voor de geroutinerde Piet ten Thije die hiermede tot zijn beste tijd kwam. Daarna, zichtbaar no sneller Jaap de Jong met een verrassende 57.7 en als vierde Jan Osinga met de fraaie tijd van 58 sec. GRENZELOOS ENTHOUSI- ASME Het nieuwe record op de 4x100 m was naar later bleek, reeds een feit maar voort ging de race met de mindere goden die door hunvoorgangers opgezweept, ook allen tot prima prestatie kwamen. De nog slechts 14-jari- ge Menno v. Dijk was zeker niet de minste en de veteraan van het gezelschap Jitze v.d. Veen die een 10-tal jaren geleden succes sen boekte als rugzwemmer leverde ook nog 'n keurige pres tatie. En toen na het vergelijken van de chronometers door radio reporter Dick v. Rijn bekend gemaakt werd dat er twee Nederlandse records verbeterd waren, kende het enthousiasme geen grenzen meer Het record op de 10 x 100 m dat met 10 min. 31.7 sec. op naam van de Robben Hilversum stond werd gebracht op 10 min. 22.6 sec. door de zwemmers: Coos de Jong, Piet ten Thije, Jaap de Jong, Jan Ozinga, Leo Schoon hoven, Doede Lewis, Menno v. Dijk, Titus KIoos, Jitze v.d. Veen en Robert Eerligh. De 10 x 100 m. was het enige Nederlandse estafette record dat nog op het lijstje van L.Z.O. ontbrak, op haar naam stonden reeds de 4 x 100 m., de 4 x 200 m., de 5 x 50 m. en de beide wisselslag estafettes 4 x 50 m. en 4 x 100 m. en daarom loont het wel eens de moeite om iets meer te weten te komen van deze succesvolle vereniging die juist in een tijd dat de nationale zwemprestaties bij de heren naar boven gaan, tot deze opmerke lijke successen komt. Zoals de naam van de vereniging reeds zegt is deze onverbrekelijk verbonden met het overdekt zwembad van Leeuwarden dat in de jaren voor de wereldoorlog tot stand kwam. Tot dan toe was er nog geen zwemmer in Leeuwar den die zich in nationaal verband had onderscheiden. En ook in de eerste jaren van de vereniging die ontstond na het openstellen van het zwembad, was er geen succes te melden. Wel waren reeds spoedig de zwemsuccessen in Friesland in hoofdzaak op naam van de leden van LZO maar de groei naar de Nederlandse topklasse was een kwestie van jarenlange training en prestatieverbetering. (Vervolg op pagina 8). De succesvolle tien van toen: Jan Osinga, Titus Kloos, Piet ten Thije, Doede Lewis, Menno van Dijk, Rob Eerligh, Jaap de Jong, Coos de Jong, Jitse van der Veen en Leo Schoonhoven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 6